Trebuie inmatriculata o barca < 7 m, < 20 CP, pentru utilizare in Ungaria ?

Salut,
Am auzit pana acum ca barcile mai mici de 7 metri, prevazute cu motoare mai mici de 20 CP, nu trebuie inmatriculate. E valabil si daca vreau sa folosesc barca pentru a naviga pe Somes din Romania in Ungaria (eventual sa revin in Romania pe Mures sau pe Dunare) ? Am vorbit cu ceva prieteni care mai au barci cu motor si ziceau ca nu trebuie (ar fi suficient contractul de vanzare-cumparare de la cine am cumparat barca). Am sunat la Capitania portului Dej, iar acolo au spus ca ar trebui (poate sunt eu prea suspicios, dar ii banuiesc ca vor sa incaseze niste taxe de inmatriculare de la mine, chiar daca nu ar trebui inmatriculata barca). Pe de alta parte, la o privire pe eBay la barci cu motor din diferite tari europene, toate sub 7 m lungime, sub 20 CP nu aveau numere pictate pe carena (nici una din ele).
 
este adevarat. Nu-ti trebuie inmatriculare ptr barca sub 7m. Ref motoare,nu stiu,dar cauta in legislatie. Succes!
 
Am incercat sa-l contactez pe Constantin Lascu, dar imi apare mesaj din partea site-ului ca nu primeste mesaje private.
 
Vreau să încerc pe Someş. Prima dată merg în recunoaştere (cam pe la început de iulie) de la Dej până la Satu-Mare, cu ceva bărcuţă mai mică cu vâsle (ideal un caiac, dacă fac rost la timp, dacă nu, am oricum o barcă Intex super lentă), pentru că pe Gogu am văzut praguri în albie. De la Satu-Mare nu mai sunt praguri. Deci dacă albia nu permite din amonte nici măcar de la Jibou, atunci de la Satu-Mare în jos, apoi pe Tisa si la Szeged să revin în România pe la Arad sau dacă rezist (nu ştiu cât mă va costa, mai ales combustibilul, motorul e de 18 CP), poate chiar până la Dunăre, în cazul acesta am treabă şi cu sârbii, nu ştiu cum privesc ei aceeaşi problemă cu înmatricularea.
Problema mea este că încă nu suntem în Schengen (m-am supărat pe nemţi și pe ăia cu "Liberte, Egalite, Imbecilite", că-mi strică planurile). Aşa că va trebui să fac cerere la Poliţia de frontieră, să anunţ ziua şi ora în care intenţionez să trec graniţa pe Someş, ca să mă aştepte un poliţist de frontieră acolo (am aflat asta, pentru că am povestit cândva cu un poliţist de frontieră). Cunosc cel puţin două cazuri de trecere a graniţei pe Someş, ambele publicate în ziare, chiar şi pe net (le-am găsit pe vremuri pe Gogu, am dat căutare cu cuvintele "Someş navigabil", dar n-au apărut chiar de la prima pagină de răspunsuri de Gogu). Aceeași problema o voi avea la revenire în țară pe Mureș, spre Arad, trebuie înainte sa fac cerere, sa spun când voi trece (dificil de estimat exact câte zile poate dura o tura Someș-Tisa-Mureș).
 
Ultima editare:
inmatriculari/inregistrari agrement >7m

@smokey - inteleg din referinta ca ambarcatiunile de agrement peste 7 m , nu se inmatriculeaza in registrele matricole ci doar se inregistreaza la capitaniile de port. Corect? Daca da, este o diferenta semnificativa intre cele doua proceduri, d.p.d.v al birocratiei, documentelor sau costului +/- taxe anuale, permanente?

multumesc,
yoke
 
Nu stiu, nu cunosc, n-am inmatriculat niciodata nimic :) S-ar putea sa stie Florio, el s-a luptat de curand cu statul in directia asta ...
 
@smokey - inteleg din referinta ca ambarcatiunile de agrement peste 7 m , nu se inmatriculeaza in registrele matricole ci doar se inregistreaza la capitaniile de port. Corect? Daca da, este o diferenta semnificativa intre cele doua proceduri, d.p.d.v al birocratiei, documentelor sau costului +/- taxe anuale, permanente?

multumesc,
yoke

S-a discutat asta pe larg aici pe forum, daca ai sa cauti, ai sa gasesti sigur.
Ambarcatiunile peste 7m sau peste 20cp se inregistreaza la capitanii. Mai nou am aflat o directiva interna, nu mai poti inregistra barca decat la capitania de care apartii cu domiciliul. Asta fiindca dupa cate bordeie atatea obicee, unele capitanii aplicau legea altfel decat altele, si oamenii migrau catre cele mai permisive ( as spune "omenoase" :) ).
Ca taxe sunt : 850,58 lei taxa de inregistrare, 106.32 lei taxa de nume (?!? daca vrei un nume la barca, iaca, atat costa. Nu mi s-a spus daca nu cumva e obligatoriu) inca 568.18 lei taxa ANR pentru ca un inspector sa iti efectueze "inspectia tehnica initiala la corp, motor si echipamente" , eliberandu-ti un "BORDEROU TAXARE PRESTATII NAVALE" , un "RAPORT DE INSPECTIE PENTRU AMBARCATIUNI" si un "PERMIS DE NAVIGATIE PENTRU AMBARCATIUNI DE AGREMENT".
Permisul de navigatie este valabil 5 ani , cu conditia confirmarii intermediare efectuate la 2,5 ani (probabil doi ani si jumatate scrisi in sistem zecimal :) ) +_ 3 luni.

