Tura Ciclade mai 2011

Traseu : Atena - Milos - Thira - Ios - Syros - Kea - Athena
Perioada : 30.04 - 06.05.2011
Ambarcatiune : Beneteau Oceanis 46
Poze : aici
 
:eek:le:

Si iar nu ne povestesti nimic in plus? Macar la ultima iesire ai scris o telegrama :D :skip:
 
La cererea publicului, urmeaza detalii :

Am refacut traseul din toamna lui 2010, cu mici modificari.

In primul rand am plecat la ora 18 si nu la 21.
In Milos am stat la ancora in golf in loc de portul Adamas. Senzatii tari cu un velier caruia ii grapa ancora, o ridica, se invartea in jurul nostru apoi o arunca din nou.
Dimineata am plecat spre Thira si am ajuns pe lumina in marina Vlikhada, in sudul insulei. Am mancat la taverna lui Dimitris, care parea neatins de criza :) Prin Dimitris am inchiriat un microbuz cu care am mers la Akrotiri si la Kamari.
Dupa masa am plecat spre Ios prin craterul vulcanului. Pe mare am prins un apus de soare anemic, parca era iarna :(
A doua zi, in Ios am luat autobuzul spre Mylopotamos, un golf superb si nepopulat.
Am sarit peste Mikonos si am mers in Syros, pe un vant tare si valuri ceva mai mari. In portul Ermoupolis am intrat noaptea si am acostat cu pupa direct la taverna. A doua zi iar program de taverna pana a trecut ploaia.
Pe seara am ajuns in Kea, peisaj deosebit preturi mai mari decat in Thira. Putina lume, se vedea ca nu a inceput sezonul.
In ultima zi am ajuns dupa amiaza in Atena si am incheiat glorios expeditia in cel mai apropiat bar.
 
cam zgarcit cu descrierea ultimei zile... de fapt voi ati parcurs-o la motor si cu focul desfacut...nu prea ati simtit puterea vantului si a valurilor :) :)
 

Back
Sus