turometru honda

salutare domnilor !
am un honda de 40 cp pe carburatie ...unde se leaga turometrul ?... merge si alt turometru decat cel original?
 
Salut

In general ar trebui sa mearga si din cele universale dar nu este asa. Eu am tot un BF40 si am pus un turometru teleflex universal si arata total aiurea.
Normal langa remota ies niste fire pe 2 din ele se pune turometru dar nu mai stiu exact pe ce culori.
 
am revenit cu informatia si anume:

Honda Outboard Wiring


BLACK = Ground
BLACK/White = 12-volt power, Engine Start
BLACK/Red = Engine Stop
BLACK/Green = Stator, Ignition Coil
WHITE/Black = Ignition Switched Power
GRAY = Tachometer, Battery Charging
BROWN = Choke
RED = Temperature warning
Lt. GREEN = Trim UP
Lt. BLUE = Trim DOWN
BLUE = Pulse Coil 1
BLUE/Yellow = Pulse Coil 2
BLUE/Green = Pulse Coil 3, 4

Yamaha Outboard Wiring


BLACK = Ground
RED = Battery Positive; SW3 Oil warning red light V4
YELLOW = Ignition ON 12-volts; Four-stroke lighting coil
BLUE = Instrument lights; choke; choke circuit;
Ground potential oil transfer; High speed Charge Coil
GREEN = Tachometer signal; lighting coil lead; knock sensor
ORANGE = Trim position sensor
PINK = Oil and overheat signal ground
WHITE = Ignition stop circuit; SW1 oil transfer off position V4
BROWN = Starter circuit; Low speed charge coil; Positive "+" potential
to oil transfer pump; SW2 transfer on position V4
GRAY = Warning circuit lead; Over-rev. control; Four-stroke tachometer
SKY BLUE = Trim up
LIGHT GREEN = Trim down
YELLOW/Red = Diagnostic lead from ECU
PURPLE = ECU groud to enrichment solenoid V76
BLACK/Yellow = Thermo sensor
BLACK/Red = Remote oil tank ground return, PBS to tachometer,
Low speed charge coil
BLACK/White = Ignition coil primary lead
GREEN/Blue = Crank position sensor
GREEN/Red = Red oil warning light ground through SW3 in main tank oil
sensor to tachometer
GREEN/White = Crank position sender; Lighting coil lead to rectifier
BLUE/Green = Main tank oil level sensor SW2 oil transfer circuit
BLUE/Red = Main tank oil level sensor SW3. No oil warning circuit
BLUE/White = Main tank oil level sensor SW1; Oil transfer OFF circuit
BLUE/Yellow = Shift cut switch
PURPLE/Red = OX66 #1 injector
PURPLE/Black = OX66 #2 injector
PURPLE/Yellow = OX66 #3 injector
PURPLE/Green = OX66 #4 injector
PURPLE/Blue = OX66 #5 injector
PURPLE/White = OX66 #6 injector
RED/Yellow = Key on power through fuel relay pump; power to ECU;
Fuel pump and fuel injectors
WHITE/Red = #1 pulser V6
WHITE/Black = #2 pulser V6
WHITE/Yellow = #3 pulser V6
WHITE/Green = #4 pulser V6
WHITE/Blue = #5 pulser V6
WHITE/Brown = #6 pulser V6
YELLOW/White = Electric fuel pump for electric carb system (ECS)
 
si eu am un honda 40hp carburatie , iam pus un turometru universal , acesta imi arata inainte la viteza maxima 3800 rotatii , care este turatia reala la viteza maxima ? cineva imi zicea ca trebuie sa fie pe undeva pe la 5500 rotatii ; recent iam pus stabilizatoare la motor si de atunci ia scazut turatia cam cu 200 , ar putea fi posibil sa ii fi scazut compresia sau stabilizatoarele influenteaza acest lucru ?
 
Este o problema la turometrele universale, ceva nu se pupa cu motrorul sau la setarile ceasului; si eu am un teleflex universal si la turatie maxima arata 3000rot/min.
La ralanti ar trebui sa aiba 850 - 950 rot.min.


Am sapat dupa una alta pe net si am gasit ceva informatii despre instrumentele Faria universale; trebuie studiat si poate ajuta intr-un fel.
 

Atașamente

  • Faria instruments.pdf
    157.4 KB · Vizualizări: 72
Ultima editare:
Iti trebuie un turometru compatibil cu motoare in trei cilindri. Greu de gasit.
Eu, pina la urma am luat de la Honda.
 
