The Yacht Week

skipper

RYA Instructor
Am prestat in August doua saptamani skipper la The Yacht Week in Croatia. Prima saptamana pe o Bavaria 37 cu echipaj din toata lumea, a doua pe un Lagoon 400 cu echipaj de nemti din Luxemburg.
A fost greu dar am biruit, cu rani, cheltuieli si pierderi minime.
Poze din prima saptamana aici si din a doua aici.

Trei concluzii:
- cine n-a fost la TYW, sa se duca musai.
- niciodata nu-ti poti sti limitele
- cine are bani si timp sa-si ia Lagoon 400.
 
Super tare! Mai zi detalii ... din poze cred ca ai ce povesti :p
:eek:le:

Care e sistemul? Tu te inregistrezi ca skipper si-ti repartizeaza ei echipaj, sau iti gasesti singur echipajul?
 
Am prestat in August doua saptamani skipper la The Yacht Week in Croatia. Prima saptamana pe o Bavaria 37 cu echipaj din toata lumea, a doua pe un Lagoon 400 cu echipaj de nemti din Luxemburg.
A fost greu dar am biruit, cu rani, cheltuieli si pierderi minime.
Poze din prima saptamana aici si din a doua aici.

Trei concluzii:
- cine n-a fost la TYW, sa se duca musai.
- niciodata nu-ti poti sti limitele
- cine are bani si timp sa-si ia Lagoon 400.

Demult asteptam vesti de la tine:) !
Faine pozele, dragute fetele, insa barcazul e cireasa de pe tort ! Ma refer la catamaran ... :)
Cum spunea si Smokey, poate gasesti timp si spui cateva vorbe, Lacooane ! :)
 
....Care e sistemul? Tu te inregistrezi ca skipper si-ti repartizeaza ei echipaj, sau iti gasesti singur echipajul?
Da.
Vezi ca au o pagina pe care scrie Join as skipper. Te inregistrezi si apoi completezi tot ce-ti cer ei acolo, inclusiv copii dupa diplome, certificate, licente, etc. Eu m-am inregistrat prin iarna si in iulie mi-au repartizat Bavaria. Apoi cand eram pe barca m-au intrebat daca nu pot sta inca o spatamana. Am zis ca da numai daca-mi dau un catamaran. Si s-au dat peste cap, Leo - skipper managerul - a facut niste permutari si asa m-am ales cu un Lagoon pentru o saptamana.
Nu trebuie mare experienta ca sa te ia, am vazut acolo oameni care nu stiau sa dea o ancora. Si chiar daca stii la ce nebunie e acolo mai greu e s-o scoti. Se face un fel de ancor captivus cand se leaga 30 de barci pluta una langa alta si toti dau ancorele una peste alta, se inoada lanturile si poate sa-ti ia si juma' de zi sa poti pleca. Fun cat casa.
Skipperii sant niste baieti (si doua fete in wk32!) care n-au mare grija de barci, nu e cum esti obisnuit: sa pazesti echipajul si barca. Da-le in ma-sa ca nu-s ale noastre! Si oricum nu semnezi nici un contract cu nimeni! Deci da-i cu ele nemilos. In wk 32 un baiat de bine aproape a scufundat un catamaran: a adormit sau cine stie in ce stare era, l-a pus pe pilot automat si el si-a vazut de treaba pana ce in plina viteza barca s-a urcat pe niste stanci. De spaima si buimaceala tot bravul echipaj a sarit instant in apa iar temerarul skipper ca sa rezolve problema a pus motoarele full inapoi ceea ce, in sfarsit, a produs niste gauri de apa de toata frumusetea. Au luat barca cu macaraua si acum e in santier, era aceeasi companie de la care am luat si eu Lagoonoiul. Nu erau prea bucurosi de isprava, pierdeau vreo 7000 de euro pe saptamana. Barca fiind asigurata, skipperone n-a platit decat 250 de euro, franciza. Concluzia: pentru 250EUR poti scufunda ditamai catamaranul.
Alta: in wk 33 unul de langa mine cu un Lagoon 420 cand l-a adus inapoi si scafandrul s-a bagat sa verifice barca, i-au gasit joc la o elice. "Ori ai lovit-o de ceva piatra ori ai incolacit o parama serioasa". Ramasese sa-i scoata elicea si sa vada exact ce si cum si mai ales cat. Incerc sa dau de el sa aflu sfarsitul povestii.
In general skiperrii sant baieti de treaba, pusi rau pe chef si distractie ca doar de aia au venit. Joi seara e skipper party unde ne strangeam toti la o barfa, o poveste, niste kevabcici si 10 tone de bere.
Frumos, nu ezitati, inscrieti-va cat mai multi ca la anul sa fie cat mai multe barci cu tricolor.
 
