barca pescuit din rasina poliesterica

salut barcagiilor!
dupa cum se vede sunt nou asa ca va cer si eu sfatul,celor care au facut asa ceva sau au de gand sa faca,deci sa incep......
vreau sa-mi construiesc o barca care sa aiba urmatoarele caracteristici;
-maxim 50 kg ca s-o pot arunca pe masina,mentionez ca amd eja un crestliner de 4,10 m cu motor de 40 cp,deci pentru dunare sunt acoperit,barcuta pe care vreau s-o construiesc m-ar ajuta pe balti si canale unde nu pot ajunge cu cealalta.
dupa cate am citit p-aici cea mai folosita metoda e cea stich&glue,unde se foloseste placaj,stratimat,panza si rasina epoxidica.
sunt profan asa ca va rog sa-mi tolerati intrebarile dar vreau sa gasesc cea mai simpla si ieftina metoda.mentionez ca barca va fi folosita cateva ore ,maxim 12 /zi apoi va sta pe uscat.
eu m-am gandit asa......voi sa-mi spuneti daca se poate;
sa fac coca barcii din placaj,chiar din cel ieftin si subtire care se indoaie foarte usor,asta pentru a-i da forma dorita,apoi s-o imbrac cu 3 straturi succesive de panza si rasina poliesterica.
din ce-am citit aici,rasina poliesterica se foloseste doar in matrite si aici intervin problemele pe care le intampin cel putin teoretic
-rasina adera la palcaj si daca da......o pot folosi ca atare(barca)?
-are destula rezistenta coca construita din cele 3 straturi daca scot placajul si ramane doar fibra?
vreau sa folosesc rasina poliesterica datorita diferentelor de pret destul de mari.
astept sfaturi ,multumesc!
psam uitat! barca va avea maxim 4 metri,si 1,2 latime si o constructie cat mai simpla
 
bine ai venit Marianos, nu sunt cel mai in masura sa-ti raspund la problema cu lemn+poliesterica, dar majoritatea celor care se pricep cred ca s-au saturat de IDEEA asta, cred ca sunt(suntem) 300 de barcaholici care la inceput am pus intrebarea asta.
Expertul nostru raspunde ca: pentru placaj/lemn este cel mai indicat sa folosesti epoxy, pentru ca impregnand atat de bine lemnul, ceea ce rezulta este un compozit foarte foarte rezistent. Dar s-ar putea ca deja sa fie oameni care au folosit solutia asta, Spoll si Impaiatu parca. Daca te sfatuiesc aici, aflu si eu, daca vorbesti cu ei pe privat lumineaza-ne si pe noi.
Eu cred ca s-ar putea folosi in conditii speciale.
 
Sfatul asta cu rasina epoxy e sfanta trebuie respectat la o barca cu pretentii. La ceva fara pretentii se poate folosi si rasina poliesterica. De exemplu Argie 10 e prevazuta in plan cu rasina poliesterica, si fara fibra peste -- deci la o adica se poate, dar probabil nu va putea fi lasata mostenire copiilor ... dar isi va face treaba cateva sezoane.

Poti cauta si un plan potrivit pentru matrita, sunt destule si deastea. Apoi matrita o poti vinde, dona, etc.
 
Epoxy !!!....mai scumpa dar adera f. bine pe mat lemnos.....daca ai lipit doua lemne cu epoxy(ca exemplu),slabe sanse sa le mai desfaci fara a rupe fibra...deci epoxy se pare ca este "sfanta"(doar o parere)
 
salut tuturor!!ce sa zic st foarte nou am cateva ore de barcaholic:p dar de vreo saptamana ma tot documentez in ale barcii..am inceput ca toti ceilalti presupun prin a afla metode de constuctie aa unei "home made"..am auzit tot felul de povesti frumoase ..din care am intelesca ca :
-pentru o barcuta cu pretentii ai nevoie de investitie ..epoxy ..placaj marin ..tot felul de termeni pretentiosi pe care eu unu sincer nu ai inteleg ..foarte bine ..
-in schimb pentru oo barcuta de pescuit ocazional (adica cel potin odata pe saptamana daca nu mai rar )nu e nevoie de cine stie ce ..asadar dupa ce am pierdut vreo cateva nopti pe internet am ajuns la concluzia ca e nevoie doar de un plan (free)http://boatbuilding.eigenstart.nl/,ceva placaj ieftin (6mm),o galeta de HIDROSTOP10l (solutie pe baza de rasini ,bitumuri care in amestec cu rumegus fin creza un chit foarte bun care la intarire hidroizoleaza foarte bn,,si lipeste tinind cont ca e un adeziv),si fibra de sticla rasina si intaritor (kitul costa 130 lei- 3 mp fibra 300g/cm "densitate medie",rasina si inintaritor )...ceva scule nu pretentioase sii cred ca multa vointa sii atentie ..
 
