Cu caiacul in Strand - Pitesti

stavride

Mediterraneus Ponticus
Weekendul care vine doresc sa ies in Strand la Pitesti (este un parc ce are si un lac in interiorul lui) cu caiacul si familionul. Ar fi minunat daca ar mai aparea si alti pasionati intr-ale caiacelor pe respectivul lac. Este un loc minunat. Poate reusim sa nu ne certam cu vreun BGS (vezi http://www.barcaholic.ro/showthread.php/984-aventuri-pe-IOR-cu-BGS ). Si daca vom avea probleme, putem invoca Legea apelor romane?
Aveti vreun sfat pentru noi (voi ce ati participat la operatiunea IOR vs BGS)?
Sa iau o copie a Legii apelor romane in caiac si sa o prezint organelor? Sunt si alte legi pe care le pot ,,invoca,, ca sa ma lase in pace?
Atasat aveti o poza cu locatia.
Multumim :).
 

Atașamente

  • strAND-PITESTI---Google-Maps.jpg
    strAND-PITESTI---Google-Maps.jpg
    68.8 KB · Vizualizări: 44
Ultima editare:
IOR este un lac natural, si legea a fost de partea noastra, daca strandul ala sau lac , din parc,este artificial, se prea poate sa ai probleme. Acum depinde si de la oras la oras, eu am iesit in vara de mai multe ori pe un laculet artificial din parc de la mine din oras, si nu am avut nici un fel de problema, mai mult, si gardienii si lumea se stringea ca la urs :).
 
IOR este un lac natural, si legea a fost de partea noastra, daca strandul ala sau lac , din parc,este artificial, se prea poate sa ai probleme. Acum depinde si de la oras la oras, eu am iesit in vara de mai multe ori pe un laculet artificial din parc de la mine din oras, si nu am avut nici un fel de problema, mai mult, si gardienii si lumea se stringea ca la urs :).

Este si asta o idee. Natural nu stiu daca este. Voi intreba organele abilitate deca se leaga de mine. :) Poate apare vreun argesean sa ma dumireasca/insoteasca. :)
 
IOR este un lac natural, si legea a fost de partea noastra, daca strandul ala sau lac , din parc,este artificial, se prea poate sa ai probleme. Acum depinde si de la oras la oras, eu am iesit in vara de mai multe ori pe un laculet artificial din parc de la mine din oras, si nu am avut nici un fel de problema, mai mult, si gardienii si lumea se stringea ca la urs :).

Este si asta o idee. Natural nu stiu daca este. Voi intreba organele abilitate deca se leaga de mine. :) Poate apare vreun argesean sa ma dumireasca/insoteasca. :)
 
Oficial...

Nu mai bine incerci un telefon la Primaria Pitesti sa intrebi de regimul lacului? Sunt ape care nu au regim de agrement si sunt interzise expres de catre autoritatile locale orice activitati sportive sau de agrement. Decat sa te duci asa, dupa ureche mai bine incearca un raspuns oficial, evitand astfel si problemele ce pot aparea. Asa poti ajuta si alti barcaholici cu caiace sau alte ambarcatiuni mici sportive:)
 

Atașamente

  • Primaria Pitesti.JPG
    Primaria Pitesti.JPG
    68.7 KB · Vizualizări: 38
Nu mai bine incerci un telefon la Primaria Pitesti sa intrebi de regimul lacului? Sunt ape care nu au regim de agrement si sunt interzise expres de catre autoritatile locale orice activitati sportive sau de agrement. Decat sa te duci asa, dupa ureche mai bine incearca un raspuns oficial, evitand astfel si problemele ce pot aparea. Asa poti ajuta si alti barcaholici cu caiace sau alte ambarcatiuni mici sportive:)

Eu stiu o vorba :
Nu trezi autoritatile, ca nu mai poti sa le adormi la loc ! :)

Escapada lui Stavride n-are sa aiba ecouri, mai ales in sezonul asta :). Nu cred sa se lege cineva de un caiac in anotimpul rebegelii.
Mai cu seama cred ca plimbarea are sa treaca neobservata.
Care ar fi riscurile? Sa il amendeze cineva, atat timp cat nu e scrisa nicaieri o interdictie ? Mie nu mi s-a intamplat niciodata, si dupa cum il stiu pe el, nu i se poate intampla :D .
Daca se vrea un obicei din iesitul pe acel lac, merita o lupta. Daca nu, nu.
 
