Cum sa repar un caiac?

Salut si mult respect tuturor celor care inteleg ce inseamna evadarea chiar si pentru o zi, pe o apa sau pe malul acesteia. Am avut sansa sa achizitionez la un pret mai mult simbolic doua caiace din fibra aduse de niste francezi,ce aveau intentia sa deschida la noi un club de caiac sau asa ceva.Sunt cam subrede pe la imbinari si as dori sa le repar.Cum ar fi mai bine? Sa le invelesc efectiv in rasina poliesterica sau sa le peticesc...Inca ceva.As putea sa modific un caiac de 2 persoane intr-unul singur? asta pentru un plus de spatiu pentru bagaje:corturi,ceaun saci cu diverse undite etc.
Si ar mai fi ceva: as putea mari flotabilitatea unui alt caiac prin anexarea unor flotoare,fiindca daca totul merge bine, as vrea sa fac o tura de 400 km cu fiica mea, pe Somes. Asta ca masura de siguranta!
Suntem novici asa ca daca vreti si puteti,ajutati-ne!
Multam fain,ca pe la bistrita.
 
Bun venit !
Cred ca se poate face cam tot ce vrei, din ce ti-ai propus...
In prima faza nu ne arati si noua ceva poze cu caiacele ?
Daca n-ai poze facute deja, poate ne spui cate ceva despre modelele caiacelor ( daca sunt modele pentru competitii sportive, de generatie mai veche sau mai noua, daca sunt de agrement etc)
Dupa aia vor veni si sugestiile (diverse) !
-Ave'nTure !
 
Ultima editare:
Salut,
Am fost eu in 1 septembrie 2005 pe Someșul Mare, de la Beclean pana la Dambu Mare (imediat înainte de Mica). La data aceea, Somesul nu prea avea debit si au mai fost momente când a trebuit sa cobor din barca. Pe la Coldau au fost ceva săritori, unde am avut noroc ca eram cu o gonflabila. Poate ar merge si caiac, dar sa fie mai lat in prova (adică sa se ridice imediat din apa după ce sari pragul, ca daca are vârful ascuțit si apa e mica, se înfige in albie când sari pragul). Pe la Uriu (sau lângă, nu mai țin bine minte) sunt tot felul de meandre, albia e lata, deci si apa e putin adâncă, am avut zone unde a trebuit sa cobor si sa trag barca dupa mine. Pe la Bata e un pod improvizat din tuburi de beton, are o spărtură in mijloc, din care mai răsar fiere (fosta armatura a betonului) îndreptate spre amonte. In rest, trebuie sa recunosc, Someșul arata ca un lac foarte lung, erau zone unde apa părea ca stătea pe loc, nu se vedeau valuri. Tot mi-a prins bine tura, am învățat un lucru: apa e mai adâncă spre exteriorul meandrei, deci si pragul se trece mai ușor prin exterior. Si eu vreau sa merg la vara, dar numai de la Dej (sper sa ajungem pana la Satu-Mare), pentru ca vreau sa le iau pe soția și pe fiica mea. De la Dej, Somesul e suficient de mare, ca sa nu am praguri dificil de trecut (si daca mai sunt cateva, apa e suficient de adanca si nu dau de albie dupa ce trec de prag).
Daca oricum ai caiacul rigid, poti pune flotoare construite din polietilena (sau ceva asemanator, nu tin minte exact cum se numeste), dar am vazut la Decatlon in Cluj (in Polus Center, la iesirea spre Oradea), se vindeau ceva profile foarte lungi, de cativa metri, din care se fac culoarele pentru bazine de inot, au o consistenta asemanatoare cu polistirenul, dar nu se imbiba cu apa si sunt facute dintr-un material mai elastic. Au diametrul de 10-15 cm si lungime de cativa metri. Sunt practice mai ales pentru a preveni rasturnarea caiacului.
 
