Skippertraining cu Skipper

skipper

RYA Instructor
Dupa ultime evolutii am hotarat sa organizez un cantonament pe barca astfel:

Skippertraining pentru Day Skipperi, Coastal Skipperi si Yachtmasteri

Scop: reimprospatarea si imbogatirea cunostintelor teoretice si a deprinderilor practice, antrenament pentru inceputul sezonului

Grup tinta: cei care au facut scoala/cursuri de iahting cu vele si doresc sa se perfectioneze

Durata: o saptamana in perioada 30 Aprilie - 07 Mai

Locatia: Turcia si Grecia

Plecare: Fethyie, Sosire: Bodrum

Barca: Bavaria 49

Locuri disponibile: 10

Pret: 275 eur = inchiriat barca + curatenia finala. Masa+Cheltuielile barcii la comun. Plata: jumatate la inscriere, jumatate pana pe 31 Mar.

Teme de instructie, intr-o ordine aleatorie si fara a incheia lista:
- navigatie practica: la vedere, limitele GPS, fara harta, de urgenta, neconventionala
- navigatia fara repere in mare larga,
- traversada de minim 150mm catre Satorini, Cipru, sau Creta in functie de meteo, carturi, pregatire
- initiere in navigatie astronomica cu si fara sextant, sextantul in navigatia costiera
- navigatia de urgenta
- programe de navigatie, rutare si regata: Maxsea, Fugawi, Adrena, Google Earth
- capcanele noptii: lumini inselatoare, atipit, lumini defecte&noi, nave rapide, grain
- meteo in 15 min zilnic, surse, observatii la bord, metode de prognoza
- organizarea vietii la bord: carturi, roluri, hrana, curatenia, odihna, siguranta
- cele 5 noduri esentiale, nodurile contraindicate, nodurile care nu se invata in scoala, matisare
- menevrarea in conditii de vant: acostari la cheu, geamandura, ponton, stalp, alta barca, intoarcerea in spatii stramte, traseu de “poligon”
- legarea barcii, unde cum si cat se pun paramele si fenderele
- ancorarea cu prova si pupa, legaturi de comfort la ancora, semnalizarea, dublarea si ingreunarea ancorelor, ancoratul cu doua sau trei ancore si parama la tarm, ancorarea de urgenta ziua si noaptea
- cazuri speciale: raniti, incendiu, gaura de apa, pierderea hranei & apei, motor kaput
- reparatia velelor, cusatura in os de hering
- navigatie pe vreme rea: pregatirea echipajului si a barcii, pilotaj, carturi scurte, recuperare, capa, ancore de furtuna
- retete de gatit pe barca, pescutiul in larg cu naluci (special pt braconieri)


Pt detalii, propuneri de teme noi, intrebari si inscrieri postati aici sau dati PM.

pics.5.jpg


pics.12.jpg


pics.8.jpg


pics.3.jpg
 
Ultima editare:
Daca ar fi loc, cred ca ar iesi cea mai misto aventura de anul asta, mai ales daca participa si tatal petrecerilor- amicul Florio :D.
 
Sa ne intelegem: nu e la misto, e cat se poate de reala propunerea; azi am si platit barca la nemti.
Si de misto o sa fie si instructiv si fun, n-o sa murim de plictis sau foame. Iasas palicari!
 
Daca ar fi loc, cred ca ar iesi cea mai misto aventura de anul asta, mai ales daca participa si tatal petrecerilor- amicul Florio :D.

Eu am sarit in sus de cand am vazut postarea lui Romeo ! :)
Dar nu m-am grabit sa postez, sa nu-mi iasa porumbelul doar de dragul dorintei. Sa vaz si eu la calindar, ca in perioada respectiva se cam lasa cu botez, la cea mai mica Marie a familiei :)
 
Pai numai daca e sa vina palicarii de mai sus, n-o sa am incotro ! :)
Daca nu poate veni Mahomed la munte ... facem botezul pe barca ! :D
 
Una peste alta, barca e faina, anturajul perfect, motivatia zdravana ! Nu vad oprelisti.
Vorbim la telefoane, detaliile.
 
-1

Romeo, te rog sa ma treci pe lista. Propun si schimbarea denumirii cursurilor de perfectionare in:

- Incompetent Crew
- Day Stripper
- Crazy Skipper
- Yacht Dis-Mast-Er
 
yummy. cred ca tocmai mi-ai salvat sezonul :)

am un mini-me pe drum care se lanseaza la apa in mijlocul verii :)

intrebare intrebatoare: pot sa imi aduc prietenii ? sau e barcaholic only ? :)
 
Nu uitaţi de manevra om la uischi.

Kalimera kalispera, bre palicari, daca voi credeti ca mergem acolo ca sa ne imbatam ca rusii la Plevna e o eroare. Pt asa ceva nu trebuie sa mergem in Turcia la 1000 de km, ne pricepem de minune sa facem trebusoara asta minunata si aici langa Herastrau. Ce as vrea sa facem acolo e ce-am scris la descriere si sa n-avem alte vorbe la proces. Vorba impiegatului din gara Caracal: treaba voastra, eu v-am spus!

yummy. cred ca tocmai mi-ai salvat sezonul :) am un mini-me pe drum care se lanseaza la apa in mijlocul verii :)
intrebare intrebatoare: pot sa imi aduc prietenii ? sau e barcaholic only ? :)

Normal ca poti sa-ti aduci pretenii daca tu crezi ca asa ceva le-ar fi folositor. Felicitari pt mini-me!
 
