Francine

WOWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWW
unde o ai ?
 
skipper, alexandra are cam 11 tone ca e mai ...dotata la interior si nici noi nu mergem peste 8 noduri decat daca bate vantul tare :), am mers prin egee cu 10 noduri cu juma de foc da batea "uraganul" Oricum nu e fair sa concurezi cu asa trimaran cu o monococa :(((
 
skipper, alexandra are cam 11 tone ca e mai ...dotata la interior si nici noi nu mergem peste 8 noduri decat daca bate vantul tare :), am mers prin egee cu 10 noduri cu juma de foc da batea "uraganul" Oricum nu e fair sa concurezi cu asa trimaran cu o monococa :(((

A mea chiar asa veche si merge peste 10 bine dar n-am fortzat-o niciodata. Altii zic c-au mers si cu 15 cu asa ceva dar eu nu. Plus ca am si velele prastie si tr sa le schimb la anul.

Teoretic nu e fair sa concurezi multicoci cu monococi. Da' sa concureze Alexandra si alte Euxine cu barci de curse opendeck e fair? Nu e.
 
Pai nu ma pun ca am 1,5 tone in plus fata de cat au astea noi. Eu am 3-3,5 to si astea noi au 1,4 la aceeasi lungime si peste 10mp de vele in plus. De aia si fac 20-25 noduri. Eu de 9 n-am trecut.

Salut Romeo,
Am vazut poza cu "Francine" ... este visul multora .... sa o stapinesti sanatos si sa navighezi cu placere ... unde doresc "bicepsii" tai de skipper ...
Astazi am avut ocazia sa fotografiez niste acoliti de-ai tai ... Cu un echipaj barcaholic ... eu as zice sa intri in orice concurs ...
A.
 

Atașamente

  • DSC08081.jpg
    DSC08081.jpg
    27.1 KB · Vizualizări: 105
  • DSC08094.jpg
    DSC08094.jpg
    23 KB · Vizualizări: 101
  • DSC08107.jpg
    DSC08107.jpg
    26.8 KB · Vizualizări: 87
  • DSC08109.jpg
    DSC08109.jpg
    25.1 KB · Vizualizări: 86
Salut Romeo,
Am vazut poza cu "Francine" ... este visul multora .... sa o stapinesti sanatos si sa navighezi cu placere ... unde doresc "bicepsii" tai de skipper ...
Astazi am avut ocazia sa fotografiez niste acoliti de-ai tai ... Cu un echipaj barcaholic ... eu as zice sa intri in orice concurs ...
A.

Mersi de urarile de bine, la fel si tie, A!
Despre concursuri mai vorbim la vara, sa trecem iarna asta urata mai intai si apoi cand da caldura vedem ce concursuri si unde mai facem.
 
Frumoasa "Francine" ! am admirat-o si eu zilele trecute la Tulcea . Am mai vazut ceva asemanator. Sa te bucuri de ea ani multi!
 

Atașamente

  • big%20trailer%20tri.jpg
    big%20trailer%20tri.jpg
    42 KB · Vizualizări: 120
Frumoasa "Francine" ! am admirat-o si eu zilele trecute la Tulcea . Am mai vazut ceva asemanator. Sa te bucuri de ea ani multi!

Asta din poza e ceva rar: un trimaran Seaon construit de un suedez care aparticipat la curse si apoi a vrut sa aiba lucrul lui.
La sub jumatate din greutatea unui Oceanbird si suprafata velica mai mare, ar trebui sa atinga 20 de noduri in siguranta. Singurul necaz la trimaranele astea noi este spatiul destul de redus, atat in cocpit cat si in interior, ceea ce reduce confortul la drumurile lungi mai ales. Si alt dezvantaj este pretul, inchipuie-ti ce barca poti sa-ti iei de 200.000EURO. Sau sa-ti construiesti.
 
Romeo, vor exista intotdeauna rezerve daca se justifica o asemenea investitie pentru cateva noduri in plus la o barca mica, mai ales pentru amatori. Daca omul isi permite, nu vad de ce nu si-ar face si o Mirabella, si ai mare dreptate cand spui ca din banii aia iti poti face ceva super. Cel putin pt mine, tare mi-as dori sa-mi fac vreodata un Didi 34 sau 38 ale lui Dix, dar cand vad ce scoruri isi baga astia la marine, revin de fiecare data la ceva mai usor de tractat :)
 

Back
Sus