"...e riscant....

...sa cumperi un motor in 2 timpi !!"...asa am fost sfatuit.....cica NU o sa se mai dea voie cu ele (in curand)... .Asa o fi???????:confused:
 
Din punct de vedere legal e cel putin imposibil asa ceva.
Din punct de vedere pracitic e si mai putin posibil.
Nu exista niciun precedent legislativ in acest sens.

E o legenda (probabil scoasa de magazinele care comercializeaza motoare noi - vb aia un 2T sh e muuult mai ieftin decat un 4t nou).
In 2007 circula o legenda... masinile cu rotile in 3 prezoane n-au voie sa iasa din tara... Cei care au scos gogorita asta u omis faptul ca Smartul are 3 prezoane.

Si sa admitem faptul ca se scoate o astfel de lege. Pana in 20 de cai nu se inmatriculeaza deci nu am obligatia sa circul cu niciun act la mine. Si am motor 2T. Cum poate cineva sa vina si sa dovedeasca ca ala e motor 2T? O sa vina RAR-ul acvatic si o sa-ti puna sonda pe esapament? Sau o sa te astepte sa alimentezi sa vada daca pui ulei in benzina.
Oameni buni, va faceti mult prea multe probleme...
 
nu este riscant, este doar incomod, poate ca nu o sa le interzica nimeni, insa cu siguranta se vor exclude singure, asemeni masinilor. Eu am avut motor in 2 timpi acum am in 4 si sunt foarte fericit ca este asa. Motorul in 2 timpi are inconvenientele sale cu referire la utilizator. Eu daca trebuie sa aleg intre 2 si 4 timpi aleg 4 timpi. Motivul principal este nivelul de uzura pe care il realizeaza fiecare tip de motor la aceeasi durata de functionare, urmeaza o sumedenie de alte motive secundare.
 
Cine a avut treaba cu ANR-ul in anii premergatori aderarii la UE isi aminteste zvonurile sumbre pe care le raspandeau respectivii, vizavi de conditiile draconice din declaratia de conformitate pentru orice motor pus pe o barca. Azi se vede ca totul a fost un foc de paie, insa trendul peste tot in Europa e de renuntare la motoarele in 2 timpi. Si asta nu neaparat din cauza autoritatilor, ci a problemelor specifice motoarelor in 2 timpi (poluare, consum, uzura, piese greu de gasit, stoparea productiei), plus educatia populatiei, care e mult mai constienta decat ai nostri despre protectia mediului.
 
Pana in 20 de cai nu se inmatriculeaza deci nu am obligatia sa circul cu niciun act la mine.

Dupa cum stim cu totii, dupa ce in Romanica pitoreasca nu s-au mai inmatriculat barcile sub 7m cu motoare sub 20CP, minunata noastra patrie a devenit raiul pe pamint al motoarelor furate de prin toata Europa. Furat, nefurat, e treaba fiecaruia cum vrea sa se dea pe apa. Dar, chiar daca nu este inmatriculat(bil), trebuie sa detii o dovada de achizitie asupra acelui motor.

Si voi veni aici drept exemplu cu o intamplare din vara asta, cand, la pescuit fiind in zona Scurta (Ostrovul Prutului), onor Politia de frontiera m-a scotocit la acte. Mentionez ca detin tot o barca neinmatriculata, la care am bineinteles facturile de achizitionare pentru barcaz si motor (nefurat!). Asadar mi-au fost cerute: permisul de conducator de ambarcatiune, cartea de identitate a mea si a prietenului cu care mai eram, permisele de pescuit cu autorizarea de pescuit in zona de frontiera si (surprize, surprize!!!) actele barcii - unde au tinut sa sublinieze - doreau sa vada facturile barcii si a motorului! Bineinteles ca, baiat prevazator, le aveam la mine si nu a fost nici o problema.

Revenind la remarca ta... ce s-ar fi intamplat daca nu aveam actele la mine? Probabil o cearta zdravana, luarea in custodie a barcii si motorului pana la elucidare, si o plimbare pana la Isacea, pentru ca patrula era a judetului Tulcea.

Concluzia - (si este de fapt modul meu de a gandi) - de ce sa-mi stric iesirile pe Dunare, in Delta sau de aiurea, pentru amanunte de acest gen, cand pot, cu un minim de efort, sa fiu in legalitate si sa ma pot bucura de aventurile nautice sau de oricare gen...
 
