La ce ajuta aripioarele stabilizatoare ?

la ce ajuta aripioarele ce se pun pe motor? mie mi arunca cam multa apa in lateralele siajului din spatele barcii!
 
Pe mine ma ajuta. Nu am mers decat foarte putin cu ele. Pana acum un avantaj ar fi ca barca intra in glisare cu 2 persoane la aprox.4 000 rpm, lucru care pana acum nu se intampla. Am o barca de 4,5 m si un motor de 40 cp. Eu le-am cumparat de la Yaht TNG, nu stiu ce firma le produce, din Galati cu 87 lei, nu stiu cat o sa ma tina dar par sa-si faca treaba.
O sa mai scriu in functie cum se comporta in timp.
Ma bucur daca am putut fi de folos.
 
Exact cum spune si colegul de mai jos, te scoate mai usor in glisada, si foarte important poti sa-ti reglezi asieta, o barca apupata prea tare "ia apa in piept" si te franeaza , sau stai bandat pe unul din borduri, lucrul asta se intampla foarte des, cand "musterii" se foiesc prin barca, important e sa stii sa le reglezi, ca si pozitia trim-ului, multi vorbesc de astfel de dispozitive, dar nu stiu cati stiu sa le foloseasca corect.
 
da ! va multumesc ! pentru treaba cu glisrea la barca mea (un hellwig triton 4,2 m)nu am avut probleme nici cu un mercuri 25 cp 2t , dupa ce am pus honda 40 cp aveam problema urmatoare : dupa ce se aseza in glisaj ridica si trantea de bot indiferent de pozitia motorului , pana mi ati raspuns am ,,confectionat" eu o aripioara si am incercat cu ea , din tabla striata de aluminiu de 2,5 mm ,si surpriza ...au disparut toate problemele si intradevar a crescut si viteza putin , la ultima iesire de saptamana trecuta am observat ca la 5000 rtpm cam intra in cavitatie ! dar nu am umblat nici la pas ,nici la dimensiunea aripioarei ,nici la pozitia motorului....era prea cald ...nu ca ar fi tras clapul de speriat.....!
 
Vad ca ai postat acum multi ani, nu stiu daca mai sunteti activ pe acest forum. Astept un mic semn ca sa va deranjez cu o intrebare. Multumesc
 

Back
Sus