navigare de la Bazias la sulina

anul trecut am incercat si eu o iesire de la Bazias pana la Orsova. Din pacate vremea ( ploaie torentiala si vant puternic ce au tinut doua zile) ne-a obligat sa abandonam putin dupa Berzasca. Nu stiu ce sa-ti spun in legatura cu planificarea, dar sa te interesezi la Politia de Frontiera despre formalitatile ce trebuie indeplinite. Dunarea fiind pe granita exista niste avize pe care trebuie sa le soliciti de la ei.
 
bine ai venit , si sa o luam metodic .; ce ambarcatiune ai in vedere , => calculatii de carburant si hrana , etape in functie de puncte de aprovizionare cu ele
 
multumesc ca incerci sa ma ajuti
am o barca quicksilver 625 am mai navigat intrtre Bazias si Orsova.Ptoblema mea majora este cum sa trec de portile de fier si unde alimentez cu combustibil barca.Astea pentru inceput
 
Cu politia de frontiera ma descurc stiu ce trebuie sa fac dar pe cine intreb nu stie sa imi spuna cum trec de portile de fier
 
ecluzarea ambarcatiunii tale poate fii gratuita , maxim un " buna ziua" , te lipesti la un convoi si treci . Pina la ORSOVA zici ca stii, deci stii sa alimentezi acolo iar pe sectorul PF II , GRUIA pina la CORABIA te preiau eu , unde vrei ; gruia , cetate , calafat , rast , bechet , corabia , si altele se poate alimenta de pe mal cu canistra , butoiul , cind vrei sa o comiti , iei nr de tel al meu din profilul meu si te sprijin logistic de pe tarm , mai departe cauta alti membrii.DOAMNE AJUTA
 
buna idee o sa incerc sa fac asta la primavara cind pun barca pe apa
De plecat vreau sa plec de 1 august dar as mai face o incercare cu traversarea celor doua porti pina atuncia
O sa abuzez de ajutorul tau in mod cert cea ce pot sa iti ofer si eu pina la Bazias
Sper sa ne vedem .
Csaba
 
E destul de usor si nu costa nimica
Trebuie sa scoti o autorizatie de agrement de pe raza fiecarui judet de pe malul dunarii de la politia de frontiera
Pentru caras severin de la Moldova Noua,Pentru Mehedint de la Orsova pentru ca fiecare politie de frontiera gestioneaza anumiti km de Dunare
Ai nevoie de permis de conducere a barcii,talonul barcii,verificare tehnica la zi si este valabil un an de zile
succes
 
E destul de usor si nu costa nimica
Trebuie sa scoti o autorizatie de agrement de pe raza fiecarui judet de pe malul dunarii de la politia de frontiera
Pentru caras severin de la Moldova Noua,Pentru Mehedint de la Orsova pentru ca fiecare la capitaniepolitie de frontiera gestioneaza anumiti km de Dunare
Ai nevoie de permis de conducere a barcii,talonul barcii,verificare tehnica la zi si este valabil un an de zile
succes
- Si daca barca este din categoria celor care nu se inscrie la capitanie? Iar ca sa ajungi pana la Tulcea-Sf.Gheorghe,pe la cate politii de frontiera trebuie sa treci pentru aprobari ? Asta ar insemna sa faci intai un concediu pentru turul tarii cu masina,dupa aprobari,iar apoi concediul propus cu barca!
Ce parere ai Florio,mai faci traseul de care vorbeai la intalnire?
 
- Si daca barca este din categoria celor care nu se inscrie la capitanie? Iar ca sa ajungi pana la Tulcea-Sf.Gheorghe,pe la cate politii de frontiera trebuie sa treci pentru aprobari ? Asta ar insemna sa faci intai un concediu pentru turul tarii cu masina,dupa aprobari,iar apoi concediul propus cu barca!
Ce parere ai Florio,mai faci traseul de care vorbeai la intalnire?

Sigur ca da ! Traseul Giurgiu-Constanta e o bucurie pe care n-am sa mi-o refuz :)
Sunt dintre cei nascuti si traiti in tara asta, am prins 20 de ani inainte de 1989, uite ca si 20 de ani dupa.... e destul de clar ca n-am sentimentul renuntarii in gene :)
IN afara de asta, anuntarea capitaniilor e floare la ureche fata de sicanele ANAF , tertipurile bancilor, hartuiala companiilor de asigurari, legislatia aberanta si in continua contradictie, impozitarea excesiva si alte asperitati zilnice, care cauta sa imi toceasca nervul .
Pe Dunare au sa fie cateva momente in care anunt autoritatile, inainte de intrarea in delta, in Tulcea, o sa trebuiasca sa fac formalitatile si pentru noi, cei 4 calatori (probabil doar pentru 3, fiindca taxa de intrare in rezervatie nu cred sa se aplice Mariei, la cele 7-8 luni cat va avea :) )
In rest, bucuria intalnirii cu fluviul, n-o sa mi-o strice nimic :D
 
