Barcaholicul anului 2010

Barcaholicul anului 2010

  • [url=http://www.barcaholic.ro/member.php/790-bogdanbuciu]bogdanbuciu[/url]

    Votes: 30 35.3%
  • [url=http://www.barcaholic.ro/member.php/1171-CrocodiluDiluDilu]CrocodiluDiluDilu[/url]

    Votes: 22 25.9%
  • [url=http://www.barcaholic.ro/member.php/232-gvincentiu]gvincentiu[/url]

    Votes: 33 38.8%

  • Total voters
    85
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Admin

Administrator
Vă rog folosiţi formularul de mai sus pentru a vota BARCAHOLICUL ANULUI 2010. Votarea se va încheia în 15 Ianuarie.

În urma propunerilor venite de la voi, cei trei onorabili s-au detaşat considerabil, aşadar în votul final i-am inclus doar pe ei, am considerat că "bătălia finală" se va da oricum doar între ei.

A se menţiona că onorabilul Vali - Barcaholicul anului 2009 - la cererea acestuia s-a retras din competiţie pentru a face loc tinerei generaţii. Postările lui bine documentate au continuat şi în 2010, ceea ce-i reconfirmă renumele şi justifică propunerea lui şi în 2010.

Se acordă următoarele premii speciale pentru activitatea din 2010 pentru:
- lipan - Atelierul de vele
- solpet -Ddocumentare si informatii tehnice
- Florio & adrian.n - Delivery Grecia - Romania
- skipper - The Yacht Week
- RobertAmbrozie - Lansarea RYA în România
- ghyoc - Delivery Spania-Irlanda
- ChristianT - Operaţiunea Meridianele Tacerii
- SailingTours - Organizarea Trans-Egee


Se acordă următoarele premii speciale pentru constructiile lansate in 2010, care au fost povestite si urmarite aici:
- bratulescu
- byteworks
- impaiatul
- orafaz
- adi-d
- sspoll
- radasous


Vă mulţumesc tuturor şi sper să ne regăsim sănătoşi în 2011, cu mai multe bărci lansate şi mai multe mile pe mare!

Sărbători Fericite tuturor!
 
Felicitări şi "succes-uri" nominalizaţilor!

Vă mulţumesc foarte mult celor care m-au nominalizat.
 
Ultima editare:
Nu pot sa cred ca distractia cu aventuri si iz oriental de ast'vara, a generat un loc in clasament :). Pai e clar ca e loc de recidive, si e chiar indicat, pentru ca sunt vazute cu ochi buni !
La mai multe astfel de lucruri bune, celor amintiti mai sus, si carora le-am citit si trait toate postarile !!:)


Si ca sa fac o dreptate istorica, as mai vrea sa nascocesc o sectiune: TEMERARUL ANULUI 2010 , la capitolul AVENTUROSI :

SMOKEY.

Pentru indrazneala de a face ca proaspat absolvent de categ. "B" , in Croatia, yachting pe un traseu de pomina, avand un echipaj fara nici o idee de navigatie, croaziere sau viata la bord.
Pentru pregatirea si ducerea la bun sfarsit a acestei croaziere, de fapt fara echipaj :) .
Trebuie mult nerv sa sustii singur, asa ceva !
 
Nu pot sa cred ca distractia cu aventuri si iz oriental de ast'vara, a generat un loc in clasament :). Pai e clar ca e loc de recidive, si e chiar indicat, pentru ca sunt vazute cu ochi buni !
La mai multe astfel de lucruri bune, celor amintiti mai sus, si carora le-am citit si trait toate postarile !!:)


Si ca sa fac o dreptate istorica, as mai vrea sa nascocesc o sectiune: TEMERARUL ANULUI 2010 , la capitolul AVENTUROSI :

SMOKEY.

