Tura Olt (Brasov)

Salutare,

Cindva in urmatoarele doua saptamini voi face o tura de 2 zile cu caiacul pe Olt, intre Feldioara si Fagaras.
E cineva interesat? Eu sint flexibil cu timpul, pot si in timpul saptaminii.

Stie cineva ceva de zona respectiva? Sint cam 150 de km, banuiesc ca fezabili in 2 zile. Recomandari de campare, daca a mai fost cineva pe acolo?
Tigly
 
Salutare,

Cindva in urmatoarele doua saptamini voi face o tura de 2 zile cu caiacul pe Olt, intre Feldioara si Fagaras.
E cineva interesat? Eu sint flexibil cu timpul, pot si in timpul saptaminii.

Stie cineva ceva de zona respectiva? Sint cam 150 de km, banuiesc ca fezabili in 2 zile. Recomandari de campare, daca a mai fost cineva pe acolo?
Tigly

Eu as veni dar e mult prea departe de mine (Oradea).
Nu prea acoperi 150km in doua zile. Eu zic sa nu iti propui mai mult de 40km/zi (poate si asa sa fie mult). In rest, dupa tura, neaparat sa postezi informatiile esentiale:
1. Descrierea succinta a cursului
2. Obstacole (baraje, caderi de apa, zone de turbulenta, cabluri, brate moarte, vaduri)
3. Repere usor de identificat de pe apa
4. Eventuale locuri frumoase pentru campare
5. Imagini!!!!
 
Salutare Tigly,

raspudem prezent, la ideea ta si dupa cum am stabilit telefonic plecarea va fi Luni 23.05.2011 din Feldioara jud. Bv si ne propunem sa ajungem Mirecuri 25.05.2011 in Fagaras.
Pentru cei interesati de aceasta tura ne puteti contacta la nr. de te. 0744675279
 
Mai jos aveti cateva relatari fotografice si un filmulet din tura de pe Olt de mai sus, care a durat 3 zile si 2 nopti si in care am parcurs impreuna cu Silex si Tigly 130 km de la podul din Feldioara pana la podul din Fagaras:

Cu caiacul pe Olt 23-25 mai 2011 VOL 1
Cu caiacul pe Olt 23-25 mai 2011 VOL 2
Cu caiacul pe Olt 23-25 mai 2011 VOL 3
http://www.facebook.com/video/video.php?v=2046033878750&saved#!/video/video.php?v=2046033878750

Albumul poate fi vizualizat de oricine are cont pe Facebook. Am ales aceasta varianta deoarece acest forum are o interfata foarte spartana in ceea ce priveste postarea de calup mare de fotografii, as pierde mult prea mult timp si nici toate imaginile nu ar putea fi incarcate. Stiu ca exista si alte variante dar acum asta e. "Si daca asta e, alta nu e" :) .

Pe scurt, traseul e lung dar "blajin", cu gunoaie de plastic agatate peste tot in copaci sau plutind pe apa :( , contrastant cu peisajul superb , pasarelele si trilulile lor. Nu are obstacole sau caderi de apa importante care sa nu faca sigura parcurgerea cu orice caiac (de tura).

ps: harta traseului se poate vizualiza mai in detaliu dupa download de pe Facebook si dar am atasat-o si aici la dimensiunea cat "m-a lasat" forumul.
 

Atașamente

  • 240172_2045748031604_1481501330_2302697_4105045_o.jpg
    240172_2045748031604_1481501330_2302697_4105045_o.jpg
    87.9 KB · Vizualizări: 72
Ultima editare:
Nu stiu de ce dar de pe fb imi incarca foarte greu imaginile, practic, desi mi-ar face placere sa ma uit pe indelete, l-am inchis pur si simplu. Poate sunt la rezolutie prea mare, imi dau si eu cu parerea. Nu faci cumva sa poata fi vazute?
Altfel, cu tot cursul molcom, va invidiez pentru tura.
 
Citeva date tehnice pentru cei 110 km inregistrati pe GPS (eu am iesit cu 20 de km mai devreme decit Silex si Tombraider):
- viteza apei intre 4 si 7 km/h, majoritatea era insa de 5
- viteza noastra medie a fost de 7,1 km/h in conditiile in care atunci cind dadeam la padela mergeam cu 10. Mai mult am plutit, cu gura cascata la peisaje :)
- cam 5 "praguri" am numarat. De fapt erau doar niste valuri mai mari. Se vad si in filmul pe care incerc sa-l pun pe Youtube. In rest destui copaci cazuti insa nicaieri nu era strimtorat riul.
- insule am numarat vreo 4-5, majoritatea dupa Hoghiz.
- locuri de acostare comode (fara sa te inglodezi) :destule pina la Hoghiz (defileul Racosului si Cotul Turzunului), foarte putine dupa Hoghiz
- locuri de campare recomandate: defileul Racosului, cotul Turzunului, malul sting dupa Crihalma,

Traseul se poate face lejer in 2 zile.
 
Salut,baieti.
Caiacul este un vis mai vechi al meu si daca nu ne omoara criza asta de tot poate reusesc anul asta sa ma lipesc de unul(aici primesc cu draga inima sfaturi in legatura cu modele si preturi,sunt un tip asa mai consistent pe la 1.75 cm si 96 kg)
Super faina chestia,ma gindeam si eu la asa ceva si pe Mures,dar nu stiu cam de unde poate fi facut.In zona Aradului stiu ca se poate dar eu ma gindeam cit mai din amonte(Targu Mures sau chiar mai sus)
Si voi,concret,pe unde ati campat si in ce conditii(la cort banuiesc)?
 

Back
Sus