Laly II

Popey Marinarul

Popey Marinarul
Asa incepe "nebunia" ... 2 scinduri si un cui
.... cava fibra si rasina iar la sfirsit vopsea
si multa apa in jur .... :cool:
 

Atașamente

  • 100_4068.jpg
    100_4068.jpg
    54.2 KB · Vizualizări: 224
  • 100_4102.jpg
    100_4102.jpg
    39.4 KB · Vizualizări: 231
  • Picture 034.jpg
    Picture 034.jpg
    58.8 KB · Vizualizări: 229
  • Picture 094.jpg
    Picture 094.jpg
    58.5 KB · Vizualizări: 224
  • Picture 222.jpg
    Picture 222.jpg
    46.2 KB · Vizualizări: 266
ahoy ,Popeye Marineru' !
felicitari pt. lucrare dar spune-mi , te rog ,e acelasi proiect dupa care am lucrat si eu ?
dupa cate vad eu ,cred ca ai fundul in "V" (fundul barcii) , cat despre cabina, ma gandisem si eu sa-i trantesc una .
 
Da, este acelasi proiect "Skiful lui Radoslav de 4,2 m" dar cu mici "modificari" ...
astfel am lucrat pe o chila interioara (scindura de 40 x 120 x 4000 mm ) putin
curba iar cind am atasat cele doua bucati de fund ale barcii a iesit ceea ce
vezi si pare intradevar in "V" . Placajul este dela Dedeman - cel de 4 mm si
costa aprox. 40 lei foaia ( 1250 x 2440 ) cit despre stratimat acesta este de
400 g / m.p. si impreuna cu rasina poliesterica au fost cumparate de la o firma
care executa forme / matrite pentru placile de gard ... undeva pe la intersectia
Sos. Gurgiului cu Ferentari (am dat peste cind mergeam la Dedeman pe Giurgiului).
Lungimea este de doar 4,1 m iar greutatea fara derivor si cirma a fost de 140 kg
( pe un cintar/bascula la un centru de fier vechi ) intrucit pe fund sunt batute 3
straturi de fibra, pe laterale numai 2 straturi dar cu toata rasina inglobata si dublu
fund din lambriu de 16 mm + 2 bancute laterale pe aproape toata lungimea barcii
+ banca centrala care inglobeaza si cutia derivorului ... toate astea au crescut
greutatea dnei. "Laly II".
Referitor la cabina aceasta a fost adaugata doar pentru a feri de apa "mai mult
bagaj" dar cum berea si vinul sunt foarte bune "brumarite" cred ca am trintit-o
degeaba ... sau cine stie imi v-a folosi la ceva dar si aceasta ca si parte acoperita
a provei sunt "sustinute" de rigle de 16 x 35 mm destul de dese pentru a putea fi
calcate de subsemnatul 104 Kg.
Momentan doamna este cu burta-n sus undeva in cartierul Aparatorii Patriei - Bucuresti.
 
Felicitari, e un proiect simplu din materiale gasibile si ieftine. Eu tot oscilez in a-mi face Pocket-ul din asa ceva, cu chila si putin fund in V (sa nu mai zica cineva ca e copaie) sau sa folosesc okoume, fibra si epoxy, la mare arta. Dar vorba lui Smokey: o sa-mi ia trei ani un proiect de-o vara. Hmmmmmm ........
 
Fiecare dupa buget .... deja cu Pocket-ul esti in alta clasa pe cind eu la juniori dar nu-i
nimic voi juca in liga mica pina ce voi capata o asemenea experienta ... cit despre
Smokey "are mare dreptate " si unde mai pui ca urmarind posturile lui bag sama ca-i toba
de carte - cel putin termeni tehnici specifici marinariei, jos palaria mon-cher.
 
Ultima editare:

Back
Sus