Super, Romeo ! Vad ca te-ai distrat copios ! :)

Cred ca un skipper roman ar fi la mare valoare acolo, atat timp cat pe orice roman il ustura inima sa faca o cat de mica zgarietura , chiar daca totul e acoperit de asigurari.
Cand te mai vedem aici, la o masa bine garnisita ? Sa ne povestesti live, cu mult talent ! :)
 
Am prestat ....

Trei concluzii:
- cine n-a fost la TYW, sa se duca musai.
- niciodata nu-ti poti sti limitele
- cine are bani si timp sa-si ia Lagoon 400.

Din nou surprinzator...deci, prima data o traversare a Atlanticului relativ gratuita , iar acum doua saptamini in Croatia in aceeasi nota...,ce urmeaza...?
Impresionanta organizarea pentru TYW. Am vazut in ultimele zile pe facebook poze aparute ...acum am reusit sa fac legatura...:)
Din concluzii inteleg foarte bine prima si ultima...a doua ai putea sa o detailezi putin...?
Cu respect, Stefan.
 
Super, Romeo ! Vad ca te-ai distrat copios ! :)
Asta da, nu pot pentru ca sa neg.
Dar si nervi mi-am facut cum nu mi-am facut nici la aia peste Atlantic.

Cred ca un skipper roman ar fi la mare valoare acolo, atat timp cat pe orice roman il ustura inima sa faca o cat de mica zgarietura , chiar daca totul e acoperit de asigurari.
Pai da si nu, mai mult nu. Am mai zis: nimanui nu-i pasa de barca. Nu numai ca sant luate in charter dar si aranjamentul legal e ciudat: barcile nu sant luate pe numele skipperului, cui pe al celui din echipaj care a platit factura si a facut rezervarea [booker]. Skipperul nu are nici un contract, n-a semnat nimic cu nimeni. Daca vrei ii lasi in durerea lor si pleci cand ti se nazare. Stiu doi care au facut asa si amandoi implinisera visurile de milenii ale capitanilor de corabii mari si mici: unul a avut un echipaj de suedeze si celalalt de brazilience. Suedezele sant prin pozele mele si skipperul lor la fel, parca Goran il chema. A fost asa de ofticat incat a vrut sa le lase cand barca era la ancora, sa vina pe barca la mine si eu sa-l duc la mal. L-am convins sa le duca la cheu unde le-a si lasat brusc si iremediabil. Mititelele au fost la terasa, au luat micul dejun si apoi s-au intors pe barca si cantau " we don't need another skipper". Normal ca s-a gasit imediat un baiat de bine care a sarit sa le ajute si s-a oferit sa le skipparuiasca si a rezistat pana la sfarsit.
Deci lumea da cu barcile fara mila. De aia si companiile opresc garantie generoasa la plecare [pt catamaran a fost undeva la 2000 EUR!] iar unele companii nici nu inchiriaza la TYW.

Cand te mai vedem aici, la o masa bine garnisita ? Sa ne povestesti live, cu mult talent ! :)
Ma intorc in tara pe 10 sept si api avem tot timpul sa iesim la o mustarie sa mai mustacim ceva, ca de mult nu ne-am mai imprietenit si a cam venit timpul.

