Help needed - 100-150 ml de rasina epoxidica Epiphen RE4020

Salutare barcaholici.
Ma poate ajuta cineva contra cost cu 100-150 ml de rasina epoxidica Epiphen RE4020 ? Eventual si cu niste tesatura de fibra de sticla cat mai fina , poate undeva sub 80 gr/mp aproximativ 30 cm patrati (eu as avea nevoie de tesatura de fibra de carbon dar nu cred ca a folosit cineva la barci- stie cineva daca la Polydis se dau bucatele asa mici? ) .
Am fost la pescuit si din viteza am calcat pe o varga de carbon si am trosnit un element :mad: Asa ca incerc sa o repar. Sper sa si reusesc.
 
Nimeni? Chiar nu i-a mai ramas nimanui o lingura de rasina epoxidica? Parca nu-mi vine sa cred....Poate ca e vina mea....hai ca plusez pe langa toate costurile legate de chestia asta si o palinca de maramures galbena si de demult...poate asa se mai desfunda capacele de la borcanele cu rasina:)
 
salut Lochnessule , niscaiva rasina mai am eu dar yok intaritor.
poate mai are careva vreun pic.
despre transport ....(e substanta periculoasa) nu stiu. aranjam cumva.
 
.
Am fost la pescuit si din viteza am calcat pe o varga de carbon si am trosnit un element :mad: Asa ca incerc sa o repar. Sper sa si reusesc.

Nu stiu ce e varga,daca e tija nu prea ai sanse sa o repari.Asemenea piese se fac prin extrudare si nu prin laminare.Nici nu stiu ce diametru are,vestea buna e ca ar fi tije si tevi din carbon la magazinele de modelism mai bine aprovizionate,de exemplu cum e unul din botosani.Incearca-ti acolo norocul daca diametrul e pana in 10mm.
 
O varga este o undita formata din mai multe tronsoane conice cu care se pescuieste fara mulineta doar cu un simplu fir legat de varf. Aceste tronsoane sunt facute prin laminare de tesatura de carbon impregnata cu rasina pe dornuri tot conice. Ca si exemplu varga mea are la tronsonul de la baza 25 mm iar la varf are 2 mm. Tijele de la magazinele de modelism sunt toate cilindrice, iar sa cumperi un segment conic de aceleasi dimensiuni ca si cel pe care il ai este aproape imposibil.
http://www.youtube.com/watch?v=gCY8tLHyeJQ - tipul din imagine foloseste tesatura din fibra de carbon, dar cum eu nu posed asa ceva voi rigidiza prin matisare cu fir din tesatura de fibra de sticla.
La Sierra sunt client, intr-adevar un magazin in regula, dar cum am mai spus in cazul de fata pe mine nu ma poate ajuta.
 
Vrei sa vorbim despre asta ;-)

... vazusem pe net un videoclip in care explica omul cum revoltat de pretul mare al catargelor si-a facut cu putin ajutor un catarg din fibra de sticla pentru bărcuţa lui. E interesant, fiindca prezenta pas cu pas toate detaliile.
 
radasous, o idee execelenta...chiar se intampla sa cunosc pe cineva la compania de internet. o sa incerc sa vad daca ma poate ajuta
 
Salut Lochness, cel mai sigur o sa gaseasca kevlar ok in patchcord-uri. In cablurile optice insirate prin oras se poate intampla sa fie amestecat cu alte traznai, depinde de seriozitatea producatorului. Inainte de a-l folosi spala-l cat poti de bine cu alcool izopropilic, sa scapi de gelul de protectie al fibrelor.
 

Atașamente

  • finisare catarg lemn.jpg
    finisare catarg lemn.jpg
    22 KB · Vizualizări: 53
Nenea ala face treaba serioasa, am citi siteul ala, treaba faina :)

Eu cred c-as iesi mai ieftin si rapid cu o teava de 60mm, dar in primul rand nu am timp sa umblu dupa ea, in al doilea rand lucrul cu metale nu-mi place (desi m-am nascut in leaganul siderurgiei romanesti ...), iar nu in ultimul rand trebuie sa am o ocupatie la vara :)

Inca nu ma pot apuca de lucru, e zapada afara, dar cum da firul ierbii incep treaba :)
 
Pentru cei care se afla sau se vor afla vreodata in situatia de a arunca un bat de pescuit din cauza rupturilor, iata o posibila rezolvare (asa cum am facut-o eu, se putea si mai bine dar nu am gasit nici fibra de carbon si nici fir de kevlar asa ca am folosit fir de fibra de sticla si rasina Epiphen RE4020):
1. se delimiteaza zona rupturii
2. se asperizeaza zona cu un smirghel cu granulatie mai fina
3. se degreseaza bine cu alcool zona
4. se pregateste rasina si se aplica un strat subtire pe segment
5. se lasa la uscat cateva ore (2-3) pana ajunge in starea de gel (eu am lasat-o mai putin, cam o ora jumate pe calorifer)
6. se incepe matisarea incet si cu grija (sa nu incalecam firele, sau cat mai putin).
La final se slefuie cu un smirghel foarte fin sau cu pasta de slefuit. Daca va iesi ceva sau nu, inca nu stiu, am terminat operatiunea acum 10 minute si astept sa se usuce pana maine:)
Multe multumiri lui gigitolan pentru rasina, cat si celorlalti care si-au oferit ajutorul.
 

Atașamente

  • delimitare ruptura.jpg
    delimitare ruptura.jpg
    83.1 KB · Vizualizări: 34
  • activare zona cu smirghel.jpg
    activare zona cu smirghel.jpg
    96.2 KB · Vizualizări: 35
  • degresare.jpg
    degresare.jpg
    104.9 KB · Vizualizări: 33
  • pregatire rasina.jpg
    pregatire rasina.jpg
    98.5 KB · Vizualizări: 33
  • aplicare rasina.jpg
    aplicare rasina.jpg
    99.9 KB · Vizualizări: 34
  • matisare1.jpg
    matisare1.jpg
    200.1 KB · Vizualizări: 34
  • matisare.jpg
    matisare.jpg
    160.7 KB · Vizualizări: 36
  • matisare 2.jpg
    matisare 2.jpg
    169.8 KB · Vizualizări: 36
Felicitari! Sa speram ca va fi cel putin la fel de rezistenta.
Urmeaza aplicarea inca a unui strat subtire de epoxi peste ata. Asa se face.
 

Back
Sus