Guleta turceasca, pareri

M-ar interesa ceva pareri de la avizati sau nu despre guleta turceasca, poate fi luata in considerare pentru traversarea oceeanului, stie cineva unde se construiesc aceste barci, sau daca exista cuttere cu o configuratie similara a cokpit-ului si a interiorului ?
 
Guleta turceasca este o nava mare ( in jur de 30 metri lungime ) , moderna , dotata cu tot ce trebuie , in general construita pentru curse de charter , avand intre 5 -10 cabine , depinde de gradul dorit de confort . Sunt nave din lemn , construite in santiere traditionale turcesti , pe coasta vestica a acestei tari . In genral se deplaseaza folosind motorul , dar poate naviga sub vele daca vantul este favorabil .

Cu siguranta poate traversa oceanul si poate rezista bine multi ani , cu conditia unei intretineri corespunzatoare , lucru ce este destul de costisitor .

Oricum nu sunt nave ieftine , costa intre 1.000.000 si 4.000.000 Euro , noi .
 
de unde a-ti scos preturile astea?vedeti ca sint de vinzare si la varna.este (era in vara)una cu diferenta de cel putin 10 grade,fata de planul orizontal al puntii,pupa trage spre "nord' si prova spre "sud"fata de axul longitudinal al navei.lungime in jur de 15m.100000 euro,(cele in stare buna,)erau si 2 bucati in stare buna.unde anume se construiesc pe "coasta vestica?"ultimi constructori in marmara(tuzla) deja trageau obloanele prin anii '92.poate sa mai fi ramas pe coasta sudica la mediterana.cit despre preturi,ca la turci,mai scazi un zero,doua zerouri,mai dai,mai lasi............mai un pepsi,un ceai...............si pina la urma cumperi .....o bavaria!de la noi din ro!bafta!
 
Sunt multe santiere care inca produc astfel de nave . Ele se folosesc intens si de aceea se si construiesc.
Cele de la Varna ( cele 2 bucati ) cu care bulgarii fac jocuri de-a piratii cu turistii nu sunt corabii. Sunt niste cazane din scanduri de lada de cartofi .
 
adica dumneavoastra credeti ca eu nu stiu cum arata o guleta(goeleta)?eu vorbesc de cele aduse de turci spre vinzare si expuse pe apa de proprietari,nu de barabaftele alea pentru turisti,sa avem rezon!
 
Cum zicea si Robert goeletele turcesti sant in marea majoritate cnstruite pentru industria de charter.Deci la gabaritul lor e nevoie de un echipaj mai mare sa le manevreze.Dupa cate stiu eu sant asemenea santiere unde se construiesc goeletele in jurul Bodrunului.La 200-300 de mii de euro gasesti nave destul de bune.Daca bugetul te lasa poti sa-ti comanzi una noua facuta dupa preferintele tale.
 
Goeletele turcesti sunt ca salvarii turcesti : unii buni , frumosi , din matase albastra naturala , brodati elegant si cu monede cusute , si altii din carpa de nylon cu imprimeuri de neam prost si cu atze descusute .

Un gulet bun , mare , cu certificari valabile , cu motorul bun si cu dotari moderne se apropie usor de 1.000.000 euro , vechi de 3-5 ani .
Daca vorbim de corabii mai mici , de 10 -15 ani , cu santina imputita...si cu miros de peste in toaleta si cu miros de toaleta in bucatarie , atunci poate ca un turc ar vrea sa ne pacaleasca si sa ne ia vreo 100 - 150 .000 euro .
Iar intre ele ...se tot gasesc diverse variante .

Una noua , de peste 30 metri , din mahon , laminat epoxy , etc, eleganta si luxoasa trece de 2,5 milioane .
 
Domnule eu nu stiu cum faci dumneata de reusesti sa ma enervezi iar, si esti singurul de aci. Mai intai spui tuturor ca nu gaseti gueletele turcesi sub 2 - 4 miliaone iar acum dupa replicile, date spui ca gasesti una de 30 m la 3 milione. Domule cand toata lumea vede ca se gaseste si sub 1oo de mii una pana in 15 m.
 