Super tare, deci pt skipper e totul gratis din cate inteleg?
Da, dar nu e atat de mare avantajul pe cat crezi la prima vedere. Nu platesti barca si mesele (teoretic) insa parca uneori iti doresti sa le fi platit sa poti si tu sa dormi la umbra velelor si sa mai stea si altii caraula. IAr mesele iti ies pe nas ca au grija cei din echipaj sa-ti aduca aminte cand ti-e lumea mai draga ca "eu ti-am platit mancarea, trebuie sa faci cum spun eu".
E o mare confuzie intre skipper de charter (unde esti platit si muncesti) si skipper la TYW (unde nu esti platit si se presupune ca te distrezi). Cei din crew nu citesc sau nu accepta sau uita conditiile lor de la booking unde scrie f clar ce rol are skipperul pe barca si ce rol au ei. Dar ei toti cred ca si-au luat sofer de taxi caruia ii spun ei nu numai pe ce strada sa mearga si unde sa parcheze dar si pe ce pedala sa apese si cum trebuie schimbate vitezele mai bine. Eu i-am zis unui neamt care ma tot freca la maioneza: "pentru cineva care nu stie sa lege un nod tu ai gura cam mare. Pe barca eu hotarasc unde mergem, cum mergem si unde stam si cat stam, nu e democratie ca ne prapadim si noi si barca sta de juma de milion" Singura lui replica a fost: " bine ca acum stim cum stam". Si s-a potolit.

Din nou surprinzator...deci, prima data o traversare a Atlanticului relativ gratuita , iar acum doua saptamini in Croatia in aceeasi nota...
Nimic nu e gratuit pe lume. Nu exista pranz pe gratis, s-ar putea sa platesti mai scump piperul.
E adevarat ca n-am platit barca dar sa nu crezi ca nu cheltui nimic. Oho, la greu ca nu te rabda inima.
Si mai este ceva care se trece cu vederea prea usor: costul de oportunitate, cat as fi castigat daca nu pierdeam timpul acolo. Eu acum sant pe proiect si sant platit la zi de prasit, daca nu prasesc o zi, nu iau banutul. Asa ca doua saptamani m-au costat o gramada.

Impresionanta organizarea pentru TYW. Am vazut in ultimele zile pe facebook poze aparute ...acum am reusit sa fac legatura...:)
La TYW orice te impresioneaza mai putin "organizarea". Nu e deloc asa nemteste cum ai putea crede din afara, au contraire, nu sant atat de rigurosi si stricti. Primeaza factorul fun-fun-fun, restul sant undeva pe la coada listei. Si aia din crew tot pe moca lucreaza deci se ocupa in primul rand de distractia personala - ia cauta pe facebook ce poze au pus si sa vezi ca nu prea duceau nimic la ureche!

Din concluzii inteleg foarte bine prima si ultima...a doua ai putea sa o detailezi putin...?
Multe detalii nu sant de dat, e vorba de cat rezisti psihic si fizic, ca uneori nu poti sa crezi c-ai fost capabil sa faci ce tocmai ai facut.
Cand eram in aviatie am auzit de unii carora, la aterizare pe Sibiu le-a luat foc elicopterul Puma. Cu usa blocata n-au avut pe unde sa iasa decat spargand hublourile care nu erau decat un pic mai mari decat un cap de om, si pe acolo s-au strecurat ca serpii. Pe urma au incercat la rece sa mai treaca prin gaurile alea dar pas, n-au mai reusit niciunul.
 
Nimic nu e gratuit pe lume. Nu exista pranz pe gratis...
Aici ai foarte multa dreptate...uneori chiar prea multa...

[YOUTUBE]<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/1oN7jQg3H08?fs=1&hl=en_US"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/1oN7jQg3H08?fs=1&hl=en_US" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>[/YOUTUBE]

La TYW orice te impresioneaza mai putin "organizarea".
Vazind "armada" de barci cu vele , mi-am imaginat nebunia de la chek-in , haosul organizat in momentul ancorarii sau acostarilor la cheu , plus evenimentele conexe...pentru o saptamina si un nr mare de oameni , fiecare cu"pasarica" lui, credeam ca e nevoie si de o organizare cel putin "nemteasca " , pentru a multumi participantii...:)

PS. Cind ajungi prin TM da un fir...ne putem stringe mai multi , sa punem de o chermeza barcaholica
 
Ultima editare:
Nimic nu e gratuit pe lume. Nu exista pranz pe gratis...
Aici ai foarte multa dreptate...uneori chiar prea multa...