Pentru indrazneala de a face ca proaspat absolvent de categ. "B" , in Croatia, yachting pe un traseu de pomina, avand un echipaj fara nici o idee de navigatie, croaziere sau viata la bord.
Pentru pregatirea si ducerea la bun sfarsit a acestei croaziere, de fapt fara echipaj :) .
Trebuie mult nerv sa sustii singur, asa ceva !

CHIAR MAI MULT, FIINDCA IN TOATE CONDITIILE ENUMERATE MAI SUS, TREBUIA SA MAI SI TINA BARCA DREAPTA :)
 
Are dreptate Florio. Adminul se comporta incorect fata de userul Smokey. El trebuia sa apara si la sectiunea de lansari, cu frumoasa Minnie. Bai, Admin, baga-ti mintile in cap ca vin peste tine... si de data asta platesc eu. :noroc:
 
Da, multumesc pentru apreciere :) Pe mine ma premiaza "echipajul" cu o excursie la anul in Grecia :D

Hai cu votul!
 
pe mine m-a surprins atat nominalizarea cat si faptul ca eram favorit la inceputul votingului. Am citit in diagonala starterul Adminului si la a 3-4 lectura am inteles de ce nu aparea Vali pe undeva(adica peste tot ar fi fost normal), sau la titlul mare, barcaholici ca Skipper, sau Florio si multi altii(imi pare rau ca am enumerat, evident omit multi).
Nu imi permit sa fac vreo comparatie intre cei doi care sper ca vor castiga, amandoi imi plac, dar eu a trebuit sa aleg unul si am votat cu vincentiu, pentru ca dintre calitatile lor cele ale lui vince sunt mai labartate in spectrul barcaholiei, adica si caiace, si vele, si galati si mi-a si turnat in pahar la Braila.(spaga electorala)
 
Brioşe, vrea cineva? Multumesc, Bogdane, dar vezi, tu, asta e trendul: avioane multirol, nave pentru misiuni multiple, turisme MPV, unelte multifunctionale. Poate toate astea o să-mi folosească cândva. Sau poate îmi folosesc acum, cine ştie? Acum, sa fiu sincer, am votat cu colegul povestitor, că prea le zice frumos fie că e la gura sobei, fie că e pe apă şi are un simţământ aparte faţă de realitatea ce ne inconjoară. Ştie să o "dezbrace" până la simplu şi frumos. Iar pe apă, totul se rezumă la simplu şi frumos.
 

Atașamente

  • CIMG1534.JPG
    CIMG1534.JPG
    205.2 KB · Vizualizări: 20
Eu ma bucur ca amândouă propunerile mele pentru Barcaholicul anului 2010 au intrat in finală! Eu cred că nu există un dar mai mare ca entuziasmul şi pe mine cei doi m-au impulsionat, mi-au transmis din entuziasmul lor. Desigur, noi suntem cei care ne jucam cu crenguţa prin baltă comparativ cu cei ce iau drumul largului pierzându-se în orizont, dar orice clasament e subiectiv şi fiecare rezonează cu cel asemenea lui.

barcaholic.jpg

Barcaholicul :)
 
Moama, ce cursa e aici, cu rasturnari de situatie...si cand te gandesti ca mai e pana la 15 ianuarie si "campania electorala" nici n-a inceput...Pana una alta, bag seama ca toti nominalizatii s-au "ridicat" din ceata celor care sunt in stare sa se culce si cu padela-n pat ! :)
O mica inregistrare video, drept premiu , doar pentru simplu fapt ca au fost nominalizati :
http://www.youtube.com/watch?v=mb8Elj_tiRk&feature=related
 
Ultima editare:
Pentru ca inspiratia nu a fost pe la mine pe acasa, in perioada cand s-au facut nominalizarile, cred ca un premiu special la categoria "Caiac-canoe" (pentru ca a fost si anul trecut), ar merita Costin Iatan pentru maniera si eforturile depuse, la organizarea TID pe teritoriul romanesc. Maniera de organizare s-a bucurat de recunoastere ,plus sentimentul de implinire din partea participantilor straini. Astea le-am simtit acolo...
Felicitari Costin si echipa lui de la A.S. TID-Romania !
 
