iat-o

Salut si bine ai venit printre noi. Poate ne dai ceva detalii despre ambarcatiune si pe unde ai fost cu ea. ce fel de echipament de navigatie ai la bord? daca nu ma insel ai pomenit de coata de vest intr-unul din comentarii. asta inseamna mal stincos, apa adinca si mii de estuare si golfulete de explorat cam 600mi pina in Alaska. Inca o data, bine ai venit.
 
Se pare că a ajuns criza şi la mine, deoarece era în intenţia mea să postez la celălalt thread pe care l-ai deschis, dar graba strică treaba. Mea culpa, să îmi mut postul acolo unde trebuie.

Referitor la bărcile Catalina, mai ales cele sub 10 m, am remarcat preţul lor accesibil. Poate ne spui mai multe despre ele...
 
Ultima editare:
Detalii

-detalii despre Catalina 27 - http://www.catalina27.org/
-echipament de navigatie - compass + handheld GPS Garmin 72 + backup GPS watch + backup compass watch
-concediile le petrec mai mult in EU / Ro, asa ca nu am ajuns inca pana in Alaska. Am explorat cam pe o raza de 50 mile marine in jurul Vancouver deocamdata, sunt multe golfulete. Restul, la batranetse, cand am timp duium :)
 
Alte intrebari

Cum determini adincimea cind navighezi? Te folosesti doar de harti sau mai ai si alte "ghidusii"? Cit dureaza o plimbare de 50mi dus intors cu Catalina? Este destul un weekend mai lung sau mai iei si zile libere de la "bec"? Cind ai inceput sa te dai cu barca? Ai mers la cursuri sau ai invatat din greseli? Ai avut "microbul" din copilarie sau a aparut de curind? Hai ca ma opresc aici ..... daca poti raspunde folosind 50 cuvinte sau mai putin ..... o sa rog pe toti de pe forum sa aplaude ..... poate aranjam si de un premiu .....
 
detalii

-depthsounder / fishfinder / harti
-doar harti tiparite
-cel mai iute am facut 27 mi in 6 ore, singur
-100 mi = 3 zile lungi de unul singur
-am inceput in 1998, cand mi-am luat prima barca. in 1999 am luat si-un curs, sa fie
 
Cu ce tip de barca ai inceput si cit a durat pina cind ai trecut de faza de inceput? Navighezi mai mult solo sau cu echipaj? Ai ceva si pentru self-steering? Cum incarci bateriile: generator, solar, eolian?
 
-am inceput tot cu Catalina 27
-1 zi
-mai mult solo
-http://www.jsward.com/steering/index.shtml
-de la priza :)
 
excelenta optiunea ta pentru self-steering - Sancta Simplicitas sau si mai potrivit poate Aurea Simplicitas. recomand articolul de pe linkul postat de tine celor care vor naviga single handed si nu numai lor. ce alte chestii mai ai in "your bag of tricks"?
 
-recomand calduros **impotriva** roller-furling. Am avut pe doua barci din patru, si am avut probleme in ambele cazuri. La barca nr 3 era sa pierd catargul din cauza asta, a taiat prin forestay (sarma otel 6 mm)
-in loc de roller-furling am downhaul pt headsail , merge struna si headsailul s-a coborat de fiecare data cand a trebuit
-reefingul trebe sa fie pus la punct si testat
-ancora principala recomadata sa fie pt o barca cu cel putin o clasa mai mare (pt barca mea de 27' am o ancora de la o barca de 36', sforai la ancora ca nimeni altul)
-un anchor kellet e **foarte** recomandat (see http://www.cruisersforum.com/forums/f55/home-made-anchor-kellet-3754.html) - din nou, sforai la ancora ca nimeni altul
-ancora de rezerva, gata de lansare imediat
-ventilatoarele solare sunt super meseriase (see http://ca.binnacle.com/product_info.php?cPath=199_224&products_id=3495 )
-imi instalez lazyjacks in curand, cand gasesc pe cineva sa ma ridice pe catarg :)
-nu are sens sa instalezi tot echipamentul pt spinnaker daca nu o sa ai tot timpul cel putin alti doi in echipaj care stiu ce fac. Asymmetrical spinnaker(genaker) e mult mai util pt un echipaj mic
-http://www.youtube.com/watch?v=sQIrMSI9YBo&feature=related - am vazut din astea, sunt adevarate si de speriat
-nu te baza pe electricitate pr barca (hence no autopilot yet - in primul rand vreau sa am sheet-to-tiller pus la punct, si dupa aia autopilot pt cand nu e vant
am vorbit :)
 
Explica-ne si noua cum e downhaul asta ca n-am inteles, cred ca te referi la coborarea focului. La fel, anchor kellet nu inteleg ce e. Cat te costa lazyjack-urile pt barca ta, si cat de multumit esti de solutia de self-steering?
 
anchor kellet nu inteleg ce e
greutate care se pune pe lant, aka anchor buddy

http://www.anchorbuddy.co.nz/

ablinedrawing6.gif
 
excelenta optiunea ta pentru self-steering - Sancta Simplicitas sau si mai potrivit poate Aurea Simplicitas. recomand articolul de pe linkul postat de tine celor care vor naviga single handed si nu numai lor. ce alte chestii mai ai in "your bag of tricks"?

