ambarcatiuni cu vele pana in 7 m

salutare barcaholici,
va cer ajutorul in a identifica ambarcatiuni cu vele pana in 7 m, motivul fiind scutirea de taxe si impozite pentru aceste ambarcatiuni, o grija in minus cu toata nebunia asta ce are loc in tarisoara noastra.
Velierul va fi destinat navigatiei costale maritime, dat fiind ca in maxim 2-3 luni ma mut la Mangalia unde voi face si instructajul.
Am vazut cateva oferte la astor, viko, YPTON,didi 26, challenger dar apelez la ajutorul dumneavoastra in identificarea unei ambarcatiuni potrivite.
Totodata daca ma puteti ajuta cu identificarea tarifelor care se practica in portul turistic mangalia as fi recunoscator, cat ar costa pe zi taxele de acostare, parcare pe peridoc, lansare (folosirea rampei de lansare la apa).......scuze pt lipsa terminologiei specifice, pe care sper sa o deprind in timp.
Multumesc mult pt ajutorul dumneavoastra pe care nu ma indoiesc ca il voi capata din cate am vazut eu pe forum.
 
Salut, Bine ai venit!

Daca vrei ceva second hand, si barca lui Bibicu nu te satisface ... cauta pe www.boats24.com (sau alt site de profil) si introdu la lungimea maxima 7m, sa vezi ce modele sunt pe piata, sa-ti faci o idee. Apoi compari, analizezi ... Multe sunt si tractabile (derivor rabatabil, greutate mica, etc).

Daca vrei sa construiesti una noua ... discutam altfel :)

Oricum, faptul ca vei sta in Mangalia iti largeste orizontul foarte mult :)
 
Din cate cunosc, nu pretind ca foarte bine, la finanate trebuie declarata oricum chiar daca se incadreaza in limita a 7m si sub 15 kw. Am vorbit cu un prieten de la primarie care se ocupa de taxe si impozite care mi-a spus ca au o lista de tarifare foarte variata, nu mai retin exact dar se impozitau in functie de : cu vasle, cu motor, sport, ambarcatiuni mici de agrement pentru inchiriat, etc. Ce am retinut e ca se impoziteaza chiar si lotcile cu vasle.
Anul trecut cei de la Capitanie mi-au zis ca urmeaza, era un proiect de lege, (nu stiu daca a devenit lege) ca si ambarcatiunile in limita a 7m si sub 15 kw sa se ,,inregistreze" ( a nu se intelege inmatriculeze), pentru o mai buna evidenta, la fel ca si motoscuterele pana in 50 cm.
Parerea mea e ca ar trebui sa te interesezi exact la ambele institutii pentru a nu avea neplaceri in viitor. Chiar daca acum nu s-ar inmatricula sa nu ai surprize ca peste un timp sa fii obligat sa o inmatriculezi/inregistrezi. Si atunci sa nu constati ca nu indelplinesti toate cerintele legate de actele ambarcatiunii, contract de v-c, poate nu mai gasesti vanzatorul,etc.
Nu stiu daca mai mult te-am incurcat decat te-am ajutat dar sper sa te descurci.
Succes!
 
Multumesc mult de ajutor tuturor,
E culmea, mai ramane sa ma taxeze si cand inot.
Bibicu da-ne si noua o ideie cam cat te costa intretinerea, taxele si impozitele anual te rog sa stiu in ce ma bag.
Finante ar fi dar mi se pare absurd ca marina (cam la 1k euro am estimat-o anual), taxele si impozitele sa ma ajunga la mai mult de 2k anual.
Multumesc mult.
 

Back
Sus