La TYW orice te impresioneaza mai putin "organizarea".
Vazind "armada" de barci cu vele , mi-am imaginat nebunia de la chek-in , haosul organizat in momentul ancorarii sau acostarilor la cheu , plus evenimentele conexe...pentru o saptamina si un nr mare de oameni , fiecare cu"pasarica" lui, credeam ca e nevoie si de o organizare cel putin "nemteasca " , pentru a multumi participantii...:)

PS. Cind ajungi prin TM da un fir...ne putem stringe mai multi , sa punem de o chermeza barcaholica
 
Ultima editare:
Deci pe afara e vopsit gardul, inauntru leopardu' (sau braziliencele, na :) Dar chestia asta cu "soferul de taxi", nu e transata de organizatori, adica nu exista o ruta prestabilita si toti o urmeaza? Sau doar punctele de acostare si in rest fiecare pe unde vrea?

PS, da,da, cand treci prin TM sa bip
 
...Vazind "armada" de barci cu vele , mi-am imaginat nebunia de la chek-in , haosul organizat in momentul ancorarii sau acostarilor la cheu , plus evenimentele conexe...pentru o saptamina si un nr mare de oameni , fiecare cu"pasarica" lui, credeam ca e nevoie si de o organizare cel putin "nemteasca " , pentru a multumi participantii...:)
Pai cum se face check-inul: ai vazut intre primele poze un umbrar pe care scrie TYW, acolo stau o tipa si un tip, ea se ocupa de bookeri, el de skiperi. Ea ii comunica bookerului la ce companie de charter sa se prezinte pt a-si lua in primire barca si bifeaza pe lista ei ce echipaje s-au prezentat. Tipul bifeaza la fel pt skipperi. Si gata treaba TYW! Mai departe echipajele se descurca cu companiile de charter, stai la coada, asteapta sa fie barca gata, ia-o in primire ( si aici semneaza skipperul inventarul barcii, nu bookerul, asta rezolva cu garantia).
A fost si o sedinta cu skipperii in care mare lucru nu s-a spus decat ca fiecare barca are un telefon pe care vom primi vesti si meteo. Si ce ispravi s-au mai facut saptamana trecuta si sa ne straduim sa le evitam - de exemplu din cauza boxelor externe TYW a fost interzis in multe porturi. Si gata sedinta, unde eu ma asteptam la o treaba serioasa, cu detalii de vreme, comunicatii, planificare. La buna vedere, have fun!
Asta cu boxele externe era o mare inventie, absolut daramatoare, mi-a stat ceasul: ati vazut boxele alea mari de discoteca de sute de wati? Asa ceva au reusit sa care la ei cateva echipaje, cred ca vreo 3 in wk32, le tineau pe roof si bagau muzica house la maxim. Cum le alimentau? Normal, aveau oamenii lucrul lor: generator de curent portabil carat pe barca. Ba in wk 33 am vazut pe unul care dupa ce a urcat boxele alea cat elefantii pana la cruceta cu o scota, a scos si un pupitru de mixaj cu telecomanda la gat. Se plimba sau se bataia si mixa din medalion! Asta e tot din marele capitol: TYW: tre sa vezi ca sa crezi! Am pus cred si poze cu asa boxe, se auzeau de sculau si mortii din groapa, nu numai celelalte barci din port/marina.
Mi-am adus aminte: cei mai haiosi erau un echipaj de vreo 10 flacai de mare nadejde care, cu boxele alea urland la catarg, si ei costumati toti in arabi,inclusiv basma de aia pe cap cu colacel, dansau techno in draci. Tre sa-i vezi ca sa crezi!
Na, ca i-am gasit intr-o poza!
44322_428897364515_77619914515_4813311_4801474_n.jpg


PS. Cind ajungi prin TM da un fir...ne putem stringe mai multi , sa punem de o chermeza barcaholica
Pai o sa ajung cat de curand, pe 10 termin aici la Beograd si trec prin TM sambata sau dumineca, poate punem de-o imprietenire.
 