Sincer nu cred ca are vre-o legatura ca este in 3 cilindri 2 sau 4; eu cred ca este vorba de cati poli are respectivul motor. Asa ai putea sa iei un turometru facut pentru TICO de exemeplu dar nu stii daca se potriveste. Cele universale pentru barci ar trebui sa se potriveasca pentru ca au niste setari de cati cilindri si poli dar sunt cazuri in care nu se potrivesc.
In general poti cauta ceasuri de la firmele care fac pentru Honda ( Faria, Bedee......)
Mihai am vazut ca tu esti locat in Canada si ai de unde sa alegi si la preturi decente; la noi in Romanica noastra zici ca suntem cel putin in Elvetia asa sunt preturile si iti dau si exemple : o curea de distributie de BF 40 este in USA 60 - 68$ iar in Romania este 75 Euro in lei ar veni cea din USA la 200 ron iar de la noi 300 ron ( bine la cea din USA mai pui transport si vama); Plus de asta ca stam rau de tot la service-uri cel putin Honda din cate m-am lovit eu acum ceva vreme acum poate s-a schimbat ceva cine stie.
 
Sincer nu cred ca are vre-o legatura ca este in 3 cilindri 2 sau 4; eu cred ca este vorba de cati poli are respectivul motor. Asa ai putea sa iei un turometru facut pentru TICO de exemeplu dar nu stii daca se potriveste. Cele universale pentru barci ar trebui sa se potriveasca pentru ca au niste setari de cati cilindri si poli dar sunt cazuri in care nu se potrivesc.
In general poti cauta ceasuri de la firmele care fac pentru Honda ( Faria, Bedee......)
Mihai am vazut ca tu esti locat in Canada si ai de unde sa alegi si la preturi decente; la noi in Romanica noastra zici ca suntem cel putin in Elvetia asa sunt preturile si iti dau si exemple : o curea de distributie de BF 40 este in USA 60 - 68$ iar in Romania este 75 Euro in lei ar veni cea din USA la 200 ron iar de la noi 300 ron ( bine la cea din USA mai pui transport si vama); Plus de asta ca stam rau de tot la service-uri cel putin Honda din cate m-am lovit eu acum ceva vreme acum poate s-a schimbat ceva cine stie.

Interesant... poti sa detaliezi un pic treaba asta cu "polii" motoului.
 
Draga Teo, poti folosi cam orice model de turometru. am vazut ca cineva vorbea mai jos de Faria sau Lido, sunt instumente OK, pe care le comercializez
si eu, insa au mai evoluat lucrurile. - ia uite un Wema cu indicator de ore http://www.marine-shop.ro/47379.p.html
aici gasesti si schema de monta http://www.wema.no/publish_files/J-SC0677-02_0_5-400_WEMA_Tachometer_Instruction.pdf
360-47379-1.jpg
 
@ mihaif99 : asa mi s-a explicat si mie de unul mai cunoscator ca mine la un moment dat dar sa iti dau detalii nu pot si decat sa spun prostii mai bine tac.
In postul#6 am atasat un document care zicea si de poli. Am atasat o poza cu spatele unui turometru universal.
ai aici ceva link-uri poate te ajuta:
http://madmariner.com/ownership/maintenance/story/TROUBLESHOOTING_BOAT_TACHOMETERS_012011_OM
http://www.maxumowners.org/MonthlyOCT03d2.html - aici ai ceva de citit

@nmmarine:
Intradevar au evoluat lucrurile in bine dar cu evolutia cresc si preturile ( no offence).
Fiecare dintre noi cautam sa o scoatem la capat cat mai ieftin cu putinta



OFF TOPIC: sincer cred ca majoritatea dintre noi avem microbul asta al pescuitului si al barcilor; dar cum bine se stie la noi in tara cei cu barci mari sau mici sunt considerati super bogati ( nu ma refer la cei cu barci de la 10000Euro in sus) marea majoritatea suntem in clasa de jos care facem ( sau am facut) eforturi mari sa ne luam o barca si un motor second hand ca la unul nou nu ne putem atinge. Nu vreau sa va suparati pe mine dar eu asta cred ca este adevarul.
 

Atașamente

  • TROUBLESHOOTING_TACHOMETERS_012011_OM_P3.jpg
    TROUBLESHOOTING_TACHOMETERS_012011_OM_P3.jpg
    26.6 KB · Vizualizări: 125
@ mihaif99 : asa mi s-a explicat si mie de unul mai cunoscator ca mine la un moment dat dar sa iti dau detalii nu pot si decat sa spun prostii mai bine tac.
In postul#6 am atasat un document care zicea si de poli. Am atasat o poza cu spatele unui turometru universal.
ai aici ceva link-uri poate te ajuta:
http://madmariner.com/ownership/maintenance/story/TROUBLESHOOTING_BOAT_TACHOMETERS_012011_OM
http://www.maxumowners.org/MonthlyOCT03d2.html - aici ai ceva de citit

@nmmarine:
Intradevar au evoluat lucrurile in bine dar cu evolutia cresc si preturile ( no offence).
Fiecare dintre noi cautam sa o scoatem la capat cat mai ieftin cu putinta



OFF TOPIC: sincer cred ca majoritatea dintre noi avem microbul asta al pescuitului si al barcilor; dar cum bine se stie la noi in tara cei cu barci mari sau mici sunt considerati super bogati ( nu ma refer la cei cu barci de la 10000Euro in sus) marea majoritatea suntem in clasa de jos care facem ( sau am facut) eforturi mari sa ne luam o barca si un motor second hand ca la unul nou nu ne putem atinge. Nu vreau sa va suparati pe mine dar eu asta cred ca este adevarul.