Ultima editare:
Presupun ca aveai un telefon mobil la tine nu?
Pentru el nu ti-au cerut actul de proprietate. Ca si in materie de telefoane mobile .Ro e patria furaciunilor "recent aduse si nerulate in tara". Si un Iphone e mult mai scump decat un 2t neinmatriculabil.
In dreptul nostru civil simpla posesie a bunului mobil s-a considerat ca valoreaza titlu de
proprietate. Astfel pentru bunurile mobile aflate in posesia unei persoane, aceasta nu trebuie sa faca dovada proprietatii ci se prezuma ca este proprietar. Art. 1909 Cod civil

"ce s-ar fi intamplat daca nu aveam actele la mine? Probabil o cearta zdravana, luarea in custodie a barcii si motorului pana la elucidare, si o plimbare pana la Isacea, pentru ca patrula era a judetului Tulcea"

Chestia asta in termeni juridici se cheama abuz si nu cred ca vreun politist risca sa faca asa ceva. Si daca e vreunul mai catolic decat papa se pune mana pe telefon, se suna la 112, se reclama un abuz, se dau datele agentului si se asteapta.
Unii au incercat sa ma convinga ca chiar daca nu se mai inmatriculeaza barcile tb inregistrate la fisc...
 
Ultima editare:
Chiar nu incercam sa te conving nimic. Eu am spus doar ca prefer sa fiu linistit si sa savurez momentele iesirii in natura, fara a sta cu grija ca vine vreun pinguin sa-mi ceara nush ce act si sa-mi strice ziua.

Referitor la asteptat in mijlocul Dunarii dupa ce (ipotetic!) as suna la 112 sa reclam un abuz... asta e chiar o chestie nostima!

Imi cer scuze anticipat daca te-am deranjat cu postul precedent, chiar nu vreau sa intru in polemica cu nimeni.
 
lol.. Kamaz, suna la 112 si reclama un abuz cand esti in zona Chilia Veche-Periprava-Brat Musura pana in Cardon. As fi curios in cat timp vine cineva sa te salveze de politia de frontiera de acolo.
Si mie mi se pare nostim, eu am avut probleme cu niste "pinguini", vorba lui mugurescu, la Oltenita unde este civilizatie si desi barca si toate actele noastre erau in regula, stii ce ne-au cerut?? "permis de agrement". Ma gandesc ce ar fi fost daca ne lipsea vreun act din mapa barcii sau a conducatorului. Mentionez ca noi faceam probe de motor si elice cu un McGregor 26.
In rest fiecare cumpara si foloseste ce bunuri vrea, eu unul daca am suspiciunea ca este furat,bunul, nu il cumpar pentru ca prin cumparare ma simt partas la furt. Daca hotii nu ar putea vinde ce fura s-ar autodesfinta.
 
Si eu imi cer scuze daca am suparat pe cineva cu afirmatiile mele. Ideea cu 112 e urmatoarea: Nimeni nu se da zmeu pe apa stiind ca pe mal o poate lua in freza. Adica niciun politist de frontiera nu va risca sa faca un abuz pe apa stiind ca va da pe mal cu subsemnatul.
Nu tin cu hotii, si eu i-as impusca, dar nici cu politistii care inca se mai cred militieni. Atata timp cat imi cunosc drepturile, ma cert cu oricine si imi sustin punctul de vedere indiferent ca sunt pe uscat sau pe apa.
Nimeni nu ma poate obliga sa am la mine mai mult decat imi cere legea. Poate am cumparat motorul legal din magazin, dar nu am chef port inca o hartie dupa mine. Poate am pierdut factura, poate i-am dat foc, etc.
Repet: buna credinta se prezuma si nu trebuie dovedita.

"Daca hotii nu ar putea vinde ce fura s-ar autodesfinta". Daca romanii si-ar cunoaste drepturile n-ar mai exista abuzuri din partea politiei. Adica eu om cinstit sa fiu cautat si in cur si hotii sa-i scuipe in cap pe politisti? Asa ceva nu se poate.
 
Am fost suficient de chiulangiu ca sa nu fac cinste facultatii pe care am terminat-o.:D Universitatea "Danubius" Galati.
 
Eu tot prefer sa tin aruncate prin barca niste copii la gartzoage daca tot le am, decat sa imi pierd timpul meu cu "melitienii" care sunt in timpul serviciului, deci timpul lor oricum este pierdut. Este mai comod pentru mine, nu vreau eu sa-i invat pe ei dreptul pe timpul si nervii mei. Las pe cine vrea.
Plimbari placute la toata lumea.
 

Back
Sus