Programe de navigatie si rutare

skipper, nici un program :(

Vremea calculelor cu rigla de navigatie a trecut iar sextantul e bun ca sa inveti istorie si ca ultim back-up. Sorry daca ofensez vreun purist!

Nu poti invinge fara programe care fac macar routing. Adica iti indica in functie de vant si polara ta care este cea mai buna ruta de urmat. E doar matematica pura. Rezultatele sant super, te anunta si cand trebuie sa te pregatesti de volta. Nu mai trebuie sa-ti dai cu parerea si sa te certi cu restul echipajului asupra scenariilor.
De aceea un navigator bun in VOR ia si 600GBP pe zi!

Nici macar pt navigatie nu folosesti nimic, mergi doar dupa hartile tiparite? Asa ati venit din Franta?
 
Ei nici chiar asa, avem plotter, dar si hartzi, fara de care nu as pleca la drum lung. In dardanele a inebunit pilotul, s-a decalibrat si de la dardanele pana in marea neagra...pe harta, cu echerul si compasul :)
 
Ei nici chiar asa, avem plotter, dar si hartzi, fara de care nu as pleca la drum lung. In dardanele a inebunit pilotul, s-a decalibrat si de la dardanele pana in marea neagra...pe harta, cu echerul si compasul :)

Nasol! Eu am avut la un moment dat patru GPSuri pe barca si au crapat unul dupa altul. Noroc ca aveam toata colectia de drivere si programe si am putut sa le reinstalez ca navigatia estimata nu ma incanta chiar deloc.
Un GPS de mana pe la 150 EUR e sfant ca rezerva, chiar si din ala auto. AM avut unul modificat si a fost foarte util.
 
Pai avem 4 gps-uri pe barca, dar degeaba daca pilotul s-a decalibrat, ca nu mai tinea cursul, intra intro secventza de autocalibrare, am dat la cercuri in marea marmara :)). De unde sa luam programe de navigatzie ?
 
Pai avem 4 gps-uri pe barca, dar degeaba daca pilotul s-a decalibrat, ca nu mai tinea cursul, intra intro secventza de autocalibrare, am dat la cercuri in marea marmara :)). De unde sa luam programe de navigatzie ?

Asta e dezavantajul cand le ai pe toate interconectate. La mine fiecare e autonom. Pilot, navigatie, sonar, toate sant independente.
Dar si asa am trecut Dardanelele fara pilot automat ca s-a stricat si n-am stiut/putut sa-l repar asa ca am tot servit la eche de mi s-a acrit.
 
Pai nu sunt interconectate, ca e gps-ul de la pilot, e unul la statzia radio, unul la navtex si mai avem unul de mana :)
 
Ce idee marfa sa fac rost de un program care sa optimizeze, am gasit deja ceva, de abia astept sa cuplez laptopul la barca sa vedem ce draq iese. Mai trebuie sa ne zica programul alura velelor si noi mergem sa dormim :)
 
Ce idee marfa sa fac rost de un program care sa optimizeze, am gasit deja ceva, de abia astept sa cuplez laptopul la barca sa vedem ce draq iese. Mai trebuie sa ne zica programul alura velelor si noi mergem sa dormim :)

Exista si nici nu-i scump.

Alura velelor e cea cu care ai facut polara. De-abia atunci e frumos, cand ai nu esti ocupat cu calcule aiurea si ai timp de reglajele fine.
 
Pai polara nu o luam de la producator ?, Exista un program sa ne facem polara ?

Producatorul iti da o polara stas, pt configuratia comuna a barcii pe care o scoate el pe piata. Polara aia difera de polara barcii tale care fie are alta greutate decat la iesirea din fabrica, fie are alta configuratie velica, fie are alta elice sau cine stie ce modificari. Chiar si vechimea velelor influenteaza polara pt ca odata cu trecerea sezoanelor fac "burta". Toate astea influenteaza comportamentul si performatele barcii.
Normal ca exista si programe care iti fac polara grafic din datele introduse in Notepad, dar nu e mare scofala de transpus datele grafic. Mi se pare ca si programele de rutare tot in notepad vor datele polarei.
 
Toate programele vor polara. Mai mult de atat, cum draq fac aia polara, ca viteza barcii depinde atat de tare de configurarea velelor, de densitatea apei, banuiesc, de curentzii in care se face masuratoarea, deci complicat subiect. A facut cineva diagrama polara a barcii lui ?
 
A facut cineva diagrama polara a barcii lui ?

Am facut eu pe vremuri un fel de tabel aproximativ, pentru propria cunoastere, folosind o girueta artizanala si un fel de loch dintr-un vitezometru cu elice, mai lipsea ceva vulcanizat :) Habar n-aveam ca ii spune polara, am aflat mai tarziu de pe net...
 
vali, loch-ul masoara viteza relativa a barcii fatza de fluid, asta nu inseamna ca e o viteza buna, SOG e reala, de asta zic ca e complicat.
 

Back
Sus