PDA

View Full Version : Skippertraining

Sailingtours
16 Nov 2008, 07:12 AM
Pe 21.03.09 organizam un Skippertraing pentru cei care vor sa-si aprofundeze cunostiintele. Va fi o ruta de 350 de mile de facut intr-o saptamana, Zadar - Venetia - **** - Kornate - Zadar. Un antrenament bun pentru sezonul viitor si pentru cei care chiar vor sa mearga pe Mediterana fara skipper.

Cu offshore (24h), cu laguna Venetia, si zone de trafic intens pe mijlocul Marii Adriatice.
Cei care vor sa stie mai multe despre aceasta aventura sa ceara informatii pe adresa mea de Mail. radu@sailingtours.ro

Sailingtours
16 Nov 2008, 07:13 AM
:) acolo unde sunt cele patru stele, trebuia sa fie orasul acela cu nume noua oarecum prea cunoscut.

Sailingtours
17 Nov 2008, 04:23 PM
Ce era mai important am uitat. Pretul este de 260€ de persoana. Vom folosi un Sun Odyssey 45,2.

Sailingtours
19 Jan 2009, 01:22 AM
Am mutat skippertraing-ul nostru pe data de 28.03.09

Mai sunt doua locuri libere deoarece 2 membri ai echipajului nu mai pot sa participe.

bibicu13
30 Jan 2009, 05:23 PM
Am vorbit azi cu Radu. Am intrat si eu !

:sail: + :happy-banana:

Smokey
31 Jan 2009, 01:51 AM
Fericitilor, fac implozie de invidie :eek:

Ion
28 Feb 2009, 02:43 PM
Salut,

Acu m-am inscris aici, vazusem oferta. Postata de ceva vreme. Daca locul ramas e inca vacant contacteaza-ma te rog pe mail. Daca s-a dat sau nu mai e de actualitate, atunci te rog sa ma ai in vedere pt alta ocazie.

Multumesc. O zi buna.

Sailingtours
11 Mar 2009, 06:11 PM
Dragi prieteni. Skippertrainingul a avut un succes neasteptat. In total s-au umplut pana acum 3 yachturi in Martie si Aprilie. Din pacate cativa au ramas totusi pe mal.

Din aceasta cauza ne-am hotarat sa mai organizam un skippertrainng tot pe ruta venetia din data de 03.05. Atunci va fi mai caldut asa ca pot veni acum si cei frigurosi. Mai sunt 3 locuri libere.

Cei interesati ne pot contacta la radu@sailingtours.ro

aspirantul Paul
7 May 2009, 12:51 PM
Ei, asta e, abia azi am citit, aici.... si citesc deja de vreo 3 zile forumul acesta de cind l-am descoperit!
Suma de 260euro este pentru tot sau sau mai intra si cheltuieli gen cum scrie in siteul vostru : 50/100 euro pusculitza de port ? si alte "maruntisuri" ? , intreb ca idee generala de suma totala sa vad daca pot "deturna atit din cheltuielile "familiei" ;) , oricum suna colosal de atragator!!
Evident am ratat " la mustata" !, mai faceti? cind? Nici nu ma intereseaza ruta, doar skipper training sa fie ! Nu va trebuie nici balast ma culcati in cuseta cea mai de jos! is eu mare si greu! bun si in bordul cu vint contragreutate!

bibicu13
7 May 2009, 10:21 PM
Ei, asta e, abia azi am citit, aici.... si citesc deja de vreo 3 zile forumul acesta de cind l-am descoperit!
Suma de 260euro este pentru tot sau sau mai intra si cheltuieli gen cum scrie in siteul vostru : 50/100 euro pusculitza de port ? si alte "maruntisuri" ? , intreb ca idee generala de suma totala sa vad daca pot "deturna atit din cheltuielile "familiei" ;) , oricum suna colosal de atragator!!
Evident am ratat " la mustata" !, mai faceti? cind? Nici nu ma intereseaza ruta, doar skipper training sa fie ! Nu va trebuie nici balast ma culcati in cuseta cea mai de jos! is eu mare si greu! bun si in bordul cu vint contragreutate!

Ia legatura cu Radu.
Mai sunt niste locuri libere la tura de la sfarsitul lunii asteia (Turgutreis(Bodrum) - Kos - Nisiros(Vulcan activ de vizitat) - Simy - Rhodos - Marmaris - Göcek - Turgutreis(Bodrum)). Plecare cu 2 yachturi Cyclades 43,4 din Turgutreis (Bodrum) pe data de 30.05
+
tura din 13.06.2009 cu plecare din Sukosan.