asadar ..am facut un calcul destul de precis zic eu :placajul poate fii cel normal foaie este in jur de 33 ron ..dare este cam subtirel zic eu 3mm
- eu am optat pe un OSB de 6mm costa 44ron placa de 250 /125 ,
-HIDROSTOP 10 l costa 68 ron (aici e de discutat un amic mi-a spus ca la incercat sii ca el la folositsi e multumit dupa ce a cusut placajele le-a chituit cu solutie deasta in amestec cu rumegus ,in prospect scrie ca se poate aplica in start de 2 cm chiar,pe langa faptul ca a hidroizolata barca pe interior cu solutie direct deci are dublu rol)
-3 x kit fibra de sticla (aici cunosc personal un nene care vinde asa ceva fibra puf 300g/cm rasina+rasina 2l transparenta+intaritor ..acopera 3 m patrati un kit)eu am alessa dau 3 straturi (nu pot da contact ca nu am discutat cu el daca e deacord .. dar pentru cei interesati promit ca o voi face )
-cat de vopsea am ales o vopsea savana (email ..normala se gasete peste tot si nu e foarte scumpa in jur de 15ron cutia de 750 ml ceva de genul)eu zic ca doua cutii imi vor ajunje am compresor sii posibil sa imi ajunga doar una voi da mai multe straturi subtiri pana ajung la un rezultat multumitor
-restul materialelor cum ar fii scanduri lemn sau sarma cred ca astea st destul de usor de procurat sii nu costa mult
 
uitasem sa fac o suma asta nu ca voi nu o puteti face ci doar ca sa va scutesc potin ...totalul se ridica undeva la 5-6 milioane asta depinde de preturile pe care le gaseste fiecare ..ce mai.. barca de criza!! ...trebuie sa mentionez ca nu m-am apucat de construit barca ...de moment st in faza de proiect ..inca ma documetez asupra planurilo m-am orientat la ceva micut http://www.angelfire.com/ego/lewisboatworks/html/liljon8_a.htm doar ca as vrea sa fac o modificare sa fie cu prova ascutita nu dreapta.. dupa sarbatori sper sa ma apuc de constructie ..ma gandesc sa ma retag la tara sa uit de toata aglomeratia din oras sa ma deconectez de tot sii sa imi indrept atentia spre constructia barcutei...:)
 
In mai toate cazurile" socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ" ...adica : sa cheltui doar 5-6 mil...un lucru, e sigur: cand lucrezi la barca te desprinzi de cotidian
 
da corect st tota deacord ideea era in mare ..acum depinde de fiecare ..eu ma refeream la materialele de baza ca sa iti incropesti o barcuta ..sa poti iesii la o partida de pescuti ocazional (cat de preturi st recente doua trei zile )..cum am precizat si mai sus "depinde de fiecare "ce materiale alege sii cat de complexa este barca sii dupa aia sa vedem ce accesorii isi mai cumpara fiecare si asa mai departe ..
sincer eu vreau sa probez metoda si daca functioaneaza sii e totul cat de cat inchegat ma gandesc sa construiesc ceva mai coplex in care sa investesc ceva mai mult ...atat bani cat si timp pentru finisaje dar intre timp trebuie sa imi fac ceva practic sa cu ajutarul careia sa imi mai fac treaba . in primul rand e un examen pentru mine pot face asa ceva singur acsa? da am observat ca st o gramada care au reusit sii le-a iesit ceva destul de frumos ..lor..:) sa vedem ce imi va iesi mie ?
 
salut fratilor!
sa revin cu mai multe lamuriri.......barca vreau s-o fac in felul urmator.....o matrita din placaj de 4 mm,sa aiba undeva intre 3-3,5 m,apoi sa-i dau pe exterior 3 straturi de panza si rasina poliesterica.
problemele pe care le vad eu cel putin acum sunt;
-voi putea sa dezlipesc placajul de fibra?
-va avea rezistenta suficienta,sa nu se rupa cu mine pe balta?
matrita nu va fi nimic pretentios,forme cat mai simple,fund plat,prova ascutita.
as vrea lamuriri de la cineva care a incercat asa ceva cat si cateva ponturi legate de cum se lucreaza cu rasina poliesterica,ce sa evit pentru a merge totul ok,cum se aplica,eventual un pont legat de ce as putea pune intre placaj si primul rand de fibra pentru a dezlipi mai usor forma.

multumesc pentru sfaturi si la multi ani,sarbatori fericite si la cat mai multe sampanii sparte de prova barcii!
 
Salut, decat sa faci barca din fibra si apoi sa arunci placajul, mai bine folosesti placajul ca miez si il acoperi pe ambele parti cu fibra subtire de 160 si rasina epoxy. Consumul de rasina e mult mai mic, si datorita structurii compozite fibra-placaj barca e mult mai usoara, dar si mai rigida. Placaj de 4 gasesti la Dedeman, vreo 2 kituri de epoxy plus fibra la Polydis, iar lemnul pentru curenti si copastie ti-l face ieftin vreun tamplar.
Tipul asta de constructie e mult mai usor de facut si mai "iertator" la greseli fata de o constructie din fibra, si din cauza asta e preferat de amatori, pe cand fibra+poliester se justifica doar pentru profesionisti.
 

Back
Sus