PERFECTION - vopsea poliuretanica pentru barci de fibra de sticla

INTERNATIONAL YACHT PAINT - subsidiara a grupului AKZO-Nobel va ofera vopsea poliuretanica pentru barci din fibra de sticla - Perfection( vopsea bicomponenta). http://www.marine-shop.ro/51893.p.html.
-Perfection este o vopsea pentru suprafetele exterioare ale barcii (topside) se aplica cu pensula sau rola. Nu se foloseste pistolul de vopsit .
Ca si vopsea de substrat se foloseste Perfection Undercoat - http://www.yachtpaint.com/MPYACMDatasheets/Perfection_Undercoat__+eng+A4+Y+20100916.pdf

In acest link aveti cateva filme de prezentare --http://www.youtube.com/watch?v=Yp7exyZyikQ
Paleta de culori - vedeti aici http://iyp.yachtpaint.com/_general/_script/popupWindow.asp?RowNr=0&SessionID=24175149
Ambalaje disponibile: 750ml si 2.5 litri. Acoperire: 12mp/litru.
360-51893.jpg


360-51893-0.jpg
 
Ultima editare:
am folosit aceast vopsea.o recomand fara retineri.atentie ca se diluiaza doar cu diluantul ei,atat vopseaua cat si primarul.se poate aplica si cu pistolul.
 
Pai, mai oameni buni, daca furnizorul zice subliniat ca nu se foloseste pistolul, cat de incapatanat sa fi sa il folosesti si de ce? Ca paranteza, adrianix mai ai pistolul ala care l-ai folosit? functional ma refer si daca da cu ce l-ai curatat dupa ce ai terminat operatiunile?
 
Pai, mai oameni buni, daca furnizorul zice subliniat ca nu se foloseste pistolul, cat de incapatanat sa fi sa il folosesti si de ce? Ca paranteza, adrianix mai ai pistolul ala care l-ai folosit? functional ma refer si daca da cu ce l-ai curatat dupa ce ai terminat operatiunile?

Pistolul poate fi folosit cu orice vopsea, Razvan, daca e suficient de fluida . Problema e ca daca o diluezi prea mult, ii alterezi proprietatile .
Probabil sugestia fabricantului de a nu folosi pistolul, se refera tocmai la vascozitatea pe care trebuie sa o aiba vopseaua, vascozitate improprie vopsirii cu pistol.
 
E usor sa te ambalezi,mai grav e atunci cand nu stii despre ce vorbesti.Am crezut ca forumul e facut pentru a nu da cu parerea si a progresa.Nu trebuie sa fim de acord cu tot ce se scrie dar trebuie sa respectam si celelalte opinii.1 A subliniat furnizorul,nu si producatorul.[Nu toti cei ce vand piese auto stiu si cum se monteaza acestea si exemlele pot continua.]Incapatanat poti fi atat cat sa-ti doresti ca lucrurile sa iasa cat mai bine.Nu o sa reusesti niciodata sa intinzi vopseaua cu pensula sau rola,asa cum o vei intinde su pistolul.2 Mai am pistolul si functioneaza perfect.L-am curatat cum se curata orice pistol folosit la vopsit.Nu ti-l pot trimite.Va trebui sa ma crezi pe cuvant.Ma pot informa ce diluant am folosit,recomandat de PRODUCATOR si-ti pot zice si tie daca vrei sa stii. Din punctul meu de vedere vopsitul cu pensula e prea pretentios,migalos si trebuie facut cu mare atentie si multa munca,daca vrei sa iasa arta.E mai simplu cu pistolul,dar cand e vorba de pasiune oricine alege cum vrea si nu comentez.
 
Nu m-am ambalat, te cred pe cuvant, dar cand am citit postul mi-a venit in minte ziua cand vopsitorul meu a stricat un pistol de vopsit cu o vopsea bicomponent care a inceput polimerizarea in timp ce se afla inca in diuza pistolului. Si apoi multe alte cazuri tare hazli intamplate diversilor amici care ori nesocotesc prescriptiile de utilizare ale unor produse ori nici nu au curiozitatea sa citeasca prospectul.

Florio mai mult ca sigur ai dreptate, insa poti folosi diuze mari in pistol si presiune scazuta a aerului pana la vascozitati mari ale vopselei(HVLP). Nu conteaza, oricum. Este aproape ca si cum ai incerca sa aplici rasina epoxi cu pistolul de teroson.
 
ok.Lamurit.Am patit-o si eu.Recunosc ca m-am zgarcit si am luat un diluant mai ieftin,nu ce-l recomandat de furnizor.Rezultatul:paguba mai mare si multa munca la curatarea pistolului.Cu diluantul lor a fost bine.Barca e vopsita de aproape 4 ani si e inca frumoasa.In afara unor zgarieturi cauzate in momentul acostarii,nu are nimic.Nu s-a exfoliat sau decolorat.De aceea o si apreciez.
 