Merci pentru raspunsuri.Sunteti seriosi pe bune.O sa fac niste poze maine,dar pana atunci va zic cum sunt.Unul, cel mare si de doua locuri are 5 m. si a fost construit pentru competitii si are deci scaunele destul de sus. Vreau sa il fac de o singura persoana, sa construiesc un scaun din spuma poliuretanica,ceva mai jos pt stabilitate. Din pacate are varfurile ascutite.Ce as putea sa fac?
Celalalt e mai mic,are 3.20m dar e f ingust.E bun totusi pt fiica mea,cu conditia sa ii maresc echilibrul prin flotoare. Persoana care mi le-a dat are un pod plin cu astfel de caiace si cred ca o sa ma duc sa caut unul sau doua ceva mai mari decat cel de dimensiuni mai mici. Daca as putea sa modific varful ar fi ok. Vreau sa urmez acelasi traseu pana la Satu-Mare. Despre bagaje ce mi-ati putea spune?
 
E pacat sa modifici varful la un asemenea caiac. Mai bine te uiti inainte pe google la traseu, se cam vede pe unde sunt pragurile, in dreptul caror comune sau sate, si-ti planifici sa iesi la mal inainte. De obicei la mal iesi cel mai usor prin interiorul unei meandre, pentru ca la exterior malul are inaltimea de 2-3 metri si este noroios, surpat si nu-l poti urca. Tragi o recunoastere de pe mal, te uiti daca te incumeti sa treci pragul cu caiacul, iar daca nu, tragi caiacul dupa tine pe mal pana in josul pragului, la urmatoarea meandra care o ia spre tine (adica daca cobori pe malul drept, reintri in apa la prima meandra care face la dreapta). De obicei caiacele au si cate un mic carucior pliant la ele, format din 2 roti cu o osie si 4 brate, iar in timpul navigatiei caruciorul e legat in spate pe caiac.
Cu bagajele trebuie sa faci probe, ideal pe lac. Cari in masina diferite obiecte grele la care cunosti greutatea si le tot distribui in fata si in spate si vezi cat se scufunda. E bine sa lasi destui centimetri intre linia de plutire si deschiderea caiacului, pentru ca pe apa curgatoare te uzi foarte repede daca esti incarcat. Ar fi bine daca aceasta linie de plutire ar fi marcata pe caiac prin diferenta de culori, pentru ca difera de la un model la altul. Ar fi util sa iti pui si un spray-cover (ca o fusta, la care periferia se fixeaza la deschiderea din caiac, ca sa nu intre apa).
Dar mai bine vezi la topicul despre caiace si la turneul international Dunarea, iti trebuie cateva zile sa citesti toate recomandarile din experienta altor barcaholici.
 
Cateva sfaturi din "interiorul" problemei iti poate da veteranul Aik (din Bucuresti) .
Beleaua e ca intra rar pe forum . Sa vedem cum il putem contacta (telefonic) ...
Dupa cum vezi in poza facuta de Andrei, la "TID-2010" ( o expeditie pe Dunare), a rezolvat cate ceva din problemele tale, la caiacul lui de dublu (model pentru competitie). ( flotoare, scaun, carma etc)

20100829TID2010009-Dunareni.jpg
 
bine conceputa transformarea kaiacului de dublu in touring, si eu am un astfel de kaiac conceput pt incepatori, adica locul din fata este rezervat incepatorilor locul din spate e a "capitanului" carma este mutata in spate, si se poate monta si un flotor in cazul in care urca in barca 2 incepareti. acest model de kaiac, este destul de stabil adica fiind model vechi, si daca scazi un pic nivelul scaunului creste mult echilibrul si cu un pic de exercitiu te poti lasa de floroare :)
@dinu sunt curios de kaiacele tale astept pozele , si se rezolva si problemele.. nu-ti fie frica
am pus poze cu niste kaiace cu flotoare, eu le-am improvizat din PETuri neavand cerinte de "performante de la aceste flotoare" si functioneaza foarte bine
 

Atașamente

  • IMG_0919.JPG
    IMG_0919.JPG
    141 KB · Vizualizări: 84
  • IMG_0920.JPG
    IMG_0920.JPG
    136.4 KB · Vizualizări: 81
  • IMG_0644.JPG
    IMG_0644.JPG
    116.7 KB · Vizualizări: 96
Ultima editare:
Modificarea caiacului de dublu se face in mod normal prin mutarea scaunului din spate mai in fata, astfel incat sa se echilibreze centrul de greutate al barcii. Sau se compenseaza intotdeauna cu bagaje in partea din fata, pana cand caiacul sta drept. Ce inseamna "subred pe la imbinari"? Se desface puntea de corp???
 
