1989 gaff cutter

Prezint aici barcuta mea dar imi este cam greu pentru ca nu cunosc termenii nautici in romana si voi substitui cu engleza din cand in cand. Este fabricata din aluminiu in Baltimore, Maryland si este unica. Lungimea din acte este la 24' adica, 7,32m dar aceasta este masura la linea apei. Cu ruleta, eu am masurat 26' pe deck LOA sau 7.91 dar mai are bompres (bowsprit - google translate) care masoara 1,5 m. Un singur catarg cu panza (gaff) si in fata de catarg stil cutter (doua panze) si motor outboard 10hp Johnson intr-un well - adica ascuns si nu se vede din afara. Nu trebuie niciodata data cu ceara sau ingrijita prea mult, poti sa dai cu barosul in ea de solida ce este. Are un (doghouse) cu tavan inalt - 1.88 inaltime, galley cu apa, frigorifica, aragaz si soba cu lemne pentru incalzire - este din aluminiu si nu e pericol de incendiu prea mare. In exterior, motila din monel cu mecanism hidraulic si un (Charlie Noble) pe doghouse in partea de port. Aproape am uitat, latimea este de 2,62m.

sailing | Facebook
 
Bine ai venit, frumoasa barca ta, o combinatie interesanta intre designul clasic si materialul modern (aluminiu). Daca zici ca e unicat, e cumva un Spray custom built dupa un plan Bruce Roberts?

Pe unde ai mers cu ea, te asteptam cu povestiri :)

:skip:
 
Salut RockTravel,
Faina barca. Ma bucur ca mai este un roman infectat cu microbul sailingului prin jur. Eu sunt in Philadelphia.
Toate cele bune.
 
Barca - numita DECOUVERTE - este constructie navala John W. Elfrey Deprecated Browser Error. A fost construita in Maryland de acest constructor, inainte de a se muta in Florida. Este workboat design...un fel de "Friendship Sloop" cu flat bottom, hard chines si pupa dreapta. Se inclina pe chine (traducere va rog) si formeaza un V perfect pentru a taia apa. Este foarte stabila in bluewater. Acum sunt in Romania si nu cred ca o aduc aici. Am adus doar un caiad Folbot greenlander2 cu sail kit dar sunt in tara doar de 6 luni si nu am intrat in apa inca. Merg in delta in cateva zile si acolo voi face prima plimbare a mea in Romania cu o barcuta.
 
salut Rock ,ai o barcuta superba si imi place cu atat mai mult din cauza faptului ca si eu lucrez la ceva similar numai ca la o scara ceva mai mica; mult mai mica (vezi "Weekender" de la www.stevproj.com.
chine cred ca se traduce prin gurna.
am remarcat "berbecii" sau "dead eyes" ,daca vrei si alte elemente traditionale ;super tare! o inspiratie pt. mine .
numai bine!
 
Ultima editare:
Multumesc pentru traducere Impaiatule si mult succes cu Weekender-ul in constructie. Weekender-ul are un avantaj prin faptul ca se poate remorca si lansa aproape oriunde. A mea are totusi full keel cu 1.5 tone de plumb in ea si greutate totala de 3 tone. au folosit aluminiu foarte gros...mult mai gros de cat era necesar: pe hull - 3/8" si topsides chiar mai gros intre 1/4" si 1/2"...deh, era mult mai ieftin aluminiu pe vremuri...apropo, am scris gresit anul de fabricatie, nu 1989 ci 1987. Am confundat cu fosta mea barcuta din 1989. Inca un lucru, din cauza ca e din aluminiu, trebuie sa fiu foarte atent cu anozii de zinc altfel ma pot trezii cu gauri in carena. am 8 anozi facuti din zinc turnat in cutii de bere si cola din aluminiu care stau pe carena pe dinauntru sub bancheta din tribord in compartimentul de langa cele doua baterii de 12V. Am un singur VHF si mai nimic altceva electronic. folosesc metoda de navigare dead reckoning combinat cu seat-of-the-pants...iar am nevoie de traducere, imi pare rau.
 
merci Rock,
intradevar , am ales Wekenderul exact din motivele mentionate de tine.
eu as traduce "seat-of-the-pants" prin "instinct , intuitie si experienta" fiindca nu cred ca se poate traduce mot a mot.
zilele trecute mi-am facut si eu un chip log dupa metoda gasita aici
Sailing Blog
am sa vad cum functioneaza la Jurilovca .
 
Ultima editare:
Cam din 1990 tot studiam sa-mi construiesc o barcuta din planuri...pe vremea aceea exista doar glen-l marine. Chiar am cumparat niste planuri dar am constatat ca nu economisesc decat cam 50% din pretul unei ambarcatiuni noi pe cand la mana a doua (sau a treia) se poate economisi in medie de 90% a cele noi. Asadar, 15 ani mai tarziu, internetul, e-bay si colaps economic mondial au facut sa-mi faciliteze cumpararea barcii mele de vis. Barcuta asta a fost si un mare factor in distrugerea primei mele casatorie dar asta este alta poveste.
 
Cam din 1990 tot studiam sa-mi construiesc o barcuta din planuri...pe vremea aceea exista doar glen-l marine. Chiar am cumparat niste planuri dar am constatat ca nu economisesc decat cam 50% din pretul unei ambarcatiuni noi pe cand la mana a doua (sau a treia) se poate economisi in medie de 90% a cele noi. Asadar, 15 ani mai tarziu, internetul, e-bay si colaps economic mondial au facut sa-mi faciliteze cumpararea barcii mele de vis. Barcuta asta a fost si un mare factor in distrugerea primei mele casatorie dar asta este alta poveste.
nu esti unicul care a trebuit sa disocieze marea de sotie ,vina nevestei intotdeauna...
 

Back
Sus