Dodecanese

Salutare,

Printr-o bafta absolut nesperata, peste 2 saptamini voi da o tura cu un lagoon 380 cu plecare din Kos.

daca aveti ceva ponturi de locuri care trebuiesc musai vazute prin zona, fie-va mila si impartasiti-mi si mie
 
Se vede treaba că tot la un catamaran te trage aţa. Eu nu ştiu ponturi, dar mi-ar plăcea să văd nişte poze de genul celor făcute prin Asia.
 
Salutare,

Printr-o bafta absolut nesperata, peste 2 saptamini voi da o tura cu un lagoon 380 cu plecare din Kos.

daca aveti ceva ponturi de locuri care trebuiesc musai vazute prin zona, fie-va mila si impartasiti-mi si mie

Acum , pe final de sezon ? Ce sa-ti mai urez bafta, ca ai din plin ! :)
Bravo Ghyoc, faina barca ! Sa-l intrebam ceva ponturi pe Skipper, el e tatic pe multicoca :)
 
Kos, hmmmm ... nice
Presupunand ca nu vrei sa strabati cele 2-3 nm pana in Bodrum :) iti recomand un traseu cuprinzand cate ceva din insulele Nysyros, Tilos, Astypalaia, Patmos, Amorgos.

Nysyros: 3-4 locuri de acostare pt veliere. Insula e destul de mica. Poti vizita vulcanul. Plaja insulei e destul de OK. Pt scuba e chiar super.
Tilos: 10-15 locuri de acostare pt veliere intr-un port destul de ferit de vant. Nu prea ai de vizitat acolo decat faleza insulei. Plaja e destul de OK.
Symi: insula mica, neatinsa de exodul turistic.
Astypalaia: ~ 10 locuri de acostare. Oraselul e super frumos. Merita sa mergi pana in varf si sa faci poze de sus. In Astypalaia sunt mai multe mori de vant decat in Mykonos :) . Pe insula traiesc vreo 3-4 romani asa ca o tuica de la mama ei reprezinta valuta forte. Atentie la vasele pescarilor. Unul dintre ei avea niste dobermani pe punte ....
Patmos: o insula mai maricica. Se poate vizita pestera in care Sf. Ioan a scris Apocalipsa. Pe insula exista un golf (Grikos beach) ce merita vizitat.
Amorgos: super insulita. Merita vazuta. Chiar langa portul Aigiali exista o plaja foarte OK. Atentie la ancorare in Aigiali: pe fund sunt 2 ancore vechi legate intre ele cu un lant. La vreo 10-15 km de Aigiali e o manastire, Panagía Chosoviótisa, sapata in munte.

P.S. Faceti baie si alte alea in Kos!! Este singura marina ce are bude cu apa calda :)
 
Ultima editare:
@lipan: eu nici nu speram la catamaran, dar cind grecul a oferit barcazul cu 4 cabine duble sub 2000euro am reusit sa conving echipajul

@florio: ai de ce sa imi spui bafta caci e prima iesire "in simpla comanda" pt mine :banana: :banana:

@bibicu: multumesc de sfaturi, am notat. jumate din echipaj e la prima iesire pe mare asa ca nu pot conta pe zile foarte lungi. O sa vad la fata locului.
 
Vad ca si in oferta Lagoon 380 e la sub 2000, mai exact 1950. Voi la cat l-ati scos si in perioada mergeti?

Care barcaholic mai e tentat de-o iesire la greci in octombrie?
 
Vad ca si in oferta Lagoon 380 e la sub 2000, mai exact 1950. Voi la cat l-ati scos si in perioada mergeti?

Care barcaholic mai e tentat de-o iesire la greci in octombrie?

Stiu o gasca care are o iesire de pe 9 octombrie si mai au 3 locuri libere. Daca te intereseaza, iti pot da fwd la un mail de la ei.
 

Back
Sus