@gvicentiu, multam pentru idee. Am sunat la Pitesti si mi s-a spus ca acest lac NU tine de Apele romane. Apartine de SERVICIUL PUBLIC DE EXPLOATARE A PATRIMONIULUI MUNICIPIULUI PITESTI. Acu' eu am sunat la ei si o doamna de la relatii cu clientii mi-a spus: sunati la urmatorul nr de tel (si mi-a dat un nr. de mobil) si vorbiti cu TIBI ?!?!?!??! :)). Am sunat, mi-a raspuns TIBI (care este un nene ce raspunde - cred - de bazin si cateodata si de parc) si mi-a spus pe un ton politicos: Va rog sa trimiteti un fax la SERVICIUL PUBLIC DE EXPLOATARE A PATRIMONIULUI MUNICIPIULUI PITESTI prin care sa cereti un raspuns la intrebarea dumneavoastra. Am revenit cu telefon la SERVICIUL PUBLIC DE EXPLOATARE A PATRIMONIULUI MUNICIPIULUI PITESTI (calm inca) si le-am transmis cele spuse de TIBI. Ei au spus ok, dati-ne un fax (in atentia dl. director Zichil Constantin) si va raspundem. Acu' intrebarea mea este urmatoarea: aveti vreo idee cum ar trebui sa sune aceasta scrisoare astfel incat sa aiba mai multe sanse de reusita? Vorba lui @gvicentiu, daca pot ajuta si alti colegi, ar fi minunat. Daca aveti vreo idee de redactare... astept :).

@Florio, m-ar cam tenta sa imi fac un obicei in a iesi cu caiacul pe acel lac. :). Nu stau cu picioarele in apa, nu ma grabesc in a obtine un raspuns, de aceea ma gandesc sa ticluiesc (ticluim :) ) o scrisoare faina care sa ii faca pe distinsii domni sa stoarca o lacrima si sa ne raspunda pozitiv. :)

Multumiri
 
Ăia nici nu ştiu pe ce lumă trăiesc după modul cum te-au tratat. Te-au pus să faci asta ca să vadă cum stau lucrurile, să studieze, să se intereseze. Să nu ajungi la ce spune shindo şi să nu poţi să te dai pe lac. Mai bine faci cum zice florio.
Dacă vrei să faci o cerere, părerea mea este să arăţi că nu ştii nimic şi că vrei să te dai cu caiacul pe apă. Cât mai scurtă! Să nu spui în genul: "Este adevărat că în baza Hotărâri de Guvern nr. __ sau a HCL Piteşti, am dreptul să mă dau pe baltă Dvs. cu caiacul, că o să le deschizi ochii să se uite acolo şi nu ştii ce o să găsească sau cum o să interpreteze."
Succes!
 
Stavride, nu-i zgandari, ca astia sunt in stare sa arunce trei scanduri batute in cuie, in forma de ponton pe malul apei si sa se laude televizat ca au amenajat lacul pt. plimbari cu barci de agrement. Iar pt. asta va trebui sa platesti o taxa de fiecare data cand dai caiacul la apa, daca nu cumva o sa inventeze si un impozit pe caiace. ( sper sa nu ajunga asta la urechile autoritatilor :) ca poate le vine vreo idee geniala ).
Nu stiu daca e prea frumos din partea mea, dar cand vreau sa ies cu caiacul pe Bega sau pe vreo balta de prin apropiere ( mai putin cele particulare amenajate special pt. pescuit ) il dau la apa si gata, nu cer autorizatie de la primarie, daca vrea cineva sa ma amendeze ca am zgariat luciul apei, n-are decat sa inoate dupa mine.
 