in mod normal un kaiac de dublu greu poate fi modificat sa muti scaunul mai in fata, pt ca are deckul determinat pt cei doi "pasageri" dar, daca ai bagaje se compenseaza foarte bine, si chiar si singur in dublu nu are prova foarte ridicata adica daca nu vrei sa faci o tura lunga pe zone cu vant puternic(e sensibil la vant lateral) atunci e ok, cu o minima greutate in prova deja incepe sa fie "acceptabil", dar daca cineva doreste sa faca o modificate adevarata, atunci deckul (portiunea unde sunt locasurile scaunelor) jos cu flexul si facut un deck din fibra dar mi se pare mai simplu din placaj impregnat cu epoxy sau chiar cu poliesterica, si niste fibra subtire si gata!!
dar toate astea nu sunt valabile pana nu vedem despre ce este vorba, necesita documentatie ;)
@rumpi pun 2 poze cu kaiac de dublu identic cu al lui Aik sa vezi ca sta destul de bine pe apa cu o persoana
 

Atașamente

  • kep 126.jpg
    kep 126.jpg
    83.9 KB · Vizualizări: 70
  • kep 136.jpg
    kep 136.jpg
    68.4 KB · Vizualizări: 74
E deja maine dar ma simt obligat si onorat sa raspund.Toata ziua au fost intreruperi de curent si n-am putut misca nimic...chiar daca lucrez in domeniu.Cand cu incantare citesc ideile ce-mi sugerati imi vine sa exclam;-bai tara fraier mai pot fi...Sunt simple dar ma ung exact pe rana.Cu pozele o sa ma tin de cuvant ca-i interesul meu si atunci se va putea vedea si subrezelile pe care cu aportul vostru vreau sa le remediez.Guzi merci pt. poza , este cam ce vreau si eu.Varful va ramane neschimbat.Ideea cu PET-urile e geniala. O invelitoare pt. design si gata... Multi vad putini pricep.Chiar daca caiacele mele sunt putin cam ancestrale, cu rasina, sfaturi bune si suflet pot deveni yachturile micilor mele pretentii.Merci tuturor.
 
Dinule, cand o fi sa iti faci flotoare din doua peturi ( nu e rea ideia) , va trebui sa tii cont ca fixarea lor de tija trebuie sa fie zdravana . La fel si cu bara care le fixeaza de caiac.
Individul din poza atasata de mine mai sus, cand a participat la expeditia TID-2009, avea flotoare din pet, prinse cu o banda ceva (nu mai tin minte). Si pe toata durata expeditiei ( intre Calarasi si Mare la Sf. Gheorghe), avea frecvent probleme de reglat pozitia peturilor care nu stateau pe locul dorit ( din cauza vantului sau valurilor solicitante). La TID-2010 , Aik s-a prezentat tot cu acelasi caiac, cu flotoarele din polistiren dur, fixate temeinic pe bara, care la randul ei era fixata cu suruburi si piulite fluture pe caiac. Intre timp si-a mai facut singur si un scaunel din spuma poliuretanica, cu mulajul posteriorului, lui, plus o carma eficienta. De data asta Aik parca era in concediu cu adevarat , pentru ca pe toata durata expeditiei, n-a fost nevoit sa mai faca reglajele si ajustajele alea enervante.
 
E deja maine dar ma simt obligat si onorat sa raspund.Toata ziua au fost intreruperi de curent si n-am putut misca nimic...chiar daca lucrez in domeniu.Cand cu incantare citesc ideile ce-mi sugerati imi vine sa exclam;-bai tara fraier mai pot fi...Sunt simple dar ma ung exact pe rana.Cu pozele o sa ma tin de cuvant ca-i interesul meu si atunci se va putea vedea si subrezelile pe care cu aportul vostru vreau sa le remediez.Guzi merci pt. poza , este cam ce vreau si eu.Varful va ramane neschimbat.Ideea cu PET-urile e geniala. O invelitoare pt. design si gata... Multi vad putini pricep.Chiar daca caiacele mele sunt putin cam ancestrale, cu rasina, sfaturi bune si suflet pot deveni yachturile micilor mele pretentii.Merci tuturor.