Ultima editare:
Deci pe afara e vopsit gardul, inauntru leopardu' (sau braziliencele, na :) Dar chestia asta cu "soferul de taxi", nu e transata de organizatori, adica nu exista o ruta prestabilita si toti o urmeaza? Sau doar punctele de acostare si in rest fiecare pe unde vrea?
Nu, ca ele erau vopsite si pe dinafara. Din ce-am auzit eu pe la lume, faza care a pus capac rabdarii skiperului lor a fost urmatoarea: cateva naiade lobotomizate s-au gandit, cand barca mergea aprig la motor, sa sara ele in mare pe la prova si sa inoate pe langa iaht spre scara de la pupa. La asemenea isprava, bietul om a cedat cu nervii capului si le-a lasat in plata unui Dumnezeu milostiv cu handicapatii.
Dar de asemenea ispravi era plin. Iaca una:
Cu primul echipaj, imediat ce-am iesit din marina le-am tinut discursul de intampinare compus din mai multe puncte pe ordinea de zi:
1. Will have fun, all of us.
2. Nu aruncati hartie in toaleta, se infunda si o sa fim cu totii si cu toatele in shit la propriu
3.etc etc etc
Ce credeti ca face o mironosita din New York in prima noapte spre dimineata? Normal, hartie in buda, pompa electrica se infunda imediat, buda se umple, barca se umple si ea de un placut miros naturel, si ma umplu si eu de draci. Chem pe telefon pa aia de la compania de charter. Zice un domn: da, cunoastem cazul, venim, va costa 100 eur. Cand veniti mai oameni buni, ca e nasol 8 oameni fara cacastoare? Zice ala: intr-o ora? Cum sa ajungeti intr-o ora la insula asta, aveti elicopter? Zice maistorul: nu, avem o barca de asistenta care urmareste tot timpul traseul TYW, ne-am invatat din anii trecuti. Brava, Costache, bine gandit, alfel vi se duc p..lii de suflet frumusete de barci.
Vin 2 mesteri cu truse si incep. Eram tare curios sa vad cum procedeaza: m-am prapadit de ras. Primul lucru pe care la facut a fost sa-si traga niste manusi chirurgicale, din alea lungi albe, zici ca era chirurg, dragutul de el. Si opereaza el si opereaza si naduseste si nimic, zice: skippere, cred ca e de la pompa, tre sa-i schimbam elicea aia de cauciuc. Pai schimbati-o, ce ma opun eu? Zice: noi am schimba-o dar singura care o aveam de rezerva am pus-o deja la o alta barca, altii au fost mai harnici. Si cum faceti? O sa dam telefon sa ne trimita alta si va gasim noi maine si o schimbam.
Zis si facut, vine si mainele dar chirurgii nu mai vin si nici la telefon nu raspund. Spre seara raspund: nu v-am uitat dar am fost ocupati s-au ciocnit doua barci si am fost putin retinuti dar venim. Si au venit, si iar au operat o gramada la pacient si tot constipat a ramas. ZIce: pai cred ca tre sa schimbam toata pompa ca nu-i dam de capat. Bine, si aveti pompa? Nu dar comandam si maine va servim.
Alt maine, de data asta au venit mai devreme, nu se ciocnise nimeni. Schimba ei pompa, pacientul refacut, ura, aplauze prelungite, avem cacastoare pe barca. Si ce credeti ca se intampla mai departe, va las sa ghiciti pana la episodul urmator.
Kaneţ filma!
Va urma.
 
Si ce credeti ca se intampla mai departe, va las sa ghiciti pana la episodul urmator.
...eu ma gindesc ca s-a mai gasit cineva sa testeze aptitudinile pacientului constipat...
Nu stiu cum se face dar se pare ca cacasatoarea genereaza cele mai "romantice" povestioare...:iupi:
De mult nu am mai tras asa o portie buna de ris, cu intregul echipaj....:) , sa ne traiesti sa ne mai povestesti....:)

PS. Musai ne intilnim , da un fir cind ajungi prin TM , eu in 1h sunt acolo...
 
Am dat cafeaua pe mine de ras :)) LOL ... pai nu asa era vorba, have FUN :))

Lasa-ma sa ghicesc, faza s-a repetat, cu aceeasi protagonista?!
 
Prin primavara aparusera unii intr-o dimineata "la razvan si dani" si au facut o mica reclama pt TYW. Google, search si am gasit asta: http://nomadic.ro/europa/sailing-la-indemana-oricui-the-yacht-week

Citez de pe site-ul ala si imi vine sa rad: "... Iar în seara următoare schimbați ritmul și acostați într-un golfuleţ liniştit să cântați la chitară până dimineaţa, încălziți de cele 27 de grade de afară si de o sticlă de vin…" Da, da ... si cu jdemii de boxe si gagici in jur.

