PDA

View Full Version : Programe de navigatie si rutare

skipper
29 Nov 2008, 07:35 PM
Ceva de genul asta, Mihai s-a incapatzanat sa ne ducem asa cum se vede si apoi sa ne intoarcem catre baliza, daca mergeam direct catre baliza ne scoteam mai bine.

Ce programe de navigatie/routing/regatta folosesti?

adrian.n
29 Nov 2008, 08:45 PM
skipper, nici un program :(

skipper
29 Nov 2008, 09:20 PM
skipper, nici un program :(

Vremea calculelor cu rigla de navigatie a trecut iar sextantul e bun ca sa inveti istorie si ca ultim back-up. Sorry daca ofensez vreun purist!

Nu poti invinge fara programe care fac macar routing. Adica iti indica in functie de vant si polara ta care este cea mai buna ruta de urmat. E doar matematica pura. Rezultatele sant super, te anunta si cand trebuie sa te pregatesti de volta. Nu mai trebuie sa-ti dai cu parerea si sa te certi cu restul echipajului asupra scenariilor.
De aceea un navigator bun in VOR ia si 600GBP pe zi!

Nici macar pt navigatie nu folosesti nimic, mergi doar dupa hartile tiparite? Asa ati venit din Franta?

adrian.n
29 Nov 2008, 09:22 PM
Ei nici chiar asa, avem plotter, dar si hartzi, fara de care nu as pleca la drum lung. In dardanele a inebunit pilotul, s-a decalibrat si de la dardanele pana in marea neagra...pe harta, cu echerul si compasul :)

skipper
29 Nov 2008, 09:29 PM
Ei nici chiar asa, avem plotter, dar si hartzi, fara de care nu as pleca la drum lung. In dardanele a inebunit pilotul, s-a decalibrat si de la dardanele pana in marea neagra...pe harta, cu echerul si compasul :)

Nasol! Eu am avut la un moment dat patru GPSuri pe barca si au crapat unul dupa altul. Noroc ca aveam toata colectia de drivere si programe si am putut sa le reinstalez ca navigatia estimata nu ma incanta chiar deloc.
Un GPS de mana pe la 150 EUR e sfant ca rezerva, chiar si din ala auto. AM avut unul modificat si a fost foarte util.

adrian.n
29 Nov 2008, 09:33 PM
Pai avem 4 gps-uri pe barca, dar degeaba daca pilotul s-a decalibrat, ca nu mai tinea cursul, intra intro secventza de autocalibrare, am dat la cercuri in marea marmara :)). De unde sa luam programe de navigatzie ?

skipper
29 Nov 2008, 09:37 PM
Pai avem 4 gps-uri pe barca, dar degeaba daca pilotul s-a decalibrat, ca nu mai tinea cursul, intra intro secventza de autocalibrare, am dat la cercuri in marea marmara :)). De unde sa luam programe de navigatzie ?

Asta e dezavantajul cand le ai pe toate interconectate. La mine fiecare e autonom. Pilot, navigatie, sonar, toate sant independente.
Dar si asa am trecut Dardanelele fara pilot automat ca s-a stricat si n-am stiut/putut sa-l repar asa ca am tot servit la eche de mi s-a acrit.

adrian.n
29 Nov 2008, 09:42 PM
Pai nu sunt interconectate, ca e gps-ul de la pilot, e unul la statzia radio, unul la navtex si mai avem unul de mana :)

skipper
29 Nov 2008, 09:44 PM
Pai nu sunt interconectate, ca e gps-ul de la pilot, e unul la statzia radio, unul la navtex si mai avem unul de mana :)

Si mai ai unul conectat la un laptop pe care iti faci in mod normal navigatia?
Ce Navtex ai cu GPS?

adrian.n
29 Nov 2008, 09:49 PM
damn , nu mai stiu exact, ceva cu F

adrian.n
29 Nov 2008, 11:10 PM
Ce idee marfa sa fac rost de un program care sa optimizeze, am gasit deja ceva, de abia astept sa cuplez laptopul la barca sa vedem ce draq iese. Mai trebuie sa ne zica programul alura velelor si noi mergem sa dormim :)

skipper
29 Nov 2008, 11:44 PM
Ce idee marfa sa fac rost de un program care sa optimizeze, am gasit deja ceva, de abia astept sa cuplez laptopul la barca sa vedem ce draq iese. Mai trebuie sa ne zica programul alura velelor si noi mergem sa dormim :)

Exista si nici nu-i scump.

Alura velelor e cea cu care ai facut polara. De-abia atunci e frumos, cand ai nu esti ocupat cu calcule aiurea si ai timp de reglajele fine.

adrian.n
30 Nov 2008, 12:16 AM
Pai polara nu o luam de la producator ?, Exista un program sa ne facem polara ?

skipper
30 Nov 2008, 12:28 AM
Pai polara nu o luam de la producator ?, Exista un program sa ne facem polara ?

Producatorul iti da o polara stas, pt configuratia comuna a barcii pe care o scoate el pe piata. Polara aia difera de polara barcii tale care fie are alta greutate decat la iesirea din fabrica, fie are alta configuratie velica, fie are alta elice sau cine stie ce modificari. Chiar si vechimea velelor influenteaza polara pt ca odata cu trecerea sezoanelor fac "burta". Toate astea influenteaza comportamentul si performatele barcii.
Normal ca exista si programe care iti fac polara grafic din datele introduse in Notepad, dar nu e mare scofala de transpus datele grafic. Mi se pare ca si programele de rutare tot in notepad vor datele polarei.

cdy
30 Nov 2008, 12:32 AM
*producator de navtex cu "F", daca era paper-less, cel mai probabilo Furuno.

A incercat cineva Transas Navigator? Eu m-am jucat de cateva ori cu Tsunamis de la Transas si e chiar foarte usor de folosit.
http://www.transasnavigator.com/

adrian.n
30 Nov 2008, 12:34 AM
Toate programele vor polara. Mai mult de atat, cum draq fac aia polara, ca viteza barcii depinde atat de tare de configurarea velelor, de densitatea apei, banuiesc, de curentzii in care se face masuratoarea, deci complicat subiect. A facut cineva diagrama polara a barcii lui ?

adrian.n
30 Nov 2008, 12:35 AM
cdy, asa este.

Vali
30 Nov 2008, 12:54 AM
A facut cineva diagrama polara a barcii lui ?

Am facut eu pe vremuri un fel de tabel aproximativ, pentru propria cunoastere, folosind o girueta artizanala si un fel de loch dintr-un vitezometru cu elice, mai lipsea ceva vulcanizat :) Habar n-aveam ca ii spune polara, am aflat mai tarziu de pe net...

adrian.n
30 Nov 2008, 12:56 AM
vali, loch-ul masoara viteza relativa a barcii fatza de fluid, asta nu inseamna ca e o viteza buna, SOG e reala, de asta zic ca e complicat.

adrian.n
30 Nov 2008, 12:58 AM
rex loch-ul e cva asa , informativ, cel mult sa itzi dai seama de curent, ca scazi sau aduni la SOG ce da loch-ul.

Vali
30 Nov 2008, 12:58 AM
Da man, dar prin 1992 nu-mi imaginam ca se va inventa GPS-u si chartplotteru, iar compu cel mai tare pe care-l cunosteam se numea Cobra :)

adrian.n
30 Nov 2008, 01:00 AM
Vali , io eram precoc, stiam de HC 85 si de Sinclair Spectrum :)

Vali
30 Nov 2008, 01:03 AM
Pai Cobra dupa Spectrum se facuse, era varianta mai "profi" a Tim-S sau HC 85 :), am un preten bun, manager la Wizrom, care pe vremea aia facea si vindea Cobre , si repara primele pockere electronice sh care aparusera in Bucale :)

adrian.n
30 Nov 2008, 01:06 AM
Da era si un sinclaer cu z8080 ce avea coprocesor matematic :)

adrian.n
30 Nov 2008, 01:07 AM
Rex, ce rau esti si tu ma, ce ai cubavaria 50, ca e o barca funny. Am un amic ce si-a luat o 44 vision, superba barca, pacat ca a luat-o de la cine nu trebuia :)

Vali
30 Nov 2008, 01:09 AM
:ot:
vand hc 85 industrial si cobra home made...gasitorului de client recompensa...cred ca se pupa cu bavaria 50:banana:

Da, dar sa-i facem atunci si o caseta cu softul de chartplotter :D

adrian.n
30 Nov 2008, 01:10 AM
lume rea :(((((

Vali
30 Nov 2008, 01:15 AM
Ei, mai glumim, e democratie, ca doar si de mine se mai rade cu baloasele :D, adevaru e totusi ca nu-mi plac baloasele ;)

adrian.n
30 Nov 2008, 01:16 AM
dap, sa radem , ca in Junimea :)

adrian.n
30 Nov 2008, 01:20 AM
rex, eu nu vreau sa comentez personajul, asa cum stitzi am fost prieteni cam ...11 ani, de vre-o 5 nu mai suntem, dar nici nu vreau sa ma apuc acum sa dau cu pietre. In rest, m-am dat cu bavaria , cu un 39, Motivatzion. A fost prima barca de fabrica mare si am fost mai mult decat entuziasmat. M-am urcat pe Monika, Bavaria 44 Vision, a prietenului Mihnea, superba. Asa ca.... Mai mult de atat , la regata de la balcik o Bavaria 42 Match ne-a dat ceatza rau de tot. Ca atare.....

Vali
30 Nov 2008, 01:20 AM
pana la urma dati careva o schema de loch???

Ibi, era un vitezometru de Trabant cu sufa si o elice din tabla taiata si rasucita, ceva gen Ondine :)

skipper
30 Nov 2008, 01:25 AM
pana la urma dati careva o schema de loch??? mecanic sa fie!

