Traversarea Atlanticului la padela la peste 60 de ani

Sunt cateva lucruri pe care eu as vrea sa le inteleg:
Ce fel de mancare a avut la el?
Exista desalinizatoare mici ,atat ca dimensiune cat si cantitatea de curent utilizata?(desalinizatoru sa defectat pe 11 ianuarie)
Rezistenta barcii la o eventuala furtuna?
Ce o fi fost in capu lui?La ce naiba sa gandit 100 de zile?Rezistenta psihica INCREDIBILA.
Felicitari temerarului.
 
Cat de cicalitoare trebuie sa fie o sotie , sa pleci de-acasa in asemenea aventura extrema !?! :)

Lasand gluma la o parte, e incredibil sa rezisti la asa ceva. Dar mai fu inainte o fatuca blonda si firava care a facut o traversada cu vaslele :).
 
Mancarea si apa nu mai reprezinta de mult o problema. Mancare deshidratata prin inghetare (freez dryed food) si desalinizator de la Katadyn, 5l/h actionare manuala.
 
http://www.youtube.com/watch?v=DEE-VPm1B3M o domnisoara care a facut atlanticul intr-o barca cu vasle,
exista si un concurs trans atlantic cu vasle in ambarcatiuni pe perechi.... care realizeaza cam intr-o luna traseul sunt asigurati toate cele, dar nu se compara cu singuratatea in uriasul ocean , expeditiile astea solitare sunt cele mai "grele", batranul cred a are un pshihic foarte stabil si se poate motiva sa vasleasca 99 de zile.... e ametitor de mult, noroc ca-i pensionar si nu trebe sa mearga la fabrica :D
jos cu palaria fata Domnului Doba pt ca a realizat asa ceva, poate astfel stimuleza si pe unii dintre noi sa faca vr-o travesrase macar marii negre (eu de o vreme ma joc cu idee de a travesra careva mare din apropiere dar e nevoie de pregatiri serioase)
 
stati ca ma speriasem ca a traversat cu un caiac de ne dam noi cu el:)
e foarte tare omu', oricum...nici nu stii cum sa-l feliciti...

cat despre antrenament de traversat mari/oceane cu caiacul cred ca un dus-intors pe razelm-golovita de la (sa zicem) starichioi pana la gura portitei si inapoi e un inceput bun sa vezi daca "tii"...b-)
 
stati ca ma speriasem ca a traversat cu un caiac de ne dam noi cu el:)
e foarte tare omu', oricum...nici nu stii cum sa-l feliciti...

cat despre antrenament de traversat mari/oceane cu caiacul cred ca un dus-intors pe razelm-golovita de la (sa zicem) starichioi pana la gura portitei si inapoi e un inceput bun sa vezi daca "tii"...b-)
Daca vrei sa te informezi despre traversari de oceane cu caiace de serie (adica obisnuite) Klepper uite aici o lista de expeditii facute cu astfel de caiace: http://www.klepper.com/de/expeditionen/116-expeditionen.html sau aici http://www.barciinbagaje.ro/index.x...ting_peridoc=Informatii+Utile&id_categorie=55
S-a traversat prima oara Atlanticul cu un caiac Klepper in anul 1928.
In 1955 Dr. Lindemann a traversat Atlanticul cu Klepper doar ca sa-i arate doctorului Bombard ca poate si Germania nu numai Franta :). A avut la el in caiac, nu gps, nu statie radar, ci o lada de bere :D. Neamtul tot neamt!
Ultima expeditie cu un caiac Klepper o gasesti aici: http://www.juergen-schuette.de/news.htm (un site despre un om interesant care isi traieste frumos viata - foloseste optiunea de traducere a Google-ului).
 
Ultima editare:
eu cred ca Domnul Doctor Lindermann nu era intreg la minte, adica s-a aventurat foarte iresponsabil in traversarea aceea, am auzit de expeditia lui si am inteles sa folosea metode de autosugestie pt a putea suporta fundul care intre timp urcase pana in umeri treptat,este o performanta uluitoare si al lui, dar cred ca el doar apoi si-a dat seama in ce a intrat, sunt convins ca a fortat limitele corpului uman mult mai mult decat batranasul care totusi s-a pregatit bine, a construit o barca de "vacanta" unde putea sa dea si chefuri daca avea cu cine...(dezavantaj ca avea mai mult de carat cu el) si Alexander Doba totusi facea tot felul de expeditii de luga durata, adica cred ca era foarte limpede pt el ce il asteapta.
Referito la antrenament pt asa ceva, eu consider ca fiind vb ded o distanta atat de mare, antrenamentul se obtine pe parcurs, daca rezisti sa bagi 50km pe zi ca la TID atunci si acolo rezisti (fizic) pregatirile trebuie sa fie pentru tot felul de situatii, sa fii pregatit sa poti iesi din situatiile nasoale, conceperea unei barci rapide sigure si confortabile,telecomunicatii, hrana si apa este mai simplu cu tehnologia de acum, si ideal ar fi sa fie echipaj de 2 persoana, pt ca atunci tragi de tine sa nu-ti lasi colegul la greu si asa si el..deci sunt sanse marite de reusita. EXPERIENTA si-ar pune cuvantul,
dar totusi cred ca cine se aventureaza pe o traversada de genul.... nu se incadreaza in categoria oamenilor normali sau obisnuiti sa spun asa, si ei reprezinta niste puncte reper in filosofia sportiva aventurista FELICITARI LOR CA AU REUSIT SA-SI TRAIASCA VISELE
 
Unde mai pui ca Lindemann, ca sa isi stabilizeze caiacul, a recurs in a baga in barca de buna voie, apa din ocean. Poate ca nu e rau, dar nu cred ca in tot acel timp a avut numai zile insorite si linistite. Informatii despre el am gasit in cartea Andrzej Urbanczik - Singuri in largul oceanelor ;Editura Arc Chisinau, 2005 (colectia "Roza Vanturilor");traducere de Vasile Galaicu , carte pe care sper s-o gasiti prin biblioteci.
 
Ultima editare:
@ahilesz
.....dar totusi cred ca cine se aventureaza pe o traversada de genul.... nu se incadreaza in categoria oamenilor normali sau obisnuiti sa spun asa, si ei reprezinta niste puncte reper in filosofia sportiva aventurista FELICITARI LOR CA AU REUSIT SA-SI TRAIASCA VISELE .......
-daca toti oamenii erau 'normali',acum nu mai citeai despre expeditiile astea pe forum, semnalele cu fum nu puteau transmite atitea informatii.:)
 
ai dreptate home made, nici nu am spus-o in nume de rau ca sunt "anormali" , soarta anormalului mai devreme sau mai tarziu este sa se accepte si sa fie normal apoi chiar obisnuit...( columb a trecut atlanticul si a descoperit noul continent, a fost o aventura "anormala" total irationala pe vremea aceea, dar acum poti sa-ti cumperi bilet pe o croaziera si o faci in conditii "normale" daca aventura vrei construiesti o pluta si treci cu ea :) )
 

Back
Sus