Revenind la cele de mai sus si calculand zilele "chirurgilor" inseamna ca voi timp de vreo 2-3 zile ati fost in vecini/mare sa rezolvati problema cacastorii?? :confused:
 
Serial: TYW
Episod: cacastoarea pe Bavaria, partea II

In a treia zi au muncit chirurgii aia pana s-a intunecat, au montat pompa noua nouta ( ne-au si prezentat-o in cutia originala sa asistam apoi la dezvirginare) au facut probe de lucru (ma rog, in cazul in speta s-ar spune mai degraba "treaba") si totul functiona mai bine ca inainte ( inainte insemnand prima seara pe barca). Bun, parca ne-am mai usurat!
Normal ca noaptea spre dimineata acelasi personaj face aceeasi miscare dibace si dimineata vine un flacau si-mi spune: stii, avem o mica problema la budiţă. Nu, nu se poate incă o dată! - am incercat sa protestez impotriva evidentei de care deja buda era plina.
Stop joc şi de la capat. Suna-i pe doctori! Eu? Eu nu-i mai sun, sa-i sune cine a comis-o! Suna unul dintre baieti, raspunde dom' doctor: desigur, venim imediat, nici sa nu plecati ca ne infiintam. Nici n-am baut cafeaua ( nu ca n-aveam timp, dar nu mai aveam loc unde s-o pun) ca si apare echipa salvatoare, iar tacamul cunoscut cu manusile si dai si lupta si imediat face pompa sa mearga. Eu imediat afara tocmai la timp sa vad un frumos nor de hartie inconjurand barca. No, buna treaba, multa minte!
Zice dom doctor, putin nedumerit: domle, nu-i dau de capat, pompa merge ca doar ieri era noua dar e infundat altundeva pe sistem. Pai si ce-i de facut? Tre sa demontez tot bucata cu bucata pana gasesc buba. Si? Si o sa cam dureze. La care mâţele din echipaj: nuuuu, ca noi vrem la Hvar azi si putem sta si fara buda (unde oricum mersesem deja vreo 3 nopti fara). Doctorul se da batut in fata vointei populare si accepta: atunci v-o las asa si va gasesc diseara sa reiau operatia.
Plecam noi bucurosi, bantuim frumos toata ziua si spre seara, ancoraj si echipa de minitehnicusi. Ne imprietenisem deja, ne stiam pe nume, discutam probleme de familie, erau ca din echipaj, mai ramanea putin si poate si dormeau cu noi ca oricum, la cat am stat impreuna ce mai conta. Si se-apuca sa desfaca bucata cu bucata sistemul de purjare/inmagazinare, tancul de apa neagra included. Cum desfacea dom' doctor o teava, cum sufla in ea! Se vedea ca-i Toilet doctor, se pricepe si-i si place. Mai omule si numai il vedeam cateodata ca se infoaie o data la vreo conducta mai indaratnica de ziceai ca acum se sparge, ca in desene animate. Si da-i si sufla si sufla si nimic. Zice: tre sa ma consult cu seful ca nu mai inteleg nimic. Si pleaca. Dupa ce si-au facut sedinta tehnica se intoarce, mai desface un colier si sufla in exact conducta cu pricina, infundata, normal, cu un ghem de hartie. Se vede ca seful de clinica, ala de-i daduse sfaturi, stia meserie nu gluma. Meseria bratara de aur!
Si se apuca apoi si le pune pe toate la loc si asa am avut si noi buda in ziua a 4 sau a 5-a nici nu mai stiu.
Doamne, bine e sa ai buda pe barca, strasnica inventie. Necazul e ca geniile dela Bavaria s-au gandit sa dea un luxury touch la barca aia si i-au pus pompa electrica. Orice om de barca stie ce necazuri produc asemenea utilaje pe barca si de aceea, o firma serioasa a pus in Lagoon numai pompe manuale. dar despre Lagoon si cum se construieste o barca idiot-proof in alt episod.
Dupa ce ne-au rezolvat aia in final cu agregatul de purjare, am avut o discutie cu vreo doi baieti, aia si mai nelamuriti decat mine. Cum naiba a putut asta s-o faca a doua oara, ca pare relativ intreaga la mintioc? Zic aia: nu, nu e ea de vina, n-au reparat doctorii bine prima oara si au lasat operatia deschisa. Pai si de unde atata hartie in sistem? Zic baietii: de la aia dinaintea noastra (este ca-i bine ca intotdeauan sa ai pe cine da vina?). Bai masterilor ( ca eram vreo 5 MBA pe barca aia, daca ne scremeam puteam pune de-o firma de consultanta, dar noi nu ne puteam screme din conditii obiective), bai MBAurilor pai nu va ganditi ca hartia aia se dizolva in apa in cateva ore? Da, asa e. Dar atunci de ce naiba a facut-o???
Si singura explicatie pe care am gasit-o noi trei capete luminate a fost ca de la anumite ore inaintate si dupa un anumit grad de alcoolemie oamenii se transforma in caini. Mai precis, in cainii lui Pavlov: functioneaza mai degraba reflexele decat rationalul, si fata asa fiind ea conditionata, asa facea: arunca 10 m de hartie in budita.
Dupa asa concluzie nu ne-a mai ramas altceva de facut decat sa ne resemnam cu soarta nemiloasa iar eu sa tin telefonul mereu incarcat, just in case. Care case n-a mai fost, slava Domnului! Iar pe Lagoon, pai acolo e cu totul alta poveste: nu numai ca pompele erau manuale dar budele erau patru la numar, cine ar fi putut sa-si puna mintea (vorba vine) cu toate 4?!
 
