Catarge neconventionale

Surfand pe forumuri straine am descoperit aceste tipuri de catarge neconventionale.Catargul tip grinda cu zabrele si catargul in forma de A.
Primul cica ar avea avantaje dpdv al costurilor de constructie putand fi realizat de un atelier de lactuserie bine dotat.
Al doilea avantaje de o mai buna manevrabilitate mai ales la croaziere lungi cu echipaj minim.Cred ca si constructiv se poate realiza destul de usor.Se foloseste in special la catamarane.Dar si greenpeace are in proiect un monohull cu un asemenea catarg.
 

Atașamente

  • Eugenia%20Moll.jpg
    Eugenia%20Moll.jpg
    29.8 KB · Vizualizări: 103
  • A mast1.jpg
    A mast1.jpg
    12 KB · Vizualizări: 153
  • A mast.jpg
    A mast.jpg
    35.1 KB · Vizualizări: 104
Ala ca si grinda cu zabrele, e usor ilogic, ca idee efortul in catarg e de compresiune, grinda cu zabrele e o conceptzie de moment, deci.....Dar ala tip A....cooool
 
Or sti inginerosii aia ceva, ca le calculeaza.
La prima vedere catargele astea ma duc cu gandul ca opun o mare rezistenta la inaintare, de pilda la vantul dinaintea traversului.
 
Ala in forma de A, daca ii construiesti lateralele cu un profil de aripa, s-ar putea sa-ti dea chiar portanta, nu neaparat rezistenta la inaintare...orice profil, in relatie cu un fluid, dezvolta o rezistenta la inaintare, da' si o forta portanta, perpendiculara, vectorial, pe prima...valoarea ei este data, in cea mai mare parte, de forma profilului si de unghiul de incidenta al fileurilor de aer/fluid asupra profilului...cauta vela rigida, pe net, in special in privinta iahturilor de uscat, sa vezi ce se poate scoate dintr-un profil bun...

Ultimii care au folosit o vela rigida sunt cei de la Oracle, in Cupa America...aia piesa high-tech...aripa de avion, ce sa mai...
 
subiectul complicat de abia incepe, ca vrem sa mergem cu diverse aliuri in diverse directzii si de aici , catargele cum zice maria voastra....nu mai au sens ca forma, back to the egg, o elipsa in sectziune :))
 
:eek:t:
Pt Admin si membrii juriului:
Nominalizat la categoria: Zicerea anului:
daca mergi la "futu-i ma-sa" concediu, ce te freaca polara ?
 
Mie mi-a scapat subtilitatea ...


Revenind la catarge, cu un catarg de'asta profilat nu prea vad cum stai la ancora :D
 
Flavius, mai e un subiect, mergi cu vant din ambele borduri, inseamna sa ai un catarg oarecum simetric fata de axa de simetrie a barcii, catargului, etc. Pai si daca e asa, ce ne facem cu o forma care la un bord ne ajuta si la un bord ne incurca ? Cum zici si tu e foarte important unghiul de atac al velei, am observat ca noua tendinta e sa ai catargul oarecum inglobat in vela, razna spus, dar te duce la niste performante interesante :)
 
Mie mi-a scapat subtilitatea ...


Revenind la catarge, cu un catarg de'asta profilat nu prea vad cum stai la ancora :D

Ai si-o ancora "profilata" :D

Eu am convingerea ca au calculat inginerii aia destul, n-au cracanat doua catarge pur si simplu. Poate rezistenta data de reazemul in "A" ii confera mai multa inaltime, rezulta mai multa vela, iar rezistenta la inaintare o fi acoperita de plusul de velatura. Zic probabil :)

Iar acea ferma metalica din prima poza, pare doar putin mai groasa decat un catarg in care rulezi randa. Nefiind o forma plina ca un catarg conventional, ar trebui sa opuna mai putina rezistenta. Insa tesatura metalica din profilul ei (in sectiune patrat sau cel putin triunghiular), sunt convins ca se cam opune vantului. Asta imi pare mai mult improvizatie decat inventie.

Oricum, daca o inovatie din astea vor avea rezultate reale mai bune decat catargul clasic, e o certitudine ca va umple marinele in scurt timp :D
Si doar simplul fapt ca se incearca lucruri noi, e de bine !
 
:eek:t:
Pt Admin si membrii juriului:
Nominalizat la categoria: Zicerea anului:
daca mergi la "futu-i ma-sa" concediu, ce te freaca polara ?

A beautiful masterpiece from the Carpatian garden :)
Un american n-ar putea tese asa o zicere poetic si maiastru construita, combinand peiorativul nepasarii in timpul liber, cu grafica geometrica adusa in pragul frictiunii :) Si totul intr-o superba intrebare.

