Tot un RIB facut...tot acasa

Ce adeziv e asta, Bratulescu ?
Si cum lipeste ? Trainic, rapid, are conditii speciale de aplicare ?
Am inteles de la Deciy ca poliplanul e acelasi material ca prelata de TIR, insa mai putin rezistent ( rezistenta mecanica si la UV) . N-ar fi mai bine in conditiile astea sa folosesti chiar materialul de prelata cu pricina ?
 
Pe vremea cand aveam caiac din poliplan (lipit termic), am incercat-improvizat sa lipesc la rece, cu tot felul de adezivi. Iar cand ceva parea promitator, in schimb nu rezista la proba de apa. Acuma cu adezivul ala special sper sa nu ai probleme din cauza apei, asa ca ar fi bine sa faci teste cu niste bucati, sa vezi ce fel se comporta lipitura, dupa cateva zile de stat imersat .
 
Respecta intocmai specificatiile producatorului de adeziv cu privire la procesul de lipire. Altfel nu lipesti corect. In general adezivii pentru PVC moale sunt adezivi de contact, ceea ce inseamna ca e importanta presiunea. Daca ai vazut vreodata un cizmar cum lipeste talpi stii ce sa faci. In general, dupa ce aplici pe ambele fete adezivul se lasa la uscat pana nu mai e lipicios, pe urma se suprapun piesele si se preseaza cat de tare se poate (cizmarul da cu ciocanul in talpa desi nu sunt cuie acolo). Incearca varinata urmatoare cu ceva rest de sacrificiu: degresezi cu acetona, ungi cu adeziv ambele piese, lasi la uscat juma de ora, suprapui pielese, reactivezi lipiciul cu caldura (foen) si apesi cat de tare poti (bati cu ciocanul eventual). Dupa 24 ore incearca sa dezlipesti, daca lipitura e corecta trebuie sa se rupa PVC-ul de pe tesatura de armare si nu sa se desfaca lipitura. E util sa ai o rola de cauciuc ca un trafalet ca sa poti aplica presiunea continuu pe suprafete mari. succes
P.S. cel mai bine ar fi sa faci cum zice maestrul Guzi si sa sudezi PVC-ul cu o scula de sudat, poate gasesti o firma care are asa ceva si iti sudeaza.
P.P.S. Daca PVC-ul rosu are o suprafata tratata cu acril (partea lucioasa de obicei) acrilul trebuie indepartat prin slefuire cu smirghel, altfel nu tine lipitura. vezi in specificatiile materialului cumparat.
 
Ultima editare:
acu ca ne-am auzit am si eu o parere. Fiind RIB deci va merge in special pe coca rigida, pe baloane stai doar la viteza mica sau pe loc, de ce le faci asa mari?
Eu le-as face doar cat sa nu intre apa in barca la valuri sau incarcare mai mare. Sa moara Bibi.
 
Aha, vrei un fel de Cruiser RIB. Păi atunci poţi să te gândeşti la o bordură cu ocheţi la copastie de care să prinzi un umbrar/tendar/cort deasupra să o transformi în overnight RIB sau wknd RIB şi o să poţi dormi cu capul pe ceva moale şi gonflabil:D:D:D
 
Felicitari! Arata binisor. Ai reusit sa faci ceva teste rezistenta la umiditate a lipiturilor? Ma intereseaza si pe mine adezivul la rece
 
Mai mult in gluma decat serios, se poate spune ca dupa stiva de clondire, pretul materialelor colaterale realizarii va depasi pretul produsului! :noroc:
Acum serios vorbind, felicitari frate Che! Profi!
 
Ceva detalii despre cum se leaga cu partea rigida? Pe mine ma bate gandul sa fac una cu membrana PVC...
 
Paiii....de ce crezi ca am atata spor ?..."stiva de clondire" ma inspira :):) Pot sa spun ca am muncit foarte mult la sabloane . Am stricat materiale si chiar cu acele sabloane ai f. mari sanse s-o "bulesti" daca nu ti cont de anumite chestii. Nu se observa in poze, dar jumate din tuburi este pe fata materialului ,alta pe dos ,deci am gresit:mad: (o parte mai texturata alta mai lucioasa)....deci puse ,in bratele cuiva, sabloanele, si sa croiasca dupa ele...slabe sanse sa iasa bine :confused: PS...m-am documentat ...vreau sa fac un robot ptr. termosudare !

Felicitari pana aici .Uite aici ceva prin termosudarehttp://www.youtube.com/watch?v=cUpaUpi_6-A
spor la treaba mai departe
 
Astazi am umflat-o ...mai am sa-i aplic "ranforsarile" care vin la inadituri ,dar n-am mai avut adeziv....am reusit sa o ridic de bot ,100mm de la planul drept....si sa vedem ce-i pun la varfurile conurilor... Din bot pana-n varful conurilor are 4 m....

Metoda clasica de fabricatie, prevede pentru varfurile de con niste piese din cauciuc masiv, tot conice. Cea din interior are un surub metalic in varf, iar cea din exterior tot conica, se imbina pe forma interioara si o inchide cu o piulita.
Chiar nu imi inchipui cum s-ar putea inlocui piesele astea, intr-o fabricatie "home made" .
Ele sunt simple, doua conuri care se imbina, avand la mijloc terminatia de PVC a barcii ..... dar e mai greu sa faci acasa o taietura conica.
 
Ca idee, in filmuletul asta, de la minutul 3 se poate vedea ce solutie au la fabricatia unui Watercraft.
De la asta, pana la solutia finala, depinde de inventivitatea ta. Succes :)
 
Am revenit !!!.....in mare cam ce am realizat !!!
 

Atașamente

  • IMG_0814.jpg
    IMG_0814.jpg
    143.2 KB · Vizualizări: 260
  • IMG_2072.jpg
    IMG_2072.jpg
    228.6 KB · Vizualizări: 236
  • Fotografii-0092.jpg
    Fotografii-0092.jpg
    41.3 KB · Vizualizări: 235
  • Fotografii-0095.jpg
    Fotografii-0095.jpg
    57 KB · Vizualizări: 209
  • IMG_4513.jpg
    IMG_4513.jpg
    72 KB · Vizualizări: 212
  • IMG_4940.jpg
    IMG_4940.jpg
    80.5 KB · Vizualizări: 220
  • IMG_4510.jpg
    IMG_4510.jpg
    95.7 KB · Vizualizări: 212
De data asta arata foarte bine. Ti-au iestii toate excelent: tuburile, coca, si puntea.
Abia astept sa postezi o poza cu ele asamblate si apoi testarea pe apa.

Felicitari!
 

Back
Sus