D5 cu motor de motocoasa

Salutare tuturor!
Cred ca nu s-a mai vazut pe acest forum un titlu atat de traznit :). Si totusi vreau sa duc la bun sfarsit acest proiect.
Am cumparat o motocoasa MTD 990 la jumatate de pret din germania (are cateva piese furate neesentiale ) si vreau sa pun acest motor inauntrul barcii D5 cu un ax care sa treaca prin burta barcii ca la unele navomodele de plantat.
Cu mecanica sper sa ma descurc. dar am nevoie de ajutorul vostru la constructia barcii.
Inca nu sunt sigur din ce sa o fac. Ma gandesc la varianta OSB+ rasina poliesterica, sau placaj normal + rasina epoxidica. Nu stiu de ce am impresia ca OSB-ul de 6mm e mai greu decat un placajul de 6mm si cred ca placajul e si mai elastic. Acum sa vad unde gasesc placaj in zona mea. Daca nu, o fac din OSB.
Barca o sa o folosesc cateva zile pe an deci nu cred ca am nevoie de materiale scumpe. Ce parere aveti de proiect?
Pentru inceput as dori sa ma sfatuiti de unde sa cumpar rasina epoxidica mai ieftina decat la polidis sau poliesterica.
 
Rasina poliesterica nu e scumpa la Polydis:
Rasina Polylite 440 M 888 - 2.80 euro / kg

Si eu am in plan o barca din OSB de exterior de 6mm si rasina poliesterica. Vreau sa fie mai ieftina caci nu o folosesc foarte des sau perioade lungi. Deocamdata nu stiu daca temperaturile sunt ok pentru aplicarea rasinii. Cred ca mai astept sa se mai incalzeasca un pic si pe urma ma apuc de ea.
Apropos: are cineva idee cat cantareste o coala de OSB de 6 mm?
 
Salut si bine ai venit,

Pe forum s-a mai discutat despre barci-lotci propulsate de motoare folosite initial ptr. mica agricultura
dar sigur nu esti singurul care doreste sa "marinizeze" un motor de motocoasa/motosapa/motocultor.

Cit despre barca cred ca v-a trebui folosit placajul si nu OSB-ul dar in functie de buget ramane sa hotarasti.

Iata ce am achizitionat pentru barca mea (Laly II - Schif 4,1 m) .... sper sa pot !?
 

Atașamente

  • Picture 001.jpg
    Picture 001.jpg
    58.6 KB · Vizualizări: 298
  • Picture 002.jpg
    Picture 002.jpg
    66.5 KB · Vizualizări: 311
  • Picture 003.jpg
    Picture 003.jpg
    55 KB · Vizualizări: 365
  • Picture 004.jpg
    Picture 004.jpg
    55.9 KB · Vizualizări: 339
  • Picture 005.jpg
    Picture 005.jpg
    65.8 KB · Vizualizări: 358
  • Picture 006.jpg
    Picture 006.jpg
    41.7 KB · Vizualizări: 386
Nu vreau sa ma bag aiurea, nu am cunostinte prea mari de mecanica, dar la pretul motocoasei nu se gasea un motor de barca functional. Pare interesant dar nu inteleg de ce trebuie atata munca.
 
sa aveti grija la evacuarea motorului care trebuie infasurata in ata de azbociment sau sfoara ,motorul trebuie montat pe arcuri pentru a nu transmite vibratiile si cu cruce cardanica pentru ca altfel trebuie sa aliniezi axul perfect cu motorul ca sa nu ai vibratii mari.
 
Nu vreau sa ma bag aiurea, nu am cunostinte prea mari de mecanica, dar la pretul motocoasei nu se gasea un motor de barca functional. Pare interesant dar nu inteleg de ce trebuie atata munca.

In Decembrie 2010 am cumparat o cizma de JOHNSON (ptr. motor de 6 cp in 2t) cu 100 lei
iar de curind acest motor orizontal Honda 5,5 cp in 4 timpi de motosapa cu 450 lei.
La bani astia crezi ca pot gasi un motor de barca functional in 4 timpi chiar si racit fortat cu aer !?

In cazul meu, motorul v-a fi adaptat pe cizma printr-o flansa .
Cizma are puferele bune ceea ce v-a diminua mult din vibratia motorului .

