Inceput de drum in Repararea unei Barci de fibra

Salutare tuturor si un 1 Mai muncitoresc fericit!
Sa trec repede la subiect.......
Am cumparat o barca de fibra, avariata, pretul a fost destul de modic 116 lei.
Avariile la prima vedere se compun din:
- o gaura cat pumnul in partea din fata
- toata chila este sparta (fibra + lemnul din interior) din cauza manevrarii incorecte intr-o curte.

Am de gand sa scot tot lemnul din chila, sa-l refac. Aici vine o intrebare: Chila fiind curbata nu prea am cum sa modelez lemnul dintr-o singura bucata, pot sa-l inadesc? Pot folosi lemn de fag, sau ce esenta de lemn trebuie sa folosesc?
Dupa ce dau jos toata vopseaua veche (nu are gelcoat ci doar vopsea) intentionez sa repar gaura, am vazut ceva filmulete si cred ca o sa ma descurc, si poate mai apar ceva defectiuni sau fisuri.
Vreau sa imbrac toata barca intr-un strat de fibra+rasina dar nu stiu ce tip de tesatura si ce gramaj sa folosesc, din ce am citit pana acum pe forum m-am decis sa folosesc rasina "POLYLITE 440-M888" avand in vedere pretul mic si sa pun peste in 2 straturi gelcoat albastru in exterior si alb in interior.
Acum mai am o singura problema, barca, din constructie este una pentru motoare cu cizma scurta, eu am un motor yamaha 15cp 2t, cizma lunga cumparat de pe probarca, cum modific oglinda? M-am gandit sa fac rost de un dulap de fag sa-l usuc, am o cunostinta care are uscatorie, si sa-mi inalt oglinda. Cat trebuie sa o inalt? Mi-a spus cineva ca motorul trebuie sa vina cu ultima aripioara (cea de sus) la nivelul chilei). Ca sa rigidizez oglinda pot sa prind noua bucata de lemn in niste holtsuruburi?

Va multumesc si astept sfaturi.
 
Am sa incerc sa fiu cat mai succint din cauza timpului . Probabil voi reveni.
Ar fi ff utile niste poze.
Probabil ai sa investesti bani si munca invers proportinal cu pretul achizitiei.
La chila asa tb sa faci. Tb. sa folosesti lemn de esenta tare musai de preferat fag. Lemnul poate fi introdus si pe bucati mai mari, 2-3 buc. eventual unit cu chit poliesteric, sau astfel.
Placa anticavitatie tb. sa fie la 1-2 cm sub cel mai jos punct al barcii.
Mai vb .
 
de ce chit poliesteric si nu rasina epoxidica??? si de ce sa lipim cu chit? sau nu trebuie sa lipim, ci doar sa unim.
 
Chila o poti reface fie prin mai multe bucati innadite, lipite cu rasina epoxidica, fie prin laminarea a mai multe fasii subtiri. Daca curbura e mare (pune poze) poti la se dai la abur pentru a ajuta incovoiera.
 
Să exemplificăm pentru a lamuri lucrurile.
Am achizitionat acum vreo sase ani o barca, pe care intre timp am si vandut-o, care era probabil in aceiasi stare in care este si a ta.
O portiune a chilei era avariata. Am pus lemn si chit facut din rasina poliesterica si rumegus pentru a completa golurile ramase. Dupa care am imbracat chila in fibra. Chitul descris mai sus a avut rolul de a umple gaurile si locurile ramase, deoarece lemnul nu a acoperit perfect golul ramas in chila barcii.
In cazul tau nu ma gandeam la o lipire efectivă. Chitul urmand a umple golurile lasate intre bucatile de lemn, lemnul urmand a fi oricum imbracat in fibra de sticla.
Am participat la constructia unei ambarcatiuni tip lotca a carei chila s-a construit la fel. După ce a fost scoasă din matrita s-a procedat la fel. S-a pus lemnul taiat in doua sau trei bucati, iar golurile au fost umplute cu chit, astfel chila avea continuate.
Nu te gandi ca ,,renumitii" constructori de ambarcatiuni au vreo metoda sofisticata de constructie. Mi-a povestit un prieten care a vazut cu ochi lui cum la o firma din Galati se punea ciment la chila unei barcii tip lotca de 5 m. Asta si pentru a avea greutatea descrisa in oferta.
Ma bucur daca ti-am putut fi de folos.
 
