Saptamana Barcaholic.ro 2011

Pentru ca avem aici o comunitate puternica de caiacisti , canoisti , barcaholici posesori de barci diverse dar nu foarte mari ( deci transportabile ) , va propun sa aderati la ideea organizarii in vara 2011 a unui eveniment : Saptamana de Navigatie Barcaholic.ro !

Propun ca acest eveniment sa fie o mare intalnire de vacanta pentru toti barcaholicii care ar putea sa isi aduca dragele lor barci , caiace , catamarane si orice alte obiecte plutitoare detin , pentru o saptamana de parada nautica , concursuri , gratare si campare , cu familie si copii !

Locul perfect pentru o astfel de adunare de vacanta ar fi Lacul Limanu , din apropierea orasului Mangalia , aici fiind indeplinite simultan multe calitati :

- lacul este fabulos de frumos , prezentand maluri cu vegetatie specifica , mici paduri de rasinoase mici , chiar formatiuni stancoase , teren foarte bun si pentru alte sporturi ( aviz motociclistilor& automobilistilor de teren )

- faptul ca se afla in proximitatea marii da sansa baracholicilor ce nu au navigat pe mare sa o faca , in sfarsit ( aici va ajut eu )

- faptul ca se afla in proximitatea celebrelor 2 Mai si Vama Veche da sansa doamnelor dvs. sa faca si o plaja binemeritata si sa nu fie deranjate ca voi ramaneti pe lac cu caiacul sau barcazul

- se vor putea organiza tot felul de manifestari , de la concursuri de navigatie lacustra , dar si maritima , la concursuri de baut bere , mancat mici sau , de ce nu ? : constructia unui caiac in 3 zile .

- se poate vizita celebra Pestera Limanu , care are 3200 m de galerii subterane , poate cu ajutorul unei asociatii sau club de speologie .

Se poate organiza foarte frumos fie o tabara de corturi pe malul lacului ( garantez ca locul e superb ) fie se poate gasi cazare in zona , fie ambele variante .

Poate vorbim cu Primaria Limanu sa instaleze un cort baza si cateva toalete ecologice pe malul lacului pentru participanti .

Daca simtiti asta ca pe o idee buna , atunci ma ofer sa sprijin realizarea ei .
 
Eu ma raliez la idee, propun un thread separat si una din saptamanile 27.06 - pana pe 17.07. Chiar studiam problema iesirii pe mare/lac dar cu un bimini pentru caiac.
 
Ultima editare:
Foarte bine , sfarsitul de iunie este perfect , fiind dupa inceperea vacantei scolare .

In zona Mangalia - Limanu se pot vizita multe vestigii arheologice , se poate vizita ( organizat ) santierul naval Daewoo ( de ce nu ? ) , se pot face scurte excursii auto in Bulgaria ( se mananca senzational , stiti cele 2 restaurante cu meniu exclusiv pe baza de scoici ?) .

Te ocupi tu sa deschizi threadul ?

Oricine are idei , informatii , fotografii , despre lacul Limanu, este invitat sa posteze .
 
Aloha, vedeti ca am discutat despre BarcaWeek inca din septembrie si parca sfanta Delta e mai atragatoare decat orice marina de fitze din Limanu! De exemplu, putem face o pluta de barci in golful Sacalin, pe unul din coturile moarte ale bratului Sfantu Gh sau chiar vizavi de Sfantu!
 
Aloha, vedeti ca am discutat despre BarcaWeek inca din septembrie si parca sfanta Delta e mai atragatoare decat orice marina de fitze din Limanu! De exemplu, putem face o pluta de barci in golful Sacalin, pe unul din coturile moarte ale bratului Sfantu Gh sau chiar vizavi de Sfantu!

Lasa Romeo, ca vara-i incapatoare si au loc toate. De mine nu scapati nici in delta nici la Limanu ! :)

P.S.
M-am inscris la un scurt calarit de trimaran, n-ai scapare nici aici :)
 
Lasa Romeo, ca vara-i incapatoare si au loc toate. De mine nu scapati nici in delta nici la Limanu ! :)
P.S. M-am inscris la un scurt calarit de trimaran, n-ai scapare nici aici :)

Pai sa ne organizam, mai tovarasi!
Calaritul da, scurt nu ca ne ies vorbe si ne facem de ocara!
 