Eu ... din pacate ... sau din fericire ... ma mut ... in sfarsit ... in perioada asta .... la Mangalia !!!

Abia dupa mutare ma mai pot gandi la barci ...

:banana:

aspirantul Paul
8 May 2009, 10:41 AM
Oau... traseul din bodrum, rodhos, marmaris, bodrum e bestial si pe uscat ! bintui zona de vreo 5 ani ( am spus ca pe uscat?), chiar anul trecut in vara, spre disperarea nevestimi, am inchiriat o Hyundai accent si ne-am invirtit pe serpentinele de acolo din Antalya pina in Fetye, si am salivat cu jiind la insule !
Locul e un fel de "transfagarasan cu mare!!!!" , sunt acolo niste ciocane de vint pe vaile dintre, zone cu calm plat apoi mare montata, iar calm iar valuri .De la inaltimea de vreo 300 a falezei pe care fuge soseaua nationala de 3 benzi prin stinca ( da trei benzi, mai au turcii astia si o retea de "sosele nationale" cu 3 benzi pe sens.. discutia pe tema fiind " cu cit se merge aici pe aceste autosrazi ? r.: pai 90 km/h, ca nus autostrazi!!!!"), se vede foarte bine pina hat in insulele grecesti !
Suna grozav... sa vad cum impac criza financiara mondiala cu asta! , na... si tocmai renuntasem sa dau C, ca la ce mio folosi anul asta? hmmm!

bibicu13
8 May 2009, 10:50 AM
Chiar daca nu ai C-ul nu e nici o problema. Sunt 2-3 skipperi pe fiecare barca asa ca ...

aspirantul Paul
10 May 2009, 12:27 PM
I-am trimis un e-mail, presupun ca este in tura anterioara, multumesc de detalii !

aspirantul Paul
22 Jun 2009, 06:39 PM
I-am scris.... pauza!

Ori e-mailurile mele sunt asa de periculoase, ca sunt interceptate pe drum de "agenturili straine", ori nu stiu ce sa cred !
l-oi fi speriat cu parametri mei "imbarcatzi", daca il ascult pe Vali si imi pun si poza cu barba mea..gata ala e ultimul meu post!!!
hehe...is paranoic ! b-)

Sailingtours
2 Jul 2009, 05:12 AM
Ne cerem scuze. De abia astazi am vazut ce ai scris aici. Cat despre mailul tau in Outlook nu l-am gasit.

Ma gandeam sa mai facm un skippertraining cu tenta de concediu. Adica o ruta de maxim 250 de mile, pe care insa sa o facem cat mai mult cu vele. La un pret accesibil.

Pentru perioada insa as vrea sa ne faceti voi o propunere, ca sa se potrivesca cu planurile voastre de concediu. Noi avem libere urmatoarele saptamani:
29.08
05.09
03.10

si eventual 22.08 (aici sunt cerinte dar inca nu a venit acontul.
Ruta: Bodrum-Rhodos? ("vezi postul o ruta magica")
Split-Dubrovnik?
sau cum ar fi Atena-Mykonos? (merge doar in septembrie)

Daca vrea cineva sa fie primul care se inscrie, sigur se va contura un echipaj si o ruta in scurt timp.

Radu

ghyoc
14 Aug 2009, 02:11 PM
exista in plan organizarea unei noi ture pt toamna aceasta ?

cberbecaru
23 Aug 2009, 06:22 PM
Salut forum!

Suntem noii proprietari ai velierului Annette, si am vrea sa va propunem:

In functie de orarul programelor de publicitate care vor fi contractate anul viitor, propun MEMBRILOR FORUMULUI organizarea de skippertraining la bordul ambarcatiunii, FARA COSTURI DE INCHIRIRE (se vor suporta la comun cheltuielile curente voiajului). Asteptam propuneri pt rute & timming pe forum.