Ultima editare:
..Nu stiu cum se face dar se pare ca cacasatoarea genereaza cele mai "romantice" povestioare...:iupi:

Pai nu prea sant romantice povestioarele cu bude dar sigur sant dintre cele pe care le uiti cel mai greu. Am si din alea romantice (povestiri, nu bude), vin si alea pe parcurs, cum mai am ceva timp sa mai scriu, sa ne mai radem, sa ne simtem bine.

... Citez de pe site-ul ala si imi vine sa rad: "... Iar în seara următoare schimbați ritmul și acostați într-un golfuleţ liniştit să cântați la chitară până dimineaţa, încălziți de cele 27 de grade de afară si de o sticlă de vin…" Da, da ... si cu jdemii de boxe si gagici in jur.

Asta e buna rau, din ciclul Sa vorbim discutii, sa-i prostim pe prosti.
Golfulet linistit cand sant 60 de barci a minim 8 oameni (daca-i putem numi asa) pe fiecare?
Sa canti la chitara? Dar ce-i aicea bre, Cimitirul Invierea, Vama veche, plaja Corbu, cabana Curmatura? Puteai sa canti si la ocarina cu foale ca nici macar tu nu te auzeai pe tine, darmite onorabilul public. Care public, pai ce era vreunul venit acolo la concerte de chitara (sau, dupa caz, ocarina cu foale)? Acolo lumea era pusa pe techno rau, pe hause de hause de hause, DJ-ii erau programati si laudati cu un an inainte si sa vina vreun revolutionar cu ocarina? Acolo nu era nici un fel de haiducie muzicala, nici o abtere de la linia partidului TYW care era f clara: House tataie. Mie si acum imi suna in creier Pa pa pa l"americano, badabu badabu, varianta re-re-remixata la Ibiza, 36 de minute minim.
Cam asa arata niste unii care s-au adunat intr-un golfulet linistit sa asculte o chitara!

46713_151195831570849_100000412981448_360618_7381154_n.jpg


27 de grade afara? Cine stie ce temperaturi erau ca oricum noaptea nu conta, toata lumea era pe combustie interna, iar ziua dormeau toti ca impuscati in aripa. Daca vedeai barcile dimineata zicea ca dat Sadam cu sarin in kurzi, asa aratau toti cazuti la datorie. Plus ca nici barcile nu erau tocmai curate dupa ispravile nocturne. Curat Bagdad!

