Locuri de mooring / dry-dock ieftine

Smokey

Mic barcaholic
Dupa ce-si ia omu' barca, urmatoarea intrebare fi "unde o tine" in extra-sezon. Ce locuri cu preturi decente cunoasteti in zona Marea Neagra - Marmara - Egee - Adriatica?
 
Cred ca la bulgari te scoti cel mai ieftin, vorbisem eu la Bourgas si era subtire rau iarna trecuta, cam 500 euro, pe mal. Iarna asta habar nu am. Pot sa va zic la Lavrio costa 2000 euro/luna in cazul in care nu platesti in avans pe un an 12.000 euroi. Pe la Sozopol banuiesc ca e bine, dar nu stiu, la Nesebar e scump si acolo, iar despre varna si balcik habar nu am. Mangalia pare ca e cel mai ieftin din Romanica, pe la 1800 euro, ca si Eforie Nord, dar la Eforie, "broblem" daca nu dragheaza tata mare...stai acolo si faci scufundari cel mult. La tomis e scump vere si pe mal e dublu fata de apa, deh....Preturile sunt pt velier de 42-45 de picioare.
 
Asta n-am inteles-o niciodata. Tariful de Tomis.

Se ia la metru patrat, ok. Se inmulteste lungimea maxima cu latimea maxima, ok.
Dar de ce se percepe acest tarif o data pentru ponton, si a doua oara pentru locul ocupat in extrasezon, pe tarm ?!?:confused:

Barca e una singura, ori o tii la ponton, ori o tii pe cavaleti, la mal. Tariful e ca si cum ai tine o barca pe mal si una la ponton .....:rolleyes:
aiuristic....
 
Incredibil, 2000 de euro pe luna sa storezi o barca.
Cu 50 de euro pe luna stai la mooring in Noua Zeelanda. Cu 200 de euro pe luna stai pe mal in boatyard cu toate facilitatile, toalete, dusuri, electricitate, apa.
Gratis stai la ancora si traiesti un an cu 2000 de euro in Asia. Pretul pe un an pe mal in Romania iti da zece ani de cruising in anumite zone sau o circumnavigatie...deci concluzia e, cand ti-ai luat barca pleaca imediat ca altfel te ruinezi inainte sa iesi din port.
Exista semne clare ca a innebunit lumea asta. Ieri am auzit ca un garaj se da in Montreal cu 100 de mii de dolari, si toti spun ce bine e la noi, ca-n New York e 220 de mii...pentru un garaj! Tot ieri un prieten din Australia mi-a zis ca o cutie de lemn pe plaja in Melbourne, colorata pastel ce-i drept s unde se schimba australiencele intre surfuri, se da acum cu 350.000AUD. Pentru o cascarabeta pe plaja.
Deci inca nu s-a tras apa bine cu criza asta, mai trebuie un flush sa-si revina toti la realitate. Omenirea merita un crash total ca sa-si improspateze memoria si sa invete din nou sa aprecieze valoarea lucrurilor.
 
Ultima editare:
Incredibil, 2000 de euro pe luna sa storezi o barca.
Cu 50 de euro pe luna stai la mooring in Noua Zeelanda. Cu 200 de euro pe luna stai pe mal in boatyard cu toate facilitatile, toalete, dusuri, electricitate, apa.
Gratis stai la ancora si traiesti un an cu 2000 de euro in Asia. Pretul pe un an pe mal in Romania iti da zece ani de cruising in anumite zone sau o circumnavigatie...deci concluzia e, cand ti-ai luat barca pleaca imediat ca altfel te ruinezi inainte sa iesi din port.
Exista semne clare ca a innebunit lumea asta. Ieri am auzit ca un garaj se da in Montreal cu 100 de mii de dolari, si toti spun ce bine e la noi, ca-n New York e 220 de mii...pentru un garaj! Tot ieri un prieten din Australia mi-a zis ca o cutie de lemn pe plaja in Melbourne, colorata pastel ce-i drept s unde se schimba australiencele intre surfuri, se da acum cu 350.000AUD. Pentru o cascarabeta pe plaja.
Deci inca nu s-a tras apa bine cu criza asta, mai trebuie un flush sa-si revina toti la realitate. Omenirea merita un crash total ca sa-si improspateze memoria si sa invete din nou sa aprecieze valoarea lucrurilor.

Pai da !

Asta insa imi aminteste, Christian, ca ai promis sa vii in Romania sa gusti din salbaticia deltei :)
Eu am sa incerc sa gasesc un ponton de bun simt, al unei pensiuni dragute, la care sa cugete Nerissa.
Sper ca n-ai renuntat la idee !
 