Cit despre ce doreste "soso_ph" cred se poate.
 
Am atasat o schita la ceea ce vreau sa fac. Daca considerati ca ceva nu e in ordine sau aveti alte idei nu ezitati sa scrieti. Var ca mai sunt si altii care modifica :) Asta imi da curaj. Maine merg sa caut placaj si o sa incap sa decupez la el.
Nu stiu unde pot gasi o elice pentru motor. Are 1CP iar ce vad pe net sunt numai elici mari, pe care motorul meu nu le-ar duce. Gasisem o elice pt un motor electric dar are butucul ala prea mare in diametru.....Sper sa nu fiu nevoit sa-mi fac eu una pentru ca stiu ca nu ar avea prea mare randament.
 

Atașamente

  • schita.jpg
    schita.jpg
    32.3 KB · Vizualizări: 464
Ultima editare:
Sunt numai elici mari pe probarca. Motorul meu are 1CP. Imi trebuie o elice mica.
Toate elicile pe care le gasesc pe site-uri din ro, sunt de la 2.5CP in sus.
Unde sunt piese de schimb pentru motoare mai mai mici? Sau nu sunt motoare de barca de 1CP?
 
Ai doua variante, ce pot fi reduse la una: ori folosesti o elice de viteza, de la cel mai mic motor 2CP (Johnson) sau 2,5 CP (Mercury, Yamaha, Zoozyk) ori cauti orice elice ieftină ce se potriveste pe axul tau si îi retezi două pale (care oare? :confused:). Prima opţiune poate fi redusă la a doua.:D. Cel puţin eu aşa aş face !
Si una mai aparte: am văzut în schemă că vrei să ridici elicea. Ea are un randament mai bun, cu cât este mai la adâncime (creşte presiunea apei). În cazul tău, fiind cu marginea palei la suprafaţă, ea nu va avea randamentul dorit, deci cred că va merge bine orice elice de viteză (cu pală îngustă) la un motor de 2,5 - 4CP
 
Ultima editare:
Intrebare!
Ce turatie vei avea la elice? Si montezi cumva si un inversor? Din schita ta asa reiese.
Din cate stiu aceste motoare sunt turate si pentru 1 cal putere lucreaza undeva pe la 8-10 mii de ture, asta din motive de micsorare a dimensiunilor. Acuma nu stiu daca de la arborele motorului la dispozitivul de taiere exista un reductor ca din ce am vazut, turatia capului de taiere nu are 10 mii de ture.
Pentru a folosi o elice de la un motor mai mare va trebui ca turatia maxima a ei sa fie mai mica decat era pe motorul original. Fara reductor, va apare fenomenul de cavitatie al elicei, adica se va creea vid pe dosul palei, asta in conditiile in care motorul va avea destula putere sa o invarta pana la turatiile astea. In cazul tau trebuie o elice cu pas foarte mic, eventual o elice supracavitanta. Cauta la rubrica cu manuale cartea "Proiectarea si constructia navelor mici" care are un capitol pentru elici si vei intelege care este treaba. Tot aici vei gasi si explicatii referitoare la linia axiala si rolul lagarului de impingere.
PS Din pacate linkul nu mai este activ, asa ca daca o vrei, trimite-mi adresa de mail pe PM.
 
Ultima editare:
Salut,
Euro Plastic, b-dul Timisoara nr. 98 e, Bucuresti
tel. 021 444 09 85
Rasina componenta A si componenta B (1:2) "TOP EPOXI" aproximativ 9 kg. pret: 208 lei !!!
Spor in activitati
Legendaru'
0741 389 036
 
nu trebuie taiata elicea pt ca o dezechilibrezi si ai sa ai vibratii pe axul port elice merge si aia de 2,5 cp dar poti reduce turatia motorului cu un angrenaj cu fulie si curea ca sa nu ai cavitatie caci cu cavitatie la elice uzezi opera vie din zona elicei si ai ocazia sa fii titanic 2
 
Salut,
Euro Plastic, b-dul Timisoara nr. 98 e, Bucuresti
tel. 021 444 09 85
Rasina componenta A si componenta B (1:2) "TOP EPOXI" aproximativ 9 kg. pret: 208 lei !!!
Spor in activitati
Legendaru'
0741 389 036

E ok si pentru barci produsul? Eu am vazut pe site ca ei sunt orientati mai mult catre materiale de constructii. Vad ca rasina asta se combina in raport 1:2, in timp ce la cea de la polydis cantitatea de intaritor care se foloseste este mult mai mica.
 
