Nelamurire

Va salut stimati barcagii,
Doresc sa ma lamuresc intr-o problema despre eventualele "controale". L-am intalnit la un pescuit in delta pe un domn care lucreaza la Capitanie SN.
De la el stiu ca actele barcii sau permisul de navigatie nu pot fi cerute decat de capitanie si in nici un caz numai de politie. Am inteles eu gresit? Voi ce stiti?
Multumesc,
Cristi,
"portitar cu vechime de peste 25 ani"
 
permisul de navigatie da, insa actele barcii si actele tale cu care te legitimezi sigur ti le cere politia de frontiera.
 
autorizatie acces delta

Va salut,
Stie cineva daca anul acesta este in continuare necesar permisul de acces in delta, care se optinea de la Administratia Rezervatiei Biosferei Delta Dunarii?
Anul trecut a trebuit sa ma opresc la Tulcea, la sediul ARBDD, sa platesc o taxa pentru barca si alta taxa pe pesoana(turist). Culmea este ca in prima dimineata, cind am plecat cu barca de la Dunavat, chiar la intrarea in canalul Lipoveni, ma asteptau cei de la ARBDD si mi-au cerut permisele respective.
Stiam ca taxa respectiva a fost anulata, dar am vazut pe site-ul ARBDD ca este mentionata in continuare.
Multumiri anticipate.
 
Este in vigoare, planuieste stopul necesar pentru plata la ARBDD - e distractiv daca stii la ce sa te astepti, cand am platit in iulie era o tanti foarte stresata ca trebuie sa intre in sedinta, sa ne dea chestia noua, si pe deasupra i se mai ia si 25% sau asa ceva la salariu. Nu ne-a intrebat nimic de timpul, taxele, impozitele si nervii nostri.
La fel de valabila e taxa la CJ Tulcea, dar nu stiu unde, cand si cum se poate plati.
 
am ascultat sfaturile voastre si am platit la prima iesire in delta la sediul ARBDD, atat taxa pt ambarcatiune cat si pt. persoana fizica, ambele erau necesare, am deja patru iesiri anul asta desi nu m-a oprit nimeni in zona Crisan unde merg de obicei, am stat linistit.
 
O mica lamurire la ce a spus Byteworks, daca imi permite!
Anul trecut erau doua taxe, cea de la consiliul judetean Tulcea si cea introdusa de ARBDD, pe care unii dintre noi am apucat sa o platim, si s-au cam tocit tastaturile pe forum in discutii despre ea. Ambele se aplicau atat turistilor cat si ambarcatiunilor cu motor. Permisul de acces emis de ARBDD era un carton cu harta deltei pe el, in fine, complet diferit de simpla chitanta in cazul CJ Tulcea.
In vara trecuta, taxa pentru permisul de acces introdusa de ARBDD a fost anulata, ramanand in schimb vechea taxa catre C.J. Tulcea. La randul ei a suferit si aceasta modificari. Daca anul trecut pentru ambarcatiune trebuia sa platesti pentru un an (parca 110 lei) sau pe zi (10 lei), de anul asta se poate plati pentru un sejur (o saptamana). In cazul ambarcatiunilor cu motor sub 25 cai ( la acestea m-am referit pana acum), suma platita de subsemnatul la inceputul lui august a fost de 20 ron. S-a marit taxa per turist de la 10 ron per sejur la 15 sau 20 (din pacate nu mai retin bine).
Ca si in cazul lui Bowrider, nici pe mine nu m-a intrebat nimeni de sanatate.
PS Pentru copil (6 ani in cazul juniorului) nu se percepe nici-o taxa.
LE: Mi-am amintit. Am platit 80 lei cu totul, asta inseamna 60 lei pentru 4 persoane, adica 15 lei / pers.
Taxa platita anul acesta la sediul ARBDD este taxa catre CJ Tulcea.
 
Ultima editare:

Back
Sus