De ce vrei sa te chinui cand un GPS costa 150 eur iar un sonar cu loch cam tot atat?
Dara daca tot insisti: cauta un turometru mecanic, prelungeste-i intrarea cu un cablu flexibil iar la captul din apa pune-i o elice mic din tabla cositorita.
Dupa ce il montezi, desfaci geamul si modifici indicatiile de pe scara turometrului in concordanta cu indicatiile de pe GPS. Si asa te-ai facut cu un loch home-made.

adrian.n
30 Nov 2008, 01:30 AM
Rex, ma repet, nu vreau sa ma apuc sa zic ....Nu ma pasioneaza si nu am de ce. Fiecare dintre noi, ne comportam asa cum suntem.

adrian.n
30 Nov 2008, 01:33 AM
Rez, loch-ul itzi da viteza relativa a barcii fatza de apa, care difera fatza de SOG , deci nu e bun de nimic :)

Vali
30 Nov 2008, 01:35 AM
cand am intrat pe softpedia m-a luat musiu vali tare, si el tare si eu tare, dupa care vali face o volta si ia o pauza de postari,eu la fel...stiu sigur ca-i de nadejde!

Atunci mi se pusese pata ca spuneai ca as fi ars barca daca nu ma satisfacea :D, dar stiam deja ca am de-a face cu un tip super si ca oricum o s-o dam pe bune mai tarziu :). Daca ai sti ca barca mi-a fost si refugiu pe timp de iarna, cand eram certat cu ai mei, era pe uscat si eu dormeam pe ea :)

Vali
30 Nov 2008, 01:37 AM
Rez, loch-ul itzi da viteza relativa a barcii fatza de apa, care difera fatza de SOG , deci nu e bun de nimic :)

Ibi vrea sa se dea pe balta mai mult, si acolo nu prea sunt curenti, si in plus e pasionat de bricolaj, asa ca nu-i putem rapi placerea lucrului facut cu mana proprie :)

adrian.n
30 Nov 2008, 01:37 AM
Si eu dormeam in Alexandra de drag in tomana asta, aveam unde sa dorm in Constantza, si niste prieteni cu dit-a-mai vila la Eforie si bani de hotel, da io...deh, creier neted, pe barca :)

adrian.n
30 Nov 2008, 01:38 AM
vali, ce draq inseamna ibi ?

Vali
30 Nov 2008, 01:41 AM
Ibi este Rex :)))))))

adrian.n
30 Nov 2008, 01:46 AM
tot nu mi-ai zis de la ce vine :(

Vali
30 Nov 2008, 01:48 AM
tot nu mi-ai zis de la ce vine :(

Asta e numele lui :D

adrian.n
30 Nov 2008, 01:50 AM
rex, numele tau e ibi ?

adrian.n
30 Nov 2008, 01:52 AM
pai...., da, cum sa fie Ibi, numele, poate un diminutiv ceva :)

Vali
30 Nov 2008, 01:53 AM
Nu m-a deranjat, ne intepasem oleak de la motoru de Lastun, eu "militam" impotriva improvizatiilor , ca ma lovisem de probleme etc... oricum n-a fost nici o suparare, ci nitica iritare, da mi-am dat un cap in gura si mi-a trecut :D

adrian.n
30 Nov 2008, 02:06 AM
care draq nume romanesc e asa de greu se zi ?

adrian.n
30 Nov 2008, 02:18 AM
man, te cotesti ? de bere pe alexandra, nu incape indoiala ca o bem, dar...sa te cotesti .....

adrian.n
30 Nov 2008, 02:21 AM
man, io nu sunt curios de amanunte, asa ca....be yourself.

Vali
30 Nov 2008, 02:31 AM
App, sa revenim la rutare. Am citit ce a scris Romeo mai inainte, dar nu prea inteleg ce face programul de rutare, traseaza voltele necesare in functie de vant, polara, drumul programat si curenti etc? Nu am lucrat inca pe chartplotter, dar banuiesc ca rutarea asta e o interconectare intre drumul-input, GPS, autopilot si drumul rezultat, desenat de chartplotter, scuzati-mi termenii inadecvati.

x_petrolist
30 Nov 2008, 02:34 AM

salut Adi. poti elabora putin pe tema aceasta? ce este SOG? inteleg ca loch-ul masoara viteza barcii fata de apa si deci nu ia in consideratie viteza curentului (daca exista). ce alte modalitati de masurare a vitezei mai cunosti (de exemplu aia cu nodurile pe sfoara). ai pomenit mai devreme ca ai navigat conventional din Dardanele pina la Constanta. ai folosit dead reckoning? cum ai determinat viteza barcii si a curentilor? ms si spune cind dai berea pe Alexandra cu 2 saptamini inainte ... s-ajung si eu daca nu te deranjeaza o persoana in plus ...

cdy
30 Nov 2008, 03:21 AM
*SOG = speed over ground, viteza fata de pamant, il poti citi pe GPS, este calculat automat de catre acesta.
Viteza indicata de loch este viteza prin apa, ce difera de SOG prin influenta curentior si a derivei provocate de vant.

In navigatia costiera, in lipsa de loch, foloseste sextantul, pui doua puncte pe harta la un interval fix, si aflii viteza, dupa care, navigatie estimata pana simti ca s-a schimbat ceva (vant, curent, etc), moment in care repeti operatiunea.

x_petrolist
30 Nov 2008, 03:59 AM
*SOG = speed over ground, viteza fata de pamant, il poti citi pe GPS, este calculat automat de catre acesta.
Viteza indicata de loch este viteza prin apa, ce difera de SOG prin influenta curentior si a derivei provocate de vant.

In navigatia costiera, in lipsa de loch, foloseste sextantul, pui doua puncte pe harta la un interval fix, si aflii viteza, dupa care, navigatie estimata pana simti ca s-a schimbat ceva (vant, curent, etc), moment in care repeti operatiunea.

ms cdy. unde gasesc sextant + trusa aferenta. ma gindesc la unul care sa nu te "puna" in alt" fus orar ...

Pilgrim
30 Nov 2008, 11:20 AM
*SOG = speed over ground...
In navigatia costiera, in lipsa de loch, foloseste sextantul...

...nu e vorba despre compasul de relevment...daca e navigatie costiera...?

skipper
30 Nov 2008, 11:41 AM
ms cdy. unde gasesc sextant + trusa aferenta. ma gindesc la unul care sa nu te "puna" in alt" fus orar ...

Pe ebay, cel mai simplu. Vezi ca sant si unele de plastic cheap, mai bine evita-le ca alea chiar te pun in alt fus. Sextantul e una din sculele la care nu merita sa ne zgarcim. Dar la ce-ti trebuie?

Pilgrim
30 Nov 2008, 12:23 PM
Consider ca un GPS de rezerva e binevenit ...pentru orice eventualitate. De doua luni cochetez cu ideea de a cumpara un Garmin GPSMAP 76 CSx (http://www.garmin.ro/produs.php?id=77&subcat_id=6&cat_id=15) . Portabil ( cu acumulatori AA care se pot incarca de la un mic panou solar) , pe care sa-l folosesc atit pe mare cit si pe uscat , pentru a pastra rutele parcurse . Pe mare sa-mi salveze la un interval de timp prestabilit parametri de navigatie si sa pot transfera pe Google Earth ...ceva de genul unui fisier *.kml ( imaginea in atasament ). Varianta full vine cu CD si programul MapSource pentru PC. Daca foloseste cineva solutia asta va rog sa ma "luminati"...., sau daca exista alte variante ( poate mai putin costisitoare....:) ) ...astept parerile voastre.

skipper
30 Nov 2008, 12:25 PM
App, sa revenim la rutare. Am citit ce a scris Romeo mai inainte, dar nu prea inteleg ce face programul de rutare, traseaza voltele necesare in functie de vant, polara, drumul programat si curenti etc?

Exact. Uite un articol care te poate lamuri.

u am lucrat inca pe chartplotter, dar banuiesc ca rutarea asta e o interconectare intre drumul-input, GPS, autopilot si drumul rezultat, desenat de chartplotter, scuzati-mi termenii inadecvati.

Routingul nu e pt chartplotter ci e un program care ruleaza pe calculatorul folosit la navigatie.

skipper
30 Nov 2008, 12:27 PM
Consider ca un GPS de rezerva e binevenit ...pentru orice eventualitate. De doua luni cochetez cu ideea de a cumpara un Garmin GPSMAP 76 CSx (http://www.garmin.ro/produs.php?id=77&subcat_id=6&cat_id=15) . Portabil ( cu acumulatori AA care se pot incarca de la un mic panou solar) , pe care sa-l folosesc atit pe mare cit si pe uscat , pentru a pastra rutele parcurse . Pe mare sa-mi salveze la un interval de timp prestabilit parametri de navigatie si sa pot transfera pe Google Earth ...ceva de genul unui fisier *.kml ( imaginea in atasament ). Varianta full vine cu CD si programul MapSource pentru PC. Daca foloseste cineva solutia asta va rog sa ma "luminati"...., sau daca exista alte variante ( poate mai putin costisitoare....:) ) ...astept parerile voastre.

In mod normal ce folosesti? Cu ce-ti faci navigatia acum?

Pilgrim
30 Nov 2008, 12:36 PM
In mod normal ce folosesti? Cu ce-ti faci navigatia acum?