.....guleta turceasca, poate fi luata in considerare pentru traversarea oceeanului,
Nu, nu e facuta pt asa ceva si niciodata n-au avut asemenea destinatie. O guleta pe ocean e cum comunismul in Elvetia: se poate dar ar fi pacat. Numai uita-te cum arata o barca/nava contruita pt croaziera lunga si cum arata gulete si o sa-ti sara imediat in ochi diferente majore.
Se poate trece, reconfigurand-o, cu mult lest si intarituri si exact in mijlocul sezonului cand sansele de vreme peste 7-8 B sant cel mai scazute. A facut-o un tip cu care am trecut eu oceanul si povestea ca nu i-a fost de loc usor si aproape era sa piarda si barca si echipajul si n-ar mai face-o inca o dat indiferent de plata.

stie cineva unde se construiesc aceste barci,
Vezi cu varul Gogu, e plin de ele. Sau plimba-te cu Google Earth la scara detaliata pe coasta Turciei si ai sa vezi o gramada de santiere.

daca exista cuttere cu o configuratie similara a cokpit-ului si a interiorului ?
Exista barci cu orice configuratie si orice interior, cine plateste constructia comanda interiorul, exteriorul, greementul, etc. cum i se nazare, vezi si marele iaht in forma de fier de calcat cu plaja la pupa! E gustul omului, ce poti face?

... toata lumea vede ca se gaseste si sub 1oo de mii una pana in 15 m.

E plin netul de gulete de vanzare, unele in colturi de lume in care nu te-ai astepta sa le gasesti. Cea mai ieftina am vazut-o in Croatia la 60.000 EURO pe la 15m, cam atat cat au marea majoritate. Turcii fac o smecherie cand spun lungimea barcii: aici se includ si bompresul generos eventual acoperit si cu scaun suedez plus puntea de la pupa care are pe putin 3m; relevanta e LWL, lungimea la linia de plutire nu LOA, lungimea peste tot.

Era una si in Tomis, poate constantenii stiu mai multe despre ea, eu auzisem ca e a unui SRIst.
 
naste
Domnule eu nu stiu cum faci dumneata de reusesti sa ma enervezi iar, si esti singurul de aci.(?!)
Mai intai spui tuturor ca nu gaseti gueletele turcesi sub 2 - 4 miliaone(?)

Robertmbrozie
Una NOUA , de peste 30 metri , din mahon , laminat epoxy , etc, eleganta si luxoasa trece de 2,5 milioane.

Naste
iar acum dupa replicile, date spui ca gasesti una de 30 m la 3 milione.

RobertAmbrozie
Un gulet bun , mare , cu certificari valabile , cu motorul bun si cu dotari moderne se apropie usor de 1.000.000 euro , VECHI de 3-5 ani .



NOU, VECHI, DOTARI, LUX, sub 2, sub 4 milioane, intre 2 si 4 milioane, cuvinte cheie, zic eu :)
 
Donmule poate ca nu am fost foatre exact si nici atent, dar dumneata nu contati vre-o diferenta de la cer la pamant dintre ce spune omul si realitate
 
Mai oameni buni ... eu cred ca naravul din fire n-are lecuire cum bine zicea scriitorul , fir-ar el sa fie de narav . Eu nu stiu de unde aveti atat energie sa va ambalati pe teme atat de stravezii . ( sa fie ...hic! ...shpritzu... hic ! ...de vina ? )

PIATA oricarui produs din lumea asta se imparte in nenumarate segmente , dupa diverse criterii , referitoare la calitatile produsului respectiv . Cel putin la barcaze prima calitate luata in considerare este vechimea , a doua este marimea si urmeaza inca 100 de criterii referitoare la cate in luna si in stele .

Guletele astea nu fac exceptie de la regula de mai sus , mai ales ca NU sunt produse standardizate , de serie . Se gasesc si ieftine darvechi si putrezite ( cazul si celei care era in Tomis acum 2-3 ani ) dar se gasesc si noi si moderne , luxoase , dotate , care sunt deja corabii serioase , dar care nu costa deloc putin si pot ajunge la preturi de milioane .

Santiere sunt pe coasta Turciei destule , unele lucreaza prost si ieftin , altele bine , modern , dar scump . In principal piata lor sunt tot firmele de charter turcesti sau proprietarii privati turci care le comanda pentru propria lor placere si aici sigur ca depinde de bugetul fiecaruia .

Am vazut putine Gulet-uri prin porturile Mediteranei ( in afara Turciei ) , dar cele pe care le-am vazut prin Grecia de ex . , erau nave frumoase si elegante ce s-ar fi pretat si unei calatorii in jurul lumii nu doar la o traversare de ocean .

Dar fiind barca nationala a Turciei , guleta are multe variante constructive , multe lungimi si multe tipuri , insa are si variante constructive slabe , facute sa care multi turisti dar la motor si pe vreme buna . Cu una din aia nu ai vrea sa treci oceanul , desi daca iti fortezi norocul ai avea sansa sa supravietuiesti.