Peste tot e la fel: in Galati, un garaj e 10.000 euro cu facilitati: cabluTV, curent, apa, canalizare, faianta, beci, chiuveta si soba pentru incalzire si nici macar nu e al tau, e doar "inchiriat" pe 99 de ani, dar daca Primaria face un Plan de Urbanism, te-ai ars sau il dai repede la necunoscatori, sa-i arzi si pe altii. Sa revenim: malul apei nu e in proprietatea nimanui si ce servicii iti asigura municipalitatea fiindca parchezi pe mal? In loc sa se mandreasca cu marina lor, sa ofere loc pe mal gratuit, sa atraga clienti/yacht-uri, ei le taxeaza.
Păi aici ar trebui sa intervina YCRR ce a obtinut statutul de „utilitate publica in 2008” ce presupune printre altele: sediu moka (adica in mod gratuit), facilitati fiscale, accesul la fonduri publice (a se intelege buget local etc.). De ce prin statut YCRR-ul nu "isi trage un teren" moka pe malul apei (la MN sau prin filiale si pe cursul Dunarii) - fiindca are dreptul, macar de concesiune/folosinta pe 99 de ani, il doteaza din bani publici (fiindca are acces) iar membrii beneficiaza gratuit de andocare, acostare, reparatii subventionate etc. Ha???? Sau e vorba aia: Yachtingul ca yachtingul, suntem club regal, dar fiecare face yachting pe banii lui!
 
"Ieri am auzit ca un garaj se da in Montreal cu 100 de mii de dolari"
Poate pretul se creaza dupa modelul Fix+Flex...
Adica o componenta fixa, rezonabila pt. teren + infrastructura plus o componenta flexibila,
care depinde de ce se afla sub placa de beton armat din garajul respectiv :)
 
Pai da !

Asta insa imi aminteste, Christian, ca ai promis sa vii in Romania sa gusti din salbaticia deltei :)
Eu am sa incerc sa gasesc un ponton de bun simt, al unei pensiuni dragute, la care sa cugete Nerissa.
Sper ca n-ai renuntat la idee !

Mersi Florio, apreciez ospitalitatea si mi-ar face placere, absolut. Problema e ca asemenea statistici sperie oamenii sa vina acolo, si cred ca e similar peste tot in Europa. Mai am mile multe pana ajung in Med si Marea Neagra dar poate ca zbor in Ro anul viitor si aranjam niste intalniri pentru ca vreau si eu sa intalnesc ceata asta de partizani :)
 
Mersi Florio, apreciez ospitalitatea si mi-ar face placere, absolut. Problema e ca asemenea statistici sperie oamenii sa vina acolo, si cred ca e similar peste tot in Europa. Mai am mile multe pana ajung in Med si Marea Neagra dar poate ca zbor in Ro anul viitor si aranjam niste intalniri pentru ca vreau si eu sa intalnesc ceata asta de partizani :)

Oooo, da ! Fii sigur ca si ceata abia asteapta !
Eu unul vad ce verva se starneste la micile noastre intalniri barcaholice :)

Problema costurilor de la chei, a accesoriilor, a mentenantei , nu se rezolva din pacate prin discutiile noastre. Si nici nu prea vad prin ce altceva, concret.
Totusi reusim sa ne bucuram de barcile noastre sau ale altora :), de aventuri pe ape si de tot ce tine de pasiunea asta.
 
Pai Florin, tu ai marina direct in curte pe peridoc :p, ce-ti mai faci probleme de costuri :)?
 
Am inteles ca prin Kos e ok, da moca...frate....in golf :))) Oricum in grecia e moca sa te duci sa stai o noapte, ceea ce....prin alte parti cam costa. S-ar putea sa fie moca in marinele municipalitatii, ca eu nu am platit stationare, doar apa si curent. Trebuie totusi sa te gandesti ca desi e moka, te costa drumul. Dar ai si avantajul ca ai ce face cu barca.
 
Pai Florin, tu ai marina direct in curte pe peridoc :p, ce-ti mai faci probleme de costuri :)?

Mi-ar fi drag si mie sa las barca la un chei cu paza, macar :) Daca e un fir cu doi douazeci si un robinet , basca o toaleta, as zice ca visez :)

Ca sa nu mai spun ca o marina care geme de barci, ar inmulti intalnirile noastre galagioase, mutandu-le pe malul apei !!!:) eee ?
N-ar mai fi nevoie de Flugtag sa ne zarim !
 
Să servim pă băieţi!

Peste tot e la fel: in Galati, un garaj e 10.000 euro cu facilitati: cabluTV, curent, apa, canalizare, faianta, beci, chiuveta si soba pentru incalzire si nici macar nu e al tau, e doar "inchiriat" pe 99 de ani, dar daca Primaria face un Plan de Urbanism, te-ai ars sau il dai repede la necunoscatori, sa-i arzi si pe altii. Sa revenim: malul apei nu e in proprietatea nimanui si ce servicii iti asigura municipalitatea fiindca parchezi pe mal? In loc sa se mandreasca cu marina lor, sa ofere loc pe mal gratuit, sa atraga clienti/yacht-uri, ei le taxeaza.
Aici la capitala e si mai scump si nu ai nimic din facilitatile alea enumerate de tine. Din ce-ai descris tu acolo poti sa si dormi plus alte activitati diverse placute trupului si spiritului. Am eu un prieten in Galati care foloseste garajul ca pe un fel de a doua casa, numai ca nu doarme in el. I-a facut si subsol=beci=pivnita de vinuri si cartofi!