Am folosit doar Chartplotterul din dotarea barcutelor inchiriate si hartile zonei pe hirtie ...acum incep sa deslusesc tainele navigatiei ...asa ca sfaturile din experiente proprii sunt foarte binevenite...:)

adrian.n
30 Nov 2008, 12:48 PM
Pilgrim, eu am un ceas cu GPS care imi arunca rutele direct pe google earth, a costat undeva la 1800 ron. Daca doar asta vrei. Daca vrei sa itzi dea si paramatrii din fiece moment stiu ca exista un fel de stick pe usb, care are incorporat un gps si pune tot asa pe PC diverse date.

skipper
30 Nov 2008, 12:50 PM
Am folosit doar Chartplotterul din dotarea barcutelor inchiriate si hartile zonei pe hirtie ...acum incep sa deslusesc tainele navigatiei ...asa ca sfaturile din experiente proprii sunt foarte binevenite...:)

Chartplloterele sant alt exemplu de scule pe care se inghesuie vanzatorii sa ni le bage pe gat pt ca sant mult prea scumpe fata de utilitatea lor.
OK, uite ce poti face.
- Cheapest: un gps de auto pe care pui software de navigatie (Fugawi 4.5 cu add-inul pt sailing) - iesi la 100 EUR!!!
- mediu: un GPS de mana de marinarie: Garmin, Magellan, Lowrance, whatever. Modelul ales de tine e scump pt ca face multe lucruri care nu iti sant necesare, sant din categoria "nice to have". Ca sa salvezi ruta iti ajunge si un GPS 12map. EU cand am inceput aveam un GPS 12 pe care imi introduceam punctele farurilor pt urmatoarele 36 de ore si era mai bun ca actualul Magellan Marine.
- completa: laptop cu receptor GPS (http://www.okazii.ro/catalog/15305729/Receptor-GPS-Holux-Gm-210-Super-oferta-Receiver-Gps-.html). Apoi iti trebuie niste software:
- un soft de navigatie: de la Maxsea pana la Seaclear, orice-ti poti permite
- google earth cu cache setat la 2gb ca sa poti incarca cat mai mult din zona ce te intereseaza.
- un soft care multiplica semnalul NMEA de la receptor ca sa-l poti folosi si la programul de navigatie si la Google
- un soft care ia semnalul NMEA si il transforma in asa fel incat sa ai pozitia instantanee afisata pe Google Earth
Si sa vezi atunci cum se schimba viata ta pe barca !

adrian.n
30 Nov 2008, 12:54 PM
Programele de race nu cred ca sunt la fel cu cele de navigatzie. Noi avem un program de la Raymarine, da e de stupid people, pui punctul de destinatzie, laptopulse conecteaza la instrumentele barcii si daca e linie dreapta, te culci. Daca ai si ceva de ocolit, pui waypointuri dupa care faci o ruta. Cu motorul face totul pilotul, cu vele....mai faci si tu una alta, dar programul nu tine cont de directia vantului, deci e facut pt navigatzia cu motor.

Pilgrim
30 Nov 2008, 12:58 PM
Pilgrim, eu am un ceas cu GPS care imi arunca rutele direct pe google earth, a costat undeva la 1800 ron. Daca doar asta vrei. Daca vrei sa itzi dea si paramatrii din fiece moment stiu ca exista un fel de stick pe usb, care are incorporat un gps si pune tot asa pe PC diverse date.

e un fel de tracker...? Practic vezi pe GoogleEarth ruta parcursa..., fara a vedea pozitia curenta, cursul pina la urmatorul waypoint...etc...?

skipper
30 Nov 2008, 12:58 PM

Le-ai umplut punga astora de la Suunto! De banii astia iti luai laptop!

adrian.n
30 Nov 2008, 01:00 PM
Asa este, nu chiar laptop da scump oricum. Si mai sunt si carnatzi. Daca potzi sa iti imaginezi ca termometrul cu care este dotat ceasul indica temperatura corect daca ceasul sta pe masa 15 min. Deci la mana nu indica corect, mi se pare utopic :(

adrian.n
30 Nov 2008, 01:01 PM
Exact, dar potzi sa pui in el waypointuri si el sa itzi zica ce sa faci.Are un mod de navigatzie. El e facut mai mult pt outdoor, nu pt sailing.

adrian.n
30 Nov 2008, 01:03 PM
http://www.suunto.com/suunto/Worlds/outdoor/main/outdoor_article_news.jsp?CONTENT%3C%3Ecnt_id=10134 198674741782&FOLDER%3C%3Efolder_id=9852723697949147&bmUID=1228039364917&PREV_CONTENT=/Content/media/suunto/NewWorlds/Outdoor/content/Community/News/News_index

asta e rasnitza :)

skipper
30 Nov 2008, 01:03 PM
Asa este, nu chiar laptop da scump oricum. Si mai sunt si carnatzi. Daca potzi sa iti imaginezi ca termometrul cu care este dotat ceasul indica temperatura corect daca ceasul sta pe masa 15 min. Deci la mana nu indica corect, mi se pare utopic :(

Laptopul meu de rezerva e un IBM de 300 EUR! S-au ieftinit serios, am luat un tablet PC sa-l pun in cockpit la 200 EUR!

Stiu bine Suunto, eu le-am adus prima data in tara, inaintea astora de la Nova. Sant scumpi si pretentiosi, exista marci care fac acelasi lucru la sub jumatate de pret.

adrian.n
30 Nov 2008, 01:07 PM
tu ce barca ziceai ca ai ?

skipper
30 Nov 2008, 01:08 PM
tu ce barca ziceai ca ai ?

Trimaran Oceanbird "Francine"!!!

adrian.n
30 Nov 2008, 01:09 PM
Aha, uitasi, damn :)

Pilgrim
30 Nov 2008, 01:10 PM
Chartplloterele sant alt exemplu de scule pe care se inghesuie vanzatorii sa ni le bage pe gat pt ca sant mult prea scumpe fata de utilitatea lor.
Asta am gasit pe barcute dar pierd mult timp cu setarea lor. Nefiind un device propriu, il gasesc setat pe tot felul de rute, tot felul de alarme care suna aiuria , fiind introduse de cei care s-au perindat pe barcuta ...:mad:

- completa: laptop cu receptor GPS (http://www.okazii.ro/catalog/15305729/Receptor-GPS-Holux-Gm-210-Super-oferta-Receiver-Gps-.html). Apoi iti trebuie niste software:
- google earth cu cache setat la 2gb ca sa poti incarca cat mai mult din zona ce te intereseaza.
- un soft care multiplica semnalul NMEA de la receptor ca sa-l poti folosi si la programul de navigatie si la Google
- un soft care ia semnalul NMEA si il transforma in asa fel incat sa ai pozitia instantanee afisata pe Google Earth
Si sa vezi atunci cum se schimba viata ta pe barca !

Varianta asta suna foarte bine...o diger putin si revin cu intrebari...:)

adrian.n
30 Nov 2008, 01:11 PM
lipsa de vapori de apa sarata in atmosfera duce la scleroza :)))))

skipper
30 Nov 2008, 01:18 PM
lipsa de vapori de apa sarata in atmosfera duce la scleroza :)))))

Aferim, boierule! Se trateaza cu un irish coffe king size pe stomacul gol privind pozele de peste vara!

adrian.n
30 Nov 2008, 01:22 PM
sa mor de nu dau in melancolie blegoasa.

adrian.n
30 Nov 2008, 01:29 PM
pai e free, faci download.

adrian.n
30 Nov 2008, 01:30 PM
si trebuie sa dau de beut ca am ajuns senior :)|)))))

Pilgrim
30 Nov 2008, 01:37 PM
[QUOTE=rexsailor;2029]pai eu cand am downloadat, s-a instalat o chestie de cativa mega, care n-avea cum sa contina atata informatie....daca scoti mufa, pa ilie!
QUOTE]

cu un cache de 2 Gb poti incarca informatie pentru urmatoarea zona care te intereseaza, dupa care conectare din nou ....:)

skipper
30 Nov 2008, 01:38 PM
legat de chestiile astea care dau in google earth....avetzi google earth salvat in calc, sau va completatzi cand dati de net...daca avetzi salvat, de unde,cum?

Exista o setare prin care decizi cata memorie interna aloci pt GE si maximul este 2gb. Toata Delta iti ia mai putin de 1gb la rezolutie maxima, sa vezi copac cu copac.
Tot intern salvezi hartile de suprapus peste GE, punctele de interes, traseele, addinurile pt meteo, etc.

romeo, ce ai mai facut cu radio, ca mere r4!

Nu mi-am luat inca statie dar urmaresc constant ebay.de, poate apare ci chilipirul vietii mele, un 857 pe la 300-400EUR. S-a dat unul la 350 si l-am scapat!

skipper
30 Nov 2008, 01:49 PM
cu un cache de 2 Gb poti incarca informatie pentru urmatoarea zona care te intereseaza, dupa care conectare din nou ....:)

cache 2 gb inseamna 2 gb ram? si daca tai accidental alimentarea la laptop nu se duce?
mai indata cred ca cache se refera la o memorie care e alimentata ditr-o alta baterie interioara, ca la camerele foto....[/QUOTE]

Nu e in RAM ci in HDD, nu i se intampla nimic daca ii tai alimentarea.

Pilgrim
30 Nov 2008, 01:52 PM

cache 2 gb inseamna 2 gb ram? si daca tai accidental alimentarea la laptop nu se duce?
mai indata cred ca cache se refera la o memorie care e alimentata ditr-o alta baterie interioara, ca la camerele foto....[/QUOTE]

daca nu sunt disponibili 2Gb ram, se trece la memorie virtuala pe hard.Daca tai accidental alimentarea , intra in functiune bateria laptop-ului ...trebuie supraveghiat sa nu dureze mult intreruperrea alimentarii.

adrian.n
30 Nov 2008, 02:07 PM
m-a acaparat fumeia :(

Smokey
30 Nov 2008, 04:25 PM
@Pilgrim: Am un Garmin eTrex Vista HCX pe care-l folosesc la enduro, ca functii e tot pe acolo cu gpsmap76. Stie trackuri, rute salvate, face si rutare, are si ceva functii minime pt. marine. Tine si la apa (stropit, nu imersie). L-am folosit cu succes pe camp, cu cazaturile de rigoare si in masina cu functia de autorutare.

Dezavantajul e ca e are ecranul mic si nu are voce la rutare ... dar sa fim seriosi, voce nu e cazul :) Ecranul mic ... da, dar se poate rezolva cu supra-ecrane de marire.

Prinderea o am in sistem RAM-Mount, modulara. Am prindere pe ghidon si o ventuza pt parbriz. In catalogul RAM sunt mii de solutii de prindere, inclusiv din seria "marine".

E compatibil cu toate hartile Garmin, n-am incercat BlueChart dar cred ca merge. De curiozitate am sa incerc cateva "demo".

Cu transport in Romania si accesoriile de la RAM a fost 700 Ron.

Daca ai drum prin Timisoara ti-l pot arata sa vezi cum e in mers.