Francois Villon & urmasii :)
 
Ultima editare:
tizule (adrian.n), se poate obtine portanta si dintr-un profil simetric...vezi cazul chilei profilate...prin simplul fapt ca orice barca, sub actiunea vantului, se INCLINA, profilul simetric devine asimetric in raport de directia de curgere a fileurilor de aer, si atunci, la un catarg in forma de A, avem asa: laterala din vant devine portanta, generand un moment de redresare, deci se opune inclinarii, deci poate sa dea beneficii acolo unde nu ne asteptam - la momentul de redresare generat de chila/carena - de unde posibilitatea (cel putin teoretica) de a reduce balastul/suprafata udata, deci frecare mai mica, recte viteza mai mare; laterala de sub vant ramane cumva perpendiculara, ceea ce duce la portanta 0, deci nu face nici bine, da' nici rau...

Catargele alea eliptice in profil tocmai pe asta se bazeaza...cuplate cu un in-mast furling, fac ca ansamblul catarg-randa sa actioneze unitar si sa dea randament intocmai unei aripi de avion...e vorba de un profil auto-profilat, flexibil, auto-stabil (ceea ce, in practica, a devenit delta-planul...), super-subtire...

Cred ca urmatorul nivel pentru dezvoltarea catargelor de mare performanta va fi catargul cu geometrie variabila...cuplat cu o vela semi-rigida, sau cu rigiditate controlabila (prin balene...zic si eu...), poate duce la generarea de forta portanta suplimentara...

Oracle, la randa aia high-tech, au avut profil variabil, si controlabil...e o aripa de avion cu profil variabil (in aviatie nu exista...decat delta-planul, mentionat mai sus...da' profilul nu e controlabil...e doar auto-stabil...)...deja stiu ca se gandesc la folosirea efectului Coanda pentru unele sisteme de vele super-performante...
 
Ultima editare:
hai sa va mai spun una: de ce credeti ca in momentul in care se ridica focul, in vanturi din sectorul prova, creste randamentul aerodinamic al randei? iar inclinarea laterala a barcii e mai mult decat direct proportionala cu suprafata velica? (a se citi: inclinarea laterala nu e direct proportionala cu suprafata velica, ci cu un coeficient mai mare de 1 al acesteia...)....cine imi raspunde corect e mare la aerodinamica...desi nu e locul ei aici, pentru velisti are mare importanta...
 
in momentul in care se ridica focul, prezenta acestuia contribuie la 2 lucruri :

1. trimiterea filoanelor regulate de aer ce se scurg din foc direct catre suprafata de sub vant a randei generand portanta ce se aplica perpendicular pe planul velei generand inclinare

2. planurile velelor nu sunt perfect paralele , ci focul se strange usor catre randa reducand suprafata sectiunii de iesire a filoanelor de aer , creand efect de horn , contribuind astfel la cresterea vitezei barcii
 
hai sa va mai spun una: de ce credeti ca in momentul in care se ridica focul, in vanturi din sectorul prova, creste randamentul aerodinamic al randei? iar inclinarea laterala a barcii e mai mult decat direct proportionala cu suprafata velica? (a se citi: inclinarea laterala nu e direct proportionala cu suprafata velica, ci cu un coeficient mai mare de 1 al acesteia...)....cine imi raspunde corect e mare la aerodinamica...desi nu e locul ei aici, pentru velisti are mare importanta...

parerea mea,buna sau rea:)cind aerul e fortat sa intre intre foc si randa(asa zisul efect de horn),aerul+aerul din imprejur adera la extradosul randei,luind si forma acesteia=efectul coanda=portanta suplimentara.
 
Surfand pe forumuri straine am descoperit aceste tipuri de catarge neconventionale.Catargul tip grinda cu zabrele si catargul in forma de A.
Primul cica ar avea avantaje dpdv al costurilor de constructie putand fi realizat de un atelier de lactuserie bine dotat.
Al doilea avantaje de o mai buna manevrabilitate mai ales la croaziere lungi cu echipaj minim.Cred ca si constructiv se poate realiza destul de usor.Se foloseste in special la catamarane.Dar si greenpeace are in proiect un monohull cu un asemenea catarg.

Toate bune si frumoase, dar ma poate lamuri si pe mine cineva cum controlezi forma velelor cu astfel de catarge?
Rolul unui catarg din cate stiu eu nu e numai de bat pe care sa atarni sarme de rufe, ca altfel aveau toate forma de macaroane.
Dar am vazut filozofii intregi privitoare la tensiunile din sarturi si straiuri, si cat de curbat trebuie sa fie catargul, cum sa difere functie de taria vantului sau de nevoia de a avea acceleratie sau cum sa urce mai bine.
Eu nu cred foarte tale in aceste catarge, atat vreme cel putin cat vorbim de vele relativ traditionale. Cele rigide sunt din alte carti, pe care nu le-am citit. Si probabil ca nici nu o sa le citesc prea curand. Chestie de gust.
 

Back
Sus