Domnule, se anunta un an bun pentru lumea buna a barcagiilor :) Intalnire lucrativa in delta-"tabara de creatie", apoi la Limanu, apoi iar in delta la propunerea lui Skipper.....
Mai avem TID cat cuprinde....
O suita de regate se vor profila....
The Yacht Week pentru amatori ...
Ceva croaziere in Grecia si Croatia...
Cum spuneam, se anunta un an bun !:)
 
Domnule, se anunta un an bun pentru lumea buna a barcagiilor :) Intalnire lucrativa in delta-"tabara de creatie", apoi la Limanu, apoi iar in delta la propunerea lui Skipper.....
Mai avem TID cat cuprinde....
O suita de regate se vor profila....
The Yacht Week pentru amatori ...
Ceva croaziere in Grecia si Croatia...
Cum spuneam, se anunta un an bun !:)

Chiar asa, cine se apuca sa faca un calendar cu activitatile planificate pt 2011?
 
Cu siguranta stiti deja , eu sunt un animal acvatic preponderent marin ...aproape ultra-marin ! Cu toate acestea Lacul Limanu m-a cucerit prin felul complet ne-romanesc in care arata ( juri ca e un peisaj mediteraneean ) , prin populatiile numeroase de diverse specii de pasari , prin locurile incarcate de istorie veche dar si moderna ( nemtii au conceput un super-sistem in vechiul port militar , devenit ulterior santier naval militar , cu cai ferate suspendate , poduri glisante , depozite subterane de munitie si combustibili , etc ) si prin frumusetea locurilor in general . In zona se pot simti bine si copii si sotiile si barcaholicii de toate tipurile si gradele de experienta sau pretentii , pentru ca sunt de toate pentru toti .

Ma gandeam ca este cel mai potrivit loc pentru o Adunare Generala a Barcaholicilor pentru toate motivele amintite mai sus .

Ideea NU are nici o legatura cu vreo marina de fitze sau de ne-fitze , nu are nici o incarcatura comerciala sau vreun scop de profit .

Este doar o invitatie intr-un loc foarte frumos al acestei tari . Cu cortul , cu camper-ul , cu duba , cu barca , cu catamaranul , cu ce vreti voi .

Puteti sa navigati pe lac sau pe mare , ziua sau noaptea , puteti sa pescuiti sau sa va scufundati , puteti sa va bucurati de apa in toate formele ei . Nevestele si puradeii vostri pot sa faca si ei toate aceste lucruri sau se pot duce la plaja , la cumparaturi sau la o inghetata in Neptun , iar seara puteti ( putem ) merge cu totii la restaurant , discoteca sau bar de negri , dupa voia si gustul fiecaruia .

Avem deja 3 sustinatori : Gvincentiu , Florio si subsemnatul . Daca ne strangem 5 sustinatori scriu o scrisoare oficiala la primaria Limanu si le cer sa aprobe amplasarea de toalete ecologice in zona dorita si sa aprobe camparea in perioada pe care cei 5 sustinatori o vor gasi potrivita . Poate au si vreun generator mobil si cine stie ? , poate punem bazele unei asezari semi-permanente de corturi , cu curent electric si ponton de scanduri la lac , asezare numita Satul Barcaholic...asezare repetabila in fiecare vara...

Buna ideea cu calendarul !
 
Chiar ne gandeam ca in perioada aia sa stam cat putem de mult la mare, la cort cu tandemul si placa de surf (poate ajung si in Bg:rolleyes: sa-mi iau vela si devine windsurf). Un camping in Neptun/Saturn ar fi excelent (daca ma lasa sa intru cu sculele de plutit), dar si la Limanu e bine pentru saptamana Barcaholic.ro. Pnetru mine nu conteaza locul, conteaza perioada 27.06 până pe 15.07. O să vreţi voi să vă plimbaţi cu 2+1 al meu cu bimini.
 
Ultima editare:
Si eu as vota pentru aceeasi perioada, inceput de iulie, pentru Limanu daca se gaseste un loc de campare cu ceva umbra si facilitati, apa, toalete, Robert poti sa propui o locatie (GPS)? Eu as veni cu toata flota, s-apoi as migra inca o saptamana la Sfantu Gheorge sau Sulina.
 
Iata ca suntem 4 sustinatori , poate ca daca s-ar adauga si Skipper am fi cei 5 care au (re)cucerit apele noastre ...
Oricum eu cred ca se vor mai adauga multi... , dintre cei ce inca n-au apucat sa intre pe forum inca...