Ăia nici nu ştiu pe ce lumă trăiesc după modul cum te-au tratat. Te-au pus să faci asta ca să vadă cum stau lucrurile, să studieze, să se intereseze. Să nu ajungi la ce spune shindo şi să nu poţi să te dai pe lac. Mai bine faci cum zice florio.
Dacă vrei să faci o cerere, părerea mea este să arăţi că nu ştii nimic şi că vrei să te dai cu caiacul pe apă. Cât mai scurtă! Să nu spui în genul: "Este adevărat că în baza Hotărâri de Guvern nr. __ sau a HCL Piteşti, am dreptul să mă dau pe baltă Dvs. cu caiacul, că o să le deschizi ochii să se uite acolo şi nu ştii ce o să găsească sau cum o să interpreteze."
Succes!

@lipan - Multumesc pentru sfat.
@imi - sa stii ca si pe mine ma batea gandul tot in directia aceasta dar am zis sa intreb ca poate primaria nu are nimic contra impotriva :). Daca nu se strica vremea in weekendul acesta cred ca o sa il pun pe apa pur si simplu si gata.
 
Nu stiu lacul, am vazut numai pozele de pe Google earth. Pare cam ingust:)
Nu e mai bine "a cote" pe Arges, unde vazui o imagine cu apa lina, larga si fara gardieni publici ori legi care ingradesc ?
Am facut o captura chiar in dreptul lacului, vazand un ponton pe rau :
 

Atașamente

  • Arges.jpg
    Arges.jpg
    42.5 KB · Vizualizări: 33
Cred ca in weekend, la fata locului, ma voi orienta :). Daca este frig cred ca ma incumet si ma arunc pe lac. Daca nu, pe Arges. Poate organizam si un turneu ,,Pe Arges in jos,,.:) O fi navigabil Argesul de la Pitesti pana la Dunare?
 
Din cate stiu eu, dumneata locuiesti la Bucuresti si doresti sa mergi la un lac din Pitesti. Ar fi bine sa intrebi pe cineva in prealabil, daca apa lacului este inghetata sau nu.
Cat despre demersul asta cu intrebat-interesat bla-bla-bla autoritati... Ce as mai ride intr-o zi, sa aflu ca va pune la platit taxe !
Si atunci ce-o sa mai faceti ?
 
Cred ca in weekend, la fata locului, ma voi orienta :). Daca este frig cred ca ma incumet si ma arunc pe lac. Daca nu, pe Arges. Poate organizam si un turneu ,,Pe Arges in jos,,.:) O fi navigabil Argesul de la Pitesti pana la Dunare?

Poate de la Mihailesti in jos, la Dunare.... vreo 85 km.
Intre Pitesti si Mihailesti sunt multe zone usor de parcurs dar si destule cu probleme. Zone inguste, zone cu balastiere in care nu stii ce lovesti cu caiacul, zone cu placi si fier-beton iesind amenintator din apa, podete, baraj, etc....
 
Poate de la Mihailesti in jos, la Dunare.... vreo 85 km.
Intre Pitesti si Mihailesti sunt multe zone usor de parcurs dar si destule cu probleme. Zone inguste, zone cu balastiere in care nu stii ce lovesti cu caiacul, zone cu placi si fier-beton iesind amenintator din apa, podete, baraj, etc....

@Guzi, sa zicem ca ajung destul de des si in zona Arges/Pitesti :). Si cum in ultima perioada a fost o vreme minunata - mi-a venit ideea.
@Florio ...Ma cam ... incita gandul :). De la Mihailesti zici. Se poate? mmmm....
 
