dozare rasina epoxy in cantitati mici.

Pun aici o formula de calcul de amestec volumetric pentru cantitati mici de rasina epoxy

Rasina : Epiphen RE 4020 cu intaritor DE 4020 de la Polydis.
Din fisa tehnica avem :
densitatea rasinii (la 25 grade celsius) = 1.15
densitatea intaritor (la 25 grade celsius) = 0.98
raport de amestec in greutate = 100 parti rasina + 30 parti intaritor

Dupa calcule complicate.....:)confused: :mad:;)) rezulta urmatoarea formula de calcul de amestec volumetric.

Volum intaritor = Volum rasina * 0.352

Practic se incarca intr-o seringa o cantitate de rasina ( de ex: 10 ml) dupa care se calculeaza volumul de intaritor cu ajutorul formulei de mai sus (in exemplul nostru cca3.5ml), care se incarca in alta seringa, dupa care continutul celor doua seringi se amesteca intr-un recipient.

Am pus aceasta formula dupa o incercare nereusita de dozare a unei cantitati mici de epoxy (10-15 g) cu ajutorul unui cantar de bucatarie electronic.

Sper sa fie de folos.
 
Din câte am văzut pe aici, dacă rășina nu a dat în fiert e posibil ca formula să fie bună.
 
Salut,
Am cumparat rasina de la Polydis si a trebuit sa folosesc volume mici. Am facut amestecul cu seringa dupa alta formula respectiv in multiplii de 8,69 ml rasina cu 3,06 ml intaritor care este identic cu formula propusa de Costas.
Problema este ca rasina curge si dupa 4 ore la 23 gr. C. Ce pot sa fac ca o parte din rasina curge de pe suprafetele inclinate. Cei de la Polydis insista ca dozarea se poate face numai gravimetric. Nu se vorbeste nimic de punctul de gel care in fisa tehnica apare la 45 minute.
Ma puteti ajuta cum sa procedez ?
Cu stima Loti
 
Daca nu-ti gelatineaza nici dupa 4 ore inseamna ca nu ai dozat corespunzator.Rasina epoxidica iti "iarta" poate 2-3% greseala de dozaj dar nu mai mult.Poate cantarul care-l foflosesti nu are precizia dorita.Sau ziceai ca faci cu seringa mod de lucru neincercat de mine pana acum.Dupa parerea mea ai mai avea 2 posibilitati daca dozajul e corespunzator.Sa folosesti mai putiína rasina la impregnat si surplusul sa-l razi cu o spatula de plastic sau un card de telefon vechi.Sa sigilez suprafata de laminat cu folie de polietilena si sa-l bagi sub vid cu ajutorul unui aspirator sau al unui compresor de frigider.
 
Dozajul de rasina trebuie facut la masa, nu la volum. Nu stiu daca formula cu densitati e ok - calculele pot fi corecte, dar daca densitatea nu este cea din ipoteza se duce naibii algoritmul, iar la cantitatile astea erorile pot fi mari. Mai bine foloseste un cantar fin si 2 seringi identice pentru inceput.

Cu rasina care curge nu prea ai variante, dai mai multe straturi subtiri. Daca impregnezi fibra, fibra suge atat ca ii trebuie sa fie impregnata, restul va curge.

Am folosit la barca cam 10 kg de rasina si n-am avut niciun rateu cu mixajul, ceva nu faci bine la masurare ...
 
Foloseste intaritor rapid. Eu pentru cantitati mici merg cu doua pahare gradate, unul la 30/60/90 si unul la 10/20/30. Mai ingros rasina cu talc, faina de lemn/okoume dupa cum am nevoie. Totusi este de evitat talcul pentru ca se adauga greutate multa la produsul final si nici nu iese la culoare.
 
