motoare

cine poate sa-mi spuna care e diferenta intre un motor cu cisma lunga si unul cu cisma scurta.am o pneumatica cu oglinda de 40cm si vreau sa cumpar un motor 10-15cp pe care sa il montez si pe alt tip de barca.m-am gindit la unul cu cisma lunga dar nu am avut ocazia sa probez si la pneumatica:skip:.
 
cine poate sa-mi spuna care e diferenta intre un motor cu cisma lunga si unul cu cisma scurta.am o pneumatica cu oglinda de 40cm si vreau sa cumpar un motor 10-15cp pe care sa il montez si pe alt tip de barca.m-am gindit la unul cu cisma lunga dar nu am avut ocazia sa probez si la pneumatica:skip:.

E destul de simplu. Varianta "bigger is better" nu se potriveste.
Motoarele sunt la fel, lungimea cizmei se ia in functie de marimea oglinzii barcii, astfel incat nivelul placii anticavitatie (aripioara orizontala de deasupra elicei) sa vina putin sub nivelul chilei. Reglajele se fac si in functie de dorinta ta de utilizare: deplasari rapide, glisaj, sau in regim de deplasament.
 
Ultima editare:
Daca ai masurat bine cei 40 de cm iti trebuie motor cu cizma scurta (ca la majoritatea gonflabilelor dealtfel), adica de 15" = 38,1 cm.
 
Raspund la aproape doua luni, dar...

Pe o barca cu oglinda scurta poti instala un motor cu cizma lunga daca folosesti un "jacking plate" destul de usor de facut artizanal. Asha cum zicea Mihai Irimia: placa de anticavitatie(aia deasupra elicei), trebuie sa fie in planul limitei inferioare a oglinzii, unde vine chila.

NU poti monta un motor cu cizma scurta pe o barca cu oglinde lunga.
 

Back
Sus