Locuri frumoase in Marea Ionica

Smokey

Mic barcaholic
Va rog sa ma ajutati cu informatii legate de locuri frumoase de vizitat in Marea Ionica, partea sudica (zona Lefkas, IthaKa, Zakyntos).
 
Ciao, acum am vazut ca esti din Timisoara...toate insulele heptanisiace sunt frumoase, ma refer in primul rand la geografie, peste 90% dintre turisti venind aici pentru peisaj. Prima data si eu am fost ca si turist si am cautat locuri cat mai salbatice, "departe de civilizatie"...Daca vrei si istorie si atmosfera de "oras mediteranean" si distractie plus peisaj, la fel de impresionant ca si in Zakynthos de ex, iti recomand cu cea mai mare placere-Corfu, in special zona de n-v. Depinde de ce iti doresti in concediu...Vb aia 100 de oameni - 100 de motive de concediu...Numai bine!
 
Multam de info. Eu voi pleca din Lefkas, probabil catre Sud, am 5 zile la dispozitie si as vrea sa ajung intr-un loc fain in fiecare seara, ziua fiind rezervata pentru plaja&baie.
 
De povestit voi povesti, fara griji, sper sa fie numai povesti faine :)

Intre timp am mai luat niste ghiduri turistice de la Carturesti, mai au si pe acolo diverse tips&tricks ...
 
Salut! Eu sunt mai nou pe forum si inca citesc si ma documentez. Dar in ceea ce priveste Grecia pot sa-ti dau "ponturi". Am fost in toate insulele ionice mai putin Ithaca. In Lefkada daca mergi poti lua de jos de la Vasiliki ferry spre Kafalonia si inapoi. La Nidri (accent pe ultimul i) daca stai, se fac croaziere printre insuletzele mai mici din jur. Eu am fost chiar pe Skorpyos dar Onasis nu era acas'. Merita sa va luati croazirele astea ca nu va veti plictisi. Neaparat sa dai un tur de insula ca plajele din vest sunt absolut fantastice. Ca drum, vaz ca esti din Timisoara, vei face o zi pana in Lefkada. O mentiune totusi trebuie vis-a-vis de frontierele cu Serbia si Macedonia. Nu stiu cat timp se pierde. Din Buc, prin Bulgaria nu e nici o coada la vami. Sper ca nici iugoslavii nu va tin prea mult.
 
Multam de informatii. Ai idee croazierele alea ce obiective ating? Sau in ce orase merita acostat?

Vama sarba si macedona e ok, ce putin acum 2 ani am trecut pe acolo ca-n branza.
 
Eu am luat o croaziera ce m-a plimbat printre insulitzele de langa Lefkada, cu popas de pranz pe o plaja salbatica. Nu sunt, in opinia mea, asezari de tip "must see " dar toate portrile sunt foarte pitoresti.
 
Am inchiriat un Sun Odyssey 35 din Lefkas pentru 1 saptamana, cum ziceam mai sus planul e sa fac o tura spre sud.
 
Am inchiriat un Sun Odyssey 35 din Lefkas pentru 1 saptamana, cum ziceam mai sus planul e sa fac o tura spre sud.

o saptamana iti ajunge sa mergi pana in Zakynthos. Cauta sa ajungi la "Blue caves" si in golful "Navagio".
In Kefalonia e frumos peste tot dar trebuie sa vezi: plaja Myrtos, golful Assos care sunt pe vest si sa treci si pe est sa acostezi in marina din Agia Efimia. (In port aici se mananca bine). Poti sa treci prin canalul dintre Ithaca si Kefalonia si mai merita de menitonat plajele de pe vestul Lefkadei. Sunt multe de vazut si pe insule insa nu intr-o saptamana. Ce timp ai tu merge sa te plimbi pe langa coaste sa admiri peisajele. Nu e timp si pentru plimbari in interiorul insulelor. Aia poate cu alta ocazie. Oricum vei veni innebunit de acolo.:iupi:
Mai vb pe tema asta.
 
