Canoe din fibra de sticla pe matrita de material

Salutare tuturor!
Iata ca revin si eu, dupa ce am stat destul de mult departe de forum, deoarece nu am mai avut timp de internet si calculator. Si normal ca revin ca si orice barcaholic, impins de dragostea pentru plutire cat si de nevoia de a mai construi inca o barca, de data asta mai mare, si mai incapatoare, care sa poata transporta mai multe bagaje in turele ce intentionez sa le fac.
Experienta cu constructia de barci am inceput-o ca si multi dintre voi cu o constructie de pe bateau.com si anume cu o canoe cu fundul plat(modelul pe care l-a construit si Impaiatu). Din pacate, am crezut ca barca pe care am construit-o este invincibila si am pus-o pe Mures, de la Rastolita pana la Brancovenesti, in repetate randuri. Dar cum natura este mai incapatanata decat omul, barcuta a avut numai de suferit. Se pare ca un singur strat de fibra de sticla nu este destul pentru protejarea fundului barcii de taria bolovanilor din Mures. Si asa am transformat fundul plat al canoei intr-unul modelat (daca cineva are chef de restructurat o canoe cu fundul plat, construita in 2009, o vand la pretul modic de 100 de lei, tinand cont de faptul ca are nevoie doar de reparatii la partea de jos).
Dupa aceste experiente, am hotarat sa incerc sa construiesc inca un canoe, de data aceasta modelul pe care l-a incercat Orafaz, dar cu o alta metoda, deci nu strip planking ci mai degraba laminare peste o matrita. Si tot cautand pe aici pe forum, am dat peste o carte destul de interesanta ce te invata sa construiesti barci pe matrite din material.http://dl.dropbox.com/u/14625740/Caiac/canoe%20and%20kayak%20building/Canoe%20and%20kayak%20building.pdf Toate ca toate, dar ei ziceau pe acolo sa se foloseasca un material sintetic, ce se foloseste si in constructia avioanelor, pe care il poti foarte bine intinde pe forme, folosind fierul de calcat, deoarece la contactul cu caldura se stramteaza. Ce ziceti, oare daca folosesc fas de la mercerie, o sa reusesc sa fac forma incat sa pot lamina peste fibra de sticla? Si oare cu ce ar trebui sa protejez materialul ca sa il mai pot scoate de pe forma?
Cam atat deocamdata, o sa mai scriu cand o sa ma apuc de strongback(scuze ca folosesc atatea cuvinte in engleza, dar nu stiu traducerea exacta)
 
Do not buy polyester fabric from a local fabric store It will not shrink properly and may not release from the epoxy. Asa zice Sam.
Ideea e ca iti trebuie un material bine intins pe forme (stringheri si coaste). Parerea mea e ca poti folosi o tesatura de panza mai groasa, bine intinsa si cusuta la capete acoperita apoi cu folie de polietilena alimentara (STRETCH CLING FILM) fiindca epoxy nu se lipeste de o astfel de folie.
 
Si ce ma fac daca apar cute? Sau le tai si le cos? si oare de la folie nu o sa faca cute? sau nu le afecteaza? si ca ar trebui sa fie suprapunerea foliei ca sa nu am probleme cu rasina, sa nu se lipeasca de material?
 
Daca vei avea matrita (pozitiva) fara denivelari, folia este doar pentru protectia matritei. Daca acoperi 1/3 spre 1/2 nu ar trebui sa intre rasina intre suprapuneri. Primul strat de voal il dai cu rasina cat sa nu se scurga ci doar sa imbibe materialul bine. Mai sunt cateva tips-uri pe aici: http://www.clcboats.com/shoptips/epoxy_and_fiberglass/
Din cate am vazut, cu o panza suficient de groasa si intinsa bine (aici e mai multa munca) nu vor fi denivelari mari, iar ceea ce ramane de la filmul de PE, merg scoase cu smirghel, dupa indepartarea matritei.
 
Salut, vreau eu canoea...daca poti lasa-mi un nr de tel si vb.Astazi am o masina care este pe la Oradea si ar putea sa o si aduca la Bucuresti.
Aroape saptamanal am cate o masina prin vestul tarii asa ca transportul nu ar fi o problema.
Ma poti contacta la nr 0725404021 Bogdan.
Multumesc
 
Ultima editare:

Back
Sus