Restul de brizbrizuri, gen transformat rutele salvate si afisat pe Google sunt chestii extra, se fac din MapSource sau din alte programe, inclusiv online pe www.gpsvisualizer.com unde se pot afisa rute in orice format text, sub format unui tabel lat/long.

x_petrolist
30 Nov 2008, 05:15 PM
vrei sa zici ca in state nu gasesti sextant...inteleg in ro, la bacau, nu in state...

@Ibi
Este greu sa alegi cind ai multe variante. Doream sa vad daca cineva a folosit. Nemtii de exemplu sint mai tari in productia de lentile si mecanisme. Nu vreau sa aleg doar pe criteriul "daca e scump trebuie sa fie si bun" pentru ca nivelul limitat al cunostiintelor mele ma forteaza in aceasta directie.

Pe ebay, cel mai simplu. Vezi ca sant si unele de plastic cheap, mai bine evita-le ca alea chiar te pun in alt fus. Sextantul e una din sculele la care nu merita sa ne zgarcim. Dar la ce-ti trebuie?

@Romeo
Cam in toate cartile pe care le-am citit, cei cu experienta voiajelor mai lungi pe ocean recomanda tehnicile conventionale de navigatie ca back-up. Deoarece n-am folosit nici moderne si nici conventionale pina acum, m-am gindit sa-ncep cu cele conventionale ca sa ma deprind. Mi-e teama ca usurinta folosirii celor moderne ma va impiedica s-o fac mai tirziu. Pe de alta parte daca nu ma descurc, si erorile sint uriase, atunci voi sti ca va trebui sa folosesc back-up la back-up la back-up ....

Cind se da examen pentru A ... tehnica de navigatie conventionala este inclusa sau nu? Intreb doar de curiozitate.

Cartea lui Roberto Barros, postata de Mircea, Fom Rio to Polynesia contine la sfirsit un manual foarte concis pentru navigatia conventionala.

adrian.n
30 Nov 2008, 05:18 PM
Eu zic sa nu itzi batzi capul cu navigarea estimata, cu hartzi, compas, sextant. Mai bine mergi cu plotterul si daca potzi sa ai ca si backup un gps mobil pe care sa il folosesti daca o ia razna pilotul. Oricum si cu pilotul nebun, plotterul merge, numai ca nu itzi mai indica DA COG etc

x_petrolist
30 Nov 2008, 05:29 PM
Eu zic sa nu itzi batzi capul cu navigarea estimata, cu hartzi, compas, sextant. Mai bine mergi cu plotterul si daca potzi sa ai ca si backup un gps mobil pe care sa il folosesti daca o ia razna pilotul. Oricum si cu pilotul nebun, plotterul merge, numai ca nu itzi mai indica DA COG etc

Salut Adi si felicitari pentru senioritate. Dupa cum am spus, cunostiintele mele in acest domeniu sint nule. Plus ca sint de moda veche, nici la masina nu am GPS ... Am vazut doua variante "soup to nuts" postate de Romeo si Smokey pe care va trebui sa le studiez in amanunt. Si iar ai inceput cu abrevierile. COG inseamna course over ground? ce inseamna DA? Propun ca atunci cind le folosesti prima oara sa pui in paranteze semnificatia. Ulterior, te poti rezuma doar la ele si va fi vina noastra daca nu retinem.

adrian.n
30 Nov 2008, 05:37 PM
DA este drum adevarat, COG e asa cum ai zis, SOG s-a detaliat.
Pe plotter ai posibilitatea sa itzi arate COG si directzia provei. Datorita derivei , directzia provei nu e si directzia pe care mergi, de aceea mai important e COG.

Pilgrim
30 Nov 2008, 06:23 PM
@Pilgrim: Am un Garmin eTrex Vista HCX ...
Cu transport in Romania si accesoriile de la RAM a fost 700 Ron.

Daca ai drum prin Timisoara ti-l pot arata sa vezi cum e in mers.
.

Multumesc Smokey...am fost in Tm vineri ...dar tot cu graba si inabunit cu traficul...:mad:
Trebuie sa ajung saptamina vitoare la Capitanerie pentru preschimbarea certificatului ... cind vin te anunt din timp si poate ne vedem la o cafea sa-mi arati Garminul...:)

Vali
30 Nov 2008, 06:25 PM
Exact. Uite un articol care te poate lamuri.
Routingul nu e pt chartplotter ci e un program care ruleaza pe calculatorul folosit la navigatie.

Da Romeo, stiu ca plotterul doar iti deseneaza drumul parcurs. Spuneam interconectare in sensul compararii ulterioare a datelor de la rutare cu drumul aratat de plotter. Stiu ca Seaclear e un plotter soft gratuit, in care se pot importa harti in format imagine, calibrandu-se ulterior. L-am studiat putin, dar neavand GPS, n-am putut sa-l utilizez. Oricum, e buna tare treaba asta cu afisarea simultana in Google Earth, din cauza detaliilor aratate, mai ales in zone cum sunt labirinturile Deltei. App, ai folosit cumva Seaclear?

adrian.n
30 Nov 2008, 06:28 PM
Io am dat jos Deckman si mi se pare ok, de abia astept sa cuplez laptopul la barcutza. o sa mai imi ramana sa fac ceva cu polara, da....e un inceput

adrian.n
30 Nov 2008, 06:33 PM
Vali pe plotter potzi sa faci ruta pe care ai sa o urmezi, te poate atentziona cand ajungi la puncte intermediare daca l-ai setat sa faca asta, apoi in olaborare cu radarul te poate atentziona daca sunt tinte in zona pe care ai setat-o, de asemeni are niste alarme pentru vant si adancimi sau inaltzimi de valuri.Deci sunt ceva setari pe care potzi sa le faci si sa te ajute la greu cu pilotul :)

byteworks
30 Nov 2008, 06:48 PM
Consider ca un GPS de rezerva e binevenit ...pentru orice eventualitate. De doua luni cochetez cu ideea de a cumpara un Garmin GPSMAP 76 CSx (http://www.garmin.ro/produs.php?id=77&subcat_id=6&cat_id=15) .

Eu am si folosesc un 96C, care e cam aceeasi Marie cu baza de date aero in plus. In mare e bun, avantajul major e ca e waterproof si pluteste! Ecranul e mic dar se vede bine chiar si in plin soare, doar ca deseneaza destul de greu daca harta are multe detalii, s-ar putea 76Cx fiind o generatie mai noua sa deseneze mai repede. 76Cx are si avantajul peste 96C ca se pot adauga harti pe microSD, are receptor mai sensibil, si accepta hartile NT, cam cum apar toate hartile noi. Pentru acest ultim amanunt (noul ROAD 2008, harta Romaniei, apare pe 3 dec. si numai in format NT), trebuie sa fac si eu o achizitie cam "fortata", numai ca in loc sa dau banii pe un 76Cx cred ca ma hotarasc pe un Nuvi 510 sau 550 care la fel sunt waterproof (dar nu plutesc),
au ecran mult mai mare si in plus sunt touchscreen, deseneaza rapid, au moduri multiple auto/motocicleta/pedestru/marin, accepta microSD si harti NT, receptor SirfStar III, ca minusuri au acumulator ( e drept schimbabil) de max 8 ore in loc de 2 AA de 20 ore la 76Cx.
Sincer ar trebui sa incerci un 76Cx inainte sa te hotarasti, s-ar putea sa te ultra-enerveze desenarea grea la panning.

Vali
30 Nov 2008, 07:10 PM
Vali pe plotter potzi sa faci ruta pe care ai sa o urmezi, te poate atentziona cand ajungi la puncte intermediare daca l-ai setat sa faca asta, apoi in olaborare cu radarul te poate atentziona daca sunt tinte in zona pe care ai setat-o, de asemeni are niste alarme pentru vant si adancimi sau inaltzimi de valuri.Deci sunt ceva setari pe care potzi sa le faci si sa te ajute la greu cu pilotul :)

Interesant, dar banuiesc ca te referi la o solutie high-end si nu la un soft free cum e Seaclear :). Pana sa auzim alarmele respective, e bine sa fim noi cu ochii in 4, nu ca tipul care dormea in cockpit. App, poate ne descrii echipamentul complet pe care il folosesti, si aproximativ scorul aferent ;)

cdy
30 Nov 2008, 07:16 PM
GPS-urile de masina, google earth, etc, nu au hartile pentru navigatie marina (cel putin eu nu am reusit sa le gasesc :) ). Ai nevoie de ceva mai multe informatii decat linia coastei, cum ar fi adancimi, pericole de navigatie, faruri, balizaje, pase de navigatie, etc. (chiar daca nu folosesti pasele, macar stii pe unde e traficul comercial, sa nu il intersectezi noaptea).
Incercati Transas Tsunamis, il gasiti relativ usor pe internet la download (incercati siturile cu torrente, ca sa fie moca :D ), nu necesita un laptop foarte performant, permite cuplarea unui gps, loch, sonda ultrason, etc. Are hartile marine world-wide, singurul inconvenient (daca nu il cumparati) e ca nu aveti posibilitatea sa faceti up-date-uri la harti.

adrian.n
30 Nov 2008, 07:17 PM
Vali , daca e o noapte fara luna, de itzi bagi singur degetele in ochi, degeama te uitzi in zare, fara radar esti cam halit :)

Pilgrim
30 Nov 2008, 07:49 PM
Eu am si folosesc un 96C...Sincer ar trebui sa incerci un 76Cx inainte sa te hotarasti, s-ar putea sa te ultra-enerveze desenarea grea la panning.

Multumesc byteworks, cred ca treaba asta cu desenarea enerveaza foarte tare on road...tin cont de recomandarea ta in alegerea pe care va trebui sa o fac. Acum studiez solutia ofertia de skipper:

Originally Posted by skipper
- completa: laptop cu receptor GPS. Apoi iti trebuie niste software:
Si sa vezi atunci cum se schimba viata ta pe barca !.

norbih
30 Nov 2008, 07:59 PM
In privinta softurilor pentru navigatie, eu am inceput cu Offshore Navigator Lite, pentru simplul motiv ca venea pe un CD impreuna cu seturile de harti pentru navigatia sportiva/de agrement editate de nemti, care sunt foarte populare deoarece varianta pe hartie are dimensiuni mai mici decat hartile comerciale. Daca o harta e mai mare de A3 (eventual indoita), nu mai este practica pe o ambarcatiune mica.