Pai aici ar trebui sa intervina YCRR
Cum? Prin ce metode? Mese rotunde, scrisori la primul marinar, simpozioane, revista, petitii? S-au tot facut si rezultatele se vad. Parca si niste domni de pe aici au incercat o scrisoare de bine la primarele Mangaliei si rezultatele au fost colosale.
Cum poti ca ONG sa modifici ceva in tara asta daca nu esti bine inregimentat? Latri in vant si astepti sa iasa luna.

ce a obtinut statutul de „utilitate publica in 2008” ce presupune printre altele: sediu moka (adica in mod gratuit), facilitati fiscale, accesul la fonduri publice (a se intelege buget local etc.).
Asta e teorie, in practica sa vedem ce obtii daca te duci la primarele si ceri sediu fara sa "cunosti" pe cine trebuie.

De ce prin statut YCRR-ul nu "isi trage un teren" moka pe malul apei (la MN sau prin filiale si pe cursul Dunarii) - fiindca are dreptul, macar de concesiune/folosinta pe 99 de ani, il doteaza din bani publici (fiindca are acces) iar membrii beneficiaza gratuit de andocare, acostare, reparatii subventionate etc...
Asta e misto rau: teren prin statut, acces la bani publici! Sa ne radem!
Ideea a avut Vice-comodorele pe cand mai eram si eu membru si chiar tintisem noi niste terenuri si cu atat am ramas. Am fost chiar eu pe teren cu un primar sa vedem un teren si tot degeaba, n-am legat nimic.

...
Problema costurilor de la chei, a accesoriilor, a mentenantei , nu se rezolva din pacate prin discutiile noastre. Si nici nu prea vad prin ce altceva, concret. ..
Sfanta piata sau sfanta infrastructura publica!

Pai Florin, tu ai marina direct in curte pe peridoc :p, ce-ti mai faci probleme de costuri :)?
O fi avand si omul niscai ganduri!

Sa vezi cand se bandeaza McGregoru' de la vant cand bate sudul, noroc de stabilopozi ca sunt departe :)))
Aceste cuvinte ne doare, dom' Semaca! Se cunoaste din varii posturi anterioare ca aceasta barca minunata nu bandeaza si este un exemplu de stabilitate maritima. Putin respect!

Deci prin Grecia nu stiti nimic moca?

Ba stim si chiar am spus.
O gramada de locuri sant moca la Eleniki demokratia:
- orice marina neterminata. Exista o gramada ca nici aia nu se inghesuie cu harnicia. Au marina de 20 de ani neterminata, unde se strange gasca mare in fiecare iarna, au unii abonamente la asa kalimera. Am vazut si eu asa un cuib de haiduci la SE de Preveza. Cand am intrebat pe un catamaranist andocat cine e pe-acolo raspunsul a fost: Numai oameni buni!
- cheiurile publice fara dotari (nu stiu daca regula e pt toate dar e multe). In Preveza era plin de baieti legati stern to si coborau direct in kafine! Nu era rau. Eu am stat imediat dupa podul de la Halkis in N, tot in buza teraselor, dimineata puteam comanda un frape direct din barca.
- 3 milioane de golfuri, golfulete, insulite, cheiuri abandonate, pontoane private, samd.
In general locurile astea nu se trec in ghiduri ca tr sa mananca si gura lor (autorilor + proprietarilor de marine si restaurante) putin cozonac. Prima sursa sant forumurile si povestirile de calatorie dar trebuie multa rabdare sa stai sa citesti toate traznaile. dar cand e vorba de Grecia, cine se grabeste?

Cand e vorba de Romanica, trebuie procedat ca la Romanica. Nu vorbim de Ro si ne gandim in termeni de tara civilizata vestica. Nu este cazul. Aici exceptia e regula si lateral thinking e un rezonabil mod de trai. Francezii il cheama modest Systeme D dar sant copii fata de inventivitatea romaneasca.
Gandire laterala: de ce tr sa tii barca la mare? Daca tot esti dispus sa te duci pana la fratii cu ceafa groasa de ce sa nu te duci si pana la fratii lipoveni. In primavara Tulcea avea minim 4 marine unde se pot lasa la iernat chiar si barci mari, inclusiv veliere. Ba am vazut unul care isi inchiria curtea de la 200 m de Dunare pt garat barci. Frumos! Sau la Sulina dupa Canalul de centura, sau sau sau. Dar toate locurile astea trebuie cautate si apoi tinute secrete ca pe urma vezi ca se inghesuie toti si la anul nu mai ai tu loc. Am zis!
 
Eu daca'aş fi prin Consiliul Director aş muri de ciudă să nu am un boatyard cu toate facilităţile măcar numai pentru membri. Adică îl am pe Rege de partea mea, sunt utilitate publica şi legea îmi dă dreptul la facilităţile enumerate şi nu am aşa ceva? Eventual facut pe banii europeni? Daca vine MS Regele cu un yacht, il trimit in portul Tomis? Daca nu sunt locuri, stau si dau telefoane? Totul e sa vrei să faci ceva...
 

Back
Sus