Ispravile altora

Te uiti si te crucesti. Cat calabalac intr-o canoe !
Oare ce carau ei in canistrele alea? Mancare?
 
Ultima editare:
oameni care nu se multumesc cu traiu din oras...bravo lor si celor care fac excursii de genul.
mie-mi parea canoea a fi din aluminiu. voi ce credeti?
 
NUMAI RESPECT!
Pentru toate albumele si activitatile descrise acolo .... trebuie sa fiti tare norocosi sa aveti atat de mult timp de alocat pentru propria libertate :)
 
Chapeau!
Poate ne faceti o relatare mai scurta sau mai lunga a expeditiei... sau poate este deja facuta pe undeva si ne dati un link? Multumim!
Si o intrebare: exista vreo ratiune practica pentru care toate echipamentele voastre sunt in culori de camuflaj? Sau e doar o chestiune de gust?
 
Am realizat dupa ce am postat, ca pe Everglades trebuie sa cari apa cu tine.
Nu am putut sa nu vad similaritatea intre Grumman-urile folosite de scouts (tot supraincarcate) si canoea voastra supraincarcata.

Acum ca s-a fisurat poate va luati una ceva mai mare si eventual cu punte ceva sa nu intre apa in ea.
Am avut un Pakcanoe 170, puteai sa o incarci la nesfarsit si mai aveam si o "punte" de panza cu doua deschideri pt pasageri

Mi-a placut mult Craciunul vostru in Everglades
 
Eu as lauda echipajul, fiindca se vede clar un aspect care apare pe ape :) : pentru ca doi oameni sa aiba asa o aventura, cu siguranta ca sunt intr-o armonie dusa catre ideal !
Solitudinea, traiul de bivuac si spatiul mic al unei ambarcatiuni, sunt incercari foarte dure, carora putini le rezista. Jos palaria pentru cei DoiNomazi :)

Am avut bucuria sa vorbesc acum o luna, cu Jack Van Ommen, un navigator solitar care a facut la bordul yachtului sau de 9m,Fleet Wood, ocolul pamantului. Simpaticul si asceticul sexagenar mi-a destainuit printre altele ca navigheaza solitar fiindca la bordul unei barci si cele mai trainice prietenii se destrama . In miile de mile parcurse, a avut numeroase exemple :) .
Cei care rezista la asa ceva, au o compatibilitate ideala: daca omenirea ar disparea, viata lor ar fi la fel de faina impreuna.
 
Ultima editare:
NUMAI RESPECT!
Pentru toate albumele si activitatile descrise acolo .... trebuie sa fiti tare norocosi sa aveti atat de mult timp de alocat pentru propria libertate :)

pare asa, dar nu este. Avem 2 saptamani vara si vreo 10 zile iarna. Extrem de putin si pretios timpul alocat calatoriilor.
Daca am putea controla timpul, l-am dedica in totalitate "drumurilor", pe apa, prin praf, prin nisip, prin iarba, zapada, sau noroi...
 
Chapeau!
Poate ne faceti o relatare mai scurta sau mai lunga a expeditiei... sau poate este deja facuta pe undeva si ne dati un link? Multumim!
Si o intrebare: exista vreo ratiune practica pentru care toate echipamentele voastre sunt in culori de camuflaj? Sau e doar o chestiune de gust?

nu exista RT-uri, in afara imaginilor de pe picasa si a secventelor de pe Vimeo.

culoarea preferata este khaki (olive drab sau sand) in functie de topografia si flora locului ales pentru calatorie. Sunt culori care se topesc armonios in peisaj. Nu ne place sa impestritam locurile vizitate. Exista si avantaje practice. Echipamentele militare de performanta, nu uniforma de trupa, se comporta acceptabil la tavaleala, sunt durabile, se intretin usor si croite pragmatic/utilitar.

De exemplu, tricourile simple bej Silvermax nu miros nici dupa 4 zile de efort in soare pentru ca bacteriile sunt inhibate de prezenta unor insertii de argint.

Incercam sa gasim cel mai performant echipament militar accesibil legal din diverse armate.

Exista niste kayace militare pliabile de panza facute de francezi pe care nu reusim sa le procuram desi ne straduim de vreo 3 ani. Exista Zodiacul facut pentru armata pe care inca n-am reusit sa-l achizitionam. Probabil ca vom fi obligati sa optam pentru kayaceFeathercraft.

Pana acum nu s-a plans nimeni de culorile noastre...:) Chiar deranjeaza estetica imaginilor?
 
Salut... La un momentdat, am vazut o imagine cu bivuacul instalat pe o platforma. Banuiesc ca e in zona cu aligatori...Cand am vazut acea imagine deja mintea imi fugea la conditiile de lucru, a celor ce au construit-o.Trebuie sa fi purces la niscaiva trucuri, ca sa distraga atentia reptilelor si astfel nimeni cred ca n-a avut de suferit. Banuiesc ca ati stiut de ea si e marcata pe harti. Ati intalnit multe astfel de platforme, in acea zona ?
Dealtfel am urmarit cu respect si admiratie, aventura temerara a celor DoiNomazi.
 
Foarte fain! Felicitari si la cat mai multe inainte!
:eek:le:

Curiozitate personala: cum ati facut poza asta?
AM160.jpg
 
foarte fain....eu am ales dinghy-ul meu mai mare special ca sa pot merge in excursii similare prin delta.
drybag-urile par f faine, au supapa de golire pentru aer.

cat mai multe excursii!
 

Back
Sus