Goat island skiff

Intentionez sa achizitionez planurile de constructie pentru a realiza acest un skiff cu vela ( Goat Island Skiff). Experienta mea in domaniul navigatiei cu vela este 0 ,dar intentionez sa invat si acest skiff cu pare prietenos, si de asemeni un proiect interesant si relativ usor de realizat.
Ce as dori este o opinie despre proiectul meu ,daca merita efortul acest design,de asemeni daca ,ma poate sfatui cineva cum sa iau niste cursuri sau daca exista vreun club in care sa ma inscriu pentru navigatia cu vela, si cel mai important DACA EXISTA CINEVA CARE SA-MI POATA CONSTRUI VELA SAU MACAR SA-MI SPUNA DE UNDE SA ACHIZITIONEZ PANZA PENTRU VELE (DACRON EVENTUAL SAU ALTCEVA CARE SE PRETEAZA )
 
idem nemo80, in sensul ca si eu caut dacron, ca de club si cursuri m-am convins.

pentru nemo80: nu stiu daca e acelasi lucru cu skiff-ul cu cur patrat facut de impaiatul dar a facut si el un skiff aici. Parca planurile au fost gratis, oricum cred ca te va ajuta postul si autorul lui.
 
Pentru velă vorbeşti cu subsemnatul sau de uiţi aici:
http://www.barcaholic.ro/showthread.php/997-Atelierul-de-vele dacă vrei să ţi-o faci singur.
Pentru material tot cu subsemnatul vorbeşti, am adus de la turci un material, nu este dacron, este ceva mai soft, dar este bun pentru ce vreţi tu să-ţi faci. Şi este şi ieftin.

Şi pentru ceva asemănător intră şi aici http://www.dinghy.pl/ unde sunt planuri moca.

Şi înainte de a te hotărâ şi construi ceva vorbeşte cu Împaiatu că are experienţă şi în construit şi în mers cu el şi ştie cum se comportă. Dar vezi că-l găseşti greu că i s-a stricat computerul şi intră rar pe aici.
 
Ultima editare:
salve !
mda, skiffu' lu' Radoslaw este aproape copie fidela dupa GIS ceea ce ma face fiu convins ca se comporta la fel .
pt. un incepator e o barca destul de dificil de manevrat pe vanticel mai tare.Nicu va poate povesti si el cate ceva :D si am sa revin si eu cu amanunte despre ultima iesire .
 
Barcile polonezului care au vela acea traoezoidala asemanatoare cu GIS nu au ghiu, cea ce face vela mult mai greu de controlat. Merita citit aici, in special pe la mijlocul paginii la titlul Sailing rigs with Poor Efficiency - boomless mainsails
 

Back
Sus