Motorul are 1CP la 6800. Nu as vrea sa-i fac inversor. Deci elicea s-ar invarte in sensul si cu turatia arborelui cotit.
Cred ca mi-ar trebui o elice cu pas mic pentru ca o sa aiba turatie axul. As putea sa mai folsesc un reductor cu fulie, pentru ca e mai usor de facut si e mai iertator cu vibratiile.
M-am gandit sa ridic elicea pentru a fi mai ferita. Dar o sa ma mai gandesc la aspectul asta. Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
 
Azi am cautat placaj prin Ploiesti si nu am gasit decat placaj de fag lungime 2000mm.
Arata destul de rau si oricum trebuia innadit, deci nu am luat.
Parca nici din OSB nu as face barca. As fi preferat un placaj de pin la L2500mm dar se pare ca nu gasesc.
Cred ca maine o sa sun la Holver Bucuresti sa vad ce au pe stoc si la ce preturi.
 
Ultima editare:
@soso_ph. Ce faci cu racirea motorului de motocoasa in interior barca? Din schita inteleg ca va fi intr-o cutie! Au mai avut si altii problema asta MAJORA.
 
Pana la urma te-ai hotarat ce rasina vrei sa folosesti?
Pai...nu prea. La rasini nu ma pricep deloc. Inca nu am cumparat placaj. Initial ma gandisem la rasina poliesterica numai daca as fi facut barca din OSB. Citisem pe aici pe forum ca rasina poliesterica ar adera mai bine pe OSB decat la lemn, pentru ca e oarecum compatibila cu rasina din compozitia lui. Dar am observat ca OSB-ul incepe sa paraie daca il fortez un pic...si am renuntat la idee.
Sper sa ajung luni la Holver Bucuresti si sa cumpar ceva placaj (daca are pe stoc) si ma gandesc sa cumpar rasina epoxi de la Euro Plastic. Sa inteleg ca nu a mai folosit nimeni aceasta rasina pe o barca din placaj? O fi totusi mai buna decat orice alta rasina poliesterica?


@soso_ph. Ce faci cu racirea motorului de motocoasa in interior barca? Din schita inteleg ca va fi intr-o cutie! Au mai avut si altii problema asta MAJORA.

Ma gandesc sa decupez niste gauri pentru aerisire in fata si in spatele motorului. Sper sa fie suficient.
Daca nu, rezolv eu din mers cumva.

Daca le ai cu rusa uita-te aici: http://iv70.narod.ru/IV/9/GD.html
Este si o traducere aproximativa in engleza: http://web.archive.org/web/20080521023752/www.flapdoodledinghy.com/GD.html
Inca 2 linkuri: http://web.archive.org/web/20080521093541/www.flapdoodledinghy.com/motor.html ; http://web.archive.org/web/20080521053206/www.flapdoodledinghy.com/DIY+boat+prop.html. Si eu ma gandeam anul trecut sa fac un motor dintr-o motocositoare pentru D5-ul meu, dar am ramas la vasle:)

Pai oricum o sa fac si vasle in caz ca moare motorul dar as vrea sa pun totusi si motorul pentru ca am de gand sa ma deplasez mai mai mult pe apa, si nu am prea multa conditie fizica :).

Cred ca pana la urma o sa-i fac un reductor cu fulie si curea si scap de mai multe probleme. In primul rand de golul ala care se formeaza la elice datorita turatiei cum spunea "love delta", apoi o sa am turatie mai mica la axul elicei deci si trepidatie mai mica si motorul ar merge mai lejer.
Ramane o problema, si anume ca elicea s-ar anvarti invers, iar eu vreu sa merg inainte :). Nu stiu daca se gasesc elici de sensuri diferite ca la aero. Cred ca tot nu scap de bricolat o elice.
 

Back
Sus