Stabilizator barca

Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti daca stabilizatoarele de barca, ce se monteaza pe cizma motorului, ajuta barca sa intre in glisaj mai usor.
Barca nu este una de viteza(este un tip mai vechi fabricata la Reghin-5m) si se ridica mult de prova mai ales cand mergem 2 insi.
Motorul este de 15cp cu cizma medie. Influenteaza cumva viteza si consumul?
Astept un sfat, o parere si va multumesc pt. timpul acordat.
 
Tocmai s-a discutat nu de mult aici. Intai incearca sa echilibrezi barca trimitand bagajele si colegul inspre prova, apoi te gandesti la alte chestii de genul aripioarelor.
 
idem ca si byteworks, echilibrarea bagajelor / persoanelor este esentiala, am motor de 135hp, o barca de 5.5m, daca am patru persoane spre pupa deja gliseaza greu; de fiecare data ma "salveaza" bagajele pe care le pun in prova.
 
Va multumesc pt. sfaturi,insa problema cu repartizarea greutatii in barca am rezolvat-o de mult. Intrebam daca stie cineva cat de utile
(sau nu) sant aceste stabilizatoare(?) in forma de V ce se gasesc in magazine si se monteaza pe talpa motorului deasupra elicei.
Intr-un site de prezentare spun ca ar ridica pupa si ajuta la intrarea in glisaj mai usor. Este valabil doar pt. motoare mai mari sau merge si la unul de 15cp?
 
Hydrofoil

Ajuta foarte mult chiar si pe motoare mici.De fapt,la noi pe piata se gasesc 2 marimi,una pt motoare mici si medii iar alta pt motoare mari.Nu mai stiu exact limitele astea dar se pot gasit pe net.
Eu am la barca mea un motor de 40 cp caruia i-am pus aripioare.Ridica aproape instantaneu barca chiar la viteze foarte mici.Ma mai ajuta si forma fundului barcii.
Am observat totusi o manevrare mai greoaie cand iei un viraj cu o viteza mai ridicata.E mult mai stabila,aripile nu lasa barca sa aibe ruliu,practic o fixeaza pe traiectorie.
Mai stiu si cateva persoane prin delta care fac trasee cu turistii si care sunt foarte multumiti de ele pt ca le planeaza barcile cand au incarcatura mare.
Si la cat costa e pacat sa nu faci o incercare...
 
Salut. Stabilizatoarele de care vorbesti,influienteaza in oarecare masura mersul barcii,s-a scris mai sus cum si cat,parerea mea este ca la motorul care il ai nu merita s-a il mai chinui. Rezultatele nu vor fi asa mari.
 

Back
Sus