In urma intregului zgomot descris mai sus, se va elibera un "CERTIFICAT DE AMBARCATIUNE DE AGREMENT " .

Certificatul, se va elibera dupa inscrierea la administratia finaciara a ambarcatiunii, dovedita prin stampilarea de catre aceasta a unei hartii eliberata de capitanie. (Aceasta masura a devenit obligatorie din 2010. In 2009 capitania nu mi-a cerut asa ceva ).

Documentele necesare la capitanie sunt actele de provenienta in original si traducere legalizata, si neaparat o dovada a radierii ambarcatiunii (daca este second hand) de catre fostul proprietar. Poze din pupa si dintr-unul din borduri, actele noului proprietar. Cam asta ar fi.

Atentie mare ca toate documentele sa se coreleze si sa aiba cursivitate, in cazul a mai multor proprietari anteriori. Oamenii verifica foarte bine, ca niste notari, incepand cu factura de provenienta si trecand prin toti proprietarii anteriori ! Daca barca provine dintr-o tara unde nu se inregistreaza si ca atare n-are cum sa ia dovada de radiere, trebuie neaparat facuta dovada acestui fapt printr-o hartie oficiala, cumva. Altfel nu te intelegi cu functionarii ANR :).
 
salutare tuturor!! as avea sii eu o intrbare ..bun deci e clar cel potin pentru mine ca daca barcuta are sub 7 m sii un motor mai mic de 20 cai nu trebuie inmatriculata ..dar velierele au un regim special sau intra in aceeasi categorie? ma refer la un velier de L=6m ,l=2 m. undeva la 600 de kg panza de 16 m p...
 
Vreau să încerc ....
Problema mea este că încă nu suntem în Schengen (m-am supărat pe nemţi și pe ăia cu "Liberte, Egalite, Imbecilite", că-mi strică planurile). Aşa că va trebui să fac cerere la Poliţia de frontieră, să anunţ ziua şi ora în care intenţionez să trec graniţa pe Someş, ca să mă aştepte un poliţist de frontieră acolo (am aflat asta, pentru că am povestit cândva cu un poliţist de frontieră). Cunosc cel puţin două cazuri de trecere a graniţei pe Someş, ambele publicate în ziare, chiar şi pe net (le-am găsit pe vremuri pe Gogu, am dat căutare cu cuvintele "Someş navigabil", dar n-au apărut chiar de la prima pagină de răspunsuri de Gogu). Aceeași problema o voi avea la revenire în țară pe Mureș, spre Arad, trebuie înainte sa fac cerere, sa spun când voi trece (dificil de estimat exact câte zile poate dura o tura Someș-Tisa-Mureș).

Salut, ai reusit sa faci traseul/ traseele respectiv(e)? Cum ai procedat la granita ? ce costuri implicau deschiderea unui punt de trecere a frontierei tempoarare ... asta daca treceai granita din RO in HU sau Romania si Serbia ? Trebuia sa anunti separat si tara vecina sau politia de frontiera se ocupa de aceasta ?
 
Inmatriculare barci

Știe cineva dacă trebuie declarată și/sau înmatriculată o barcă pneumatică la ANR sau la FISC pt. impozitare ?

Pentru o asemenea barcă se eliberează un certificat sau altceva de le vre-un organ ?
 
Eu vreau sa construiesc un velier mic de 6 m lungime si nu stiu cu ce sa incep mai intai. Unii spun ca trebuie sa ma duc cu proiectul la capitanie. altii ca nu se inmatriculeaza sub 7 m. E mai mare daraua decat ocaua. Chiar nu stie nimeni cum se procedeaza cu un proiect de barca ? Trebuie facut de o persoana autorizata ? Pot sa- il iau de pe net si sa-l fac ? Va rog , daca cineva stie cum se procedeaza ?
 
Eu am barca in Ungaria .Lungime sun 7 m respectiv 5.85 si motor de 9.9.In Ungaria pana la 10 cp si 7 metri nu ai nevoie de permis .Daca ai motorul mai mare de 10 cp trebuie sa ai verificare tehnica.Eu am avut tot in Ungaria o barca cu motor de 20 cp si am avut verificare tehnica din Ro si tradusa in maghiara.Daca sti maghiara sau germana pot sa suni la urmatorul numar de telefon +36 30 234-5108, sau+36 30 967-6037.Cere sa vorbesti cu Cristian.Este patronul de la Albatros kikoto un baiat super ok care poate sa-ti dea mai multe detalii.
Bafta
 

Back
Sus