Velier Oceanya de inchiriat

Ofer spre inchiriere Velier stare foarte buna, catarg 9m aluminiu , vele noi, randa si foc. Lungime: 6,8m ,Latime : 2,4m ,Pescaj : 0.65/1.45 m ,Greutate : 1400 kg ,Suprafata velica : 24 mp ,Derivor: mobil, Capacitate 6 persoane pe timpul navigatiei, 4 locuri pentru dormit ,echipament navigatie functional, veste salvare.
La acest velier manevrarea velaturii si a cirmei este deosebit de usoara, putind fi deprinsa in cateva ore de instruire.
Velierul poate fi inchiriat pe lacul Snagov incepand cu luna martie - aprilie pentru minim 3 ore la urmatoarele tarife ( tarif pe ora) :
1 pers.- 30 lei
2 pers.- 35 lei
3 pers.- 40 lei
4 pers.- 45 lei
5 pers.- 50 lei
 
Oferta forte interesanta. Inchiriatul minimum 3 ore si maximum cat vreau? Daca barca ta de 6,8m e inchiriata 11 zile inseamna 9240 RON-2180 euro!!! Pe Snagov?!! Stiu pe cineva care da velier de 12 m cu 3 cabine,sufragerie,2 bai,basca echipament (motor,autopilot+dinghy iar cu motor)la pret de 2400 euro.Frate,fa si tu matematica inca o data.Iti doresc mult succes.
 
Stiu pe cineva care da velier de 12 m cu 3 cabine,sufragerie,2 bai,basca echipament (motor,autopilot+dinghy iar cu motor)la pret de 2400 euro.

Având în vedere că preţurile la cele două veliere sunt apropiate mă interesează şi pe mine să închiriez acest velier de 12 metri, 8 ore cu 100 de euro. Se poate?
 
Ultima editare:
Apropo de inchirieri veliere.

La Salonul Nautic chiar la intrare la standul "Barci in bagaje" un pliant
ptr. excursie in Muntenegru al unui anume domn Milan ... spunea ceva
de 4 persoane, 6 zile, cu Skipper si motorina incluse pe un traseu nu
prea lung de 50 - 60 nM = 1600 Euro pe un velier de 37 feet.

Daca ma gindesc bine ptr. 4 ore intr-o Sambata (numai vant sa fie) ies
mai ieftin la Haralamb impreuna cu inca 4 barcaholici .... undeva la 10 euro!!!
.... pana si benzina sa ajung la Snagov costa mai mult decit inchirierea.

A .. si sa nu uit parca la Mamaia prin 2007 - 2008 am platit 40 lei ( 2 adulti si copilul)
ptr. o iesire de 30 - 40 minute cu "celebra Maria" .... ceva mai mult de stabilopozi si
inapoi, numai la motor + ca eram in barca 12 pasageri.
Eh .... ce sa-i faci, chestia cu "sa moara capra vecinului" .
 
La Salonul Nautic chiar la intrare la standul "Barci in bagaje" un pliant
ptr. excursie in Muntenegru al unui anume domn Milan ... spunea ceva
de 4 persoane, 6 zile, cu Skipper si motorina incluse pe un traseu nu
prea lung de 50 - 60 nM = 1600 Euro pe un velier de 37 feet.
Milan are si un topic aici, pretul e bun dupa parerea mea, dar nu cunosc detalii.

Ca sa va faceti o idee de costuri intrati pe siteurile mari de inchirieri, de ex www.sailingeurope.com sau www.yachtbooker.com si alegeti tara de destinatie Croatia, o luna de sezon (Iulie/August).

Preturile de inchiriere pentru ceva in sezon cu 3 cabine se invart intre 1500 - 2500 euro/saptamana, conteaza anul de fabricatie al barcii si lungimea, de obicei intre 34" - 42".

La asta se mai adauga:
- aprox 100 euro curatenia obligatorie/transit log
- aprox 50 euro motorina (variabil, in functie de cat se merge la motor)
- aprox 100 euro motorul pt. dinghy daca nu e inclus in oferta initiala
- aprox 50x5=250 euro taxele de marina in Croatia

Asta e pretul de plecare pt "bareboat" adica unul din voi e skipper. Daca angajati un skipper de la compania de charter se mai adauga 100 Euro/zi, adica 600 euro/saptamana, plus mancarea skipperului. Skipperul angajat de obicei doarme in salon, dar poate pretinde o cabina, deci numarul de "turisti" scade. Fara skipper pe o barca de 3 cabine intre bineinteles 6 persoane + 2 in salon (la unele barci), deci costurile s-ar putea imparti la 8, desi e inghesuiala. Cu skipper ar putea intra 4-6 turisti. Tot cu 100 euro/zi se poate inchiria o hostesa :D

In extrasezon preturile de inchiriere scad cu aprox 500 euro, dar restul raman aproximativ la fel. N-am calculat drumul, parcarea (50-80 euro aprox), mancarea si distractia.

