ture si testari de iarna

pentru ca vad ca unii tovarasi forumisti si barcaholici nu se potolesc si nu stau si ei cuminti acasa cu caiacele vechi ba isi mai cumpara si caiace noi in plina iarna (cine a mai vazut una ca asta.... :D) macar sa posteze aici ceva poze si impresii din apa cu gheata....:banana:
ne mai dezghetam si noi....:D
 
teste iarna pe somes

intradevar, se cumpara barci si iarna...:D

un domn si-a cumparat un kaiac coast spirit by tahe marine... de la hibiscuss
poze:
 

Atașamente

  • IMG_0169.JPG
    IMG_0169.JPG
    72.7 KB · Vizualizări: 76
  • IMG_0168.JPG
    IMG_0168.JPG
    80.7 KB · Vizualizări: 73
  • IMG_0167.JPG
    IMG_0167.JPG
    64.4 KB · Vizualizări: 67
  • IMG_0165.JPG
    IMG_0165.JPG
    64 KB · Vizualizări: 61
  • IMG_0160.JPG
    IMG_0160.JPG
    92.7 KB · Vizualizări: 68
test kaaiac placaj

Nu l-ai testat si dumneata ?
Si daca da, nu aflam si noi cateva impresii?

da, maestre Guzi am facut un test chiar azi, verifica te rog la constructie kaiac polistiren.. sutn poze si filme,
impresia este ca e destul de buna, un pic sta cam scufundata in apa, dar i-mi place, sper sa o termin cat mai repede trebuie sa-i proiectez un deck care sa amortizeze slabiciunile fundului.... dar ca si experiment este REUSIT
 
Am vazut si urmaresc evolutia constructiei, cu multa incantare . De data asta ma refeream la acest Tahe Marine .
Mi-a povestit telefonic, Buciu despre ispravile dumitale, din Campionatul National de Seniori, de anul trecut !
Asa ca maestrul Guzi, ridica palaria de pe cap, cu profund respect, in fata Maestrului Ahilesz !
 
scuze,
atatea ganduri curg spre acest kaiac de placaj, incat credeam ca despe el vorbesti, dar ca sa raspund si la intrebarea ta,
da am testeat si eu tahe marinul... e o barca frumoasa, si GREA ,nu stiu de ce asupra polietileneii graviatia actioneaza mult mai perseverent, asta se simte inspecial cand omul isi duce barca de la masina la apa :)
dar pe apa, se comporta frumos de tot stabilitatea initiala exista, dar eu nu ma pot pronunta ca daca nu ar exista deloc tot nu m-ar deranja la vaslit in viteze de croaiera se comporta frumos si nu necesita efort mare, dar la "sprinturi" adica la ritm sustinut mi se pare ca este foarte mult infranata(in comparatie cu un kaiac de concurs), pt plimbari mi se pare ideala, cand o sa fie mai cald voi incerca si cateva rolluri cu ea,sa vad cum se comporta...la "joaca"

p.s. daca fac o comparatie cu shearwaterul lui bogdan.... fara doar si poate shearwaterr!!!! as alege
 
Ultima editare:
p.s. daca fac o comparatie cu shearwaterul lui bogdan.... fara doar si poate shearwaterr!!!! as alege

Ai grija Rajmondu la cine lauzi Shearwateru, ca pe Guzi l-ai nimerit rau la inima(e sensibil tare).:rolleyes: Mai ales cel facut de mine are radacini de zidar galatean in el.
 
nu stiu daca se mai incadreaza in tematica topicului dar eu consider ca inca e iarna, eu am iesit azi pe somes un pic asa de dezmortire, dar nu ca si tura ci deja cu scop de antrenament, am cateva poze despre utilajul folosit,parcat la mal
 

Atașamente

  • IMG_0200.JPG
    IMG_0200.JPG
    78.9 KB · Vizualizări: 42
  • IMG_0199.JPG
    IMG_0199.JPG
    77.2 KB · Vizualizări: 46
  • IMG_0198.JPG
    IMG_0198.JPG
    79.5 KB · Vizualizări: 49
se poate spune ca am spart-o dar am facuto mult in urma, defapt cu sosirea noului an, 2011 minutul 00 eram pe somes si priveam din kaiac artificiile oraganizate cu ocazia revelionului.... cred ca eram practic chiar sub ele :banana: si am mai facut iesiri la plimbari pe ici colo anul asta...cand a fost mai cald afara, practic sezonul este lungit cat se poate de mult b-)
 
Aha ! Inseamna ca nu te-ai dat jos din caiac de anul trecut . Ar fi bine sa mai terci pe acasa . Ai sa vezi ca s-au schimbat multe pe pamant .
 

Back
Sus