In strand exista ponton , au si ceva barci de inchiriat , ideea e daca vrei sa te dai pe ape sau sa negociezi cu autoritatile .
Este mult mai facil pe Arges , ai ponton in dreptul strandului , dar nu prea ai acces cu masina in zona . Ai parcare cam la 500 m si de acolo ar trebui sa cari caiacul . Nu stiu cum e nivelul apei acum dar daca e ceva mai scazut cred ca intri mai greu pe la ponton . Mai poti intra pe la Mall , parchezi la ei si ai 20m pana la apa , chiar pe sub pod este un mal mai lin . Am mai intrat si mai sus pe Arges dar nu stiu cum arata drumu la ora asta , e posibil sa fie numai noroaie . Dupa ce ai ajuns pe apa ai un luciu destul de mare , poti sa mergi vreo 7 km in aval pana la un baraj si vreo 2 in amonte pana la un prag .
 
In strand exista ponton , au si ceva barci de inchiriat , ideea e daca vrei sa te dai pe ape sau sa negociezi cu autoritatile .
Este mult mai facil pe Arges , ai ponton in dreptul strandului , dar nu prea ai acces cu masina in zona . Ai parcare cam la 500 m si de acolo ar trebui sa cari caiacul . Nu stiu cum e nivelul apei acum dar daca e ceva mai scazut cred ca intri mai greu pe la ponton . Mai poti intra pe la Mall , parchezi la ei si ai 20m pana la apa , chiar pe sub pod este un mal mai lin . Am mai intrat si mai sus pe Arges dar nu stiu cum arata drumu la ora asta , e posibil sa fie numai noroaie . Dupa ce ai ajuns pe apa ai un luciu destul de mare , poti sa mergi vreo 7 km in aval pana la un baraj si vreo 2 in amonte pana la un prag .

Multumesc @Shotgun pentru informatii. Am fost weekendul trecut la pontonul de care vorbesti. Diferenta este de aprox 30 de cm intre el si apa. Oricum caiacul meu este demontabil asa ca o sa car rucsacul in spate pana la apa si ... sho'(tgun) pe ei :).
 
pe arges in pitesti activeaza sportivii CSM PITESTi este club de kaiac acolo, care se antreneaza pe portiunea respectiva de Arges,
iar cu privinta la acel lac, parerea mea coincide cu al lui Florio si Imi, adica nu are nimeni probleme cu kaiacistii pe luciul apei (inafara cazurilor exceptionale de proprietate privata) si in loc sa tot ceri "permisiune" de la autoritati pur si simplu te dai pe lac dca ai chef sa te dai pe un lac (care mi se pare prea mic) si ai argesul la dispozitie !!!
p.s. la Pitesti respectiv la bascov un pic mai sus pe argess este un lac amenajat special pt kaiac de performanta, acolo se organizeaza campionatele nationale de juniori si cele de seniori din cand in cand, si in 2012 se va organiza campionatul European de kaiac canoe la pitesti-bascov :D
 
pe arges in pitesti activeaza sportivii CSM PITESTi este club de kaiac acolo, care se antreneaza pe portiunea respectiva de Arges,
iar cu privinta la acel lac, parerea mea coincide cu al lui Florio si Imi, adica nu are nimeni probleme cu kaiacistii pe luciul apei (inafara cazurilor exceptionale de proprietate privata) si in loc sa tot ceri "permisiune" de la autoritati pur si simplu te dai pe lac dca ai chef sa te dai pe un lac (care mi se pare prea mic) si ai argesul la dispozitie !!!
p.s. la Pitesti respectiv la bascov un pic mai sus pe argess este un lac amenajat special pt kaiac de performanta, acolo se organizeaza campionatele nationale de juniori si cele de seniori din cand in cand, si in 2012 se va organiza campionatul European de kaiac canoe la pitesti-bascov :D

Multumiri @ahilesz. Daca e vremea faina cred ca ma plimb direct pe Arges. O sa caut si locul specificat de tine. Multumiri inca o data.
 

Back
Sus