Revenind la soft, deci primul soft a fost un accident. M-am mai jucat si cu un soft danez editat de uniunea pentru sport nautic. Insa nu mi-a prea placut, si e oricum off-topic pe un site romanesc. :ot:
Pe mine m-a interesat sa am posibilitatea sa folesesc si PDA-ul care ruleaza Windows Mobile (un iPaq de la HP). Din acest motiv am ajuns la Memory Map. Softul nu este gratis, dar 99 USD nu e chiar o avere!

Am folosit Memory Map in aceasta vara si principalele argumente sunt:
1. Posibilitatea de a rula pe PC si pe PDA (Windows mobile). Sincronizarea datelor (harti, track, rute, waypoints) intre PC si PDA functioneaza foarte bine.
2. Foloseste hartile nemtesti pe care le aveam pentru Offshore Navigator.
3. Poate tipari hartile scalate la dimensiunea hartiei. Cu Offshore Navigator tipaream pe plotter A1, acuma pot tipari pe A3. Aceasta facilitate o folosesc des, pot sa imi tiparesc singur hartile pe hartie si pot sa fac semne pe ele. Daca vars cafeaua pe harta nu-i nici un necaz!
4. Poate fi folosit si pentru harti scanate. Intotdeaua util.

Atasez un screen capture din Memory Map unde se pot vedea si cateva track-uri (cu rosu) si o ruta planificata (cu albastru). La trackuri si poate afisa si un "speed profile" unde poti vedea ce viteza ai avut in diferite puncte ale drumului parcurs. Vezi fereastra "Track of Bega Speed".

282

Pentru navigatie, ca chartplotter am folosit aproape exclusiv PDA-ul. Un laptop mi se pare incomod in cockpit. Un PDA, chiar daca are ecranul mai mic, mi se pare mai util deoarece:
- este mai mic, poti sa-l tii langa tine in cockpit
- are touch-screen si o interfata cu utilizatorul simpla
- se gasesc cutii de protectia a PDA-ului (vezi "Otterbox" http://www.otterbox.com/handheld-pda-cases/2600-series-pda-case/)
- ecranul unui PDA este lizibil in lumina soarelui
- datele se pot sincroniza un cu PC (rute, track-uri, waypoints, etc.)
- consum redus de curent in comparatie cu un PC

Nu pot sa spun ca au fost ceva facilitati pe varianta de PC a softului care mi-au lipsit in timpul drumului.

Norbert

P.S.: Nu sunt negustor de "Memory Map", cele scrise mai sus sunt parerea mea personala rezultata din experienta pe care am avut-o cu respectivul soft.

Vali
30 Nov 2008, 08:00 PM
Acum studiez solutia ofertia de skipper:

Si eu la asa ceva ma gandesc de mult, dar neavand de unde sa ma informez pana de curand, aveam doar idee cum ar trebui alcatuit ansamblul. Sunt sigur ca daca mergem la Romeo pe barca, o sa ne arate live cum sta treaba.

Vali
30 Nov 2008, 08:23 PM
Norbert, e foarte interesant ce ne spui despre Memory Map si PDA. N-am inteles daca mai folosesti si un laptop care comunica (virgula) cu PDA-ul, spuneai ceva despre sincronizarea datelor intre ele. In cazul asta, cum le conectezi? Banuiesc ca graficul de viteza afisat arata SOG. App, la ce tensiune alimentezi PDA-ul? Te intreb pt ca nu am folosit pana acum. Multumim pentru asemenea detalii, si sunt sigur ca si daca erai vanzator de Memory Map ne facea aceeasi placere sa discutam cu tine, fiindca sigur n-ai fi fost ca aia care ne arunca un link in sictir :)

skipper
30 Nov 2008, 08:30 PM
Da Romeo, stiu ca plotterul doar iti deseneaza drumul parcurs. Spuneam interconectare in sensul compararii ulterioare a datelor de la rutare cu drumul aratat de plotter. Stiu ca Seaclear e un plotter soft gratuit, in care se pot importa harti in format imagine, calibrandu-se ulterior. L-am studiat putin, dar neavand GPS, n-am putut sa-l utilizez. Oricum, e buna tare treaba asta cu afisarea simultana in Google Earth, din cauza detaliilor aratate, mai ales in zone cum sunt labirinturile Deltei. App, ai folosit cumva Seaclear?

Nu, nu l-am folosit. Incerc sa nu folosesc nimic din ce e gratuit.
Dintr-o amara experienta am inteles ca ma costa prea mult orice e gratis. Asa ca mai bine dau banul sau cracuiesc-daca pot.
Mi-a zis un prieten odata: nu exista pranz gratis, pana la urma platesti scump piperul!
Dar orice soft e bun sa incepi cu el. Apoi iti vine pofta si treci pe Maxsea.
GE e super nu numai in delta, ci si oriunde esti aproape de un tarm sinuos sau mai multe insule, Egeea sau Dardanelele sant primele exemple ce-mi vin in minte. Mai mult de atat: GE are cel mai bun geoid din cate am vazut! Pentru un obsedat ca mine asta conteaza enorm!

Pilgrim
30 Nov 2008, 08:52 PM
GE are cel mai bun geoid din cate am vazut! Pentru un obsedat ca mine asta conteaza enorm!

poti detalia te rog...?

Pilgrim
30 Nov 2008, 08:59 PM
Si eu la asa ceva ma gandesc de mult, dar neavand de unde sa ma informez pana de curand, aveam doar idee cum ar trebui alcatuit ansamblul. ...

se pare ca incet , incet acest forum se misca spre zona de schimb de informatie din care toti avem de cistigat...si ar fi atitea de discutat....:iupi:

skipper
30 Nov 2008, 09:08 PM
poti detalia te rog...?

Geoidul este corpul geometric care imita forma exacta a Pamantului.
Terra nu e o sfera perfecta, seamana mai degraba cu o para. Para asta se numeste geoid.
Cu cat geoidul folosit pt proiectia topografica din care se fac hartile este mai aproape de realitate, cu atat hartile acelea sant mai precise.
Cela mai precise harti tiparite pe care le-am vazut sant cele militare sovietice. Sant peste cele americane si UK, evident cele pe care am putut eu pune mana.
Cele mai bune vazute de mine pana acum sant proiectiile date de Google Earth.
Am vazut harti Imray pt Grecia cu eroare de 1mn iar la GE in Delta am avut si sub 5 metri eroare! Am mai pus eu odata pe undeva niste capturi cu GE din Delta pt exemplificare, nu le am la indemana ca le puneam din nou.

Vali
30 Nov 2008, 09:10 PM
se pare ca incet , incet acest forum se misca spre zona de schimb de informatie din care toti avem de cistigat...si ar fi atitea de discutat....:iupi:

Cred ca acum mai bine de 10 ani, cand n-aveam habar macar de Windows, imi imaginam cum ar fi sa iti guverneze iahtul un sistem digital integrat, cu echipamente interconectate, adica un fel de sistem de reglare automata ca in domeniul actionarilor electrice :) Lasa Stefan ca oamenii buni fac pe dracu in 4 si o scot la capat impreuna, si discutiile se pare ca abia au inceput sa se incinga...

Pilgrim
30 Nov 2008, 09:12 PM
Geoidul este corpul geometric care imita forma exacta a Pamantului...

Multumesc..mai ales pentru disponibilitatea de a impartasi informatii obtinute in timp si poate uneori cu multe sacrificii...:)

Vali
30 Nov 2008, 09:15 PM
Am mai pus eu odata pe undeva niste capturi cu GE din Delta pt exemplificare, nu le am la indemana ca le puneam din nou.

Uite aici, postul 98, la nea Misu Tulceanu la haleala :)
http://forum.barcaholic.ro/showthread.php?t=202&page=10

skipper
30 Nov 2008, 09:25 PM
Multumesc..mai ales pentru disponibilitatea de a impartasi informatii obtinute in timp si poate uneori cu multe sacrificii...:)

Placerea e a mea, ajut si eu cum pot ca pe mine acum 8 ani n-a avut cine sa m-ajute si a trebuit sa invat lucrurile astea singur!
Asa ca incerc sa fac pe altii sa nu mai cheltuie inutil bani si timp si nervi incercand solutii nepotrivite doar pt ca solutiile si produsele respective au reclama cea mai agresiva.

skipper
30 Nov 2008, 09:28 PM
Uite aici, postul 98, la nea Misu Tulceanu la haleala :)
http://forum.barcaholic.ro/showthread.php?t=202&page=10

Nu punctul asta, am mai pus pe undeva niste track-uri inregistrate direct pe GE in niste canale inguste din Delta.

Poate ajung la Nea Misu saptamana viitoare si va pun niste poze cu ultimele evolutii de la sediul partidului, cine stie, poate castigam alegerikle!

skipper
30 Nov 2008, 09:38 PM
GPS-urile de masina, google earth, etc, nu au hartile pentru navigatie marina (cel putin eu nu am reusit sa le gasesc :) ).

GPS-urile de masina care sant PDA si nu PNA iti dau posibilitatea sa accesezi sitemul de operare WinCE si sa downloadezi programe si fisiere noi. Un PDA functioneaza exact ca un laptop sau un tabletPC mai mic.
Unele programe de navigatie cum e Fugawi de la versiunea 4.5 in sus au posibilitatea de a transfera hartile si o varianta redusa de software pe PDA si asa ai aceleasi date si pe laptop si pe GPS.
GE nu are hartile marine dar daca le ai in forma tiparita, le scanezi si apoi le suprapui peste imaginea din GE ca new layer . Eu prefer sa-mi pun unul cate unul punctele de interes: obstacole, faruri, intrari, marinas, etc si apoi le salvez la Myplaces si fac un back up o data pe luna la toate punctele adunate intr-un singur fisier.
Singura problema poate fi adancimea dar asta nici pe harti nu e de incredere, cel mai de incredere ramane propriul sonar cu sonda montata in prova.