Salutare,
Pentru indepartarea vopselei vechi, recomand cu caldura "Super Kromofag-solutie decapanta pentru vopseluri" (nu contine acizi sau Baze!) costa 20 lei/litru, se achizitioneaza de la Eurocolor, sos. Pipera-Tunari, sub magazinul Mega Image (intre lacuri).
Pentru rasina recomand "Top Epoxi - componenta A si B" costa 208lei (cica sar fi scumpit oleaca), se cumpara de la EuroPlastic, b-dul Timisoara nr. 98e.
Pentru panza din fibra de sticla, recomand Polidis (in incinta fostei fabrici de avioane Baneasa) costa 10 lei/metru (220 g/mp).
Hai, hai....dai bataie! Pune si o poza doua, sa ne facem o imagine de ansamblu...
Spor la lucru si Sanatate!
Legendaru'
 
Poze inca nu am pentru ca barca in momentul asta este la fostul meu loc de munca "un santier de constructii"
Sunt in cautari de garaz prin bucuresti sau prin apropiere sa-mi fac los sa ma desfasor.
Vopseaua am sa o dau jos cu perie de sarma pentru flex (polizor unghiular), am vreo 2 -3 muncitori care se mai plictisesc.
@legenda dunarii - TOP Epoxi 208 lei ce cantitate?
Eu aproximex sa consum undeva la 5kg cred (reprezentand gaura, refacerea oglinzii si imbracarea barcii intr-un strat de fibra+rasina ca sa fiu sigur)
@tudi la chit facut din rumegus + epoxi m-am gandit si eu sa umplu golurile am o sursa buna de lemn acum sper sa aiba si fag, de uscat se rezolva

Pot sa Folosesc POLYLITE 440-M888 in loc de TOP EPOXI? A mai folosit cineva POLYLITE 440-M888?

Pot sa refac chila din mai multe bucati (sipci) de lemn de fac lipite intre ele cu rasina? Dupa ce le lipesc mai le pot taia cu circularul de mana?
Multumesc si o sa va mai stresez cu intrebari cred eu ca nu stupide
 
Sa incepem de jos: e de preferat chila sa fie continua pentru a prelua eforturile si de a le distribui, fiind si un element de rezistenta. Poti sa o faci din bucati suprapuse/alaturate lipite cu epoxy si prinse in holzsuruburi spate in spate, adica in sensuri opuse indoirii lor naturale, fiindca lemnul lucreaza mai ales daca nu e uscat. Si bineinteles, rasina se taie, slefuieste, gaureste. Dar chiar 116 lei :D?
 
Daca ai timp intr-o dupa-amiaza treci pe la noi pe la atelier cu un telefon in prealabil ca sa fie unul din noi acolo si putem povesti mai mult si iti putem si arata pe viu ambele tipuri de rasina. Polylite este mai scump, top epoxi este mai ieftin, insa exista diferenta intre ele ca proprietati mecanice dupa polimerizare si la modul de preparare. 0720 50 50 50. Capitanu'
 
Maine ma apuc de treaba!
Am cumparat toata lista de materiale:
- Rasina Top Epoxi de la europlastic - un chit de 6kg
- Rasina POLYLITE 440-M888 3kg
- Mat de 300g/mp - 1kg
- Tesatura 280g/mp - 15mp
- o groza de tipuri de hartie abraziva de la 40-300
Maine revin cu poze cu barca slefuita si cu primele reparatii.
Multumesc lui razvan @Ada-Kaleh pentru rumegus.
O zi buna
 
Poze noi
https://picasaweb.google.com/115588285839752104605/Barca28052011?authkey=Gv1sRgCPzb6p-crt-N1gE#
Am intampinat probleme cu rasina dar cred ca a fost vina mea, era foarte cald afara sambata, am facut prea multa si aproape ca a luat foc..... asta e am pierdut 0.5kg de rasina.
Am trimis la strungarie inoxul pentru strapazane cine are nevoie de proiect ii dau cu cea mai mare placere sunt copy dupa cele ale lui Ada-Kaleh (razvan) cu mici adaugiri.
Saptamana asta cred ca termin, mai am de pus fibra si rasina la interior si de vopsit.
Strapazane:
https://picasaweb.google.com/115588...key=Gv1sRgCPzb6p-crt-N1gE#5612388473649974834
 
Ultima editare:

Back
Sus