INSCRIEREA UNUI PERIDOC

Sunt pe cale sa achizitionez o ambarcatiune din Galati. Problema e ca peridocul ambarcatiunii nu este inmatriculat. Cum trebuie sa procedez pentru a inscrie respectivul peridoc (macar provizoriu) pentru a putea aduce barca in Bucuresti ?:iupi: Ar mai fi o problema ! Pentru o greutate a barcii de peste 1000 kg peridocul trebuie sa aiba si sistem de franare ?
 
Sa inteleg ca nu aveti acte la acel peridoc? Factura de proveninta si CIV?
Orica remorca peste 750 kg trebuia sa aiba sistem de franare, iar daca barca dumneavoastra are 1000 kg, sigur va trebuie un peridoc solid cu franare!
 
Mai trebuie sa tii seama de un lucru. Daca ansamblul auto+peridoc (se aduna masele maxim autorizate) depasesc 3500 kg, iti trebuie o categorie superioara pentru a conduce acest ansamblu. Spun asta ca eu am patit acest lucru... bine ca "sefu" a fost intelegator.
Cat despre inscrierea unui peridoc fara acte, trebuie sa dovedesti ca elementele de siguranta sunt certificate CE, apoi omologare care costa ceva bani daca nu ai proiect deasemenea omologat.
 
Sunt pe cale sa achizitionez o ambarcatiune din Galati. Problema e ca peridocul ambarcatiunii nu este inmatriculat. Cum trebuie sa procedez pentru a inscrie respectivul peridoc (macar provizoriu) pentru a putea aduce barca in Bucuresti ?:iupi: Ar mai fi o problema ! Pentru o greutate a barcii de peste 1000 kg peridocul trebuie sa aiba si sistem de franare ?

O poza cu peridocul se poate? Daca corespunde tehnic, va pot ajuta cu actele!
 
buna ziua

Ma puteti ajuta cu inmatriculare unui peridoc adus din Olanda, sau macar sa ma indrumati cum l-as putea inmatricula. Nu am acte la el.
 
Salut,
Ai doua probleme -una tehnica si una sa-i zicem fiscala/legala.
Pe cea tehnica o poti rezolva in doua feluri -cu suportul fabricantului original -pe care probabil trebuie sa-l obtiii contra cost sau declarand ca l-ai "manufacturat" pe baza unui proiect ce trebuie omologat la RAR. Cum presupun ca peridocul e fabricat de un producator va fi destul de greu sa-i convingi pe cei de la RAR ca e manufacturat...
Problema fiscala/legala este sa dovedesti cum ai intrat in posesia peridocului si ca pe el s-a platit impozit undeva inainte. Asta e o problema pe care trebuie s-o rezolvi cu fostul proprietar (imi place sa sper ca nu este de furat!).
 

Back
Sus