Ai nevoie de ceva mai multe informatii decat linia coastei, cum ar fi adancimi, pericole de navigatie, faruri, balizaje, pase de navigatie, etc. (chiar daca nu folosesti pasele, macar stii pe unde e traficul comercial, sa nu il intersectezi noaptea).
Incercati Transas Tsunamis, il gasiti relativ usor pe internet la download (incercati siturile cu torrente, ca sa fie moca :D ), nu necesita un laptop foarte performant, permite cuplarea unui gps, loch, sonda ultrason, etc. Are hartile marine world-wide, singurul inconvenient (daca nu il cumparati) e ca nu aveti posibilitatea sa faceti up-date-uri la harti.

Te lasa sa incarci alte harti pe el, format bsb,map, fw sau scanate ca jpg?

cdy
30 Nov 2008, 11:07 PM
skipper, nu ai nevoie sa incarci harti pe el, are de la mama lui tot ce inseamna apa, porturi, harti de apropiere, etc. Doar ca, daca nu il cumperi, nu ai cum sa primesti update-uri (ntm-urile care vin la navele comerciale saptamanal). Nu stiu daca are si apele interioare. Nu m-am jucat pe el decat cateva minute la un prieten.
In schimb am navigat pe un ecdis, nu mai stiu exact ce producator, era in dotarea standard a navei, dar nu mi s-a parut cine stie ce, tot harta clasica, de hartie, ramane cea mai sigura.

Treaba cu geoidul nu e chiar asa simpla cum pare :) Pentru navigatie hartile sunt in proiectie mercator pentru usurinta lucrului, loxodroma fiind trasata ca o linie dreapta. Pentru traversade oceanice se gasesc harti in proiectie gnomonica, dar sunt folosite doar ca referinta, ortodroma se calculeaza cel mai exact tot cu pixul pe hartie (sau cu programe de pc).

skipper
30 Nov 2008, 11:48 PM
skipper, nu ai nevoie sa incarci harti pe el, are de la mama lui tot ce inseamna apa, porturi, harti de apropiere, etc.

Cred ca ai uneori nevoie sa mai incarci harti in el, de exemplu Delta, canalele,
sau cursul Dunarii sau marinas.

tot harta clasica, de hartie, ramane cea mai sigura.

De sigura hartia e sigura pentru ca nu se poate strica cum se poate strica un laptop sau un GPS. Dar nu e si cea mai sigura din punctul de vedere al datelor de navigatie pentru ca ridicarea ei are o anume vechime ( uneori si zeci de ani) si de aici si datele perimate.

Treaba cu geoidul nu e chiar asa simpla cum pare :) Pentru navigatie hartile sunt in proiectie mercator pentru usurinta lucrului, loxodroma fiind trasata ca o linie dreapta. Pentru traversade oceanice se gasesc harti in proiectie gnomonica, dar sunt folosite doar ca referinta, ortodroma se calculeaza cel mai exact tot cu pixul pe hartie (sau cu programe de pc).

Exista software de navigatie care calculeaza rutele pe ortodroma. Problema apare doar cand folosesti o harta tiparita pt ca trebuie sa stii ce proiectie este si cum se fac calculele pt respectiva proiectie. Marea problema este cand lucrezi pe harta tiparita si iti trebuie sa trasezi cu creionul ortodroma.
Desenarea ortodromei pe o harta Mercator cred ca e buna la examen la Academia Navala, dar nu e deloc practica pt un yachtsman.
Softurile de navigatie care te lasa sa-ti introduci propriile harti nu numai ca te intreaba ce proiectie este dar vor si amanunte: sistemul de date, meridianul central al proiectiei la policonice, paralele de referinta la Lambert, etc. Plus ca trebuie sa faci manual calibrarea hartii introduse si apoi sistemul iti afiseaza eroarea lineara a hartii astfel introduse.
De proba, deschide GE si incearca sa afli distanta intre Senegal si Toronto si sa vezi ce linie apare.

norbih
30 Nov 2008, 11:48 PM
N-am inteles daca mai folosesti si un laptop care comunica (virgula) cu PDA-ul, spuneai ceva despre sincronizarea datelor intre ele. In cazul asta, cum le conectezi? Banuiesc ca graficul de viteza afisat arata SOG. App, la ce tensiune alimentezi PDA-ul?

De pe laptop incarc hartile pe PDA, sau rute, sau waypoints. De pe PDA pot sa transfer pe PC ruta pe care am parcurs-o (track). Dar PDA-ul si PC-ul nu trebuie sa comunice in timpul navigatiei, tot ce este pe PDA este independent, un program de sine statator. Sincronizarea o fac in port, sau acasa, atunci cand vreau sa transfer date intre cele doua dispozitive. Inteleg ca unii si dorm in timp ce barca e pe autopilot, dar mie nu-mi place nici macar sa ma joc cu calculatoare si treburi din astea.

Graficul de viteza care e afisat reprezinta SOG.

PDA-ul se conecteaza la calculator prin portul USB si tot pe acolo se alimenteaza. Eu am un adaptor cu conector tip bricheta auto, care se conecteaza la 12 V si are un port USB "chior", numai pentru alimentare. Pe asta il folosesc pentru incarcarea PDA-ului. Bateria tine cam 4-5 ore.

Pe thread-ul cu "Navtex" ti-am raspuns referitor la alimentatorul pentru laptop.

Norbert

aspirantul Paul
4 May 2009, 04:22 PM
am citit aceste treaduri ... si am plins ! ;)

credeam ca stiu multe in domeniu ... eram adreptul : lochu, sextantul si cronometrul , vorba glumei acelea zise de vames lui Radu Teodoru :radio=nu,radar=nu; sonar=nu , vamesu =columb! cel putin in teorie stiam ceva, asa de pe pamint si toate bricolate de mina (kilometraj cu cablu flexibil prin teava cu elice de ventilator pasuita, sextantul din traforaj cu cioburi din oglinzi , ceas cu colpotel ! :skip:
tocmai mi-a expirat D si l-am reinoit ...cind o veni plasticul ! era cit pe ce sa dau C.. dar mi-a trecut citind de doua zile aici ! Velele sunt un vis de neimplinit pe mures " riu navigabil clasa IV "= wohoho si un kayak ca al meu se loveste la 1km de cel putin 10 bolovani pe mijlocul apei!!!
Pai nu stiu de ce detalii vorbiti in delta la Cantina partidului GVU in jur nu am rezolutie mai mica de 10 m aveti GE altfel setat?

aaa.... Trimaranul e un vis !!!!!! chestia ca iii rabatabil e colosala sa fie si marin si sa te poti strecura pe canale! tocmai ajunsesem si eu la ideea unei constructii modulare mai aproape de realitate decit coca unica! dar in regie proprie constructia! .... ar fi multe intrebari cit de bine rezista echipamentele electronice in mediu salin!

etrex
17 May 2009, 01:33 PM
Am observat ca nu a pomenit nimeni de hartile maritime BlueChart de la Garmin. A folosit cineva?

skipper
31 May 2009, 07:30 PM
am citit aceste treaduri ... si am plins ! ;)

credeam ca stiu multe in domeniu ... eram adreptul : lochu, sextantul si cronometrul ,
Masochistule, de ce sa te chinui? Oricare din sculele de mai sus costa mai mult decat un GPS

vorba glumei acelea zise de vames lui Radu Teodoru :radio=nu,radar=nu; sonar=nu , vamesu =columb! cel putin in teorie stiam ceva, asa de pe pamint si toate bricolate de mina (kilometraj cu cablu flexibil prin teava cu elice de ventilator pasuita, sextantul din traforaj cu cioburi din oglinzi , ceas cu colpotel ! :skip:
Spre marea mea surpriza, asta imi pare a fi un stil universal! Eu credeam ca se intalneste numai la unii de pe la noi dar acum am trecut Atlanticul cu unul care se intreba la ce ne-ar trebui noua binoclu!

tocmai mi-a expirat D si l-am reinoit ...cind o veni plasticul ! era cit pe ce sa dau C.. dar mi-a trecut citind de doua zile aici !
Nu te uita daca iti trebuie sau nu acum sau anul asta, tu pune manutza si ia-ti carnetul cu categorii cat mai sus. O sa vezi in timp ca ai facut bine.

Pai nu stiu de ce detalii vorbiti in delta la Cantina partidului GVU in jur nu am rezolutie mai mica de 10 m aveti GE altfel setat?
Nu poti seta rezolutia la GE, ea depinde de rezolutia fotogramei postate de GE, eventual modificata la cererea guvernului respectivei tari sau a vreunei agentii din USA. Detaliile pt fiecare fotograma le gasesti activand la vizualizare unul din ultimele bullets din layers.
Pozitia sediului partidului e f bine plasata in GE, astazi erau 3 poze exact de la locul faptei. Din pacate ele nu reflecta spiritul locului care nu poate fi deslusit decat adastand acolo. Ia-ti caiacul, un cort si infatiseaza-te ca inca mai sant functii disponibile. Eu raspund de Ministerul de Interne in Shadow Government asa ca un post de militian e ca si garantat!

aaa.... Trimaranul e un vis !!!!!! chestia ca iii rabatabil e colosala sa fie si marin si sa te poti strecura pe canale! tocmai ajunsesem si eu la ideea unei constructii ...

