Sistem guvernare home-made

Avand in vedere ca o sa incep (sper) constructia unui motocruiser pentru plimbari si pescuit pe Dunare, si avand in vedere multiplele costuri care se vor aduna, ma gandeam sa construiesc singur (printre altele) sistemul de directie adica timona si sistemul de guvernare. Nu am vazut insa niciodata un asemenea sistem si ma intrebam daca este cineva pe aici care are asa ceva montat pe barca, daca a desfacut un astfel de sistem, as fi curios sa stiu ce are in carcasa aceea, eventual vreo schita sau vreo poza ar fi binevenite. Multumesc.
PS. Voi folosi un motor de 10 CP Mercury, Suzuki sau Yamaha de genul celor high thrust.
 
Salut,
Eu am desfacut motorul meu (outboard) de pe o barca ce avea si sistem de guvernare. Acceleratia si schimbarea sensului sunt comandate prin cabluri (in genul celor de frana, de la biciclete). Directia si ridicarea/coborarea motorului sunt comandate hidraulic. Se poate face, dar cred ca mai usor se poate cumpara un sistem second-hand, mai ales acum ca se termina sezonul de bantuit pe balti. Ideal ar fi sa te apuci de manufacturat sau cumparat dupa ce ai motorul.
 
nu te-as sfatui sa incerci un sistem de guvernare "home-made".
uite ce a iesit in urma incercarii lu' Base cu Boc .
lasand gluma la o parte :)) (pt. mai tarziu) , timona actioneaza asupra unui ax prins in doua lagare, ax pe care intr-un sens se infasoara un cablu ( tragand echea) si desfasoara alt cablu lasand echea sa fie trasa de primul.traseul cablurilor poate fi modificat printr-o serie de scripeti.
 
Steering1.jpg


cam asta ar fi cu actionarea echei ,de care-ti vorbeam mai devreme.
despre comanda acceleratiei ....nu stiu ce sa-ti povestesc ,as avea eu vreo doua idei dar nu recomand experiente in domeniu asta.
asteptam pareri avizate.
Andreea?!?!
 
nu te-as sfatui sa incerci un sistem de guvernare "home-made".
uite ce a iesit in urma incercarii lu' Base cu Boc .
lasand gluma la o parte :)) (pt. mai tarziu) , timona actioneaza asupra unui ax prins in doua lagare, ax pe care intr-un sens se infasoara un cablu ( tragand echea) si desfasoara alt cablu lasand echea sa fie trasa de primul.traseul cablurilor poate fi modificat printr-o serie de scripeti.

Nu stiu unde vazusem , sistemul asta de care vorbeste Sorin , cu timona pe un ax fixat pe doua lagare. Dar in loc de cablu infasurat pe ax, poate fi cuplat un pinion pentru lant de bicicleta. Iar de la capetele lantului pleaca pe "traseu" spre eche, cablul prin scripeti . (Bineinteles, dupa o schema diferita decat in poza postata)
 
Salut Lochness, important e ca sistemul pe care-l vei adopta sa fie in primul rand fiabil, de asta depinzand siguranta ta pe apa. Pentru aplicatia de care ne-ai spus, eu as folosi o guvernare standard cu cremaliera pentru actionarea motorului. Poate fi noua sau second, si contine cremaliera (pe care poti pune o timona custom), cablul plus tija de directie, iar separat se va pune mansa de comanda a acceleratiei, sensului de mars si eventual trim-ului electric. Daca tot vei folosi un motor de calitate, nu te lega la cap cu solutii manufacturate, o guvernare e o cheltuiala mica in plus, dar foarte importanta vizavi de siguranta.
 
Salut Vali. Presupun ca ai dreptate in ceea ce spui. Ma gandeam ca daca tot am cu ce si cu cine niste roti dintate si o cutie nu e mare lucru de facut, dar la urma urmei poate ca e mai bine sa le cumpar . Iar timona poti fi sigur ca va fi custom:).
 
Uite aici un exemplu practicat prin anii '50.
Pe acest site vei gasi mai multe barci cu acest sistem de guvernare.
 

Back
Sus