Kayak Laker 13

Deoarece SW 17 inceput in toamna e la hibernat pana'n primavara, m-am gandit sa nu stau degeaba si am transpus pe carton, la scara 1:1 planurile free de la JEM Watercraft. Mai exact, caiacul Laker 13.
(http://www.jemwatercraft.com/FreePlans/LakerA03-10.pdf
http://www.jemwatercraft.com/FreePlans/LakerB03-10.pdf)

M-am tot uitat pe forum dar nu am gasit modelu' asta facut de altcineva. Daca totusi cineva si-a facut un Laker 13, astept pareri si sfaturi in ce priveste acest model, pt. ca sunt hotarat sa-i fac ficei mele un caiac.
Daca mai e cineva interesat, ofer planurile gata copiate la scara 1:1. FREE, pt. ca e luna cadourilor!!!
 

Atașamente

  • Laker13_1.jpg
    Laker13_1.jpg
    85 KB · Vizualizări: 256
  • IMG_0012.JPG_640x480.jpg
    IMG_0012.JPG_640x480.jpg
    94.4 KB · Vizualizări: 172
  • IMG_0011.JPG_640x480.jpg
    IMG_0011.JPG_640x480.jpg
    72 KB · Vizualizări: 162
  • IMG_0009.JPG_640x480.jpg
    IMG_0009.JPG_640x480.jpg
    56.8 KB · Vizualizări: 157
  • IMG_0008.JPG_640x480.jpg
    IMG_0008.JPG_640x480.jpg
    86.1 KB · Vizualizări: 165
  • IMG_0007.JPG_640x480.jpg
    IMG_0007.JPG_640x480.jpg
    83.8 KB · Vizualizări: 183
  • IMG_0006.JPG_640x480.jpg
    IMG_0006.JPG_640x480.jpg
    87.8 KB · Vizualizări: 184
  • 01_07_2010 002_480x640.jpg
    01_07_2010 002_480x640.jpg
    19.6 KB · Vizualizări: 202
  • 01_07_2010 001_640x480.jpg
    01_07_2010 001_640x480.jpg
    75.7 KB · Vizualizări: 196
  • Laker13_2.jpg
    Laker13_2.jpg
    102.3 KB · Vizualizări: 224
faina liviu, treaba e ca pentru un copil este prea voluminoasa. Mie mi se par frumoase toate liniile si perspectivele mai putin din lateral, parca este prea inalta. Eu as incerca sub deck-ul de forma din poza sa fac un hull mai scund sau chiar putin rotunjit.

Cred ca mai intereseaza si pe altii, pe mine sigur, cum ai procedat sa trasezi formele de la cotele din plan?
 
Sincer sa fiu, nici mie nu prea mi-a placut forma, parc'ar fi o barca cu capac. Da' avand in vedere ca e free si ca intra doar 3 foi de placaj, am zis sa'ncerc. Apoi o sa las imaginatia si fierastraul pendular sa lucreze si o sa-i schimb forma. Vreau sa-l fac mai hidrodinamic.
Oricum, pana'n primavara o sa fac 2,3 machete din placaj (o sa traforez ca la scoala), si macheta pot sa o modelez mai usor, sa vad ce forme accepta.
Daca mai vrea cineva sa se joace cu macheta modelului Laker 13, printati pagina 2 din planuri ( http://www.jemwatercraft.com/FreePlans/LakerA03-10.pdf), mariti-o la copiator din A4 in A3 sau A2, lipiti pagina pe carton duplex (la librarie 1 leu/buc) si apoi decupati cu foarfeca. E treaba de maxim 1 ora.

Pentru trasarea cotelor din plan pe carton la scara 1:1 e ceva mai complicat.
Cumparati 15 foi de carton duplex de 1x0.62m (15 lei). Eliberati sufrageria incat aveti un spatiu liber de 2.5X1.24 m. Pregatiti 2 sticle de bere, un cd cu muzica preferata, si...Start!
Lipiti intre ele 5 foi de carton (4 intregi si 2 jumatati) astfel incat sa va iasa o singura foaie de 2.5x1.24. Decupati din margine astfel incat sa ramana la 2.44x1.22 m. Sunt necesare 3 astfel de foi. Mai departe trasati linii transversale (de orientare) din 30.5 in 30.5 cm astfel incat foaia se va imparti in 8 parti egale-ATENTIE!!!-sa fie exact 35 mm. Pentru asta luati o rigla de 30 cm care mai are exact 10 mm partea nemarcata(5 stanga 5 dreapta).In total, rigla are 31 cm. Daca taiati din stanga partea nemarcata, mai raman fix 30.5 cm.Asta ajuta mult la trasarea liniilor de orientare. Eu am facut asta (lipit coli +trasat) in sufragerie si mi-a luat cam 2 ore.