In principal eu vad 4 zone in care se poate face amplasarea taberei :

1. zona insulei din bazinul portului , in preajma colibelor pescaresti ( abundenta de peste , zona sigura , apropiere de oras 250m ) 43.48'00"N ; 28.34'43"E
2. in curtea Clubului Sportiv Steaua ce detine acolo o baza de pregatire nautica dotata cu toate cele necesare ( zona foarte sigura , toate facilitatile , apropiere de oras ) insa avem nevoie de aprobare , probabil ca o vom obtine 43.48'10"N ; 28.34'19"E
3. in preajma vechiului pod metalic de cale ferata ce deservea santierul naval , amplasat pe la mijlocul lacului , zona foarte frumoasa , linistita , mai izolata , dar in care s-au construit cateva lucruri interesante ( 43.48'12"N ; 28.32'26"E ) , pe ambele maluri ...
4. sau in zona cea mai salbatica dar si mai spectaculoasa , catre coada lacului , in preajma intrarii in Pestera Limanu , unde peisajul este fascinant , dar facilitatile trebuiesc aduse ( apa , curent , toalete ) 43.48'36"N;28.31'27"E

Avem un bun prieten si coleg , Bibicu13 , care a copilarit in zona , ne poate sprijini si el cu sugestii ....:)

Oricum sunt sute de locuri potrivite .
Propun , dupa constituirea grupului de entuziasti , cei ce vor putea , in primele luni din anul viitor, poate martie-aprilie sa facem o deplasare la fata locului si sa facem un tur al lacului cu barca ( asta am eu ) si cu masina , sa facem poze de la fiecare amplasament potrivit si sa le supunem la vot pe net .

Daca vi se pare prea complicat atunci o sa ma duc eu oricum , va fac poze , filumulete si descrieri de la fata locului , le pun pe net si veti decide astfel .
 
Ultima editare:
Eu as prefera locatiile mai rustice, primele doua nu sunt intr-un peisaj cam industrial? Daca nu, si e liniste cat de cat, e in regula, altfel cele din coada lacului par mai retrase, doar sa nu apara balci cu manele sa.

Am pus locatiile intr-un fisier Google Earth, propun sa-l tinem la curent cu ce mai apare. Pentru a-l deschide in GE se schimba extensia fisierului din .zip in .kmz.
 

Atașamente

  • Saptamana Barcaholic 2011.zip
    1.1 KB · Vizualizări: 20
Eu sunt pentru un loc cu facilitati maxime pentru ca:
1. ziua umblam cu barci, caiace pe diferite trasee etc. iar seara sa avem unde ne strange si discuta, spala, manca fiind vorba de o saptamana totusi (6 nopti)
2. avem copii, sotii, neveste, amante, concubine, concubini dupa noi si le trebuie asigurat un oarecare confort
3. pe timpul zilei trebuie macar supravegheate corturile, masinile, bunurile etc. Cui ii convine sa stea de paza la locul de campare in timp ce altii se simt bine in excursii/plaja iesiri pe apa etc?
4. daca avem si ponton sa ne legam caiacele/barcile/ideile/certurile la mal este excelent
5. parerea mea...... si in plus ne bagam la CSS6:rolleyes: seniori cu legitimatii cu tot (sau is la concurenta cluburile?:D:D:D)
In concluzie, la Clubul Steaua unde exista curent electric (macar pentru lazile frigorifice), dusuri (chiar si reci), toaleta, supraveghere, loc de luat masa dimineata, lasat kinderii sa alerge prin incinta etc. mi se pare indicat, chiar daca ar fi contra unei sume modice de 10-15-20-30 lei pe zi si chiar daca trebuie sa plecam dup[ alimente. Cine ne opreste sa stam o noapte in aer liber la coada lacului sau pe mare ori undeva intr-un loc salbatic cu conditia sa ne stim calabalâcul în siguranţă?:D
 
Iata ca suntem 4 sustinatori , poate ca daca s-ar adauga si Skipper am fi cei 5 care au (re)cucerit apele noastre ... ..

Eu sant pentru intalnirile cu barcaholici oriunde si oricand, chiar si in personalul de Oltenita.
Totusi ceea ce se contureaza aici nu prea e pe stilul meu, mai spre natura si salbaticie, mult mai spre Ciotica decat spre Mangalia.
De ce sa ma duc cu barca undeva unde pot sa ajung cu masina?
De ce sa ma duc cu cortul undeva unde pot gasi cazare decenta?
De ce sa ma rog de un primar sa-mi aprobe o cacastoare pe care o fac singur cu o lopata si un ferastrau?
De ce sa umblu cu jumatati de masura cand pot s-o fac lata de tot, ori, ori. In mintea mea tabara de corturi e ok la TID sau in alte salbaticii dar in buricul litoralului e putin cam prea pervers pt mine.
Ideea mea initiala era sa facem tabara de barci si cine nu avea loc in sau pe barci putea sta la corturi sau la gazde, dar tot şpilul evenimentului erau barcile si noi vietuind o saptama pe ele si bantuind prin varii cotloane.
Oricum daca sant in zona si am barca la apa incerc sa vin si eu la asemenea congres.
 
aveam un amic cu un ponton dormitor prin delta, cred ca avea 9 camere pe el, destul de misto facut, da nu mai stiu nimic de el si nici cat costa. Dar nu cred ca era singurul cu ponton dormitor in delta:)
 

Back
Sus