doresc sa construiesc modelul flight de la svenson.com si as dori sa ma ajutati u pic

mai intai salut toti barcaholicii:noroc:
planul dupa cum stiti de la svenson este moca,materilul lemnos anume stejar si brad uscat 13% este.modificarea pe care vreau sa o fac fata de proiectul original este sa pun in loc de placaj okume la exterior brad cu fibra deasa cu continut mic de celuloza de 8 mm grosime sau 1 cm lipite intre ele cu adezivi pe baza de uretan de la bison{am vazut chestia asta pe un site din afara }sau cu adezivi de la SIKA si la exterior sa imbrac cu fibra de 250 g la mp si epoxi in mai multe straturi sau poliesterica,inca nu m-am hotarat si astept raspunsul dvs.Acum poate i-mi spuneti dak metoda aleasa e ok sau :titanic:? va multumesc barcaholicilor :skip:
Ps.Barcuta va sta destul de mult pe apa.
 
Ultima editare:
Salut, n-am inteles ce e cu bradul cu continut mic de celuloza, poate voiai sa spui de rasina ;). Tehnica merge, numai ca bordajul va trebui putin mai gros ca sa fie destul de rezistent. Daca ai posibilitatea, foloseste epoxy, daca nu, merge si nestrapol, dar e mai slaba aderenta la lemn.
 
nu de rasina.Adica cu fibra deasa pt ca exista in comert mai multe tipuri de brad in functie de zona in care a crescut copacu sau altitudinea si solul difera.ca sa ne dam seama de diferenta dintre bradul cu fibra deasa si cel cu fibra rara ne uitam pe stortul lemnului{capat}si obsv. diferenta.In plus cel cu fibra deasa este mai greu si este mult mai rezistent la inconvoiere si rupere.Ar fi f multe exemple dar cam asta este pe scurt.Dar pt proiectul meu dak pun brad cu epoxi rezista mai mult in timp barcazu?fata de okume.va multumesc pt sprijinul acordat.si succes cu proiectele dvs. in momentul in care-mi va permite timpul si bugetul va voi tine la curent cu proiectul meu.
 
alta chestie ar fi urm:in america se construiesc nave de pescuit costiere din lemn in general stejar armate cu fibra si poliesterica f rezistente in timp de aceea doresc si eu sa merg pe acelasi principiu pt k e un pic mai ieftin si fibra poate sa fie mai groasa in cel mai rau caz peste poliesterica ar fi sa aplic o ultima mana de epoxi.Oricum dupa ce am citit cam tot ce este pe acest site mi-ati dat ideile peste cap tare de tot. Ma bucur k exista oameni in tara asta care se ajuta in mod constructiv.Oricum ar fi nu vreau sa fac rabat la calitate dar okume e cam scump pt mine prefer sa pun mai multe straturi de armare cu epoxi sau alta rasina .Multumesc din nou pt sprijinul acordat
 
Ultima editare:
In principiu da se poate, dar nu cred ca e bine sa schimbi materialul. In primul rand barca este proiectata pentru placaj cu suprafete drepte mari. Daca treci la strip-plank numai te chinui. In al doilea rand barca asta e proiectata sa fie construita fara epoxi. Placajul nu costa asa mult incat sa zici ca faci economie fata de strip-plak cu epoxi.
 
.... In al doilea rand barca asta e proiectata sa fie construita fara epoxi. Placajul nu costa asa mult incat sa zici ca faci economie fata de strip-plak cu epoxi.

Adevarat, dar sa nu uitam ca la data la care a fost proiectata aceasta barca (sfarsitul anilor '50) notiunea de epoxi te ducea cu gandul la tehnica spatiala, pe cand astazi nu mai este asa. Chiar daca o vei face din placaj, sau strip-plank ar fi bine sa folosesti epoxi. Sunt mult prea multe topicuri pe forumul asta si nu numai care detaliaza avantajele acestei rasini. Pe de alta parte, vei putea folosi epoxi doar la impregnarea elementelor de lemn impotriva umezelii iar pentru aplicarea unuia sau mai multor straturi de fibra sa folosesti poliesterica.
 