O sticla de vin? Am zis eu ca astia confunda cu Cimitirul Invierea, capitolul Vesnica pomenire, partea stropit cu vin in cruce. Ce sa faci acolo cu sticla de vin, sincer imi scapa.
Exemplificare: cu echipajul #1 am fost eu cu ei la cumparaturi. Trait in Romanica mereu surprinzatoare dezvolti niste instincte de supravietuire feroce, pe care traitorii din Apus nici nu le viseaza. Asa ca m-am decis sa-i ajut in aceasta spinoasa problema, si cu masina personala ( v-aduceti aminte dictonul favorit: sa aiba omul lucrul lui) am ocolit gratios supermarketul din buza marinei si am shoppingguit la un Carrefour sau asa ceva, templu serios.
In mintea mea imediat a incoltit un semnulet de intrebare cand am vazut ditamai supermarketul in buza marinei, intr-o zona fara prea multi bastinasi; pai care e target grupul la astia? Nu poate fi decat clientul din marina, gusterul de charter si in consecinta ce preturi ii punem lui in carligi? Drept care am fandat elegant si am ajuns la un SM serios. Buuun, sa ne apucam de cumparaturi, din partea echipajului o duduie din New York (America, tara lui ala cu Yes, we can't) si un domn european de mult bine, MBA of course, iar din partea skipperului, yours truly.
Sa cumparam de papa, n-am avut decat o contribuie creatoare, zic: luati si ceva pliculete de supuliţă instant ca or sa fie tare utile la momentele grele prin care vom trece. Am vazut si un ghiveci cu o tufa de menta dar mi-am dat seama ca sansele ei de supravietuire pe barca dincolo de prima seara sant nule deci no mojito.
Bineinteles ca am pierdut vreo 10 minute cautand soda. Fata era contrariata ca la noi in Europa asta nu gaseste soda. Draguta mioara, dar la noi se gasete apa minerala tip izvor, asa cum a facut-o Doamne Doamne, sau eventual pt maţele nobile mai chinuite, imbunatatita generos cu CO2. A ramas profund dezamagita de starea evidenta de inapoiere in care ne gasim si a plecat ofuscata sa caute avocado. Cum am putut eu face atatea mii de mile pana acum fara sa mananc avocado pe barca, nici acum nu stiu. Vorba lui Gelu: Tă mă mir şi mă ţuţur!
Baietul si cu mine, sa luam de-ale gatului. Eu iar m-am abtinut numai ca am pus in cos un Ballantines pt spalat pe dinti si o sticla de 5 L de vinut local. Zice europenul: da esti sigur ca ne trebuie asta? Ce-o sa facem cu ea? Nu e prea multa? Se vedea ca stie meserie in aprovizionare, era consultant international galactic (si) in logistica. Eu zic s-o luam si o platesc eu, impreuna cu alte contributii la gatul vesnic umed. Destul de reluctant omul, ce naiba vom putea face 5 oameni si 3 fete cu asa damigenuta chihlimbarie, chiar nu-i dadea prin cap. A aflat intr-o sfanta zi de miercuri cand eprubeta de 5 l s-a terminat in circa 4 ore de consum intern, adica fara oaspeti de pe alte barcute. Si aia zic pe site de una bucata sticla de vin?

Si apropo de mancare, ia sa vedem cine ghiceste ce-am mancat eu prima data pe barca, pregatit de echipajul #1. Nu , nu ceapa prajita!

Revenind la cele de mai sus si calculand zilele "chirurgilor" inseamna ca voi timp de vreo 2-3 zile ati fost in vecini/mare sa rezolvati problema cacastorii?? :confused:
Da dar eram in marina, sau pe langa marina, sau destul de aproape de marina, sau in drum spre marina. Sa fi vazut cum tasneau ca din pusca mironositele imediat ce acostam. Mare inventie buda pe barca!


PS Mi-am adus aminte de o trebusoara, nec plus ultra in materie de golfulet linistit. Niste baieti de mare isprava au inventat urmatoarea agerime: toata harmalaia se termina pe la 5-6 dimineata, cand murea orice urma de muzica si toti humanoizii cadeau rapusi care pe unde apuca in speranta unor ore de somn. Inginerii astia s-au apucat pe la 7 dimineata sa sufle niste vuvuzele, ca normal ca-si carasera si asemenea scule. Cum au vazut ei ca buciumurile africane nu dau mare randament in trezirea gloatei, unul mai sturlubatic a facut el o mare descoperire pe barca si in consecinta imediata s-au apucat sa sufle cornurile de ceata, alea cu rezervor de aer comprimat care dau 120-150 decibeli.
Va jur ca daca auziti unul din ala la rasaritul soarelui santeti capabili de crima! Cu perversiuni!
 
Ultima editare:

Back
Sus