Preturile astea sunt orientative dar destul de reale. Pentru early booking (care pentru 2011 a cam trecut) se mai acorda reduceri (doar la pretul de inchiriere) de 5-20%, in functie de vechimea barcii. Pentru clienti vechi se mai acorda discounturi, dar in general nu depasesc 20%.

In pretul asta se presupune ca barca se preia sambata la ora 17:00 si se aduce inapoi vineri seara, iar sambata la ora 9:00 se preda. Pentru alte perioade se mai poate negocia.


Am dat exemplul asta pentru Croatia, dar acolo piata de charter e imensa, deci nu putem compara cu Snagov sau Marea Neagra. La noi oferta mica -> preturi mai mari, asta e.
 
Ultima editare:
Bai, mie mi se pare ca voi comparati mere cu strunguri carusel. As vrea sa-l vad pe ala de vrea sa stea o saptamana pe Znagov, sau se duca pana in Croatia ca sa inchirieze o barca pentru 3 ore.
 
Smokey,
Corect si la obiect ca intotdeauna.
Multumesc mult ptr. sfaturi / indrumari.
Eu unul nu sunt Skipper ... dar asta nu inseamna ca nu imi doresc.
 
Bai, mie mi se pare ca voi comparati mere cu strunguri carusel. As vrea sa-l vad pe ala de vrea sa stea o saptamana pe Znagov, sau se duca pana in Croatia ca sa inchirieze o barca pentru 3 ore.
Asta cam asa e :)

Eu unul nu sunt Skipper ... dar asta nu inseamna ca nu imi doresc.
Pana rezolvi cu "skipperul" poti merge in echipaj, pe aici sunt tot felul de anunturi cu excursii organizate in Croatia si Grecia. Mergi mai intai sa vezi cum e, daca iti place. E mult mai relaxant sa mergi cu un skipper care cunoaste locurile si face toata munca, tu n-ai nicio bataie de cap, stai pe punte si te relaxezi ...
 
e adevarat si eu am informatie de la salonul nautic. Am vorbit cu Milan si am luat pliante. Acolo e vorba de 6 zile si de 11 zile,respectiv 110nm si 250nm si de velier Bavaria 39. Ieri am gasit o cunostinta care a fost cu Milan si in Muntenegu si in Croatia.Zice ca a fost multumit,barca e confortabila si bine echipata, doar ca Milan exageraza cu condusul barci, adica pune mai mult in functie vele de cat motorul, si prietenul meu de loc nu e fan de vele.
 
e adevarat si eu am informatie de la salonul nautic. Am vorbit cu Milan si am luat pliante. Acolo e vorba de 6 zile si de 11 zile,respectiv 110nm si 250nm si de velier Bavaria 39. Ieri am gasit o cunostinta care a fost cu Milan si in Muntenegu si in Croatia.Zice ca a fost multumit,barca e confortabila si bine echipata, doar ca Milan exageraza cu condusul barci, adica pune mai mult in functie vele de cat motorul, si prietenul meu de loc nu e fan de vele.

Asta-i buna
 
e adevarat si eu am informatie de la salonul nautic. Am vorbit cu Milan si am luat pliante. Acolo e vorba de 6 zile si de 11 zile,respectiv 110nm si 250nm si de velier Bavaria 39. Ieri am gasit o cunostinta care a fost cu Milan si in Muntenegu si in Croatia.Zice ca a fost multumit,barca e confortabila si bine echipata, doar ca Milan exageraza cu condusul barci, adica pune mai mult in functie vele de cat motorul, si prietenul meu de loc nu e fan de vele.
De asta e bine sa fii informat, e util de stiut ca velierele merg cu vele, iar motorul e folosit doar pentru manevre de iesit/intrat in marina :) Iar daca vantul bate de unde nu trebuie se mai inclina barca, spre deliciul nevestelor :D

Legat de distante, daca socotim viteza medie a unui velier ca fiind 5 Nd, sa spunem ca mergem in concediu de relaxare, ne trezim la 9, bem o cafea, dus, pregatiri, plecat din marina pe la 10. Dupa 3 ore se face o oprire de baie/pranz. Dupa pauza asta se mai merge inca 3 ore pana spre ora 5-6 cand se trage in marina pentru innoptare, vizitat, etc. Deci intr-o zi de sailing relaxant de 5-6 ore se parcurg cam 25-30 Nm, practic mai putin ca mult timp se pierde cu acostatul si plecatul. Ceea ce in 6 zile ne duce undeva la 120-150 de mile. Bineinteles, traseele variaza, dar e rezonabil.