Calatorie pacuta Florio, este foarte frumos ce ai planuit, referitor la anuntarea la politia de frotiera, confirm ca nu trebuie un alt concediu pentru aceasta, trebuie doar sa ai actele de identitate asupra ta, (si toti membrii echipajului), pontoanele sau salupele politiei de frontiera sunt pe apa si acestia se ocupa singuri de identificare, iti fac semn, te opresti, te ajuta sa acostezi, noteaza cine esti si ce faci, iti ureaza Drum Bun. Cel putin asa este pe granita cu Ucraina(bratul Chilia), noi nu ne-am dus niciodata sa declaram la nimeni inainte ca o sa fim acolo cu barcile. Si la Oltenita baietii erau la datorie cu binoclu in mana de fiecare data si tot de fiecare data ne-au oprit, acolo au fost ceva discutii referitoare la Permisul de Agrement care nu il aveam, dar nici nu cred ca ne trebuia pentru ca am plecat linistiti de langa salupa lor dupa unele discutii, insa i-am intrebat daca putem acosta la bulgari sa mancam si nu au fost de acord. Oricum noi nu faceam nici un fel de agrement, faceam probe la cateva tipuri de elice si studiam posibilitatea de a urca Dunarea cu vele.
 
Calatorie pacuta Florio, este foarte frumos ce ai planuit, referitor la anuntarea la politia de frotiera, confirm ca nu trebuie un alt concediu pentru aceasta, trebuie doar sa ai actele de identitate asupra ta, (si toti membrii echipajului), pontoanele sau salupele politiei de frontiera sunt pe apa si acestia se ocupa singuri de identificare, iti fac semn, te opresti, te ajuta sa acostezi, noteaza cine esti si ce faci, iti ureaza Drum Bun. Cel putin asa este pe granita cu Ucraina(bratul Chilia), noi nu ne-am dus niciodata sa declaram la nimeni inainte ca o sa fim acolo cu barcile. Si la Oltenita baietii erau la datorie cu binoclu in mana de fiecare data si tot de fiecare data ne-au oprit, acolo au fost ceva discutii referitoare la Permisul de Agrement care nu il aveam, dar nici nu cred ca ne trebuia pentru ca am plecat linistiti de langa salupa lor dupa unele discutii, insa i-am intrebat daca putem acosta la bulgari sa mancam si nu au fost de acord. Oricum noi nu faceam nici un fel de agrement, faceam probe la cateva tipuri de elice si studiam posibilitatea de a urca Dunarea cu vele.

Multumesc pentru urare:).
Documentele trebuiesc la bord oriunde te-ai duce. Dar nu e nimic aparte, si cu masina e la fel. Pentru asemenea plimbare pe o asemenea barca, stiu ca nu e necesar un jurnal de bord, o lista a echipajului, formalitati pe care le ai de regula cand iesi din apele teritoriale. Dar tot ce tine de ambarcatiune, licente de navigatie, acte individuale, trebuiesc luate la bord si prezentate in cazul unui control. Pe noi ne-a oprit politia de frontiera chiar acolo unde spui, pe Chilia. Salupistul avea doar permisul la el, nimic altceva, insa politistii au fost intelegatori. Totusi stiu ca pentru intrarea in delta, trebuiesc platite taxe pentru fiecare persoana. Si totodata, daca ai de gand sa iesi pe mare, iti declari intentia la capitania Tulcea si iti elibereaza un act cu care esti in regula :) . S-a mai discutat asta pe forum acum 2 ani... actul nu costa nimic, dar daca nu il ai, amenda e usturatoare. De atunci n-am mai auzit de asa ceva, insa voi intreba la capitanie si va informez de la fata locului.
Cat despre urcatul Dunarii cu vele, asta da ambitie :D. Cred ca va trebui ceva studiu meteo inainte, ca daca nu e perioada cu vant ( primavara, toamna), bate Dunarea velierul la poponet, si-l trimite in aval.
 
Normal ar fi sa respectam toate regulile, chiar si cele care nu ne plac, sau pe care nu le intelegem. De altfel, cred ca documentele de la si catre Politia de Frontiera se pot transmite si prin fax (asa mi s-ar parea normal, altfel sta in picioare varianta cu concediul). E de preferat sa ai toate actele in ordine decat sa gasesti vreun agent mai zelos ori mai "inghesuit" si sa pierzi vremea la mal pana "te identifica" si stabileste ca nu intentionai sa treci ilegal frontiera.Daca nu ma insel, pe autorizatie scrie ca ai voie la maxim 30m de malul romanesc.
 

Back
Sus