Contessa

Multe circumnavigatiuni in Contessa (26 si 32) - Tania Aebi de ex.
http://en.wikipedia.org/wiki/Contessa_32
http://en.wikipedia.org/wiki/Contessa_26

Sunt mult mai ieftine si mult mai solide decat velierele noi - cauta la www.yachtworld.com

Felicitări pentru pasiune! Contessa 26 şi 32, alături de Albin Vega, sunt bărcile mele preferate. Performanţele şi rezistenţa extremă au făcut din ele visul multor navigatori.
Din păcate, preţul lor este mai mare decât al altor bărci la mâna a doua, ceea ce este de aşteptat însă. Oricum, sunt mult mai ieftine decât bărcile noi şi oricum preferabile unui lighean de baltă luxos, precum sunt majoritatea astăzi.
Probabil în America de Nord sunt mult mai ieftine, în Europa o Contessa 32 de 25 de ani este în jur la 30 000 EU.
 
(....) Albin Vega, sunt bărcile mele preferate.

Vega este o barca buna, dar cam lenta pentru zilele noastre. Daca te intereseaza pot sa tin ochii deschisi pentru o ocazie... In zona marii Baltice poti gasi des o Vega la un pret bun... 10.000 € sau pe aproape, in functie de dotari.

Vecinul meu in port are o Vega... un batranel foarte simpatic... Instalator de meserie, m-a ajutat de cateva ori la mine la barca. Si eu l-am ajutat cu sonarul care trebuia sa comunice cu GPS-ul in acelasi timp cu laptop-ul pe care avea programul de harti...

Este o barca foarte solida, care tine marea foarte bine. A fost un nebun care s-a dus cu o Albin Vega pana in Antarctica, eu n-as face asa ceva...
Am vazut un documentar la televizor.

Am avut ocazia sa incerc cateva modele de Albin. Am participat la concursuri in Albin Expres. Cand mi-am luat barca m-am uitat mult dupa un Albin Accent, dar n-a fost sa fie...
 
Vega este o barca buna, dar cam lenta pentru zilele noastre. Daca te intereseaza pot sa tin ochii deschisi pentru o ocazie... In zona marii Baltice poti gasi des o Vega la un pret bun... 10.000 € sau pe aproape, in functie de dotari.

Vecinul meu in port are o Vega... un batranel foarte simpatic... Instalator de meserie, m-a ajutat de cateva ori la mine la barca. Si eu l-am ajutat cu sonarul care trebuia sa comunice cu GPS-ul in acelasi timp cu laptop-ul pe care avea programul de harti...

Este o barca foarte solida, care tine marea foarte bine. A fost un nebun care s-a dus cu o Albin Vega pana in Antarctica, eu n-as face asa ceva...
Am vazut un documentar la televizor.

Am avut ocazia sa incerc cateva modele de Albin. Am participat la concursuri in Albin Expres. Cand mi-am luat barca m-am uitat mult dupa un Albin Accent, dar n-a fost sa fie...

Mulţumesc, însă acum sunt mai degrabă încântat de prima iubire - bărcile metalice. Nu se ştie însă niciodată, iar dacă îmi va veni mintea la cap, la Vega o să mă opresc.
 
E o Contessa 26 de vanzare in UK la 8500 GBP. Are dotare serioasa la banii astia: inboard Yanmar, velatura completa cu roll-foc Harken si cabestane de fungi, dodger, autopilot, chartplotter, VHF, sonar, pneumatica etc. Asa ca nu stati pe ganduri, va puteti lua relativ ieftin o super-barca gata de drum: http://www.yachtsnet.co.uk/boats/r56116/r56116.htm
 
Ultima editare:
A fost, Vali .... a fost !!!:) Acum apare "SOLD" ... hahahah... cum apare ceva vandabil, se vinde dom'le ! CU toata criza crizatilor. :D
 
Pai Florin, dupa aproape un an cred si eu ca s-a vandut :p, Contessa nu e barca sa stea nevanduta atatea luni.
 