De ce sa-ti bati capul construind singur cand acum e un strong buyer market la multicoci, adica se gasesc trimarane si catamarane la preturi de te crucesti! Am vazut ca al meu la sub 10k! Numai ca tr sa cauti asiduu pe internet si sa fii pregatit sa-l aduci de departe: UK, FR, NL, etc.

adrian.n
2 Jun 2009, 08:51 PM
Am stat si recitit tot acest topic si am ramas trist. Niciun program de racing :(

aspirantul Paul
23 Jun 2009, 05:07 PM
1. am ascultat.. si mi-am cumparat primul GPS.. din viatza ! (allview 8802 ... are de toate-lipseste bunica cu o jordie!-pentru directionare ;) , e-book reader, mpplayer,video player, am butonat 2 saptamini la el..pina sa oprit !.. apoi a repornit..hehe are windows CE 5... brrrr!.undeva dedesupt...dar l-am "ginit" eu si i-am tras FilemanCe pe sd si acum am intrat in inima lui... NU comunica cu PC prin usb...si GE si transat-u vor com... ma omoara...1000 de programele pe net niciunul nu vrea!)
2. m-am conformat... si prin bunavointa lui Gigi Tolan ... am obtinut planurile la poket cruiser !
3. am bintuit netu... si am gasit zeci de "pinzare" vechi da "bune" la pretzuri sub 7k euro intre 7 -10 metri, acolo la ei in NL,F,B si D west! ( le-as trage si la edec pe canale -main -dunare-tisza si mures pina acasa!)
4. mi-au tras astia de la fisc penalizari pe vreo 4 ani in urma..hehe...m-am linistit!!!:titanic:
5.ramin la D... o viatza am tot dat la examene, am un "vraf" de diplome ( la simpla pronuntzare a cuvintului exament=test fac urticarie , am dat citeva sute, fara exagerare! - am eu o vorba " asa imi trebuie, daca am ascultat de parintzi si am invatzat!")... mai repede vizionez un "curs de vele", dar..hehe..le-am dat un mail la sailing tours.. si pauza..dar intre timp (toate lucrurile tind spre groapa de potential..lol!)... ma usura "sistemul" de contravaloarea unui yacht..so..cred ca vin pe jos in delta...voce tunatoare exersata pe santierele patriei am (sigur ma auzi pe beaufort 6 ;) ), cu functia nu ma impac (idem urticarie! - si altzi cum fug dupa ....hihi!).. mai am un "mic" detaliu.. sa primesc liber de la nevasta! ( existind punctul 4... replica e.. ia stai tu si fa bani pentru "stat"...hehehe ...snif!)
6. inainte ..ma plimbam cu degetu.. pe harta..acu..pe GE.... ce rezolutie au astia la 2756'0.25"S 15326'1.31"E.. aia da ( coordonatele sunt de la "ala care sare valu"...tot de la skipper!)

etrex
25 Jun 2009, 12:46 AM
Poate sa-mi spuna cineva pe ce canal este Nea Misu Tulceanu? nu reusesc sa-mi dau seama daca e pe Sontea Veche.

byteworks
25 Jun 2009, 10:33 AM
Aici (http://www.thebyteworks.com/waterways/Nea%20Misu%20Tulceanul.zip), unzip si se deschide cu GE.

Editare tarzie: canalul este Sontea Noua, locul se numeste Cotul Candura, pe ROAD 2008 bucata aceea de canal se numeste canalul Candura, si mai sunt referrinte pentru aceasta denumire.

Un articol distractiv, as spune (http://www.infonews.ro/art_137696_-Cel_mai_vechi_partid_din_lume_şi_are_sediul_n_De lta_Dunării.html).
Alt articol (http://www.times.ro/node/8139).

etrex
26 Jun 2009, 11:21 PM
Aici (http://www.thebyteworks.com/waterways/Nea%20Misu%20Tulceanul.zip), unzip si se deschide cu GE.

Editare tarzie: canalul este Sontea Noua, locul se numeste Cotul Candura, pe ROAD 2008 bucata aceea de canal se numeste canalul Candura, si mai sunt referrinte pentru aceasta denumire.

Un articol distractiv, as spune (http://www.infonews.ro/art_137696_-Cel_mai_vechi_partid_din_lume_şi_are_sediul_n_De lta_Dunării.html).
Alt articol (http://www.times.ro/node/8139).

Tocmai asta e problema, in harti scrie ceva iar in alta harta am gasit altceva, m-am uitat si in ROAD si nu stiu exact unde este greseala. Imi apare un canal Sontea Noua, Garla Sontea si Canalul Sontea. Denumirile mi-au dat multa bataie de cap la harta la care lucrez. De exemplu Canalul Central se mai numeste Canalul Cordon Litoral si exemplele pot continua.

captan
7 Oct 2009, 09:15 PM
La nava avem cel putin doua GPS-uri, dar in apropierea coastelor dau erori destul de mari, asa ca tot pe relevmente si distante mergem.Deci e si navigatia asta de "mod vechi" buna la ceva si in plus nu toate navele au harti electronice, iar atunci cand dau erori GPS-urile dupa ce navigi?Deci profesia asta ori o faci ca lumea, ori te lasi, ca de ageamii suntem satui.
Apropo de cei care nu pot naviga fara GPS.

byteworks
7 Oct 2009, 10:54 PM
Captan, ma indoiesc ca GPSurile sunt sursa de eroare (ca pozitie ie lat lon) , mai degraba harta pe care o folositi e vinovata.

cdy
8 Oct 2009, 01:47 AM
Captan, ma indoiesc ca GPSurile sunt sursa de eroare (ca pozitie ie lat lon) , mai degraba harta pe care o folositi e vinovata.

Hartile nu au nici o problema, chiar daca nu sunt facute pentru elispoidul wgs84 dau coeficientii pentru convertirea pozitiei obtinuta dupa gps.
Problema este sistemul gps in sine, care este proprietate a armatei USA, si care desi oficial nu mai foloseste "Selective Availability" din mai 2000 ... il foloseste inca in unele parti ale lumii. Astfel te poti trezi cu erori in pozitie destul de importante in unele zone, chiar folosind DGPS.
Pana va fi functional Galileo, va trebui sa ne multumim cu sistemul GPS actual, luandu-i in calcul limitarile (sincer vorbind, erorile sunt neglijabile in navigatia de zi cu zi... iar pentru o manevra mai delicata nu e chiar asa greu sa folosesti metodele de navigatie costiera, mult mai precise decat orice instrument electronic).

byteworks
8 Oct 2009, 11:05 AM
Ca un pas inainte, EGNOS (http://www.ybw.com/auto/newsdesk/20090902181700pbogeneral.html) a fost lansat de cateva zile!

skipper
14 Oct 2009, 01:50 AM
Am stat si recitit tot acest topic si am ramas trist. Niciun program de racing :(
Ai gasit soft de racing?

5...cred ca vin pe jos in delta...
6. inainte ..ma plimbam cu degetu.. pe harta..acu..pe GE.... ce rezolutie au astia la 2756'0.25"S 15326'1.31"E.. aia da ( coordonatele sunt de la "ala care sare valu"...tot de la skipper!)
Ajunsesi in Delta anu' asta? Iti dadu liber shefa sa te inscriem in partid?
Hai ca Nea Nicu e pe pozitie, se pregateste de alegeri si acum tara cere ministri!

La nava avem cel putin doua GPS-uri, dar in apropierea coastelor dau erori destul de mari, asa ca tot pe relevmente si distante mergem....
Care este/sant metoda/metodele de navigatie care da/dau erori mai mici decat GPS-ul?

Hartile nu au nici o problema, chiar daca nu sunt facute pentru elispoidul wgs84 dau coeficientii pentru convertirea pozitiei obtinuta dupa gps. .....
Marea eroare intalnita si la casele cele mai mari (skipperi de curse) este corespondenta intre sistemul dupa care lucreaza receptorul GPS propriu si harta pe care se raporteaza coordonatele. Cati dintre noi isi calibreaza singuri hartile sau le verifica datele primare?
Pe scurt: GPS (si in viitor Galileo) lucreaza dupa datum si elipsoid WGS84 (la europeni se cheama altfel dar in fapt e la fel) iar hartile sant dupa zeci si zeci de elipsoiduri si sisteme de date (in Romania e Pulkovo 42!!!), precizate de fiecare data dupa chenar. Multe harti au chiar si indrumar de corectie pt corespondenta cu WGS84, ca in attach.
Mai multe intr-un topic separat in viitor.

aspirantul Paul
18 Jan 2010, 09:17 PM
Aferim...am data nas in nas cu Charon...si mia cerut banu..dar numai aveam ce sai dau... ca o mare parte am dat-o ""sistemului" iar de restul de necaz...ma-m suit in masina cu familionul si am tras o fuga pina la Rijeka, sa vad zona pe unde se invirt baieti de la sailing tours, si dupa ce am salivat pe mal si prin marine in limita stocului monetar ,cind m-am intors dintr-o raceala (colectata-n apa rece a adriaticii !)... am vazut Stixul !
so... azi am " aplicat" un email la turul de skkiper trainig, daca mai au locuri in aprilie, uni e tare la cerbicie, si daca nu au reusit din prima mai incearca odata tot in acel loc! :D

scuze cam off topic..

sa scriu ceva in topic... am sapat printr-o groza de programe... nu se descurca decit cu iesiri COM.aveti ceva referinte de programe cu comunicatie USB pentru GPS ?

