consumuri motoare barca

inboard Mercury Mercruiser 3.0 Alpha One 135hp benzina, 2 persoane in barca (1.2t) +bagaje 18 L/h in aval Tulcea-Crisan 3800rpm (limita glisarii), in amonte 4100 rpm aceeasi incarcare 22L/h. Dar... daca te dai la ea (barca) cu fite si incarare -----> 30L/h usor la 4800 rpm.
 
Aoleo!! m-a luat cu tremurat... trei zeci de litrii de benzina intr-o ora de distractie, mama mea ce scumpa este viata la una lume, bine ca au cu ce,
Suzuki 15 cp mers la plimbare in Black-Sea cu trei oameni si bagaje consumul minim obtinul la o turatie apropiata de ralanti 1(un) litru pe ora de hoinareala, in rest merge cu aproximativ 4,5 la mers in "blana" nu stiu cat consuma ca nu am incercat si nici nu incerc pentru ca este prea frumos mersul incet pe canale si motorul meu este prea bun ca sa il stric si de asemenea banii mai bine ii dau pe bere decat sa ii ard in cilindrii motorului.
 
Mi s-ar parea comparatia mai relevanta daca s-ar face la indicatorul consum in litri la mila si kg. Altfel comparam mere cu pere.
 
skipper a zis:
<Mi s-ar parea comparatia mai relevanta daca s-ar face la indicatorul consum in litri la mila si kg. Altfel comparam mere cu pere.>

mila sa o avem fata de englezi & co? noi oricum am luat kg. pe cocoase de la rompetrol,romgaz,petrom...etc!:)
 
Ultima editare:
Nu comparam nimic, analizam diferite consumuri la diferite motoare montate pe diferite barci exploatate in diferite regimuri de sarcina si turatie. Stim si noi barcazele alea de consuma toata motorina din lume intr-o ora. Si ca o paranteza, mai in spirit de gluma, putem compara si merele cu perele, doar ambele sunt fructe si din ambele se face tzuica, vezi ce asemanatoare sunt, daca le privesti dintr-un anumit "unghi" nu este nici o diferenta, chiar. Radeam doar, nu ma luati in serios, este seara, sunt vesel ca o sa vina primavara sa dau barca la apa si din aceasta cauza am chef de glume.
Sa aveti o seara cat mai placuta.
 
fratilor da legat de consumul ''motoraselor de buzunar'' de 2,5 3,5 si 4 cp aveti ceva date?
in mod special de cel de 2,5-pentru o greutate de 300kg (canoe +echipament+3persoane)?
 
Salutare, din datele producatorilor de motoare stiu ca la outboardurile noi in 4 timpi consumul la acceleratie maxima este de aprox. 0,25 litri/cal putere/ora. @mermanos, incarcatura in plus iti schimba consumul orar in mod nesemnificativ, insa iti micsoreaza viteza, deci cu aceeasi cantitate de gaz vei merge mai putin. Cel mai bine e sa faci o proba, fiindca depinde si de uzura motorului, forma si asieta barcii etc.
 
putem compara si merele cu perele, doar ambele sunt fructe si din ambele se face tzuica

Tzuica se face din prune. Din mere se face rachiu si din caise se face barack palinka. Uf, tineretul de azi...
 
Nu e fara rost topicul. Pe mine m-ar interesa daca are cineva un outboard de 6cp (Suzuky, Yamaha, Mercury, nu conteaza firma ) cam ce consum are la km (mila) in regim de functionare normal, fiindca treaba cu "blana" e neinteresanta . Va mai spun si de ce: barca mea poate fi pusa in miscare in regim normal, incepand cu 5 cp. Nefiind un iubitor al glisarii, as vrea sa cumpar un Suzuky de 6cp ca motor auxiliar. Si e util sa stiu de pilda, un consum de Dunare amonte/aval cu un asemenea motor, in regim de deplasament.

P.S.
Si mai lasati tuica aia! Nu va stiu pe niciunul bautori de tuici. Poate Svejk sa-i duca dorul in Noua Zeelanda :)
 
Salutare, din datele producatorilor de motoare stiu ca la outboardurile noi in 4 timpi consumul la acceleratie maxima este de aprox. 0,25 litri/cal putere/ora. @mermanos, incarcatura in plus iti schimba consumul orar in mod nesemnificativ, insa iti micsoreaza viteza, deci cu aceeasi cantitate de gaz vei merge mai putin. Cel mai bine e sa faci o proba, fiindca depinde si de uzura motorului, forma si asieta barcii etc.

Multumesc, Vali ,-promtitudine maxima;
barca pe care ''o folosesc'' va fi canoea pe care sper sa mi-o construiesti pana in aprilie pe care sa-i pun motorasul de2,5cp:rolleyes::) si cu care sa ies si eu in sfarsit pe apa:titanic:!
 
..si motorasele astea nu merg si cu tuica?asa ca la brazilieni?poate asa impacam si capra si varza.:)un tzoi la motor,un tzoi la conducator....
 
@ Florio: Am un 6 hp Tohatsu, 4 timpi, cam 60-70 de ore de functionare, consuma 1.5 l/h la trei sferturi de throtle. Impingea keeler'u meu de 7 metri la hull speed daca nu avea vint prea mare din fata (adica mai putin de 15 kn).

Asa, din prune se face tzuica, restul sint rachiuri: de mere (ReDeMe), de pere (ReDePe) si asa. Palinca este imprumutat din maghiara (sau invers?).
 
sa nu vada aia de la shell & co adresa,astia sint in stare sa o cumpere pe toata sa o vinda drept combustibil "super":)
 
Quote Originally Posted by Florio View Post
....P.S. Si mai lasati tuica aia! Nu va stiu pe niciunul bautori de tuici. Poate Svejk sa-i duca dorul in Noua Zeelanda

.....nu-i duce,si acolo sint prune,chiar ceva mai "grase",parca renglote se numesc pe la noi.
 
Multumesc, Vali ,-promtitudine maxima;
barca pe care ''o folosesc'' va fi canoea pe care sper sa mi-o construiesti pana in aprilie pe care sa-i pun motorasul de2,5cp:rolleyes::) si cu care sa ies si eu in sfarsit pe apa:titanic:!

Salut Marian :), o sa facem in felul urmator, care zic eu ca e cel mai sanatos: vii si te dai cu canoea mea, vezi cum se misca si cu motorul, si la padela si pagaie, urmand ca daca iti place, sa construim una si pentru tine.
 
Nu va faceti griji, am io o sursa secreta, de Salaj, adusa cu japca pe la vama in sticle de apa minerala.
 

Back
Sus