:sail:

cberbecaru
23 Aug 2009, 06:29 PM
Valabil si anul acesta, in functie de ruta propusa si de vreme :) (Turcia cam nu, pavilion Cipriot :() estimativ dupa 01 oct pavilion Romanesc

cberbecaru
23 Aug 2009, 06:56 PM
Daca cineva este amabil sa-mi spuna cine este moderatorul forumului, sa verific cu el oportunitatea propunerii. N-am vrea sa interferam cu "obiceiurile locului", chiar daca inca nu le-am inteles pe deplin :)

byteworks
23 Aug 2009, 07:39 PM
Admin (http://forum.barcaholic.ro/member.php?u=1) desigur :D

cberbecaru
23 Aug 2009, 08:16 PM
Este posibil un nou topic "Skippertrainning Annete"? Voi stabiliti ruta si timming-ul, COST FREE, inscrieri FIFO, capacitate cazare 6 (cu eforturi 9-10)

skipper
23 Aug 2009, 09:31 PM
Este posibil un nou topic "Skippertrainning Annete"? Voi stabiliti ruta si timming-ul, COST FREE, inscrieri FIFO, capacitate cazare 6 (cu eforturi 9-10)

Vi l-am deschis eu aici (http://forum.barcaholic.ro/showthread.php?p=8475#post8475).

Felicitari pt achizitie si pt initiativa!

cberbecaru
23 Aug 2009, 10:06 PM
Skipper multumesc!

Asteptam pe noul topic propuneri pt rute si timming!

Vint la pupa - urare traditionala (cu toate ca se pare ca e cea mai "nesuferita aliura" :D)

Admin
24 Aug 2009, 08:45 AM
Mulţam' skipper! Bun venit Calin Berbecaru, Annette & crew!

Deci pe noul topic vor fi discutiile despre Annette, aici raman discutiile legate de Sailingtours.
:skip:

Sailingtours
11 Sep 2009, 01:09 PM
Pentru perioada insa as vrea sa ne faceti voi o propunere, ca sa se potrivesca cu planurile voastre de concediu. Noi avem libere urmatoarele saptamani:
29.08
05.09
03.10

Dragi prieteni. Pe data de 03.10. pe ruta Atena Mykonos mai sunt 4 locuri libere. pret 350€. Va rugam sa ne scrieti la christian@sailingtours.ro

Va asteptam la bord

skipper
18 Dec 2009, 03:01 AM
Care aveti barca la apa sa punem de-un antrenament de vreme rea?

Smokey
23 Dec 2009, 03:44 PM
In primavara 2010 se organizeaza ceva skipper-training?

Sailingtours
29 Dec 2009, 07:56 PM
Pe 10 Aprilie cu 2-3 yachturi in flotila din Split (Baska Voda) Pret de persoana va fi 330. Aici mai sunt 12 locuri libere.

Ar mai fi posibil pe 20.03 din Biograd prin Kornate pana la Split. Daca se vrea cu o tura dus-intors pana la Ancona si inapoi ca sa fie mai palpitant. (Asta ar fi de vreme rea).

Sailingtours
8 Jan 2010, 09:55 PM
Pe 10.04. mai sunt 3 locuri din Split. 330EUR. Va fi o ruta mai scurta decat anul trecut cu muuuulte acostari si cu ruta variabila dupa vant.

Va asteptam la bord.

Smokey
9 Jan 2010, 10:22 PM
Si sosirea e tot la Split? Ce inseamna o tura mai scurta?

Sailingtours
10 Jan 2010, 04:30 PM
Sosirea va fi tot in Split (Baska Voda).

Ruta va avea intre 200 si 250 de mile. (in comparatie cu 500 de anul trecut).

aspirantul Paul
18 Jan 2010, 06:58 PM
Cu titlu informativ...mai aveti locuri pentru 10.04.2010 ..pare a fi ruta 2 din rutele de pe siteul vostru aia e? full este 330 euro sau mai e... afara de transport ?

Sailingtours
20 Jan 2010, 01:31 AM
Mai este un loc. Cine il vrea?

Sailingtours
16 Feb 2010, 03:09 PM
Dragi prieteni ai sailingului.

Pentru skippertrainingul din 10.04, ne-am adunat pana ala urma cu 4 yachturi. Mai avem doua locuri libere pe unul din ele. Plecarea va fi din Trogir (Croatia) si flotila se va inatlnii in Split in prima seara.
Ce se poate invata:
- Check-in si instructajul echipajului
- Navigatia Clasica
- Manevrarea yachtului cu motor si vele
- Tactici de furtuna
- Acostari (multe)
- Ancorari
- VHF
- Safety, reparatii de facut la bord, planuirea unei rute pe o saptamana.
- Psihologia echipajului
- Cum se chefuieste intr-o echipa de 40 de marinari si marinaritze in devenire.