Uite o varianta si mai simpla.
In stanga eu folosesc un sandou de 5mm ( costa cam 1EUR/m la magazinele de produse marinaresti) pus in doua si cu un capat reglabil intr-un crocodil.
In dreapta orice capat de saula merge si il leg direct de capatul ghiului. La vanturi de pupa il leg cu un nod prusic de scota randei.
Tot dichisul e in reglajul sandoului/elasticului din stanga pozei in asa fel incat sa echilibreze efortul din saula. Daca se schimba viteza vantului trebuie sa modifici tensiunea in elestic.
 

Atașamente

  • simplified winvane.jpg
    simplified winvane.jpg
    47.7 KB · Vizualizări: 92
greutate care se pune pe lant, aka anchor buddy

Eu folosesc ca santinela o a doua ancora agatata invers, in asa fel incat sa nu agate, la captul lantului dinspre barca. Sau o bucata de 2 m de lant f greu de la un pescador.
Acum mi-am facut rost de o greutate de 20 de kg, special pt asa ceva. Important e ca o portiune cat mai mare de lant plecand de la ancora sa reziste nemiscata pe fund la vanturi cat mai tari. La 6B de meltemi o barca de 3500KG ridica de pe fund un lant de 10mm lung de 35m!
O alta metoda e in poza atasata: doua ancore legate una dupa alta, de preferinta la cativa metri distanta. Metoda asta mi-a fost recomandata chiar de James Wharram, care zicea ca e si preferata lui, el avand un catamaran de 16m si batand de zeci de ani oceanele si marile lumii. Cand dau ancorele asa, prefer sa dau doua tipuri diferite, nu ca in poza, de exemplu prima o CQR si a doua o Admirality, ca indiferent de natura fundului apei, cel putin una din ancore sa prinda. Stiu cazul cuiva care a ancorat la Sf. Gheorghe si ancora a inceput sa-i alunece. Noroc ca a avut si a doua ancora lasata in apa, de rexerva, ca in poza a doua.
Si inca un lucru, intotdeauna, cu rare exceptii ( noapte, adancime mare, oboseala) ma scufund sa vad cum sta ancora si daca a prins bine. Asta ma face sa dorm foarte linistit si n-am avut niciodata probleme de ancoraj, indiferent de situatie.
 

Atașamente

  • ancore inadite.jpg
    ancore inadite.jpg
    29.6 KB · Vizualizări: 48
  • ancora_guardiana.jpg
    ancora_guardiana.jpg
    27.2 KB · Vizualizări: 57
Ultima editare:
Uite o varianta de lazy-jaks super-ieftina si usor de confectionat si instalat
de unul singur.

varianta lui skipper mi se pare extrem de buna deoarece iti da posibilitatea sa slabesti "lazy jacks" incit sa nu afecteza forma velei cind esti in vint. aceasta a fost prima intrebare pe care am pus-o descendentului celui care a desenat Sanderling-ul. ca toti oamenii care doresc sa-si vinda marfa, mi-a raspuns ca nu o afecteaze deloc. eu unul ma indoiesc si pina nu incerc .... nu cred. un adevarat "bricoloeur" va alege calea "self made". nu uitati ca boom-ul (ghiul) de la "batrinica mea" este mai lung decit ambarcatiunea si ca are suprafata velica este 23,5mp (una bucata). nu este usor s-o dai jos daca nu esti in vint. atasez aici ce am cumparat cu 65 USD fara S&H.
 

Atașamente

  • sanderling lazy jacks.pdf
    198.6 KB · Vizualizări: 37
-recomand calduros ....

salut, si multumesc pentru raspunsuri. mai am citeva intrebari. din cele 4 ambarcatiuni, toate au fost Catalina 27 sau ai incercat si altele? esti prima persoana pe care o aud (citesc) ca se plinge de "roller furling". o fi din cauza instalarii defectuoase sau chiar si-au ales sa te lase cind aveai nevoie de ele mai mult? Acum remarc in poza pe care ai postat-o ca headsail (focul) este "mototolit" pe prova ambarcatiunii. ce faci cind bate vintul tare? ce fel de reef-ing (tertarolare) folosesti? il schimbi de mina? in a doua poza, se vede un fel de mooring. face parte din felul in care ancorezi sau erai intr-un parc unde nu puteai lasa ancora cum trebuie? este sistemul tau de ancorare adaptat la conditiile de pe coasta de vest sau le consideri necesare oriunde? cind folosesti doua ancore, le pui in sistemul "Bahama moor" la prova in unghi de ~180 grade, sau folosesti sistemul prova - pupa?
over and out.
 
In stanga eu folosesc un sandou de 5mm ... pus in doua si cu un capat reglabil intr-un crocodil.
In dreapta orice capat de saula merge si il leg direct de capatul ghiului. La vanturi de pupa il leg cu un nod prusic de scota randei.
Tot dichisul e in reglajul sandoului/elasticului din stanga pozei in asa fel incat sa echilibreze efortul din saula. Daca se schimba viteza vantului trebuie sa modifici tensiunea in elestic.

salut skipper. cum ajustezi elasticitatea sandoului ca sa echilibreze efortul din saula? si ce este un crocodil?
 
salut skipper. cum ajustezi elasticitatea sandoului ca sa echilibreze efortul din saula? si ce este un crocodil?
Crocodil e o clema in V, in engleza V-cleat. Poza e in atttach. Merge si o clema cu arc sau orice stopper.
Ca sa ajustez tensiunea in sandou ii mai largesc sau ii mai strang capatul care e fixat in crocodil.
 

Atașamente

  • v-cleat.jpg
    v-cleat.jpg
    33.5 KB · Vizualizări: 13
  • cam-cleat.jpg
    cam-cleat.jpg
    44.8 KB · Vizualizări: 7

Back
Sus