Despre flotoare, Dinu, cred ca e mai bine sa mergi pe ideea lui Aik . Nu implica cine stie ce munca , in schimb poti face niste prinderi adevarate, fara tolerante. E important ca flotoarele sa aiba axul paralel cu axul caiacului, altfel caiacul tau va fi infranat pe partea gresita.
Iar din polistiren dur, poti modela cu usurinta o forma aerodinamica, care sa alunece usor pe apa.
Prinderea PET-urilor mi se pare un hazard. Oricum ai incerca sa le atasezi, va exista o toleranta incontrolabila fata de directia de mers.
 
normal ca te poti da cu barcile si fara trimul corect, dar se lipeste spatele bine de apa si nu mai esti asa eficient. Si scula mea e de dublu si simt asta. Pentru chestii recreationale as taia complet puntea intre cockpituri sa fie deschisa barca, atunci poti pune scaunul mai in fata cand esti singur si il dai inapoi cand vrei sa iei pe cineva.
aici o idee despre cum se face un flotor de lux, polistiren extrudat cu epoxi http://homepages.paradise.net.nz/garyd/quikama.html
 
Asadar,am postat niste poze pe profilul meu, sa stiti ca cel mare a fost alb cu rosu,dar din exces de zel am incercat sa il repar cu un bitum special pt acoperisuri din tegola,dar n-a mers deloc..."rasete puternice in sala"..Fisurile sunt exact la limita intre rosu si alb sau rosu si negru.Cu masuratorile am gresit putin:cel mare nu are 5 m,ci 4.5 m, Este lat la mijloc de 80 cm si are adancimea maxima de 30 cm. Cel mic este asa cum am mai precizat. Am fost la cel ce mi-i le-a dat,mai are numai 6 bucati in acelasi hal si forma ca ale mele. Am bagat la cerebel tot ce mi-ati transmis. Acum ca aveti posibilitatea sa le vedeti,oare as putea sa le fac niste coaste interioare,sau copastii,daca nu gresesc, si din ce material?
...Si ca o remarca de final pt Guzy,indiferent ce afinitati fotbalistice as avea ,trebuie sa recunosc ca Otelu-i pe primul loc:))...sau "Fruncea". Deh...este otel nu-i plastilina. salut!
 
dinule incearca sa pui pozele cumva pe forum ca eu nu le-am gasit la "profilul tau"
nu e foarte greu, daca incepi sa rasp[unzi cu optiunea "raspuns rapid" da click pe "raspunde folosind formularul complet" sau daca "rasapunzi cu citat" atunci deja poti direct deacolo.... deci sub geamul in care scrii mai jos cu cateva randuri gasest "un buton" pe care scrie "gestioneaza atasamentele" apasa acolo si incarca pozele apoi poti inchide fereastra respectiva si trimiti raspunsul....
:noroc:
 
am gasit scuze ..(nu aveau fustitza scurta:D)
mi-am permis sa le salvez si sa le postez sa nu mai caute ceilalti b-)

si despre kaicele astea.... nu o sa ai nevoie de flotoare, ele sunt kaiace de apa repede care sunt suficient de stabile , chiar si cea mica este buna fara flotor, iar cea de 2 persoane se pare a fi o canoe:D dar asta nu conteaza ca tu o poti folosi kaiac de unul singur, in acest caz valabila ramane modificarea propusa de rumpi, adica sa muti "gaura" (carlinga-i spune in limbaj kaiacist) in misloc, si restul acoperi cumva... asta ramane de vazut cum,
la imbinari se poate lucra cu poliesterica, si fibra de sticla dar posibil in loc de fibra sa folosesti o chinga imbibata cu rasina poliesterica(kinga asemanatoare cu centura de siguranta, dar un pin mai subtire si eventual mai ingusta) asta dupa ce ai umplut cu chit in interiorul rosturilor, adica daca sunt cavitati mairi acolo alea trebuiesc umplute si apoi urmeaza acoperirea...
mai vorbim pe tema asta presimt oricum....
ps intrebarea mea este eventual daca acel amic scoate la vanzare ce se afla in podul lui... la pret la fel de simbolic cum spuneai tu... posibil sa fiu interesat de cate ceva
 