pai fara epoxi nu se distruge in timp placajul fie el si okume?tinand cont k barcazu o sa stea mult timp pe apa,si e mult mai frumoasa in strip-plank cu epoxi e vintage.Chinuiala ar fi o placera sa asez scndurica cu scandurica.Treaba e ca placajul chiar costa{okume} asta dak te referi la placaj de ext sa fie mai ieftin asa da. dar in timp? la strip-plank cu epoxi este mai ieftin decat cu okume +epoxi dar ceea ce nu stiu e rez in timp la varianta pe care o doresc.
Deci tratament anti bacterii la lemn,la interior fara armare in cel mai bun caz partile expuse intemperiilor restu de int mult ulei in ,Exteriorul adeca opera vie-2-3 straturi armare ,opera moarta 1-2straturi armare.cabina etc lemn natur{mahon am gasit la un prieten o placa 2,5mx1mx6cm}.
rumpi ai dreptate k nu e bine sa schimb datele proiectului k afecteaza performante stabilitate etc da nici buzunaru sal omor. k nu-mi mai merge cum mergea anii trecuti in domeniile in care activez plus k tre sa strang bani pt okume plus transport deci tre sa astepl ceva vreme{1 an dupa calc mele la salariu} si constr. unei barci este visul meu de mic copil{in afara de visuri erotice }.oricum in martie cel tarziu ma apuc efectiv de lucru si sper k pana in august sa ma ajute d-zeu sa termin sa ma bucur si eu de natura . oricum sunt deschis la sugestii si va multumesc pt sfaturile utile care le oferiti
 
sa inteleg ca merge poliesterica peste un strat de epoxi impotriva umezelii? dak da e super bine asa mai vin de acasa .
 
apropo pt toti barcaholicii intersati : GASIT POLIESTERICA LA BUTOI 200 SAU VARSAT PRET 600RON BUTOIUL IN TULCEA SCRIETI-MI aici si va dau nr tel.
 
600 ron butoiul, adica rotund 3 lei/kg? Dubios de ieftin. Sa nu fie vreo manarie, ceva cu data expirarii depasita, sau nu cumva sa fie degerata. Dubios!
Dar daca rasina este buna atunci este super. Daca da si factura este si mai bine.
 
Ultima editare:
ciby omu care vinde rasina are un atelier de c-tii barci in TL are preturile afisate pe un panou knd am fost la el tocmai ce punea din butoaie rasina in matrite.Mai mult de atat nu stiu dar uite nr lui de tel 0743926737 si te descurci tu acolo ce? si de unde?.rasia avea o culoare verzuie.
mai lamuritima si pe mine va rog cu barcuta mea.
deci rezista in timp barcuta din lemn de brad cu o prima mana de epoxi si dupa aia poliesterica cu fibra la fel cum ar rezista cu okume +epoxi ? asta ma interseaza
 
Ultima editare:
La numai vreo 80 de centi pe kg mi se pare si mie dubios.Poate e pe expirate si omu cauta sa scape de ea cat mai repede.
Iubitorule de delta la acoperirea lemnului cu rasina poliesterica apar 2 probleme importante.
1)Aderenta rasinii pe lemn e mai proasta ca si la epoxi.Din aceasta cauza vei fi nevoit sa folosesti o substanta ca si grund pentru a mari aderenta si peste ea sa continui mai departe cu polisterica.
Rasina poliesterica e una care are un coeficient de contractie de vreo 8-16 la suta asta inseamna ca isi micsoreaza volumul de unde pot aparea tensiuni interne si deformatii daca e aplicata pe lemn.
2)Timpul de prelucrare pana la aparitia "branzirii" adica inceperea intaririi e de numai 20 de minute.Daca folosesti 1 la suta intaritor si substante de inhibare o poti prelungii la maxim 40 de min.
Asta inseamna sa te pregatesti de o calaca cu vreo 4-5 oameni care sa cunoasca meseria de laminare si sa terminati de laminat primul strat in acest interval.Ceea ce la o barca de 6 m mi se pare un adevarat tur de forta.
La rasina epoxi poti prelungi timpul de prelurare prin folosirea unor intaritori adecvati pana la 3 ore.
Ca si o sugestie daca vrei sa lucrezi strip plank.Exista la baumax cred ca si in romanica acele lambriuri pentru confectionat casute de vacanta la grosimea de 12 si 14 mm cu feder si nut.Daca tai federu si nutul afara din lemn cu o circulara ramai cu o sipca cam de 50-60mm latime care o poti folosi la placat.Avantajul e ca e gata "jiluit" la grosime si uscat si se gaseste la lungimi de pana la 4m cel putin asa e la noi.Exista 2 calitati A si B.B-ul are mai multe noduri dar A-ul chiar daca are cateva sant destul de mici si cred ca e bun la placat.
 
gata imi sparg singur sampania in cap mersi levy.dak mai stau mult pe aici am sa fac ca altii ma apuc de ceva si -mi da cu minus mai bine ma pun si golesc tot vinu din frigider sa-mi limpezeasca mintile.
bun levy dak fac cum zici apa nu intra ?
ps.am 10 ani experienta tamplarie lemn masiv am scule pt lemn si un atelier la un prieten cu utilaje mai mari in caz de necesitate. mersi mult.
 