ok! ma bucur daca te-am mai lamurit cat de cat.
Uite m-a uitam pe "gogule earth" si e destul de sugestiv ca sa poti sa incropesti un traseu cu functia "path". Eu as face asa: plecare din Lefkas Town spre sud pe langa coasta de est, crosetezi pe langa Meganisi care e alungita spre sud-est. Aici sunt niste grote ce se vad frumos din barca. Mai departe spre sud, ajungi pe langa Ithaka si Kefalonia si cobori spre Zakyntos unde ziceam si nu mai revin. La intoarcere vi pe coasta de vest a Kefaloniei cu Myrtos si golful Asos (ruine de castel venetian). Mai departe urci spre Lefkada si te bucuri de plajele din vestul insulei si in final ajungi la portul Lefkas prin vest si inchei tura.
b-)
 
lefkada&kefalonia

Zakyntos e cam "pushing" pentru o saptamana dupa parerea mea, mai ales daca discutam de o vacanta si nu un skipper training.

Am facut 2 ture in ionica pana acum, si locurile pe care nu le-as rata ar fi

fiskardo ( mare grija ca e mega popular si daca vrei sa prizi loc la cheu iti recomanda sa ajungi pana in ora prazului )

spartakhori/meganisi ( cu acostare in sudul golfului langa taverna unui grec batran si foarte fain ) si plimbare in satucul de pe deal,

golfurile de pe partea vestica a canalului dintre itaca si kefalonia ( locuri faine de overnight si gratar ) intre sami si fiskardo

locuri ok de tras la tarm in functie de vant si traseu: sivota, kalamos, ithaki ( pe itakha )

mi-a mai placut un golf "exclusivist" ( loc de o singura barca ) ideal pentru balaceala si masa de pranz pe partea estica a lui akotos, dar e cu risc in functie de curenti. l-am prins super curat si l-am prins si plin de resturi de carburanti.

coasta de nordvest a kefaloniei este foarte pitoreasca si ar merita o tura, dar este si foarte expusa si locurile safe lipsesc ( noi am preferat o tura cu masini inchiriate din fiskardo pana la myrtos beach si assos ). daca prognoza e buna as bifa o noapte la ancora in myrtos.

have fun :)
 
la locuri unde nu am ajuns desi erau in plan as mentiona Port Leon ( ghost town ).
o sa arunc un ochi pe pilot sa vad ce imi aduc aminte si o sa intreb cu ocazia asta si jumatatea mea mai buna, ca ea e cu memoria de vacanta ( eu incerc sa uit sa nu ma mai oftic ) :)
daca ai intrebari punctuale despre un anumit loc, please ask poate te pot ajuta
 
Nu stiu daca ai terminat deja vacanta dar daca nu, tocmai s-a intors un prieten din ionica.
Pe scurt: toate bune si frumoase, destul de multe barci pentru o perioada de criza ( fiskardo spre exemplu era plin ca inainte de criza) .

Noutatea consta ( dupa mine ) in faptul ca au inceput sa apara pontoane cu apa si curent ( pe bani evident )
Printre ele sivota ( pontonul este al unei taverne, moca daca mananci la ei "free mooring by stavros taverna" - apa si curent pe cartela - 3 euro ) si vathi, pe meganisi ( 37 de euro pt 46 de picioare, dusuri, apa si curent incluse )
 
Multam, tocmai le-am descoperit :) In Vathy m-a trimis omul de la charter, e civilizat. In Sivota m-am oprit la recomandarea ta, am stat 2 zile ca era Bf 5/6 la alt ponton (nu ala de la taverna, era plin) cu 20€ apa si curent incluse.

Acum sunt in Frikes si astept sa plece flotilele, suntem 5 pe rand ... iar eu sunt la zid :)
Sent from my HTC Desire using Tapatalk
 
M-am intors, socoteala de-acasa nu se potriveste cu cea din targ. Am avut planuri marete, dar vremea s-a impus in fata mea si mai ales a echipajului :D

Traseul a fost pana la urma urmatorul:
traseu.jpg
1. Lefkas (plecare)
2. Vathy/Meganissi (marina, 37 E)
3. Sivota (marina, 20 E) - 2 zile
3. Frikes (port, raft x 5, moca)
4. Gidhaki beach (stop&go)
5. Vathy/Ithaki (stop&go)
6. Ag. Efimia (port, 25 E)
7. Fiskardo (port, moca)
8. Poros beach (stop&go)
9 Lefkas
Total: 130 Nm

Revin cu detalii dupa ce scobesc in aparat si logbook.
 

Back
Sus