Pretul este de 330€. Mai sunt doua locuri libere.

Va asteptam la bord.

aspirantul Paul
20 Feb 2010, 01:33 PM
apropo... mai este 1 loc ?
de cind a auzit ca merg cu voi, ma inebuneste cumnata mea ca vrea si ea, deoarece nu am mai intrat pe forum din motive obiective ( lipsa timp ), abia azi am vazut.
Deci... cu titlu informativ azi... mai este vreun loc?

p.s. imi plac toate punctele din agenda de zi... si mai ales ultimul ( hihi ... ris macabru din motive obscure :noroc: )

Sailingtours
16 Mar 2010, 06:09 PM
Pe 10.03, mai avem un loc, deja acontat, care acum mai costa doar 230€. Ruta Split, Hvar, Primosten, Sibenik, Trogir. 7 zile la bord. skippertraining.

Smokey
2 Apr 2010, 10:25 PM
AMR 7 zile, din ceata lui Ali Baba de 40 care sunteti si pe forum? Dati-va prinsi :D

bibicu13
3 Apr 2010, 07:14 PM
Idem .... AMR 7 ....

Sandrin
6 Apr 2010, 03:37 AM
Si io..... Si io....Si io........
AMR 4 ..... De-abia astept :skip:

Va salut pe toti membrii cetei, sunt nerabdator sa va cunosc !!

telefon_satelit
23 Apr 2010, 01:43 PM
Pe nordul Greciei se organizeaza ceva? (zona Salonic, usor de ajuns din Bucuresti cu avionul-cursa regulata sau masina)

Rolias
23 Apr 2010, 02:00 PM
Ei organizeaza : http://www.nauticschool.ro/viewdetailnews.php?id=1
Deocamdata doar pentru absolventii sau viitorii cursanti ai scolii. La urmatoarea expeditie este foarte probabil sa se poata inscrie oricine, sau poate chiar la asta de pe 1-8 Mai daca renunta cineva last minute.
Escapada cica e all-inclusive , cu transport aerian, cu tot. Pentru pret si/sau disponibilitate ii suni pe ei , dar mi s-a parut rezonabil si m-as fi dus daca nu aveam programata expeditia la pescuit de pastrav .:iupi: (Rex Hunter in mizerie ce sunt)

telefon_satelit
23 Apr 2010, 02:11 PM
Da, partea cu absolventii/ viitorii cursanti e cam neplacuta, ca n-am de gand sa-mi mai iau odata brevetul :D

Oricum, pe mine ma interesa zona Salonicului mai mult pentru invatat trasee, vazut specificul unor marine samd. Cicadele nu sunt chiar la indemana pentru a-ti tine barca.

Sailingtours
21 Aug 2013, 11:24 AM
Dragi navigatori, aspiranti, posesori de permise si viitori marinari:

Pe data de 12.10.2013, organizam o saptamana de Skippertraining. Plecare si sosire din Bodrum. Ruta va contine si pasaje in larg pentru testarea unui "Meltemi" si pentru navigatia nocturna, dar si pasaje mai scurte intre insule inspre locuri unde putem exersa in voie manevrele de acostare.

Se pot invata urmatoarele:

- Navigatia cu ajutorul hartii si a compasului magnetic, precum si cu ajutorul GPS.
- Manevrarea practica a unui yacht cu ajutorul velelor si a motorului in orice conditii meteorologice.
- Manevre in porturi.
- Ancorarea unui Yacht.
- Folosirea statiei de radio VHF.
- Cunostinte primare despre meteorologie.
- Siguranta la bord (MOB, echipamente de salvare, etc.)
- Strategii de planuire a rutelor, tactici de furtuna, psihologia echipajului.
- Tactici de furtuna.
- Psihologia echipajului
- Noduri des folosite
- Colreg si aspectele legislative legate de contracte de charter, conflicte cu terti, etc.

- Orice alte intrebari legate de sailing isi vor gasi raspunsul.

Pretul de persoana va fi de 420€, casa de bord 50€.

In momentul de fata mai sunt 4 locuri libere.

Va asteptam cu drag la bord.

Detalii si inscrieri la radu@sailingtours.ro

bustanson
4 Oct 2013, 10:57 PM
Sanse mici de meltemi in octombrie; de regula dureaza pina pe la mijlocul lui septembrie. Desi cam tirzie interventia mea, mai este valabila oferta?