Ultima editare:
In privinta dozajului nu am nici cel mai mic dubiu. Am incercat sa pun mai mult intaritor cu 5% dar rezultatul a fost acelas. Nu am reusit sa aflu ce este punctul de gel care in fisa tehnica este de 45 minute. Eu inteleg ca dupa 45 min. rasina nu mai curge. Cei de la Polydis au zis ca "nu ai dozat corect prostule" in rest nu ii intereseaza. Daca ar fi sa lucrez cum zici tu Levy inseamna ca timp de vreo 5 ore sa tot stau cu cardul langa produs si sa tot mut rasina scursa. Sunt de parere ca rasina cumparata, din nu stiu ce motive, este o porcarie si nu mai cumpar nimic de la Polydis.
Daca aveti vreo solutie astept cu nerabdare.
Cu stima Loti
 
Sunt foarte bune produsele polydis. Trebuie, insa folosite cum scrie la carte. Si eu m-am intepat la inceput cu un gelcoat de vreo 12 milioane de lei vechi. Acum nu mai am probleme. Vezi ca sunt si alti vanzatori de rasina mai ieftina insa tot trebuie atentie la dozaj. Experienta isi va spune cuvantul, ai sa vezi. Spor la treaba.
 
Ai luat kit (rasina + intaritor) de la Polidys sau numai rasina si separat intaritor? Poate nu sunt compatibile.
Eu acum lucrez cu intaritor luat separat (luna asta) si cu rasina ramasa de anul trecut. Si merge...
 
Am luat rasina si intaritorul de la Polydis, am fost chiar asigurat ca nu am primit intaritor lent (care ar explica situatia) pentru ca nu au pe stoc.
Daca rasina ar fi buna macar nu ar mai curge dupa o ora aproximativ? Rasina pe care ai folosit-o se gelifica dupa o ora?
Eu inca lucrez la matrita asa ca orice ajutor este bine venit.
Daca firma ar fi serioasa ar cere mostre ca sa lamureasca situatia asa ca nu sunt de acord cu Ada-Kaleh. Am lasat la ei aproape 100 Euro.
Multumesc anticipat pentru ajutor.
Cu stima Loti.
 
Da, la un dozaj corect dupa o ora de la aplicare devine aproape gel si nu mai curge (si e lipicioasa ca naiba), iar daca o tii in pahar neaplicata intra intr-o reactie exoterma (iti frige paharul in mana).
 
NU se gelifica dupa o ora, dupa cateva ore bune. Vara, undeva la 35 grade, dupa o ora inca curgea, dupa 5-6 ore se intarea la suprafata si dupa 24 de ore se putea slefui. Polimerizarea completa in 14 zile parca. Asta cu intaritorul normal. Si asta la 35 de grade, sau poate mai mult, ca lucram in interior. In zilele mai friguroase (25 grade) dura si mai mult, nu puteam slefui decat dupa 3-4 zile.
 
salutare salutare.. am si eu o mare problema... daca cineva poate sa ajute si la mine cu 100 gr de intaritor.. ca l-am lasat in pet de jumate de litru si s-a scurs..a atacat bidonu si asta am patito si prima data.. daca se poate
am o patzanie cu copastia.. din cauza ca ziua era cat de cat cald in toamna dar seara era frig tare si acum incepe sa se decojasca rasina si lacu dupa copastie.. rasina mai am aproape 800 gr dar nu mai am decat 10 mil de intaritor.
mersii mult si nu ma supar daca nu se poate. eu am intrebat.
 
Man, daca ziceai mai devreme... luni am fost la Polidys si mi-am luat fix 500 ml intaritor. Luam si pentru tine....
Referitor la rasina lui LOTI: incearca sa aplici un strat subtire si sa-l incalzesti cu feonul, ar trebui sa accelereze procesul de polimerizare. Alta varianta ar fi sa bagi recipientul cu mixura gata facuta (cateva zeci de grame) si bine amestecata (eu o amestec cu bormasina cel putin doua minute) in cuptorul cu microunde pe puterea cea mica si pus la 2-3 minute. Energia moleculelor ar trebui sa incalzeasca rasina si sa o intareasca. Asta ca sa vezi daca e buna proportia. Din practica: am dat un strat subtire la imbinarea puntii cu spargevalul si dupa aproape 1 ora (eu zic ca mai putin) rasina nu mai curgea pe planul inclinat al puntii ci incepea sa formeze picaturi. Cred ca asta e punctul de gel. Mai mergea stearsa cu o carpa (ceea ce am facut pentru a-mi usura munca), dar nu mai era asa de lichida ca la inceput.
Daca si dupa 24 ore inca mai este vascoasa, am aplicat metoda lui Smokey si am dat intaritor cu pensula. Si a mers..., dupa alte 24 de ore s-a facut beton. Vezi si in atasament ceva info.
 