Contessa 26 se pot gasi in US sau Canada pentru mai putin de 10,000. Am avut o C26 cativa ani si am dus-o din Canada in Bermuda si inapoi si pot sa spun ca am un respect profund pentru calitatile ei de sailor. Cultul care exista in jurul lumii in ceea ce priveste barca asta este total justificat si am personal multe sa-i multumesc pentru ca m-a scos din niste situatii extreme in Gulf Stream unde un yacht modern de 80 de picioare facea 1 knot impotriva curentului si noi puteam merge pe vele, comfortabil si in siguranta, spre destinatia noastra.
C26 o sa-mi fie draga restul vietii.
Don't worry about the small space. Space ships are small too but they go very far.
 
Super meseriasa barca, iar la aceasta adresa http://picasaweb.google.com/djyoung75/Contessa26ForSale630000# o sa gasiti si un super pret, inclusiv motor outbord si peridoc. Dupa cele vazute pe forum insa e balamuc sa o aduci din Ohio unde se afla, in Europa. Si ma gandesc inclusiv la ceapa prajita.

Asta ar merge daca:
1) Daca stai pe-acolo
2) a) Daca ai cum s-o inmatriculezi pe la ei
b) Si daca gasesti un skipper fara contract sa te ajute s-o aduci aici si barca e-n stare suficient de buna sa treaca garla.
 
Sau o duci la San Diego, o echipezi acolo, faci o croaziera a Pacificului un an sau doi si dupa aia o vinzi in NZ pe aceeasi bani (minus echipament).
Marchizele, Tahiti, Moorea, Bora Bora, Niue, Tonga, Fiji, Vanuatu, Noua Caledonie, Noua Zeelanda. 10000 de mile, o aventura si povesti pentru o viata intreaga.

http://www.freewebs.com/sybika-eng/
 
Sau o duci la San Diego, o echipezi acolo, faci o croaziera a Pacificului un an sau doi si dupa aia o vinzi in NZ pe aceeasi bani (minus echipament).
Marchizele, Tahiti, Moorea, Bora Bora, Niue, Tonga, Fiji, Vanuatu, Noua Caledonie, Noua Zeelanda. 10000 de mile, o aventura si povesti pentru o viata intreaga.

http://www.freewebs.com/sybika-eng/

Salut Christian,

Esti un sadic. Dar mie-mi place, .... ceea ce ma face ... un barcaholic. Asa ca posteaza cit mai multe Contessa sau alte barcute dragalase. Decit sa citesc despre "www" "ibarca" ."NoName" a Vioricai, prefer sa visez alaturi de nonconformistii care s-au rupt de tarm (ba chiar au aruncat buda la pesti). Pentru ca asta este si visul meu.

L-am sunat pe omul nostru din Ohio. N-a raspuns la mesaj in 24 ore+. Ori a vindut barca ori ... oricum, Nicu mi-a atras atentia la posibile delaminari la opera vie .... Barca de dar / chilipir nu se cauta la osmoza ...

Aurelian.
 
Salut Christian,

Esti un sadic. Dar mie-mi place, .... ceea ce ma face ... un barcaholic. Asa ca posteaza cit mai multe Contessa sau alte barcute dragalase. Decit sa citesc despre "www" "ibarca" ."NoName" a Vioricai, prefer sa visez alaturi de nonconformistii care s-au rupt de tarm (ba chiar au aruncat buda la pesti). Pentru ca asta este si visul meu.

L-am sunat pe omul nostru din Ohio. N-a raspuns la mesaj in 24 ore+. Ori a vindut barca ori ... oricum, Nicu mi-a atras atentia la posibile delaminari la opera vie .... Barca de dar / chilipir nu se cauta la osmoza ...

Aurelian.

Salut Aurelian,

mai incearca, criza din America este simtita mai mult ca oriunde si sunt sigur ca poti s-o iei cu 5,000$ daca pui banii jos. Plateste un surveyor sa-ti faca un raport si dupa aia mai dai pretul in jos si mai mult. Daca e in Ohio s-ar putea ca barca asta sa nu fi fost niciodata in apa sarata.
Daca e pe trailer poti sa inchiriezi un F250 si s-o muti unde vrei.
Good luck!
 

Back
Sus