Abia d'acu'ncolo incepe partea nasoala. Nasoala ca tre' sa stai pe genunchi, cocosat si sa masori milimetric cotele din plan.Pentru asta e nevoie de alta rigla, de cel putin 0.5 m. Mie mi-a luat 2 zile, dar daca va tin articulatiile, in cateva ore de munca trasati toate formele. Plus ca se renunta la bere, muzica si alte surse de distragere a atentiei.

Cam asta ar fi, deocamdata.
 
Ma gandeam ca am muncit degeaba la planurile caiacului Laker13 dar pana la urma tot s-a gasit cineva sa-i fie de folos.
Concret, un prieten vrea sa-si faca o barca pentru plantat, nadit, si chiar pescuit din barca pe balti. O barca foarte usoara, sa o poata pune singur pe portbagaj. Si asa ne-am gandit sa folosim planurile Laker13 si sa modificam dupa necesitati. Mai exact, o sa renuntam la deck si o sa taiem la un cap in functie de cat vrea prietenul sa o lase de lunga.
Ce-o iesi, 'om trai si 'om vedea.
 

Atașamente

  • SP_A0500.jpg
    SP_A0500.jpg
    105.9 KB · Vizualizări: 91
  • SP_A0498.jpg
    SP_A0498.jpg
    30.8 KB · Vizualizări: 91
  • SP_A0488.jpg
    SP_A0488.jpg
    96.3 KB · Vizualizări: 82
  • SP_A0486.jpg
    SP_A0486.jpg
    33.6 KB · Vizualizări: 89
Salut Liviu. Sunt deacord cu Bogdan in ceea ce priveste volumul. Pe de alta parte caiacul pare sa fie foarte stabil ceea ce face din el o optiune buna pana la urma. Si eu m-am confruntat cu aceiasi problema cand am cautat planuri free stich and glue pentru caicac. Pentru canoe se pare ca nu sunt probleme sa gasesti planuri ok dar pentru caiac e mai greu. Eu ce am gasit free si mi s-a parut interesant este cel de la guillemot dar care este cam mare si nu cred ca este pretabil pentru un copil.
 
Mi-am adus aminte ca m-ai gasisem ceva interesant dar asta dupa ce m-am apucat de SW17 si pe care probabil ca il faceam daca nu ma apucam intre timp de SW17. Este vorba de modelul Goodnow de pe Goodnow Kayak Free Plans - PaddlingLight.com, care pe mine m-a impresionat cu forma lui agresiva. Am scos si lines-planurile de pe softul ala a lor dupa care l-am transpus in Autocad dar nu am mai apucat sa fac macheta ca sa verific. Daca te incumeti sa mai faci o macheta si eventual caiacul poti incerca varianta asta ti-am atasat un pdf cu formele. Si daca iti va place ce va iesi am sa iti atasez si dwg-ul ca sa il poti printa la scara. Numai bine si Spor!
 

Atașamente

  • goodnow-lucru_developments-Model.pdf
    23.8 KB · Vizualizări: 76
  • goodnow_clouds.jpg
    goodnow_clouds.jpg
    44.4 KB · Vizualizări: 107
Sincer, nu intentionez sa mai fac un caiac gen SW. As vrea sa mai fac un WD, dar numai dupa ce termin canoea inceputa deja. Caiacul Laker13 il fac impreuna cu un prieten, pentru el, dar practic nu va fi un caiac, ci, un fel de barcuta cu vasle, pentru plantat la pescuit. M-am folosit de planurile caiacului pt. ca nu aveam altceva la indemana. Daca aveam planurile (S&G) unei canoe, as fi ales canoea, da' cum nu am, o sa fac din ce am. Sper sa iasa ok. Momentan, am impregnat exteriorul cu epoxy si i-am pus un rand de fibra (din resturi ramase de la caiacul anterior).Pana la primavara, cred ca nu mai e nimic de facut.
 
Da.L-am construit eu. Scuze ca n-am mai pus fotografii, da' m-am luat cu altceva si am uitat.
Exact cum am spus ca-l fac, fara "deck" si cu spatele taiat.
Pe bancul de lucru, parea frumusel, dar pe apa, dezastru total. Stabilitate, zero.
Parerea mea este ca nu merita efortul.
Vecinul caruia I l-am facut, l-a folosit de cateva ori, si pe urma l-a depozitat intr-o magazie.
Daca-l mai are, ii fac ceva poze si le postez.
 

Back
Sus