Atașamente

  • DSCF5235.jpg
    DSCF5235.jpg
    92.7 KB · Vizualizări: 68
  • DSCF5239.jpg
    DSCF5239.jpg
    87.1 KB · Vizualizări: 72
  • DSCF5246.jpg
    DSCF5246.jpg
    112 KB · Vizualizări: 74
Ultima editare:
Partea buna e ca ai caiace din fibra de sticla. Partea proasta e ca necesita un pic de lucru. Slefuit frumos ca sa putem vedea daca fisurile sunt doar de suprafata in gel coat sau daca sunt in fibra. Daca sunt in fibra se repara cu epoxi si fibra, iar apoi se chituieste tot caiacul, se slefuieste si se vopseste. Nu ai nevoie de coaste sau alte chestii din astea.
 
Mersi Ahilesz ca mi-ai afisat pozele,experienta mea intr-ale computerului este direct proportionala cu experienta in imbarcatiuni.:d Dar nimeni nu s-a nascut invatat. In privinta flotoarelor ,mai ales ca imi place sa mesteresc si intamplator mai am niste extrudat pe acasa,o sa le fac totusi. N-am decat o singura fata ,nu vreau sa o pierd:)) Pe respectivul cu kaiacele o sa il intreb daca le vinde. S-ar zice ca vrea sa scape de ele... Sunt cam jalnice,insa ar putea servi chiar si de matrita,dar dupa toate aparentele se pot repara fara probleme.
Salutari
 
daca tot ai chef de mesterit :)
apucate sa cureti barcile, de tot ce inseamna impuritate, merge prima faza cu carpa uda apoi cu peria de sarma, mai ales la rosturile cu probleme, smirghel peste tot, diluant (mai ales unde ai dat cu bitum deala) curata tot bitumul.
si pe interior scoate tot ce pare sa fie in plus, acele scaune improvizate la barca de 2 persoane, apoi pune mana pe un flex si taie deasupra o gaura faina care sa cuprinda amandoua gaurile un oval mare, si astfel ar putea fi noua carlinga.
dar daca cureti totul ca lumea si faci niste poze apoi mai vedem ce iese :D
la kaiacul micut de o persoana poti sa-i faci flotoare care sa fie doar de siguranta, adica sa fie la asa inaltime ncat sa nu atinga apa doar in caz de dezechilibrare.. astfel franeaza mai putin(asa invat eu incepatorii sa se dea cu kaiacele de competitie si cand reusesc sa nu se mai sprijine pe ele le dam jos) in mentalitatea mea kaiacistul mentine barca si nu invers desi la kaiacele de agrement toata lumea merge pe varianta mai "comoda sa zic asa" dar cand tu reusesti sa menti barca in echilibru, nu mai exista val care sa te rastoarne(nu vb de tsunami sau deastea extreme)
spor la mesterit
 
Tocmai voiam sa intreb daca pentru curatare as putea folosi flexul cu disc tip "bradut,desigur cu masca si protectie contra prafului de fibra.O sa tai exact cum ai zis, dupa care prin incercari succesive vreau sa-i gasesc locul cel mai propice pentru viitorul scaun.L-am sunat pe tipul cu caiacele,mi-a zis ca trebuie sa vorbesc cu un profesor de sport si ca podul lui ar fi doar custodia acestora.Pe. prof il cunosc,si o sa vorbesc,promit.Oricum a valorificat mai multe si pariez ca pentru toate a pretins pretul pe care l-a primit si de la mine,adica un pet de 2 l. de ceva lichid si tare de 54 de grade,ca-i place omului cu custodia.Sper sa rezolv ca oricum plata din asta mai am in beci,si e bonus pt. tine.Oricum Ahilesz, 0762662879 cam pe vineri sau sambata.SALUTARI TUTUROR.
 

Back
Sus