Ultima editare:
Romeo, te rog sa ma treci pe lista. Propun si schimbarea denumirii cursurilor de perfectionare in:

- Incompetent Crew
- Day Stripper
- Crazy Skipper
- Yacht Dis-Mast-Er
Propun ca noile denumiri sa fie:

Competent glue
Plank striper
Astea pentru bricolorii profesionisti.
Iar pentru cei care se lauda ca doar se dau pe garla(asta cu un usor suras in coltul gurii) si nu dau nici cu ciocanul, nici cu pensula propun o o singura categorie care sa inglobeze toate competntele in domeniu.
Macht Yaster
 
Iasas, palicari, cateva lamuriri:

1. Desi am vorbit cu multi amatori pentru unul sau mai multe locuri pe barca, indiferent de gradul de amicitie, nu sant "rezervate" decat locurile pentru care s-a platit avansul. Primul venit, primul servit; imi pare rau daca va ramane careva pe dinafara dar nu am alta cale: frate, frate dar barca-i pe bani!

2. Am pus aici cateva variante de rute, preferata mea e cea rosie: Fethyie-Gura Nilului-Thyra-Bodrum, daca ne permit conditiile meteo si cele politice - poate termina astia rascoala pana atunci.

181571_190414460982319_100000412981448_589610_3073229_n.jpg


3. Scopul saptamanii este "sa ne intram in mana" pentru sezonul care incepe, sa ne cladim increderea in fortele proprii si sa ne largim cunostintele de iahting. Nu este nicidecum un concurs "cine stie castiga, cine nu stie i se taie nasul", nu ne e frica "sa ne facem de rusine" sau "ce-o sa rada ceilalti de mine", asta nu e o scoala oficiala si nici oficioasa, nu se dau alte diplome decat cea recunoscuta de Neptun si eventual viitorii nostri coechipieri. In plus "ne râdem si ne simtem bine".
 
Ultima editare:
Transport

Banuiesc ca ai cautat ceva solutii de transport din Romania pentru perioada aia. Poti sa le impartasesti cu noi ?
 
Banuiesc ca ai cautat ceva solutii de transport din Romania pentru perioada aia. Poti sa le impartasesti cu noi ?

Sant vreo 4 variante dar nu ne putem hotari pana nu avem echipajul complet, pana nu stim exact cine si de unde vine nu putem planifica asta exact.
- cu masina proprie, varianta cea mai ieftina, reliable si flexibila. Un calcul estimativ: 2x1500km=3.000km x 8l%= 240l x 1.1EUR = 264 EUR / 4 persoane pe maina = 66 EUR/persoana. Deja trei persoane s-au si grupat sa mearga impreuna asa.
- tren pana la Istanbul si apoi tren pana la Denizli sau autobuz direct Fethyie, pnetru cine are timp si vrea sa stea o zi, doua in Stambul.
- din doua autobuze: B-Istabul, I-Fethyie
- avion charter: multe agentii de turism au pachete all inclusive in zona aia si ofera si in pachet intra si zborul cu cursa charter. De cele mai multe ori nu se ocupa toate locurile din avin cu clientii pe all-inlcusiv. Deja pt tura din iulie doua persoane si-au rezervat bilete asa.
 
- avion charter: multe agentii de turism au pachete all inclusive in zona aia si ofera si in pachet intra si zborul cu cursa charter. De cele mai multe ori nu se ocupa toate locurile din avin cu clientii pe all-inlcusiv. Deja pt tura din iulie doua persoane si-au rezervat bilete asa.
La cat e de aproape, as veni cu bicicleta, daca timpul si banii mi-ar permite :) .
Am spus de bicicleta in detrimentul avionului...glumesc... Intr-adevar, pe calea aerului se parcurg distantele mult mai rapid, dar numai sa te vezi in avionul decolat !
(...Ma gandeam la ploi ciudate,ceatza urata, nori cu cenusa vulcanica, etc.)
Sper sa nu va strice plecarea spre "sejur", intemperiile din soiul asta. :noroc:
 
Ultima editare:
La cat e de aproape, as veni cu bicicleta, daca timpul si banii mi-ar permite :) .
Am spus de bicicleta in detrimentul avionului...glumesc... Intr-adevar, pe calea aerului se parcurg distantele mult mai rapid, dar numai sa te vezi in avionul decolat !
(...Ma gandeam la ploi ciudate,ceatza urata, nori cu cenusa vulcanica, etc.)
Sper sa nu va strice plecarea spre "sejur", intemperiile din soiul asta. :noroc:


Imi place optimismul tau! Asta sa fie problema noastra, decolarea avioanelor!
Cred ca majoritatea vom veni cu masinile asa ca ploile, ceata si vulcanii ne vor afecta mai putin spre deloc!
 
Skippere, probabil stii deja dar oricum, turcii iti trec in pasaport vehicolul cu care ai intrat (pe pasaportul soferului). Daca o sa mergeti in Thyra sau in Egipt si vreti sa va faceti actele de iesire din Turcia pe bune, o sa fie un pic complicat.
 

Back
Sus