Noi la skippertraining anul trecut am mers la pas alergator si am facut 210 Nm ..
 
Zice ca a fost multumit,barca e confortabila si bine echipata, doar ca Milan exageraza cu condusul barci, adica pune mai mult in functie vele de cat motorul .

Asta vad eu ca a fost partea frumoasa a croazierei :) .
Crede-ma, nu e deloc amuzant sa-ti baraie un motor in urechi sau sa simti vibratiile in toata structura barcii.
E ca si cum ai inchiria intr-un hotel de lux, camera de langa statia hidrofor :)
 
Ultima editare:
Smokey,iti multumesc pentru info utile.Ce zici, merita 1600 euro pt. 6 zile pe velier Bavaria 39 cu skipper, motorina si toate taxele incluse?
 
Nu pot sa-ti spun decat ce-am platit eu anul trecut in Croatia, in August: Sun Odyssey 35" din 2003, cu dinghy+motor, plasa de protectie laterala, curatenie finala = 1690 Euro. Asta cu o reducere de 10% pentru early booking. Pe motorina am mai dat 42 Euro la sfarsit. Marinele m-au costat inca aprox 250 euro, nu mai retin exact.

Asta a fost distractia bareaboat, adica eu skipper + 7 persoane echipaj (in barca intrau 6 in cabine si 2 in salon). Barca avea dotarile uzuale (instrumente, gps, etc) si in pretul initial era inclus motorul de dinghy, in plus am platit plasa de protectie (pentru copil).

Acum tu stii ce faci cu banii tai, nu vreau sa te influentez in nicio directie. Mai vezi cat costa o tura cu Constantin sau Sailingtours si-ti mai faci o idee. Ca sa vezi daca merita 1600 euro poti imparti banii astia la numarul de persoane si ai o comparatie cu un concediu "normal", desi nu doar banii conteaza intr-un concediu din asta. Dupa ce mergi prima data vei reveni cu orice pret :)
 
Salut Smokey,
M-am uitat la Sailingtours si la Constantin, dar ambele sunt mult mai scumpe. Cred ca ce am gasit pana acum ( 6 zile Muntenegru) este varianta care imi convine, atat din punct de vedere financiar cat si al sigurantei avand in vedere ca Milan e de acolo si stie si limba locala si limba romana. Suntem 4 persoane, asa ca vine 400 euro pe om si taxele incluse.Multumesc pentru sfaturi.
 
serafim, zi-i prietenului tau ca deh, nimeni nu e perfect. pe mine daca m-ar duce cu motorul daca ar fi vant i-ash scade din pret. sau era o chestie asa,, de ademenit velisti?
 
Având în vedere că preţurile la cele două veliere sunt apropiate mă interesează şi pe mine să închiriez acest velier de 12 metri, 8 ore cu 100 de euro. Se poate?

Nu e de 12m, e de 13,66 m, si se poate inchiria cu 100 euro pentru 8 ore! Dar perioada minima de inchiriere este de 3x8 ore. Daca vrei, scrie-mi.
 
Smokey,iti multumesc pentru info utile.Ce zici, merita 1600 euro pt. 6 zile pe velier Bavaria 39 cu skipper, motorina si toate taxele incluse?

Daca ma pot amesteca si eu: pretul este unul foarte bun, Milan este un marinar si skipper cu experienta, umor, stie multe povesti, este in toate un om placut. La SNIB l-am cunoscut, am povestit multe cu el. Un om de isprava!
Pretul de 1600 euro/saptamana pentru o nava de 39 de picioare, este foarte bun. Acum: el duce doua familii, deci 4 adulti (si eventual doi-trei copii, in salon); deci pretul pe familie este de 800 euro, adica 400 euro/persoana. Nu stiu daca pentru copii mai cere ceva sau nu. La un grup de 6 adulti, s-ar aduna 2400 euro, deci s-ar putea inchiria un velier cu 4 cabine! Adica, in total 8 adulti - din banii adusi de ultimii doi (800 euro) s-ar putea plati curatenia finala, motorina, out-bord-ul, taxele de marina.
Vedeti voi, totul e problema de decizie: vrei grup mic, sau vrei grup mai mare.
In Croatia totul este un pic mai scump decat in Monte Negru. Dar, ai mai multe de vazut! Daca inca nu ai fost in MN, atunci du-te, merita.
 

Back
Sus