Atașamente

  • DSCN4974.jpg
    DSCN4974.jpg
    74.6 KB · Vizualizări: 179
  • DSCN4975.jpg
    DSCN4975.jpg
    72.2 KB · Vizualizări: 163
  • DSCN4983.jpg
    DSCN4983.jpg
    54.5 KB · Vizualizări: 176
@ Adrianix

Aloha tizule,
Furnizorul, adica eu, nu am subliniat ca nu se foloseste pistolul doar de dragul lelii. Daca esti atent si citesti instructiunile de folosire vei gasi aceasta propozitie : DO NOT SPRAY.
-vezi metode de aplicare din fisa tehnica de mai jos.http://www.yachtpaint.com/MPYACMDatasheets/Perfection__+eng+A4+Y+20100513.pdf
Eu am intrebat la fabrica de ce nu se poate folosi si am primit urmatorul raspuns; de fapt poti folosi si pistolul, dar.. se foloseste numai in conditii de siguranta maxima ( vezi masca cu cartus nu bandana peste gura), in camera de vopsit,iar cel care va folosi pistolul la vopsire trebuie sa stie exact ce diuze si ce presiune trebuiesc utilizate.
Se pare ca in trecut au avut un caz in care cineva nu folosit masca, si era sa o coteasca, iar ei nu vor fie implicati in astfel de situatii
( mai jos ai si textul in limba romana pentru evitarea unor astfel de situatii.)http://datasheets.international-coatings.com/msds/YNB000E8_ROA_RUM.pdf
Diluantul care foloseste pentru Perfection este Thinner nr. 9 - te rog sa crezi pe cuvant un vanzator de piese auto care nu stie ce vinde.
" Nu toti cei care vand piese.."
Cred ca iti vor fi de folos si filmuletele astea postate de producator. ATENTIE ! Incearca sa eviti folosirea acestei vopsele in conditii de ceata, sau intr-o camera cu umiditate mare - un client si-a vopsit barca intr-un garaj in care cu 1/2 ora inainte s-a spalat o masina, iar din cauza umezelii ridicate toata barca se facuse coaja de portocala.
http://iyp.yachtpaint.com/australia...on.asp?ComponentID=22014&SourcePageID=13330#1
Video - vezi coloana din dreapta toate cele 4 filme( Instruction Video ).
Introducere [video]javascript:launchPlayer0b913142()[/video]
Preparare [video]http://vidego.multicastmedia.com/player.php?v=i78bil6g[/video]
Aplicare vopsea substrat [video]http://vidego.multicastmedia.com/player.php?v=u8a24n88[/video]
http://vidego.multicastmedia.com/player.php?v=5vqc30ed

Pentru orice alte informatii nu ezita sa ma contactezi.
 
Mai postez cateva filmulete pentru folosirea corecta si fara probleme
[video]http://www.yachtpaint.com/gbr/diy/ask-the-experts/video-perfection.aspx[/video]
 
OK.Eu nu vreau sa supar pe nimeni si cred ca am fost inteles gresit.Am zis doar ca se poate folosi si pistolul,lucru recunoscut chiar si de tine in randurile de mai sus,dupa discutiile cu cei de la fabrica.Ai ales sa subliniezi celalalt mod de aplicare,probabil ca este mai sigur si asa au recomandat ei.Nu contest.Dar se poate si cu pistolul.Am dreptate?Daca cineva crede ca poate vopsi ceva,orice,la voia intamplarii,se inseala si poate avea parte de surprizele descrise de tine.Am recunoscut si eu ca am comis-o.E bine ca sunt si persoane ca tine care cere informatii despre un produs inainte de al comercializa,dar nu sunt toti asa si eu nu ii invinovatesc de nimic.Unii sunt doar comerianti.De acord?
 
OFF TOPIC...Comercializezi transmisii Volvo-Penta DP? Imi poti da un pret la unele noi,am nevoie de doua,si la unele Sh?
 
Aloha tizule, da daca musai trebuie sa-i schimbi transmisia te pot ajuta.
Spune-mi raportul de transmisie ( sau modelul motorului ex VP 5.7 Gcxi/DP seria... ) si dimensiunile elicilor.( daca iti trebuie si ai nevoie si de elicii)
Nu ma ocup de second handuri, niciodata nu pot stii ce cumpar, insa mai departe trebuie sa ofer garantie la randul meu !
Dar esti sigur ca nu se poate repara cizma asta?
 
Cu mare placere ! Am vazut aici prea multa pasiune ca sa nu dau toate aceste informatii,
si le-as fi dat oricum si cu si fara pasiune.
 
Ola! Barca este un ILVER TEXA 28 si am cumparat-o fara motoare. Vreau sa-i pun motoare diesel si imi trebuie o astfel de transmisie,DP. Am gasit VM-uri de 200-230cp,reconditionate de casa mama,dar ce-l care le vinde nu are si transmisia. VM-ul nu face assa ceva. Nu asi fugi nici de 2 motoare pe benzina,daca sunt la fel ca putere si transmisie. La cate ore merg pe an oricum mi-ar trebui vreo 10 ani sa amortizez diferenta de bani dintre ele.
 