Atașamente

  • AAN003e_Thermosets_and_Structural_Adhesives.pdf
    182.9 KB · Vizualizări: 66
Ultima editare:
he he, zi si tu ca ai baut intr-o seara mai mult si nu mai ai 100 de euro, crezi ca se deranjaza cineva sa ceara mostra sa vada ce gresesti tu(avand in vedere ca isi cunosc produsele si stiu ca nu au probleme) la cifra asta de afacere cu tine. Noi lasam cu mia de euro la ei de cativa ani, si cand am avut problema cu gelcoatul (doua galeti de 25 kg plus pigment alb 5 kg si albastru 5kg) am sunat si mi-a spus Camelia cum se dozeaza(ceea ce stiam) si atat. M-am enervat si l-am aruncat pe tot. In timp am constatat gresala de dozaj (urmare a acestui fapt mi-a luat aproape foc in galeata). Mie cu peroxidul pentru lent mi se gelifica dupa mimim 4 ore daca este foarte cald afara , despre epifen vorbesc, altfel in preajma lui 20 de grade se gelifica peste noapte, nu stiu ore, dar probabil peste 8. Daca vrei actiune rapida, la un pret mai scazut cumpara Top Epoxi Amorsa de la Europlastic. Se intareste in cateva ore. Daca o dai dimineata seara po poti slefui in conditii bune de temperatura. Sa nu se inteleaga acum ca polydis este o firma super, au multe probleme, insa nu cu produsele. Sper sa fiu inteles corect.
Spor la treburi.
 
mersi mult de sfaturi
eu am avut o experienta, de fapt douo in felul de stocare a continutului. si anume ca l-am lasat in pet asa cu l-am primit. prima data am avut intaritor pt 4 kg de rasina si sa nu vada nevasta pe ce dau banii am bagat totu sub pat (am un pat mai special) si eu am primit coletul la sfarsitu lu aprilie si eu m-am apucat in august de barca. deci intaritorul a ros petu si s-a scurs..
in fine am mai convins pe tanti de la polidis arad sa-mi mai dea inca un kg de rasina sa pot da tot interiorul si peste inca cat mai aveam nevoie de intaritor ..m-a taxat cu un mil.
si dupa ce am terminat treaba si am strans tot din garaj si am adus acasa totul, cand lucram la un arc si tr sa lipesc ceva cu rasina am vazut ca din cutia in care era totul era patata... si am luat si aceiasi problema petul era ros..deci depozitati in sticla de sticla.
si pe deasupra am si atins borcanu inainte sa pun capacu si poc pe jos toata comoara mea..

eu vorbesc de rasina epoxidica epipen..
dar m-a sunat bunu nostru coleg si prieten d-ul antrenor stelist de la baza sportiva Dinamo si s-a gandit sa-mi faca o bucurie.
mersi mult pt sfaturi.. acum se intareste f repede cu caldura asta...la mine a f chestea ca a f frig si sigur nu apuca sa polimerizeze bine chiar daca era tare la pipait..si unde mai pui ca a stat si toata iarna afara.. acum am un loc acoperit la o baza sportiva unde am chei.pe malu begai.
mersi inca o data si spor la treburi si voiaje.
daca intrati pe la poze veti vedea ce a facut oagea mea azi (bucurie la copii si copii mai mari)
 
mai nu stiu exact despre ce e vorba, ca eu citesc mai in diagonala de cand cu venirea verii dar am auzit ca telina, vinul rosu, nuca, mierea si usturoiul ajuta la intarire, dar nu stiu proportiile.
 
ma bogdane...de la varsta asta?
eu abea de la 80 incolo ma gandesc sa ma mut la gradina si sa ma apuc de apicultura si gradinarit... dar acum... ramane doar vinu
 

Back
Sus