Felicitari tuturor barcaholicilor pentru perseverenta de a-si urma visul !
Felicitari nominalizatilor !
Si...felicitari viitorului castigator !
Castigatorul va avea si un premiu din partea firmei noastre .
Premiul va consta dintr-o reducere de 50% la plata pentru efectuarea unui curs RYA de Competent Crew sau Day Skipper , in cursul sezonului 2011 !
 
Castigatorul va avea si un premiu din partea firmei noastre .
Premiul va consta dintr-o reducere de 50% la plata pentru efectuarea unui curs RYA de Competent Crew sau Day Skipper , in cursul sezonului 2011 !

In acest caz, as dori sa-l nominalizez si pe numitul orafaz, si sa-i dau si vreo 40 de voturi, sa fie... :)
 
Mi-am adus aminte ca am oferit , acum 2 ani , un loc intreg gratuit castigatorului unui concurs de la vremea respectiva , domnului Capitan Nemo . L-am asteptat in 2010 sa isi " savureze " premiul , insa drumurile nu l-au purtat spre mare , din pacate , ba , mai mult , s-a oferit , printr-un email adresat mie , sa cedeze premiul primit de el altui barcaholic sau oricui voiem eu sa il ofer .

Asa stand lucrurile , m-am gandit sa ofer acum , pe loc , o cota de 50% din el numitului Orafaz , ca tot a exprimat aceasta dorinta :

- numitul Orafaz primeste un premiu din categoria " Atunci cand crezi in ele cu adevrat , visele se implinesc ! " constand din reducerea cu 50 % a costului unui curs RYA in sezonul 2011.


Cota ramasa de 50 % o ofer , in aceesasi maniera , unui alt mare barcaholic , numitului Vali din Galati , braconier de vita nobila si scriitor talentat , dar care s-a autoecxclus de la masa cu premii a acestui an , ca sa lase loc si altora , mai tineri . Imi permit sa dau jos cu palaria in fata unui astfel de gest , dar sa il si pretuiesc ( culmea , nerespectand-ul ! ) , oferindu-i acest premiu :

- numitul Vali Braconierul primeste un premiu din categoria " Stiuca multa , crapi putini / Sus cu smoala , jos gudronu' ! " constand din reducerea cu 50 % a costului unui curs RYA in sezonul 2011.

Vant bun in 2011 , prieteni !
 
Ultima editare:
Multumesc, domnule Ambrozie. Nu stiu cam ce sa mai zic, mai ales ca postul anterior fusese o gluma. Voi fi pragmatic si, in ciuda bunului simt (care mi-ar dicta sa refuz un premiu pe care nu il merit), voi accepta oferta dvs.
 
Categoria la care ai primit premiul chiar te indreptateste sa il meriti pe deplin . Nu as fi oferit un premiu decat celui ( celor ) care chiar il merita ! Felicitari !
 
Lucruri serioase, stimabile Robert. Dar ce te faci dacă 's doi pe primul loc?:rolleyes: Ia uite ce a ieşit la parţiale, nu mai ai loc de ăştia cu caiacele lor p'aici :D:D:D
 

Atașamente

  • Rezultate partiale.jpg
    Rezultate partiale.jpg
    9.3 KB · Vizualizări: 29
- numitul Vali Braconierul primeste un premiu din categoria " Stiuca multa , crapi putini / Sus cu smoala , jos gudronu' ! " constand din reducerea cu 50 % a costului unui curs RYA in sezonul 2011.

Vant bun in 2011 , prieteni !
Merci mult Robert, apreciez, si incerc sa fac tot posibilul sa fiu prezent la "scoala", daca bineinteles n-am sa ajung cumva pe alte meleaguri la anul :). Daca raman in tara si vin la scoala, promit sa fiu un elev sarguincios, si mai ales sa nu braconez in Marea Neagra :p.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Back
Sus