Liberul la poduri

skipper

RYA Instructor
Mai prin vara am promis pe softpedia ca am sa revin cu datele privind liberul la podurile dunarene.
Iata mai jos gabaritul masurat pe mijlocul pasei navigabile pt podurile de pe parcursul romanesc al Dunarii. Datele sint raportate la cotele zero (ENR) ale statiei hidrometrice de referinta pt fiecare pod.
Pod Gabarit [m] Statie de referinta
Giurgiu-Ruse 20,20 (cu traveea jos) Giurgiu
Cernavoda CF 37 Cernavoda
Fetesti-Borcea CF 18,04 Calarasi
Giurgeni-Vadu Oii 25,70 Harsova

Pentru a afla inaltimea libera a zilei se scade din gabaritul de mai sus cota apei prezentata pt statia de referinta in buletinul hidrometeorologic zilnic.
 
salut si multumiri de info....
cu siguranta unii din amatorii de sail se vor juca pe dunare, ramane de vazut cat de inalt au catargul...
toate bune!
 
Am uitat de Canalul Dunare Marea Neagra!

Inaltimea libera la toate podurile: 16,50 m.

Porturile de pe canal se cheama pe canalul 71 VHF iar ecluzele 24/7 astfel:

Cernavoda -14VHF
Agigea - 74 VHF
Navodari - 71 VHF
Ovidiu - 71 VHF.
 
daca tot ai dat canalele, poate ai si frecventele , utile celor care au statii ce trebe programate....eu am o lista din state, dar nu stiu daca e ok!...eventual frecvente din zona litoral ro, ca la bulgari am gasit candva o pagina ,dar cine stie....
 
daca tot ai dat canalele, poate ai si frecventele , utile celor care au statii ce trebe programate....eu am o lista din state, dar nu stiu daca e ok!...eventual frecvente din zona litoral ro, ca la bulgari am gasit candva o pagina ,dar cine stie....

Frecventele sant aceleasi pe tot globul fiind stabilite de International Telecommunication Union, numai destinatiile unora dintre canale difera de la tara la tara.

http://en.wikipedia.org/wiki/Marine_VHF_radio
 
Ultima editare:
Nu, e 24 de ore din 24 si 7 zile din 7! Ecluzele functioneaza nonstop, in principiu. Nu cred ca au nevoie de repetoare.

73!

ok! ma gandeam ca trebe sa-ti anunti din timp prezenta si repetoarele au raza mai mare de actiune! multam de info!

inca ceva, daca ai la sac...tarife de ecluzare.tarife canal dunare -marea neagra....am gasit pe undeva ca accesul pe canal e 100 dolari!!!!
 
Ultima editare:
Mai prin vara am promis pe softpedia ca am sa revin cu datele privind liberul la podurile dunarene.
Iata mai jos gabaritul masurat pe mijlocul pasei navigabile pt podurile de pe parcursul romanesc al Dunarii. Datele sint raportate la cotele zero (ENR) ale statiei hidrometrice de referinta pt fiecare pod.
Pod Gabarit [m] Statie de referinta
Giurgiu-Ruse 20,20 (cu traveea jos) Giurgiu
Cernavoda CF 37 Cernavoda
Fetesti-Borcea CF 18,04 Calarasi
Giurgeni-Vadu Oii 25,70 Harsova

Pentru a afla inaltimea libera a zilei se scade din gabaritul de mai sus cota apei prezentata pt statia de referinta in buletinul hidrometeorologic zilnic.

Am mai gasit un document cu datele despre podurile de pe Dunare:
http://www.donauschifffahrt.info/fi...rkehrswege_Donau/donaubruecken_dezember06.pdf
 
Ok, eu am pus numai podurile de pe parcursul romanesc ca ma gandeam ca pe aici e cel mai probabil sa bantuim barcoholicii, dar am si pozele, locatia si caracteristicile de la celelalte poduri si pasarele pana la Rin. Cine merge la Rotterdam si are nevoie de ele, pls rqst PM!

nu mi se par o problema podurile Dunarene pt micile noastre barci ( in general au catarg sub 12m), mai ales ca au si indicatoare cu inaltimea de trecere, ynsa o mare problema am yntalnit pe canalele Sud de bratul Sf. Gheorghe spre Razelm cu liniile de ynalta tensiune , care cu cat te apropii mai mult de Razelm sunt tot mai putin ynalte si fara indicatoare
 
si cand te gandesti ca pe barcile ynchiriate in Croatia exista etichete adezive de avertizare ca acea ambarcatiune e interzisa sub podul cutare...
 
nu mi se par o problema podurile Dunarene pt micile noastre barci ( in general au catarg sub 12m), mai ales ca au si indicatoare cu inaltimea de trecere, ynsa o mare problema am yntalnit pe canalele Sud de bratul Sf. Gheorghe spre Razelm cu liniile de ynalta tensiune , care cu cat te apropii mai mult de Razelm sunt tot mai putin ynalte si fara indicatoare

Pe unde ai mers exact si cu ce barca/catarg? Dunavatu & Dranov? Chiar la intrare in Dunavatu am vazut linii electrice f jos asa ca m-am dezumflat rapid.
Unde ai vazut indicatoare de inaltime ca eu n-am vazut nicaieri intre SF Gh si Crisan?
 
catarg 8 m + barca sa spunem in jur de 9 - 9, 30 m . Stalpii(inalta tensiune) de la intrare pe Dunavatul sunt sus , problema este in continuare ! Pt.ca Dunavatul are o iesire proasta in Razelm ( dig distrus , multa piatra) am trecut prin Cocos pe Mustacea .Acolo la fosta statie de pompare (cam pe la junatea lungimii canalului ) stalpii de inalta tensiune sunt PERICULOS de jos (am trecut totusi cu inima stransa)Aproape de capat (dupa stavilar ! alt obstacol!) este intersectia cu c. Centura Imediat dupa intersectie este o linie electrica ABSOLUT joasa asa ca m-am intors! Indicator de inaltime am vazut la linia electrica dintre Tulcea si B. Sulina
 

Back
Sus