@levi
din practica pot sa-ti dovedesc ca rasina poliesterica adera foarte bine la rasinoase si are aprox.acelasi factor de contractare-dilatare la fel cu lemnul,nu-i o problema ca la aplicare se stringe pe lemn,e chiar bine as zice.pe stejar aderenta e mai mica,daca e curatat mai cu raspundere cu acetona adera suficient si la stejar,nu in aceiasi masura ca la rasinoase.dupa cum am mai postat pe aici,aprox. 75% din barcile din constanta sint cu osatura din stejar si acoperite cu rasinoase peste care s-a aplicat fibra de sticla,rezista toate cu brio de peste 30 ani fara osmoza si alte probleme.sa nu uitam ca fibra a fost aplicata manual,si iar sa nu uitam ca traim intr-o clima tamperata cu ger iarna si cald vara!concluzia poti sa o tragi singur....
 
@levi
sint de acord ca unele tipuri de epoxi sint mai penetrante si adera mai bine la lemn,cind te gindesti la costuri...........
 
Te cred home made eu zic din ce am citit si ce mai zic si altii.Stiu ca pe "vremuri" s-a aplicat numai poliesterica ca nu era alta.Insa in prezent ponderea principala o are epoxi datorita usurintei si caltatilor lui mai bune de laminare.Stiu ca ti-ai construit un yacht ce fel de rasina ai folosit la el?Cel mai mic pret la care pot cumpara epoxi la ora actuala ar fi cam de 7,5 euro pe kg.
 
@love delta-in locul tau as folosi rasina epoxi.Si as incepe cu barca mai mica de pana in 3m ca sa-mi formez mana.Dupa aia as vinde-o pe pretul materialeleor ca sa nu ies in pierdere si as incepe cu ala de 6 m si ceva.
 
mama a ajuns vestea si in austria!:).........
..pai daca as fi aplicat aprox. 750kg de epoxi pe lemnul de rasinoase cit m-ar fi costat?si cu ce folos?atita timp cit nu este neaparata nevoie......aaaa.... sa-ti construiesti o barca de concurs care trebuie sa fie cit mai usoara,sa folosesti placaj sau 1' de lemn peste care dai interior-exterior un voal de carbon si sa mergi un sezon e ok atunci,dar cind o faci ca mine dupa principiul "mai bine sa plinga ma-sa"e bine sa folosesti lucruri verificate de mai mult timp.a propos', cit timp crezi ca te tine epoxi-ul pe lemn?a verificat cineva in timp?ca nu se foloseste de prea mult timp in marina.esti sigur ca peste 30 ani e la fel de rezistent?
 
Damia-s foc sa-mi dau cu tot cu barcaz.Bai nene la un atelier in care am lucrat 4 ani cu tehnologie nemteasca si americana {a lemnului} foloseam tot tehnici vechi si dadeau rez ff bune.
Din vechime lumea constr. barci si ditamai navele numai din lemn fara epoxi si nu prindea apa e firar masa a dracu a aparut epoxi pt lemn taiami-as ouuu cu circularu de mana si tata lumea da pe lemn ,dar dak in 4 ani de la uv divorteaza de lemn cu o zgarietura cu nitica apa ce fac ?trebe neparat okume si epoxi?nu cred si va voi demonstra contrariul.epoxi se foloseste la carbon,la kevlar la autoclava la avionica la mm bai nene nu la barcute epoxi e pt compozite light and strenght pt ca in timp da faliment putrezeste lemnu dak tii barca non stop pe apa.
DECI m-am hotarat acelasi design si in loc de placaj scanduri brad +poliesterica tot la banii aia ies fara un pic,sau schimb designul gen skiff cu inboard mic.
sau fac skiffu asta frumos rau k nu duc lipsa de experienta in cam tot ce tine d lemnhttp://www.clinkerboat.com/customboatframeset.html
 
Ultima editare:
nu zic k nu e bun okume si epoxi au calitati de necontestat da eu nu fac curse de dragstere cu motoare de avion ,ma plimb ma baieti ma dau pe apa incet maxim 20 km ora
 

Back
Sus