:) Perfect de acord, mai ales cu off-topicul. Cu totii incercam sa iesim mai ieftin mai ales cand e vorba de accesorii neesentziale (mofturi). Filozofia mea e sa folosesc materiale si piese de calitate, mai ales cand muncesc eu. Apoi cand vine vorba de accesorii neesentiale nu am o problema sa fac rabat sau sa renunt cu totul la ele. Ca sa fac o analogie: nu as cumpara jante BBS pt masina, dar cauciucurile sunt de calitate. Cu turometrul pt Honda BF50 nu am reusit insa sa fac economie. In momentul respectiv aveam ocazia sa incerc elice si aveam nevoie de un turometru repede, ca instrument de masura. Imediat dupa ce am inteles cum se comporta barca cu diverse eliece, turometrul a devenit un instrument neesential. Am realizat ca se putea si fara.

PS:Cred ca prin poli vrei sa zici senzorii de pe volanta.
 
Sa stii ca la asta ma gandeam si eu la senzorii de pe volanta.
Acuma trebuie sa aflii cati poli are motorul tau ; ar trebui sa fie cu 4 sau 6 poli, problema este acuma daca ceasul are setare si de cilindri ( 2,3,4....) si ar trebui setat pe 3 cilindri 4 sau 6 poli. acuma nu sunt sigur daca nu o sa trebuiasca facut un reglaj fin daca area cum.
Intradevar pe o barca mai nou poti avea un GPS si implicit si viteza de croaziera, in schimb un turometru este mult mai util decat un vitezometru.
Dupa mine sunt 3 ceasuri care sunt utile pe o barca (sa zicem de pescuit nu de croaziera) cu rezer mobil si anume Turometru, voltmetru si ceasul de trim ( cu toate ca odata invatat cu barca nu prea mai iti trebuie)
Pentru Honda de exemplu cele 3 ceasenumerate + cablele de interconectare sunt 145$ ( turometru fara hourmetru)

Poti cauta ceas Faria pentru Honda pentru ca ei fac ceasuri pentru Honda dedicate.
 
Ultima editare:
@72THX - da lucrurile au evoluat in bine,insa preturile nu au crescut;
incearca sa calculezi cat costa un turometru Faria sau Lido, cat costa un indicator de ore, si apoi compara
cu pretul unui turometru WEMA( cu indicatorul de ore digital). Acum cativa ani m-am aprovizionat de la Allpa iar la vremea aia( 2007-2008) un turometru cu indicator
de ore analog costa ~ 250 Euro - deci.. Dar eu te astept de Joi ( 24 Martie) la Targul Super Pescar si ti le prezint pe ambele - asa doar comparativ
 
Da intradevar ai dreptate dar in cazul in care ai deja un hourmetru ( montat in bord) de ce sa mai dai banii pe inca unul.
Am trecut azi prin fata magazinului dar din pacate la orele la care era inchis.
Interesanta treaba cu targul; nu promit ca vin dar cine stie... ( o locatie , program, zile desfasurare)
 
multumesc pentru rspunsuri!...dupa cum am tras concluzia .la honda sa i pui honda ...cam ptentios motorul dupa cate vad! .... si vorba cuiva de mai sus ...,,suntem prea saraci sa dam banii pe prostii" am luat de pe net cu 100 de euroi un turometru si un indicator de trim!honda (chiar de nu am trim deocamdat ,se dadeau la paket)...acum maine sa vad unde l leg , motorul a fost cu comanda la mana , aici e problema ..ca nu are mufele afrente pentru turometru !o sa incerc sa identific dupa codul culorilor ,,GRAY = Tachometer, Battery Charging" din ce a postat 72thx! oricum va tin la curent!
 
din pacate nu am reusit !!!fara schema electrica a motorului nu ma descurc !
firul gri de la tahometru nu stiu la care ,,fire" gri de la motor sa l leg,de sub volanta vin 2 fire gri ce merg in grupul de diode , iar la grupul de diode sunt 3 fire gri:2 ce vin de la alternator si unul gri ce merge la indicatorul de temperatura si presiune si unul alb cu negru ce nu m a interesat unde se mai duce ,problema e ca nu risc sa l leg la intamplare avand in vedere ca ca e posibil sa stric blocul electronic
as fi vrut sa postez poze cu legaturile electrice si cu bordul ce l am produs dar nu ma descurc
 

Back
Sus