Cupa Americii

regulament clasa AC72

Cod:
Pt inceput, [URL="http://www.americascup.com/2010/10/new-ac45-catamaran-class-takes-shape/"]despre noile barci[/URL], prevazute sa alerge in cursa cu numai 20-40 de noduri!

Personal sunt un adept a solutiilor high-tech.
Dar noua clasa (AC72) va fi la ani lumina distanta de orice solutie realizabila de un amator, grupa de amatori, sau chiar atelier pro, sub un buget de 4..N milioane Euro
(merita - pt. cei interesati sa cititi regulamentul clasei http://www.americascup.com/downloadsAC72+CLASS+RULE+2.0+Draft )

Putem urmari evolutia clasei cu interes (la fel cum urmarim peripetiile robotilor NASA, Pathfinder, Spirit si Opportunity pe Marte)
dar clasa va ramane ezoterica si la preturi prohibitive pt. "poporul nautic" cu putine sanse de penetrare a solutiilor in clasele mai mici.
Oricum, vom vedea in citiva ani...

Exista in regulament cateva puncte de-a dreptul ridicole, menite sa perpetueze avantajul unei constructii deja existente.
De exemplu prescriptii referitoare la dimensiunile exterioare ale containerului !!!
utilizat pentru transport.
Dar autorul regulamentului a fost generos, lasand alegerea culorii (containerului) la latitudine concurentilor:banana:
"An AC72 Yacht shall be capable of being assembled and disassembled by a Competitor
as follows:
(a) within 24 hours, wings shall be disassembled and packed in shipping boxes of the
following outside dimensions:
(i) two of 19.000 m x 5.000 m x 2.500 m;
(ii) additional boxes which shall fit within a volume 5.000 m x 1.500 m x 19.000"


Lasand la o parte ironia, merita de citit regulamentul, clasa (sau acele putine nave care se vor construi) vor atinge viteze spectaculoase.
Personal m-au fascinat sail-wingurile inca din tinerete ( incercarile mele s-au limitat la windsurf cu "propulsie" sailwing...).
 
Personal sunt un adept a solutiilor high-tech. Dar noua clasa (AC72) va fi la ani lumina distanta de orice solutie realizabila de un amator, grupa de amatori, sau chiar atelier pro, sub un buget de 4..N milioane Euro Putem urmari evolutia clasei cu interes (la fel cum urmarim peripetiile robotilor NASA, Pathfinder, Spirit si Opportunity pe Marte)
dar clasa va ramane ezoterica si la preturi prohibitive pt. "poporul nautic" cu putine sanse de penetrare a solutiilor in clasele mai mici.
Pai nici nu e asta scopul CA si nici n-a fost asa niciodata de la inaugurare, e ca si cum la Formula 1 ne-am dori sa poata accede si echipa de carting din Corbeanca a lui Tantarescu. CA ar trebui sa fie culmea tehnicii navale si asa a si fost data trecuta si s-au asigurat ca asa va fi si data viitoare dar la costuri mai reduse.
significant cost-reduction initiatives compared to the 32nd America’s Cup:
• 11-person crews (reduced from 17 on ACC class monohulls)
• Boat lengths reduced to 72 feet from 82 feet
• No-sailing periods enforced
• Simple crane lift in/lift out – no special hoists or docks required
• Shipping and centralized logistics paid for by event
• Liberalized design rules encouraging non-exclusive design
• Consolidated competitor facilities at World Series: sail lofts, workshop etc
• World Series negates need for permanent team fixed-bases
• Centralized meteorological service and ban on weather boats


ac72_story.jpg




... De exemplu prescriptii referitoare la dimensiunile exterioare ale containerului !!! utilizat pentru transport. Dar autorul regulamentului a fost generos, lasand alegerea culorii (containerului) la latitudine concurentilor...
(ii) additional boxes which shall fit within a volume 5.000 m x 1.500 m x 19.000"[/COLOR][/I]
Nu e facut la misto ci probabil ca din cauza spatiului disponibil pt echipele tehnice care va fi extrem de limitat mai ales daca vor sa tina CA in San Francisco unde deja au fost manifestatii impotriva prezentei acestui eveniment sportiv acolo, pe motive de ecologie. Deci, baieti, veniti cu valize mici mai ales ca noi platim! Shipping and centralized logistics paid for by event

Personal m-au fascinat sail-wingurile inca din tinerete ( incercarile mele s-au limitat la windsurf cu "propulsie" sailwing...).
Poze ca sa te credem!
 
Ultima editare:
S-a dat la apa prima barca facuta dupa noile reguli ale CA.
viewimage.php

Povesteam alaltaieri la masa despre cum s-a pus filmul pe aripa, pozele operatiei aici.

PS Azi au si dat-o la apa!
163006_190721027621005_119505771409198_705489_5440681_n.jpg
 
Ultima editare:
stau si ma intreb cum tertaroleaza ...
ca sa nu mai vorbim de faptul ca in "Deed of gift" (cel original) http://en.wikipedia.org/wiki/Deed_of_Gift se cerea ca challenger-ul sa navige pina la locul competitiei ... ceea ce Schoonerul America a si facut inainte de a cistiga trofeul.
preluind metafora, in acest context, s-ar putea ca "echipa de carting din Corbeanca a lui Tantarescu." sa ajunga la startul de Formula 1 in timp ce firme de prestigiu nu ... si prin reducere la absurd sa si cistige competitia ...
 
mi se pare ok

Le dau ok-ul, astia pun folia pe structura aripii cum pun eu folia pe aripa de la aeromodel (mici diferente, eu folosesc un fier de calcat ca sa se contracte, probabil ca ei nu dispun de asa ceva).
Daca la mine zboara, cred ca si la ei mere.

Mai in gluma mai in serios, semana foarte mult... o sa pun o poza cu o aripa.
 

Back
Sus