Ti-am mai scris un mesaj acum cateva minute,dar cred ca s-a sters.- din nou !
Daca optezi pentru motoare diesel trebuie sa stii ca dieselul este zgomotos( urli la 3500 rpm), nu gasesti motorina buna la malul apei, iar daca o singura data pui motorina
cu apa trebuie sa te gandesti ca o pompa de injectie BoschVP-37 este 8500 euro si ca 1300-1500euro un injector. Dieselul merita atunci cand mergi 400-500 de ore pe an, altfel nu se justifica achizitia. Ilver-ul asta nu este o barca foarte grea, si ai avea urmatoarele variante pe benzina.

Un singur motor Mercruiser 350Mag MPI Bravo III ( 5.7L - 300 CP transmisie duall) -14.500 Euro

sau motoare TWIN in configuratia asta
Mercruiser 4,3 L Alpha one( 190CP carburatie) 8,351 euro x 2
Mercruiser 4,3 MPI Alpha one( 220CP injectie ) 9,803 euro x 2
Mercruiser 4,3 MPI Bravo III( 220CP injectie ) 10,559 euro x 2
Mercruiser 5,0 MPI Bravo III ( 260CP injectie) 12,076 euro x 2

Preturile sunt fara TVA, per bucata si includ ; motorul, transmisia,transomul, cutiile pentru transport si costul de transport pana la Bucuresti.
( atentie daca barca a avut inainte VolvoPenta - decupajul in oglinda de la VP nu este acelasi cu cel de Mercruiser)
Toate motoarele sunt noi - iti mai trebuie elici si instrumente.
La barca asta as opta pentru doua rezervoare de 100-150litri/per motor - este mai mult decat suficient.
 
Optez pentru diesel doar pentru faptul ca il poti fixa la turatii mici si te poti deplasa pe distante mari cu costuri reduse. Imi place in delta si merg destul de des acolo. Cu viteza m-am lamurit,ca sa o obtii iti trebuie si barca de asa natura nu doar motorul. Dar sa revenim. Barca a avut motoare Volvo si de aceea tot intreb de transmisii ale aceluiasi producator. Nu vreau sa umblu si la oglinda. Un singur motor,nu vreau sa pun,ar consuma mai mult si ar fi si mai greu la planare. Plus ca ILVER-ul e o marca italiana si am incredere ca au stiut cefac cand au pus doua motoare. Mai caut Volvo,daca nu,oferta ta privind motoarele de 4,3 de 220 sunt interesante in ambele variante.Multumesc pentru bunavointa si raspunsuri.
 
Hai sa-ti dau un exemplu concret; acum cativa ani am vandut un Four Winns 288 Vista cu 2 motoare VP de 4.3Gxi/DP; sincer eu unul am crezut ca barca va merge prost, mi s-au parut motoarele mici. Cand am pus barca in apa, nu mi-a venit sa cred; intra in glisaj la 3000-3200 rpm cu 5 oameni la bord- iar consumul nu depasea 20-22litri/motor/ora. Deci e posibil ca si Ilver-ul tau sa alerge cu 2 motoare de 220CP;
Ma uit dupa transmisii SX si DP si revin - m-ar ajuta daca mi-ai da si seria motoarelor pe care vrei sa le cumperi, ca sa-ti fac o oferta corecta.
Salutari Adrian B
 
Salut Adrian. Habar nu am ce motoare voi pune,ma intereseaza sa gasesc transmisiile si apoi ma hotarasc si la motoare. Motivul este oglinda care nu ar mai trebui modificata si dorinta mea de a pune diesel. Oricum nu ma gandeam sa pun diesel de ultima generatie. prefer sa fie cat mai simplu sa le poata repara cat mai multe persoane. Lucruri de ultima generatie,in special motorina,pe la Galati,la malul dunarii,sa le repari..............hmmm,problem. Daca vand barca actuala si intre timp nu gasesc cizme o sa iau benzina de 220,cel cu bravo 3.Unul il am,trebuie doar sa ma hotarasc,celalalt cred ca il voi lua de la tine. Oricum mai vorbim. Calde salutari Adrian M
 
OK.Eu nu vreau sa supar pe nimeni si cred ca am fost inteles gresit.Am zis doar ca se poate folosi si pistolul,lucru recunoscut chiar si de tine in randurile de mai sus,dupa discutiile cu cei de la fabrica.Ai ales sa subliniezi celalalt mod de aplicare,probabil ca este mai sigur si asa au recomandat ei.Nu contest.Dar se poate si cu pistolul.Am dreptate?Daca cineva crede ca poate vopsi ceva,orice,la voia intamplarii,se inseala si poate avea parte de surprizele descrise de tine.Am recunoscut si eu ca am comis-o.E bine ca sunt si persoane ca tine care cere informatii despre un produs inainte de al comercializa,dar nu sunt toti asa si eu nu ii invinovatesc de nimic.Unii sunt doar comerianti.De acord?

imi poti da detalii cum ai vopsit cu pistolul respectiv cum ai diluat vopseaua si ce duza ai folosit?
 

Back
Sus