Smokey
19 Jan 2010, 09:56 AM
nu se descurca decit cu iesiri COM.aveti ceva referinte de programe cu comunicatie USB pentru GPS ?Sunt convertoare hard USB-to-Serial. Daca programul nu stie sa lucreze cu USB, doar cu porturi seriale clasice poti folosi un driver serial virtual, sunt program gratis care fac asta.

aspirantul Paul
19 Jan 2010, 06:03 PM
am incercat si cu adaptor hard, iar program am incercat vreo citeva dar niciunul nu s-a descurcat..o fi GPS Allview 8802 mai prost si nu scoate pe usb semnal NMEA.. date scoate ca il vede windowsu, dar poate asta e tot, i-am hackuit eu winCE 5 pina jos dar nu am aflat mare lucru , iar program de interfatare virtual free nu am gasit doar demouri

roland
13 Jul 2010, 08:28 PM
skipper, nu ai nevoie sa incarci harti pe el, are de la mama lui tot ce inseamna apa, porturi, harti de apropiere, etc. Doar ca, daca nu il cumperi, nu ai cum sa primesti update-uri (ntm-urile care vin la navele comerciale saptamanal). Nu stiu daca are si apele interioare. Nu m-am jucat pe el decat cateva minute la un prieten.
In schimb am navigat pe un ecdis, nu mai stiu exact ce producator, era in dotarea standard a navei, dar nu mi s-a parut cine stie ce, tot harta clasica, de hartie, ramane cea mai sigura.

stiu ca vin si eu peste ani si ani de zile,dar as dori sa impartasesc din experienta navigatorilor de pe nave comerciale. e simplu,si priviti de ce:in primul rand,in orice port veti sosi,cereti pentru zona de navigatie de interes pentru voi ultimele update-uri,oricine vi le va da,contactati second mate's. asa,hartile mercator reprezinta proiectia cilindrica a geoidului de referinta,sunt conforme ca si distante si vectori,sunt hartile pe care se lucreaza. gnomonica nu este o harta conforma,dar este de un mare ajutor in trasarea ortodromei.(ortodroma intersecteaza meridianele sub unghiuri diferite,loxodroma le intersecteaza sub acelasi unghi),pe gnomonica se traseaza loxodroma,adica linia dreapta intre doua puncte,asta la traversade oceanice,drumuri de mare distanta,apoi din 5 in 5 grade se pun,de-a lungul loxodromei puncte,care pe viitor se vor numi wpt,se scot coordonatele acestor puncte pe hartie si se transfera pe harta mercator. la o traversada drumul ortodromic trebuie sa aibe forma curbata cu concavitatea la ecuator. si mai simplu,trasati loxodroma direct pe mercator ,o harta generala,sa zicem atlanticul de N. asta ca sa aveti drumul de referinta. luati din scala latitudinilor,in compas,300Mm,dati un semn la distanta asta pe loxo,apoi luati 30 Mm in compas si concav pe ecuator dat semn deasupra loxo.uniti punctul obtinut cu cel de plecare,asta va fi wpt2,sau 102,sau cum vreti sa-l notati,prelungiti f usor apasat cu creionul acest drum,luati iar in compas 300Mm,si repetati procedeul,pana la jumatatea distantei unde trebuie sa reveniti spre loxodroma.Aceasta a doua parte e un pic empirica dar e la fel de buna si nu va incurcati in calcule S.n. navigatie ortodromica. Va pot da mult mai multe date si manuale sau cursuri,precum si in format pdf planurile tuturor porturilor din lume. vreau sa fiu util si daca am fost off topic e pentru ca vreau sa-mi aduc aportul.

roland
13 Jul 2010, 08:38 PM

stiu ca vin si eu peste ani si ani de zile,dar as dori sa impartasesc din experienta navigatorilor de pe nave comerciale. e simplu,si priviti de ce:in primul rand,in orice port veti sosi,cereti pentru zona de navigatie de interes pentru voi ultimele update-uri,oricine vi le va da,contactati second mate's. asa,hartile mercator reprezinta proiectia cilindrica a geoidului de referinta,sunt conforme ca si distante si vectori,sunt hartile pe care se lucreaza. gnomonica nu este o harta conforma,dar este de un mare ajutor in trasarea ortodromei.(ortodroma intersecteaza meridianele sub unghiuri diferite,loxodroma le intersecteaza sub acelasi unghi),pe gnomonica se traseaza loxodroma,adica linia dreapta intre doua puncte,asta la traversade oceanice,drumuri de mare distanta,apoi din 5 in 5 grade se pun,de-a lungul loxodromei puncte,care pe viitor se vor numi wpt,se scot coordonatele acestor puncte pe hartie si se transfera pe harta mercator. la o traversada drumul ortodromic trebuie sa aibe forma curbata cu concavitatea la ecuator. si mai simplu,trasati loxodroma direct pe mercator ,o harta generala,sa zicem atlanticul de N. asta ca sa aveti drumul de referinta. luati din scala latitudinilor,in compas,300Mm,dati un semn la distanta asta pe loxo,apoi luati 30 Mm in compas si concav pe ecuator dat semn deasupra loxo.uniti punctul obtinut cu cel de plecare,asta va fi wpt2,sau 102,sau cum vreti sa-l notati,prelungiti f usor apasat cu creionul acest drum,luati iar in compas 300Mm,si repetati procedeul. S.n navigatie clasica si ortodromica. Va pot da mult mai multe date si manuale sau cursuri,precum si in format pdf planurile tuturor porturilor din lume. vreau sa fiu util si daca am fost off topic e pentru ca vreau sa-mi aduc aportul.

skipper
5 Oct 2010, 11:59 AM
Un program de navigatie gratis, open source, cu o gramada de posibilitati, inclusiv proiectie AIS si griburi: Open CPN (http://www.opencpn.org/download).

Smokey
6 Oct 2010, 02:53 PM
Un program de navigatie gratis, open source, cu o gramada de posibilitati, inclusiv proiectie AIS si griburi: Open CPN (http://www.opencpn.org/download).E super, merge de minune cu asta (http://isohunt.com/torrent_details/184647073/C-map+CM93+v2+january+2010+cm93+Nautical+charts?tab= summary) :skip:

skipper
6 Oct 2010, 05:49 PM
E super, merge de minune cu asta (http://isohunt.com/torrent_details/184647073/C-map+CM93+v2+january+2010+cm93+Nautical+charts?tab= summary) :skip:

Ce arie acopera hartile din torrentul asta sau sant globale vector ca la Maxsea?

Smokey
6 Oct 2010, 06:51 PM
Vector, globale, detaliate ...

skipper
6 Oct 2010, 06:54 PM
Ok, m-ai facut curios, o sa-l instalez si eu sa vad ce poate si daca se compara cu Maxsea.

Smokey
6 Oct 2010, 08:26 PM
Sunt harti C-map din cate am inteles. Acum m-ai facut si pe mine curios ... da un link cu maxsea asta ...

skipper
6 Oct 2010, 09:28 PM
Sunt harti C-map din cate am inteles. Acum m-ai facut si pe mine curios ... da un link cu maxsea asta ...

Tot de acolo (http://isohunt.com/download/93968321/maxsea.torrent) sau de dincolo (http://torrents.thepiratebay.org/4761400/maxsea_only_the_program_new_maps_2009.4761400.TPB. torrent).

ghyoc
6 Oct 2010, 09:37 PM
E super, merge de minune cu asta (http://isohunt.com/torrent_details/184647073/C-map+CM93+v2+january+2010+cm93+Nautical+charts?tab= summary) :skip:

super captura :-)

merci

ChristianT
7 Oct 2010, 02:15 AM
Excelent Smokey and Skip, acuma pot sa vad charturile si pe Mac, lots of fun.
Pacat ca nu poate sa vada GPS-ul inca da-l mai scarmanam noi zilele astea.
Foarte usor de folosit si intuitiv, dupa regula KISS.
Big thanks,
C

skipper
7 Oct 2010, 02:36 AM
Ce GPS folosesti?

adrian.n
7 Oct 2010, 02:44 AM
Excelent Smokey and Skip, acuma pot sa vad charturile si pe Mac, lots of fun.
Foarte usor de folosit si intuitiv, dupa regula KISS.
Big thanks,
C

Spune si regula KISS ca poate nu stie lumea, eu nu vreau ssa itzi rapesc placerea de a destainui :))

ChristianT
7 Oct 2010, 02:46 AM
Magellan Meridian Marine, cuplat cu un driver pe usb.
Eu pe CPN sub Tools/GPS nu vad nimic desi i-am dat sa scroleze feed-ul de date., si nu vad nici baud rate, nici ce port folosesc.

skipper
7 Oct 2010, 02:55 AM
Magellan Meridian Marine, cuplat cu un driver pe usb.
Eu pe CPN sub Tools/GPS nu vad nimic desi i-am dat sa scroleze feed-ul de date., si nu vad nici baud rate, nici ce port folosesc.

Si eu tot MMM si tot timpul am avut probleme cu el sa-l conectez la PC. Cu alte programe reusesti sa vezi GPSul? Daca da, copie de acolo nr. de port COM si baud rate.
La CPN tr sa vezi in ferestra de GPS ca in attach, daca nu vrea dezinstaleaza, curata registrii si reinstaleaza.

Daca nu poti nici cu alte programe, clic dreapta pe My Computer, Properties, Hardware, Device Manager di tr sa apara acolo.

ChristianT
7 Oct 2010, 03:19 AM
Da Adrian, varianta eleganta, desi e un eufemism este Keep It Simple Sailor, dar pentru publicul larg e Keep It Simple Sailor :)

ChristianT
7 Oct 2010, 03:22 AM
Ei vezi, mie nu imi apare Baud Rate, dar mai incerc, oricum, mersi Romeo, ma bucur ca pot sa am C-Map pe Mac!

Smokey
7 Oct 2010, 05:48 PM
Pe Mac e altfel, acolo e ca la linux, ceva cu /dev/ttyUSB0 daca e pe usb sau /dev/tty

Vezi http://www.tigoe.net/pcomp/resources/archives/avr/000749.shtml

ChristianT
7 Oct 2010, 11:30 PM
Bucuria a fost scurta, din pacate. Programul crasheaza la fiecare cateva minute si acum nici nu mai pot sa incarc charturile. Nu stiu ce i-am facut de l-am suparat asa rau.
Pt. GPS am incercat si cu dev/tty, am descarcat si gpsd si tot nimic.
Poate la asta se refera ei cand spun ca este "release candidate" pana iese 2.1.0.
Cum e pt. PC, e stabil sau tot asa?
Pana la urma tot chartplotterul ramane sfant, dar vroiam sa am mai multe alternative pt. back-up. Am si MaxSea si C-Map viewer dar imi placea asta micu' ca era simpatic si intuitiv el dar nu-l tin arcurile inca.

skipper
27 Oct 2010, 11:32 AM
Cam ce poate face un software profesionist de curse. Bilou (http://www.canyousea.com/fr/chroniques-roland-jourdain/2010-10-26,329208.htm) pregatindu-se pt Ruta Romului. Pachetul de programe e frantuzesc, Adrena (http://www.nauticom.fr/store/product_info-n-Pack_Optima_Pro_Tactique_Pro-pId-1597.html?osCsid=624a7df15921a7a62a5c0d9593e6f3cc) . Versiunea demo se poate downloada de aici (http://www.adrena.fr/fr/Versions-d-evaluation/versions-devaluation-des-logiciels-adrena.html).