Iar la o corabie manufacturata regula de aur este : cat dai atata face . Asta , sigur , eliminand partea de tocmeala specifica poporului turc .

Deci pentru cine vrea sa cumpere o guleta mare si are 100.000 Euro : UITA ! , iar daca insisti vei arunca banii pe o putregaie plina cu sobolani , care o sa ia apa mai multa decat ar putea sa scoata toate pompele unei nave de stinds incendii .

Daca ai intre 100.000 si 500.000 euro : pregateste-te sa stai in Turcia cateva luni bune , incepand de prin noiembrie pana in martie si ia toata coasta la scormonit . Poate gasesti vreo barabafta buna al carei proprietar e in faliment si cu cei 300.000 pe care ii dai tu si-ar putea salva casa spre a nu fi luat de banca . Daca iesiti cu guleta pe mare, pe vele si dupa o furtunica din aia frumoasa de ramane sarea alba si pe toarta cestii de cafea , in santina nu sunt mai mult de 200-300 litri de apa ( adica 3-4 cm ) ia-o , ai facut o afacere buna . Fa-i o revizie la motor, schimba cuzinetii si injectoarele ( sigur are mii de ore de mers la motor ) si ai grija mare pe viitor la functionarea pompelor . Nu uita de presetupa de la axul port elice. Schimb-o si pe ea la prima scoatere pe uscat a dihaniei

Daca ai peste 500.000 euro sigur esti suficient de inteligent incat sa nu arunci banii pe o corabie atat de mare si care necesita atata intrentinere ( fiind din lemn , ai uitat ? ) cu care sa nu faci nimic decat sa te plimbi cu nevasta si cu cei minim 5 oameni din echipaj . Asta doar daca nu cumva esti vreun fanatic sustinator al fenomenului " Nudist's Ship " si vrei sa umpli corabia cu 30 de suedeze despre care speri sa faca plaja toate , pe spate , cu capul spre prova , in timp ce tu stai la timona , cu pipa in gura si cu sticla de Jack la umbra .

Daca ai mai mult decat bugetele de mai sus , cumpara-ti o barca moderna , de fibra , si pleaca de acasa, in jurul lumii . Ia si grupul de suedeze , dar numai in echipe-perechi de cate 2 bucati pe care le rotesti in serviciu la bord la fiecare etapa de 500 mile . Pentru ocean ia-ti 3 perechi .
 
Ultima editare:
Domnule Ambrozie dar nu te inteleg ce ai dumneta defapt, inpotriva goeletelor, cam pe cate ai fost dumneta, oaspete sau angajat de le sti asa de bine.
 
In primul rand am vazut o omisiune la Robert, si anume faptul ca exista goelete si din otel.
In al doi-lea rand poate nu m-am exprimat eu bine intreband de goelete la modul general, am vrut sa intreb de goelete mai mici(14-18m) adica mai degraba de tirhandil care are si velatura configurata altfel - apropiata de yola. In orice caz ma intereseaza parerea voastra de un velier capabil, care sa aiba configuratie "pilot saloon" , intre 12-16m, si care sa poata sa fie navigat si de o singura persoana si neaparat o ambarcatiune care sa fie capabila de circumnavigatie.
M-ar interesa de asemenea parerea voastra de cocile din otel pentru veliere.
Aaa, si sa nu uit pretul conteaza !!!
 
Parerea mea e ca ori nu se impaca cerintele ori trebuie sa fi mai clar. Adica 12-16m lungime nu merge manevrat solitar daca "pretul conteaza!!!". Cocile de otel sunt bune dar iara ... "pretul conteaza!!!". Defineste si tu pretul asta. Pentru unul conteaza 500 000 euro, pentru altul 50 000 euro. Ce vrei sa faci cu barca? De ce asa mare? Un velier peste 12m cu greement sloop (presupun ca asta vrei sa zici cu "greement apropiat de iola") nu poate fi manevrat usor si comod de o singura persoana decat cu mijloace tehnice ajutatoare (vinciuri electrice). Si astea costa. Daca nu vrei vinciuri vrei mai multe catarge la lungimea asta. La fel cu otelul. material bun dar costa intretinerea. Adica anual pensula in mana. Daca vrei barca de circumnavigatie solo (presupun si eu asa o intentie) un 8-9m de fibra solida din anii 60-70 il gasesti ieftin (20 000) euro si isi face treaba. Eu zic sa te uiti odata la bugetele de croaziera si intretinere ale barcilor, si pe urma sa te gandesti la pretul de achizitie.
 

Back
Sus